Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Moc hezké.
Mě se velmi líbí že díky tomuto fóru, panely které měly skončit jako hromada střetů ve sklárně bude v příštích letech vyrábět elektřinu.
Jaká je použita konstrukce na přichycení panelů na střeše?
Máš standardni profily a příchytky a nebo jsi použil alternativní řešení?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No ono sa to nezda,ale tie 4 amorfne krasne dodavaju energiu naviac.Nepotrebuje dakto na experiment 6ks panelov?Na priamom slnku davaju dajaku energiu,ale pri zamračeni,alebo šere nedavaju nič.Mne tu iba zavadzaju.

Heh a zabudol som na spomenutu konštrukciu. No neuverite.Zopar starych tehal a foršty,čo idem rozoberať rozpadajucu sa stodolu. Namontovanie je žiadne,iba vlastna vaha panelov.Oni su tak tažke,že sa nebojim podfuknutia.Rok som už takto mal iba poukladanych 12 panelov,tak sa nebojim.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Zaujimave riesenie, a inakt fakt, pekne to vizera ked su amorfy bez medzier.
Tak len nech vydrzia na streche a vietor nech ich nezoberie. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

tyhle panely doporučuju přidělat rak, že se zespodu přilepí plechový vinglíky cca 10x10xm plochy na "mamut crystal glue" a ty se třeba zaháknou za lať, přišroubují k něčemu a pod. je to jenoduchý a levný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No tak mam doma podarovanu veternu elektrarničku (Ďakujem MareC3k) a za nedlho ju dade osadim.
Prvotny test ukazal,že moje podmienky su viac ako vhodne na prevacku,lebo dostatočny vietor na pekne roztočenie do krasnych otačok tu mam velku časť v roku.
Ale.Zasa to ALE. Bojim sa blesku,aby to neskočilo z 12v vetvy do 48v,teda pôjde iba kusok nad strechu a ta horšia vec,bzuči a svišti ta elektrareň tak hlasno,že aj keď to je zopar desiatok metrov od prveho domu,tak sa isto budu susedia stažovať. Bol som v tom,že ta sklo plastova,alebo laminatova vrtula je tomu na vine,že sa divne rozpadava a všade trčia sklenne vlakna,no tak som ju striekol,nech je hladučka. Pri opetovnom teste sa hluk neskludnil,ale aspoň sa prestal ten material droliť. Ešte jedna vec,generator mal pri teste take točky,že som čakal rozletenie vrtule a do testovacej baterie išlo +-2A. Uvidime ako to bude pri plnej prevacke. Musim ešte predlžiť kormidlo,alebo ako sa to vola,lebo sa turbina rada otoči pri velkom vetre a to original malo asi havariu,tak je kusok nahnute.Žial nechcem to narovnavať,lebo je to asi duralova liatina,teda môže lahunko puknuť. A zabudol som,turbina je iba 12v pri teste sa dostalo napätie najviac na 20v a nema v sebe žiadnu elektroniku,jak novo kupena,iba usmernovaci mostik,aj to home made dorabany,teda aj toto budem musieť poriešiť.
Přílohy
IMG_20180714_115858.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

Na prvý pohľad sú listy aerodynamicky druhotriedne. Hluk bude toho dôsledkom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

vlkazajac píše:Na prvý pohľad sú listy aerodynamicky druhotriedne. Hluk bude toho dôsledkom.
Skôr tretotriedne,lebo ten material sa uplne rozpadaval a je to teraz take ozubrovane,sem tam chybaju kusky,de to bolo tenke. Ako na test to stači a skušobnu prevacku postačuje,po tom pozriem koľko budu chcieť na aliexprese za nove listy a tie širšie určene na pevninu. Ešte otestujem cele vnutro,že pre čo ide generator tak slabo a pre čo vrči. Možno len odpalena dioda.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od KUTIL »

Dovolím si trochu veštiť: problém nebude v nátere listov. Príčinou toho že to nefunguje budú asi slabé magnety resp. veľká vzduchová medzera prípadne oboje. Tá medzera by sa dala vyriešiť železnými nadstavcami nad každý pól statora, silnejšie magnety by tam možno vošli tiež. Potom sa to ale nebude chcieť rozbiehať, chcelo vy to asi aj novú vrtuľu s priemerom cca 1,6 metra (2m2) a rýchlobežnosťou okolo 5-6. Lebo tvrdím, že sa sama len tak jednoducho nedá do poriadku, vypadá to skôr na zádušnú omšu. Akurát tá nová vrtuľa nebude hlučná a pár wattov sa z nej bude dať vydojiť. V každom prípade by to pred aj po nejakej rekonštrukcii chcelo zmerať závislosť výkonu generátora na otáčkach, aby sa nová vrtuľa mohla k tomu generátoru čo najpresnejšie "pripasovať". A samozrejme vrtuľa s aerodynamickým profilom a známou charakteristikou profilu, napr. CLARK-Y. Lebo toto čo tam vidno sú skôr čepele kosačky na trávu. Jednoduchú brzdu na trojfázovú stranu možno kúpiť za lacný peniaz, napríklad http://www.ebay.co.uk/itm/380685356965
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Ach jaj,začalo sa pomale obdobie temna tohto roku. Mam druhy deň temnej oblohy a solarka dneska skoro nič nedavaju,baterka obsahuje už iba 3KWh,tak začinam prve odpajanie sekcie domu. Zhrnutie od začiatku roka je nasledovne. 1232KWh dodalo solarko do el. siete v dome,čo je asi 150€ ušetrene,dalej iba odhad,lebo nemam dorobene meranie prebitku do bojlera je asi 1000KWh teda uspora okolo 50€ na plyne. Verejna sieť do domu dostala 560KWh v dennom tarife a 268KWh v nočnom. Cennik za elektrinu je tak neprehladny,že presne ceny netušim. Mal som hnusnu chorobu,po ktorej sa budem ešte dajaku dobu zotavovať,tak som sa nedostal do žiadnej prerabky solarka,tak pri nedostatku energie asi tuto noc odpojim dom uplne a môžem sa povenovať drobnostiam a revizii v strojovni. Uvidime ako dopadne energeticke sčitanie na konci roka.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Mame to dneska slnečno vonka a Ja som spustil testovanie noveho zapojenia. Konečne som použil prastaru skloplastovu rozvodnu budku namiesto dreva. Cez križik som zapojil vytažovač,teda konečne viem ake množstvo energie pretečie do bojlera. A hlavne som celkovo zjednodušil obsluhu a odstranil to čo nebolo potrebne. Ešte to nemam dokončene,lebo si to račej necham preisť hlavou,ako hrrr odflaknem a po chvilke zasa prerabam.
Dom som rano napojil a od rana mam krasne energeticke čisla. 3KWh dom a 8,5KWh bojler(55°C 150L),pri čom su len 2 po obede. Včera som uplne nabil prazdne baterie,lebo cele riadenie bolo rozmontovane,teda konečne PJ odpočival,lebo od aprila išiel bez prestavky.Toto bola prva energeticka odstavka a tym aj prerabka strojovne.
Ale musim sa priznať odflakol som informačnu pripravu na vytažovač,lebo som bol v tom,že signalne rele v axperte dokaže odpajať aj pri prechode na sieť a tym zabespäči aj odpojenie merania AC a vytažovača. Žial jak som to v noci testoval,nič sa nedialo,až jak som vliezol do papierov,tak som čital,že prepnutie relatka nastane len jak napätie baterie klesne a stupne v bode 12 a 13 nastaveni axperta. Tak tym som to cele odflakol a musim sa dostať do axperta aby som signal prebral z prepajacieho relatka priamo. Hadam je prepajacie rele napajane na 12v a nie na 48,lebo mam iba 12v male relatka. No nič pridavam fotečku ako ma to čaka v dielni. Vnutro bedne žial fotiť nebudem,lebo každa blbosť je niekolko chuchvalcov kablov naviac a Ja to robim iba z odpadu,tak sa nechcem :lol:
Přílohy
IMG_20180828_020738.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

A mame doma tmu do prdele. Prichadzala k nam poriadna burka,tak som pre istotu poodpajal panele od reglov uplne odizoloval menič a k nemu napojene baterie a nechal napojenie do domu zo zapnutym PJ. No doma som spravil opatrenia,že sa ma poodpajať od elektriny pre istotu jemna technika. Hm blesky šleha kade tade a zrazu zopar ran,začal horieť jeden dom,no obrovske plamene. My pozerame na balkone na tu šov. Pride žena a tak po 5 minutach rozprava nejde elektrika v dome. :uh: Nemohla to okamžite povedať! No PJ nejde. Pokusi sa pripojiť 2x pipne a po chvilke piska. Teda super. Poistkq na baterke je cela,meranie ide,ale čo sa stalo PJ ne.am tušenia. Axpert normalne nabehol,teda funguje. Sakriš otvoril som dekel PJ a nič nevidieť. Jedine čo mam na pevno spojene je uzemnovak v sieti. Ten je spojeny aj do axperta. Ooooch.
Přílohy
1535998699063-1539647199.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od youda »

Upřímnou soustrast.
Třeba to s bouřkou ani nesouvisí - kolikrát se stane, že některý zařízení funguje deset let, ale jak se pak vypne, tak už nenaběhne. Třeba je to jen nějakej elektrolytickej kondenzátor...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Upřímnou soustrast.
To nasere ale PJ je naštěstí jednoduše opravitelný.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No a takto bolo vidieť od nas ten horiaci dom. Pôjdem sa pitať,či netreba pomôcť,bo horela strecha eternitova a stale prši,tak budu riadne škody.
Ja som sa akurat venoval PJ a takto to natočila sestra.
Přílohy
IMG_20180903_205948.jpg
IMG_20180903_205914.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Ešte spomeniem,lebo som skusil pomerať dajake veci a nejde Mi do hlavy,že do traf je pusteny + pol. Asi prdly dajake fety.Aspoň dufam,zajtra sa tomu povenujem. Tak nič dojem neskoru večeru a idem k tomu domu,či nepomôžem.Vraj strhnuta kritina,majitelka v nemocnici a po hasičoch 10cm vody,tak bude čo pomahať.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od volente »

JonasPP píše: Jedine čo mam na pevno spojene je uzemnovak v sieti. Ten je spojeny aj do axperta. Ooooch.
To myslíš napojení uzemění na nulák přívodu DS?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Další instalace, kde neexistuje pořádný uzemnění a vyrovnání potenciálu, tj pospojování kovovejch hmot v domě a přepěťový ochrany na všem, co vede do baráku. Pak to takhle dopadne. A takhle by to mělo vypadat.:
Obrázek
A podotýkám, že vodiče, kde se předpokládá vedení části bleskového proudu mají mít min 16mm2 Cu.
a tady jako to má vypadat na střeše:
Obrázek
a ještě pro info, tohle asi byl tvůj případ, dům napravo, strana 7: http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/BC_FBI/ ... i_pres.pdf . Někde byl názornější obrázek, ale nemůžu ho najít.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No idem z miesta činu,tak krov uplne zhorety,dom chvala bohu sa neutopil celkom vo vode,aj pršať zazračne prestalo a blesk šlahol do strechy a podla môjho nazoru ho vtiahlo do dajakej elektriky,lebo strelila elektrina v tom dome,ale žiadnom inom elektrinu nezhodilo. V celej ulici poodstrelovalo dajake male spotrebiče a jeden LCD televizor rozseklo na polovicu o 5 domov ďalej.
A hej mam všecko spojene s uzemnenim DS,až na vodovod,lebo v PVC rurke neviem či sa da prenašať energia.Ak to tak zoberiem,tak jediny kov je plyn,čo ide do domu.
Ale pre čo som mal takeho tušaka,že dačo prdne.Ani jednu burku som neodpajal solarka,baterie a neizoloval PJ od ostatku.Je pravda,že je stale uzemnenim spojeny do axperta,ale aj ten bol odpojeny no vypnuty a napojeny iba na luhove baterie. Neodišiel ani jeden regulator,dokonca ani v 12v vetve,vlastne seklo len PJ.
Je kopec hodin,som utahany a smrdim za spaleninou,tak sa tomu povenujem jak vstanem.

Aby som nezabudol odpoveď pre Kodla. No neni to bolo uplne ako na strane 7,lebo ten dom a na celej ulici ,vlastne v celej dedine sa najde iba zopar domov a nove stavby,čo maju hromo,alebo bleskozvod. A hlavna vec. Ten dany dom je vzdialeny okolo 200-250m vzduchom od našho domu a o 2-3 ulice a jeden potok ďalej. Problem asi bude,že v celej dedine je elektrina tahana vzduchom,čo bude mať dosti veľku zasluhu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Ten poslední odstavec je samozřejmě taky pravda. Tím spíš je potřeba řešit vyrovnání potenciálu. Blesk má sílu zničit elektrický zařízení v okruhu 1-1.5km, a to, že soused má přpěťovku a já ne, způsobí to, že se energie z přepětí vyřádí spíš na mejch spotřebičích než na jeho přepěťovce. A co popisuješ - plyn je kovovej, kotel je v zásuvce, zásuvka je připojená k PJ. A co když to přepětí přišlo po plynu? Je udělaný pospojování PE, uzemnění, plynu a topení u kotle?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

Práve doznela v TV reportáž z miesta činu so starostom, bolo to dosť sugestívne a rodina má škodu cez hlavu. Tak by som JonasPP za jeho spolupatričnosť rád poslal :handshake2:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět