Chování třífázového měniče při zatížení

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od Nicholas »

PapoS píše:A neviem ci to tu niekto realne riesil, ale co som videl tak viac ako 1x25A ani nema moja distribucka v cenniku, vyssie A su vsetko 3f.
My to máme jako předposlední sloupec obvykle zvaný "nad 1x25 A za každou 1 A".
Ale je tam problém, pro D56d 5,01 Kč a pro D57d už 25,56 (tedy 32 A = 817,92 Kč/měs., což je mnohem víc než 3x25 A, to si zas někdo prosadil...).

Dobré ale vědět, že lze tedy 1x32 A.
tomas píše:Vyrovnávat asymetrické zatížení asymetrickou výrobou je v ČEZku zakázáno ve smlouvě o připojení s distributorem.
To sice jo, ale pro přebytky, kdy jde jen nespotřebované množství do sítě nikdy symetrickou dodávku nedodržíte. Poslat do vody a nazdar, rezervovaný výkon mít jen kvůli případnému malému přetoku.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od tomas »

PapoS píše:
tomas píše:Asymetrická výroba je možná jen u některých hybridních střídačů jako InfiniSolar snad i Kostal co jsem slyšel a možná i GoodWe. Není možná u Froniusu Symo hybrid, takže jeho použití v ČR a SR má význam jen u symetrické spotřeby nebo když elektrárnu namontuje dceřiná firma distributora (která je instaluje) a potom je možný i netmetering. Taková je v ČEZku rovná legislativa a "nezávislé" ERÚ.


Na SR nie je problem dat Fronius Symo Hybrid, vykon sa pocita pekne spolu.
Fronius Symo Hybrid můžete dát v ČR i SR, distributor bude jen rád, protože při každé fázové nesymetrii vám ukradne energii a vy mu ji ještě navíc zaplatíte. Velikost této krádeže a poplatku bude záviset na tom o jak velkou nesymetrii půjde a jak dlouho bude trvat, možná to pro vás bude zanedbatelné. Já bych ho za těchto podmínek nedal ani nepříteli, bohužel pro Fronius protože je to skvělý střídač, ale v ČR a SR se měří energie jinak než ve zbytku světa a tento střídač s tím není kompatibilní.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od PapoS »

Pises bludy. Som na SR, mam Fronius Symo Hybrid, distributor je SSE-D, mam to vsetko oficialne a nie je ziadny problem so symetriou.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od Nicholas »

Nejspíše jde o nepochopení, v ČR 100% a podle všeho, co jsem četl i na SR, 4Q elektroměry měří (od 2012) v každé fázi zvlášť místo obvyklého součtového měření, které je ve většině okolních zemí. Tím dochází k tomu, že když je na třech fázích výroba 1 kW a na fázi L1 spotřeba 3 kW, dojde k přetoku 2x 1 kW na fázích L2 a L3 a k nákupu 2 kW na fázi L1, místo toho, aby se to sečetlo, jak je všude obvyklé a účtovaný výsledek byl 0 kW. Proto jsou symetrické 3-fázové měniče u nás problém. Obzvlášť hybridní, který dodává i elektřinu z baterie symetricky...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od PapoS »

S CR suhlasim, na SR 4Q IMS elektromer, ktory dostanes po oficialnom pripojeni FV zobrazuje iba suctove meranie odobranej energie a suctove meranie prietokov do siete. Kludne to moze merat naviac aj po fazach a posielat do SSE aj take data, ale na fakture su iba suctove data... to je dolezite.

Overoval som to spotrebou na smartmetri a spotrebou na IMS elektromery. Rozdiel je mesacne pod 1%.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od tomas »

V tomto článku píšou že to máte stejně i v SR:
http://www.solarninovinky.cz/?legislati ... LAHRfo5lpg

Pokud ne, nebo na tebe zapomněli, tak buď rád (dokud si nevzpomenou). Nebo je tedy ČR jediná?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od Nicholas »

Ještě to snad mají v některých částech Austrálie. Doufám, že to zruší. Když jsem se na to ptal na ERÚ, tak jim to nevadí, dokážou si to ospravedlnit...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od tomas »

Zajímalo by mne co budou v ERÚ a MPO dělat až jim díky tomuto energetickému podvodu začne vycházet účinnost distribuce větší než 100% (až jim na papírech spotřeba ČR překoná výrobu i s importem), což se už u menších částí distribuční sítě se zdroji regulující na 0 stává. Nesedí prostě energie která projde přes trafo s tím co se tam vyrobí a spotřebuje a napočítají podvodné elektroměry a co zákazníci zaplatí svým obchodníkům. Jestli nařídí distributorům aby začali energii někde mařit aby se nedostali přes 100% aby nebyl tento podvod tak do očí bijící, nebo na to upečou nějaký další podvod který to zamaskuje (něco jako že 1+1 už nebude 2 ale 0) :-).
Zas dobré pro černé odběratele, pokud je odhalí a budou jim chtít v takové síti spočítat škodu, tak jim může i vyjít že energii neukradli ale dodali a přitom elektrárny nemají :-)
Na tom ERÚ a MPO jsou prostě genitální, vymysleli distribuci s účinností přes 100% :yes: a EU jim za zlepšování účinnosti sype dotace.
Kam se hrabou supravodiče, genitálové z ERÚ a MPO je překonali. Nominoval bych je na Nobelovku ať je sranda po celém světě. :lol:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jirina42
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 19, 2016 10:18 am
Reputace: 0

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od jirina42 »

Jedná se o střídač Kostal Piko 6.0 BA. Aspoň to bylo uvedeno v nabídce. No, nakonec do toho nepůjdu, jelikož cena byla o cca 35k vyšší, než u jednofázového síťového Froniusu. Sice bych tak byl "lépe připraven" na dobu, až budou baterie za hubičku, ale za ty peníze už pak rovnou vyměním i střídač, pokud to bude potřeba.

@gupa: O reklamní příspěvek nejde
RobertK
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 12, 2018 10:17 am
Reputace: 0

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od RobertK »

Dovoluji si oživit toto vlákno, protože zrovna řeším to samé a situace s měřením po fázích se nijak nezměnila. Navíc na jednu fázi co vím minimálně ČEZ distribuce nepovolí připojit výkon vyšší než 3,6kW. Tudíž kdo to chce řešit "navěšením" spotřebičů na 1 fázi, může mít dnes FVE max. kolem 3,6kW. Pokud máte víc panelů nebo prostě potřebujete výkon FVE vyšší, nezbývá bohužel nic jiného, než 3 fázová FVE. Čili nelze připojit 1f FVE o výkonu 5kW, což vím, že dříve šlo. Čili teď hledám řešení, jak u zřizované 3f FVE minimalizovat problém měření po fázích. Jednak budu mít baterie, druhak už teď je připravena akumulace do vody přes 500l 3f topnou spirálou řízenou wattrouterem.

I tak se ale obávám toho, co se stane třeba při spuštění pračky 2,2kW připojené na jednu fázi. Jestli správně chápu, symetrický měnič, kterých je drtivá většina) např. při celkové výrobě 3kW pošle do každé fáze 1kW. Čili pračka bude "docucávat" z DS 1,2kW, zatímco 2x1kW na zbylých 2 fázích v lepším případě půjde zbytečně na ohřev, čímž se velmi velmi rychle nahřeje aku, v horším pak přeteče do DS. Nevím, jak se v tom celém projeví baterie, předpokládám že v případě nabitých by alespoň mohly trochu pomoci.

Řešením je tedy v této diskusi zmiňovaný asymetrický měnič . Ovšem zatím jsem zjistil jen to, že asymetricky dodávat umí Imeon, který je ale prý dost poruchový, hlučný a má velkou spotřebu. Pak ještě Studer Innotec, který je zas pro změnu hodně drahý.
Máte prosím někdo další informace o 3f měničích, které by uměly dodávat asymetricky?

Mě navíc není úplně jasná ještě jedna věc: Při nízké výrobě prý snad některé symetrické 3f měniče vyberou jen jednu fázi, do které se rozhodnou dodávat. Může mi někdo tuto informaci potvrdit?

Napadají mě kromě asymetrického měniče ještě tato řešení, ale nevím, jestli to není nereálné:
1. Najít měnič, u kterého by šel nastavit napevno vyšší výkon na jednu určenou fázi, nebo vypínat dodávku do druhé či třetí fáze podle výkonu. Nevím, jestli je to vůbec reálné.
2. Po připojení FVE nahradit 3f měnič výkonným 1f měničem. Jde pak ale o porušení smlouvy s rizikem odpojení. Dokud si ohlídám že do DS nepřeteče více než 3,6kW tak asi nikdo nic nezjistí, ale v případě překročení je to otázka, jestli elektroměr zaznamenává. Minimálně dodávka jen v jedné fázi asi bude podezřelá :-( Navíc to znamená koupit si další měnič.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od dub042 »

A co takhle 3 jednofazove menice spojit do 3f? Treba Victron to umi, ale nemam osobni zkusenost...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od xmasin »

Tři Victrony by asi bylo možné spojit, ale muselo by nad tím být nějaké řízení, třeba přes VenusGX.
Spíš je otázka, proč v oblasti ČEZ distribuce počítají maximální proud podle instalovaných panelů a ne podle výkonu střídače. Podle tohoto článku PRE distribuce považuje za instalovaný výkon výkon střídače. https://elektro.tzb-info.cz/inteligentn ... e-nestarat a k domu diskuze: https://forum.tzb-info.cz/17620-diskuse ... e-nestarat. Možná by stálo za to šťouchnout do ERÚ ať výkladovým stanoviskem sjednotí co je považováno za instalovaný výkon.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od youda »

RobertK píše: Řešením je tedy v této diskusi zmiňovaný asymetrický měnič . Ovšem zatím jsem zjistil jen to, že asymetricky dodávat umí Imeon, který je ale prý dost poruchový, hlučný a má velkou spotřebu. Pak ještě Studer Innotec, který je zas pro změnu hodně drahý. Máte prosím někdo další informace o 3f měničích, které by uměly dodávat asymetricky?
Asymetrickou 3f výrobu umí ještě InfiniSolar 10K. Jak asi sám víš, půlku pajšlu to má zkopírovanou z Imeonu, takže to má všechny problémy Imeonu (spotřeba, hlučnost, poruchovost větráků) a k tomu ještě pár dalších (nespolehlivý software, problematický download firmware, nejasný manuál atd.) Na druhou stranu, je to skoro za hubičku.

Mimochodem, proč chceš řešit oficiální připojení hybridu k DS, když stejně uvažuješ nad tím, že nejlepší by bylo to po zapojení předělat? Není lepší udělat silnější 1f polostrov nebo 1f hybrid s hlídáním přetoků a vykašlat se na evidenci? Ze strany ERÚ a spol. člověk stejně nemůže čekat žádnou vstřícnost, jen hází klacky pod nohy a vymýšlejí jak z člověka vytáhnout prachy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
RobertK
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 12, 2018 10:17 am
Reputace: 0

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od RobertK »

dub042 píše:A co takhle 3 jednofazove menice spojit do 3f? Treba Victron to umi, ale nemam osobni zkusenost...
xmasin píše:Tři Victrony by asi bylo možné spojit, ale muselo by nad tím být nějaké řízení, třeba přes VenusGX.
Jaký je rozdíl mezi 3x1f a jedním 3f. Že můžu libovolně kterýkoliv z nich vypnout podle potřeby a nechat si dodávat třeba jen do jedné nebo dvou fází? Pokud ano, tak tuto funkci 3f měniče nemají? Berte mě prosím jako začátečníka, který se v tom zas tolik neorientuje. To řízení VenusGX by předpokládám mělo zajišťovat právě nějakou regulaci jako odpojování měničů? Pak mě tedy napadá logicky otázka: Co se stane, pokud fyzicky odpojím jednu nebo dvě fáze u 3f měniče? Bude dodávat jen do jedné, nebo se vypne s nějakou chybou?
youda píše:Asymetrickou 3f výrobu umí ještě InfiniSolar 10K. Jak asi sám víš, půlku pajšlu to má zkopírovanou z Imeonu, takže to má všechny problémy Imeonu
Nevím, takže díky za info. Čekal jsem že toho bude více, ale asi to nebude tak růžové :(
youda píše:Mimochodem, proč chceš řešit oficiální připojení hybridu k DS, když stejně uvažuješ nad tím, že nejlepší by bylo to po zapojení předělat? Není lepší udělat silnější 1f polostrov nebo 1f hybrid s hlídáním přetoků a vykašlat se na evidenci? Ze strany ERÚ a spol. člověk stejně nemůže čekat žádnou vstřícnost, jen hází klacky pod nohy a vymýšlejí jak z člověka vytáhnout prachy.
Dobrá připomínka a naprostý souhlas. Možná toho budu litovat, ale já to vidím tak, že současný stav není dlouho udržitelný. EU už teď tlačí na podporu malovýrobců. Takže podle posledních zpráv je nějaká jiskra naděje, že se v nějakém horizontu životnosti mé elektrárny přestanou malovýrobcům házet klacky pod nohy a naopak třeba menší distributoři budou mít snahu třeba i přebytky vykupovat, nebo si člověk bude moci čerpat v jiném odběrném místě, virtuální baterie apod. Ke štěstí by nyní mnohým stačilo ukončit měření po fázích, což je také dost na hraně a skoro světový unikát. Možná jsem naivní, ale vzhledem k tomu že mám známého který mi vyřídí tu byrokracii, tak jsem se rozhodl takto. Netmetering asi bude v těchto krajinách asi ještě dlouho scifi, ale už teď je možné přebytky některým obchodníkům prodat, byť za malé peníze. S poloostrovem bych je nezužitkoval vůbec. Já ale elektrikou i třífázově topím takže kromě léta přebytky nehrozí ani náhodou, takže pro mě by to znamenalo u poloostrova mj. výkonnější měnič.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od youda »

Aha! Tak pokud máš známého byrokrata, tak pak to nadšení samozřejmě chápu :) Také bych si přál, aby se legislativa změnila. Minimálně ať se nezhorší.

Dej si pozor na tyto věci:
1) Aby se dala elektrárna schválit a připojit, je třeba tuna papírů, z nichž některé je prakticky nemožné získat na systém postavený svépomocí. Jinými slovy, budeš potřebovat firmu s projektem, revizí, měřením. Firmy mají spoustu práce a zajímají je pouze zakázky na klíč. Nedoufej, že ti někdo zpracuje projekt a udělá revizi na svépomocné řešení, na kterém nebude mít šanci tě řádně natáhnout.

2) Jelikož firmy vědí, že se bez nich nepohneš, nechají si svou práci řádně zaplatit. A to tak, že jejich marže je přímo úměrná velikosti dotace, kterou bys na daný systém mohl získat. Pokud tedy budeš stavět s firmou, bez dotace to nepůjde, jinak přijdeš na buben.

3) Rozumná firma ti navrhne a postaví systém jen z takových komponent, které má vyzkoušené, na které má dobré ceny, a u kterých je schopna získat technickou podporu ze strany distributora či přímo výrobce. Většina tak nabízí jen jeden nebo dva produkty. Často také už na první schůzce zjistíš, že jeden z těch dvou produktů tlačí o dost silněji. To vůbec nemusí znamenat, že je technicky lepší. Prostě sním budou mít méně práce a rychlejší zisk.

4) Dotaci dostaneš pouze na výrobek, který je na seznamu SFŽP: https://svt.sfzp.cz/
Vyfiltruj si tedy hybridní třífázové střídače a pak se podívej do datasheetů, jestli mají vlastnosti, které preferuješ. Nemusí se jednat jen o asymetrickou výrobu, ale hodit se může také:
- absence elektrolytických kondenzátorů (nižší poruchovost)
- provoz bez ventilátorů
- vysokonapěťový vstup pro akumulátory (např. LG Chem Resu)
- kompatibilita s chytrými akumulátory (na takové aku můžeš získat delší záruku)
- vysokonapěťové MPPT
- více samostatných MPPT vstupů
- nízká vlastní spotřeba v době nevýroby (noční odběr z baterií)
- možnost paralelního zapojení nebo jiného škálování výkonu
- wifi či LAN připojení a kvalitní aplikace pro monitoring

5) Hodně firem funguje tak, že mají jen dva zaměstnance. Ti sbírají objednávky a jednou za tři měsíce najmou partu elektromontérů, která objede nasmlouvané zakázky, naháže panely na střechu a zapojí střídače. Z toho plynou dva problémy:
- Když se časově netrefíš, budeš tři měsíce čekat, než se vůbec začne montovat. Pak další čekačka na papíry.
- Občas ti to namontujou úplně blbje, takže po půl roce provozu můžeš zjistit, že účet za elektriku je úplně stejný jako před solárem, případně to nějak blbne. Pár takových případů najdeš i tady na fóru.

Jinak co se týče tohodle fóra, tak je určeno spíše pro ostrovníky, polo-ostrovníky a odpírače dotací :)
Z hlediska techniky jsou zde majoritně zastoupeny 3 tábory:

Victron
Dražší ale spolehlivý. Ideální pro bastlíře a milovníky karavanů.
V malých výkonech se na něj pořád dá našetřit i z normálního platu.

Voltronic
Axpert, InfiniSolar a klony. Je to za hubičku a je s tím spousta zábavy.
Za pár šupů si můžeš postavit elektrárnu velkou jako prase, ale občas to zhoří a trochu víc to žere.

Studer
Mokrý sen každého drobného solárníka. Bohužel, z normálního platu na něj fakt nenašetříš.
Majitelé Studeru píšou sem na forum opravdu jen výjmečně, přitom mají docela velké instalace. Asi jim všechno funguje a tak nemají potřebu cokoliv řešit.

Mimochodem, v ČR se prodávají ještě další značky, například ABB, Kostal, SMA, Solax, GoodWe. Jejich uživatelé se tady ale moc nescházejí, jelikož tohle typicky montují firmy, nikoliv svépomocní bastlíři. Nějaké info se získat dá, ale je toho prostě minimum.
Přílohy
sfzp.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od tomas »

Asymetrické hybridy:
InfiniSolar 10kW http://shop.mypower.cz/hybridni-menic-i ... f-40a-2950
InfiniSolar V II 9kW http://shop.mypower.cz/hybridni-menic-i ... kw-3f-3172
Solax X3 hybrid HV https://www.solaxpower.com/wp-content/u ... rid-HV.pdf
http://shop.mypower.cz/hybridni-stridac ... kw-g3-3164
GoodWe ET Series https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/se20 ... eet-cz.pdf
Kostal se starou verzí firmware, pozor při aktualizaci už nejde dát zpět ta starší verze a je potom symetrický.
Kostal má nějaké nové modely Plenticore, ale to jsem ještě nenastudoval.

InfiniSolar je zatím pouze pro 48V a tedy s měničem s velkou vlastní spotřebou, mizernou účinností a hukotem ventilátorů.
Ty zbývající jsou střídače pro HV akumulátory, s vysokou účinností a malou vlastní spotřebou, ten GoodWe ET Series 10kW je dokonce bez ventilátorů a po dobu jedné minuty dá až 16,5kW.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
RobertK
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 12, 2018 10:17 am
Reputace: 0

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od RobertK »

Youda: Děkuji za info. Byrokrat mi dluží službičku, vím že to dokáže, zná to z práce. Ale není to zase nějaký technický guru, který by mi úplně poradil s přetoky apod. Prostě jen opíše pár papírů z práce a ví kam co poslat, já si holt zaplatím nějakou tu revizi, přičemž panely si naházím na střechu sám. O dotacích se můžeme bavit dlouho. Nemusím s nimi principielně souhlasit, ale pokud mám šanci stát pumpnout o nějaké daně které mu léta tvrdě platím, zastávám heslo blbý kdo dává, blbější kdo nebere :-) Obecně to ale beru tak, že pokud tyhle firmy rozšíří řady fotovoltaiků, bude nás víc a bude silnější hlas. Ale to už opravdu patří do jiného vlákna. Já prostě řeším, jak u 3f systému co nejvíc využít vyrobenou energii. Alespoň dokud je v platnosti měření po fázích. Byť v případě že bych čerpal dotace, po dobu tuším 5ti let může přijít kontrola, ale zase se musí ohlásit předem. Každopádně děkuji za to info o cenovém rozdělení střídačů :-) Jsem v tom nový, tak se teprve rozkoukávám. Třeba to chování 3f měničů s ohledem na rozvržení fází nemohu zaboha nějak z product sheetů vyčíst. Buď tomu nerozumím, nebo to tam fakt není :-) Který výrobce by to ostatně řešil, když to nikde ve světě řešit nemusí...

Tomas: SUPER! Děkuju moc za seznam, tak přeci jen jich existuje větší množství než malé. Zaujal mě ten GoodWe, ale nikde nemůžu najít cenu, podle jejich webu je to patrně nějaká novinka. Solax X3 Hybrid ještě pohledám. Každopádně řešení asi existuje, i když bude patrně potřeba prodat auto i s manželkou :-)

Nevíte prosím, jak tyhle měniče vůbec poznají, do které fáze dodávat? Předpokládám že bude v rozvaděči něco na způsob wattrouteru který měniči řekne, jak fáze rozdělit?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od tomas »

GoodWe ET Series je novinka představená nedávno na Intersoláru. K prodeji bude na podzim 2018. Cena ještě není stanovena. Řeší se teď asi certifikáty atd...
Energetickou bilanci na fázích poznají tak že si ji měří na hlavním přívodu z distribuční sítě a to buď externím měřícím přístrojem (elektroměr nebo měřící trafa proudu) a nebo tento měřící přístroj mají integrovaný v sobě a potom veškerá spotřeba která má být pokryta solární energií musí procházet přes skříň tohoto střídače nebo měřiče. Potom jsou také univerzální co mají integrované měření ale jde je připojit i na externí. To externí měření s datovou komunikací je zřejmě asi regulačně pomalejší. S tím potom souvisí i rozpadové místo pro přechod do ostrovního provozu pokud je možný, který bývá také buď integrovaný nebo řešený externím stykačem.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
RobertK
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 12, 2018 10:17 am
Reputace: 0

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od RobertK »

Ještě mě napadla jedna věc. Asi je to nesmysl a vysmějete mě, ale přesto se zeptám: Nešlo by si pomoci slabými (mikro)měniči?

Varianta 1: Na fázi L1 navěším spotřebiče s vysokým odběrem (např. pračka). Na fázi L2 dám trafo, které dělá z 230V stejnosměrné napětí pro mikroměnič. Při spuštění pračky zapnu mikroměnič (možná by se dal využít i wattrouter při hrozícím přetoku na L2). Mikroměnič se přifázuje na L1, čímž z L2 odebírá a do L1 dodává. To samé teoreticky L3 --> L1 s druhým mikroměničem. Nevýhody co mě napadají: Trafo asi sníží účinnost, v případě malého osvitu může nastat tok z DS do L1, která tím zbytečně ohřeje vodu v aku nebo nedejbože dodá na L1 do sítě při jejím nahřátí.

Varianta 2: Měnič připojit paralelně na DC straně. Jenže ze stringu poleze nějakých 500V a mikroměniče co koukám jsou tak na 40-100V. Takže buď použít nějaký slabší 1f měnič, nebo to pak připojit mikroměnič k baterkám. Tam je ale potřeba, aby je to necucalo vybité.

Zásadní otázka zní, jestli jde připojit na jednu fázi dva měniče, tj. např. jeden 3f "velký" a druhý 1f, resp. mikro s cílem dosáhnout asymetrie fází.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Chování třífázového měniče při zatížení

Příspěvek od youda »

RobertK,

dovolím si parafrázovat jednoho ze zdejších guru: Kdybych potřeboval zničit nějaký měniče, tak to zapojím přesně takhle ;)
RobertK píše: Varianta 1: Na fázi L1 navěším spotřebiče s vysokým odběrem (např. pračka). Na fázi L2 dám trafo, které dělá z 230V stejnosměrné napětí pro mikroměnič. Při spuštění pračky zapnu mikroměnič (možná by se dal využít i wattrouter při hrozícím přetoku na L2). Mikroměnič se přifázuje na L1, čímž z L2 odebírá a do L1 dodává. To samé teoreticky L3 --> L1 s druhým mikroměničem.
Termín "mikroměnič" typicky označuje 1-fázový Grid Tie měnič o výkonu pár set wattů či několik málo kW. Takový měnič nemá baterie a energii z panelů posílá rovnou do příšlušné fáze, na kterou se sám nafázuje. Jakmile vypadne DS, mikroměnič ukončí dodávku. Neumí totiž pracovat v ostrovním režimu. Jelikož mikroměnič nemá vstup pro baterii, nelze nápad s trafem, které by vysávalo L2 a před DC stranu to vracelo do L1, realizovat.

Vstup pro baterii a zároveň možnost přifázování k DS mají hybridní měniče. 1fázové bývají tak 3-8kW. K takovému měniči bys ale potřeboval tučnou baterku a hodně silnou (třeba 5kW) externí nabíječku, která by tuto baterku neustále doplňovala energií z L2. Tento 1f hybrid samotný by byl přifázovaný k L1. Cena takového orloje bude šílená, schválně si najdi kolik stojí silnější hybridní měnič a kolik asi tak stojí 5kW AC-DC nabíječka na 48V. Z hlediska účinnosti na tom budeš tak, že během 24h se více energie promění v teplo, než kolik jí tímto zapojením uspoříš.
RobertK píše: Varianta 2: Měnič připojit paralelně na DC straně. Jenže ze stringu poleze nějakých 500V a mikroměniče co koukám jsou tak na 40-100V. Takže buď použít nějaký slabší 1f měnič, nebo to pak připojit mikroměnič k baterkám. Tam je ale potřeba, aby je to necucalo vybité.
Jeden string patří zapojit do jednoho vstupu. Zapojením jednoho stringu paralelně do dvou různých zařízení si koleduješ , aby něco dřív či později shořelo. Jediné co se občas dělá, je odpojení stringu nebo jeho části a přesměrování FV energie přímo do nějakého DC spotřebiče typu akumulační nádrž.
RobertK píše: Zásadní otázka zní, jestli jde připojit na jednu fázi dva měniče, tj. např. jeden 3f "velký" a druhý 1f, resp. mikro s cílem dosáhnout asymetrie fází.
Připojit na jednu fázi dva měniče jde, ale vždycky je vtom nějaký háček.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek