kupa veternej turbinky

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od kybos »

Pro vážné zájemce o větrnou energetiku mohu doporučit jednoduchou kalkulačku pro výpočet výkonu na hřídeli rotoru:http://www.windandwet.com/windturbine/p ... /index.php
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

tak ano pre niekoho kto ma velky dom a zahradu hotove nestastie...ja to mam na chate kde nemam na streche plne debnenie iba stresne latky a plech a strecha dost vysoka no neviem ako by som tam tie panely daval...teraz ich mam na celnej strane ktora je murovana smerom na juh z jednej strany mam les a z druhej skoro les heh takze viac panelov no neviem mam to tak akurat ...dvakrat mi ju znicili nejaky blbci preto tam mam zabezpecovacku a kamerovy system...ked je slnecno v pohodke vsetko fahci a este aj svietim a telku pozriem ked som tam na vikend...no zima bude problem tak uvidim ako sa zariadim dakujem za seriozne rady...a za tie neseriozne z opovrhnutim tiez...sak kazdy sme nejaky
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od youda »

Tiborius, a není tam aspoň prostor kolem?
Že bys dal pár panelů na pozemní konstrukci a k tomu cedulku s nápisem "usmívejte se, zabírá vás bezpečnostní kamera".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

youda si ma rozosmial ale dobry napad
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od youda »

Většinou si dělám srandu, ale teď jsem to zrovna myslel vážně :) Když dáš panely na nějakou konstrukci na zemi jen tak, určitě ti je hned seberou (u chaty). Ale pokud k tomu nemáš ani pár metrů louky, tak chápu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

No nesmiete sa hnevať, keď chcete rady, ale len nejaké.
Pýtal som sa na panel, stále nevieme, aký to je. Ale principiálne, ak máte málo miesta vhodného na umiestnenie panelov, musíte hľadať optimálne riešenie. Ak chcete mať 12 V aj naďalej, je potrebný mppt regulátor. Ak chcete mať v zime viac energie, musia byť panely orientované na juh, južná rovná fasáda vyhovuje. Ak sa ich tam nezmestí dostatok, musíte montovať na streche, ako to urobilo mnoho ľudí. Treba vybrať miesto s dostatočným osvitom. Ak sa nedá ináč, aj na prudkej streche na východ a na západ sa dá panel montovať na konštrukciu, ktorá ho nakloní viac k juhu. Ak uhnete z týchto usmernení, žiadna vrtuľa Vás nezachráni, iba že by bola vysoko, až nad tou horou. To už ale asi nepôjde.
Viem, že ste sa pýtali na veterný generátor, ale postupne sme snáď prišli k tomu, že nič nevyrieši. Možno by Vám poradil najlepšie niekto z fóra priamo na mieste.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

nie nie ja sa vobec nehnevam nuesom ten typ beriem vsetko s kludom anglicana takze v pohode panel mam sinsky monokrystal no zrejme tu vrtulu neham vrtulou a skusim porozmyslat kde by som este vopchal zo dva panely sak ano nejakych 500Wp by nebolo zle, znad by som presiel aj na 24V no uvidim ako sa do zimy vsetko vykrystalizuje este ma napadlo urobit striesku nad oknom z pilierami aspon ba dva tri vecsie panely to by bolo riesenie dam von infrabarieru alebo pridam mikrovlnne pir a jednu ipcku zo zaznamom a alarm pri detekcii pohybu a vyriesene...minimalne si kminov najdem
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od KUTIL »

Ročné využitie výkonu vo svete je u veľkých megawattových turbín vo výške 80 a viac metrov 20-30 %, pri inštalácii na mori až 35%. Veterný park Cerová na Slovensku za 15 rokov prevádzky dosiahol ročné využitie 23 % (Skutočná hodnota, nie Wikipedia).
Malá turbínka v mieste s Va=4m/s (výška cca 10-12m) ročne vyrobí asi 150 kWh/m2. Potom turbínka s menovitým výkonom 400 Watt pri Vo=11 m/s a priemerom vrtule 2m bude mať ročné využitie cca 13%, turbínka s menovitým výkonom 750 Watt a s priemerom 2,25 m za rovnakých podmienok necelých 10 %. Toto je dôkaz, že správne navrhnutá sústava vrtuľa-generátor má byť optimalizovaná vzhľadom k špecifickému výkonovému zaťaženiu pre dané podmienky a zbytočne silný generátor už nie je prínos. Uvedené rôzne využitie výkonu veľkých a malých turbín je dané predovšetkým rôznou hustotou príkonu od vetra pre malé výšky (cca 10 m-12 m) a veľké (cca 80 m). Účinnosť malých turbín býva 30-35%, veľkých 45-50%, toto nie je hlavná príčina rozdielnych hodnôt využitia. Tento parameter je skôr ekonomický ako technický.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

moc odbornych statistik na mna....ja nestaviam cerovu ani pole pri mori a tusim uz ani jednu malu vrtulku
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od marko250 »

1.Baterka 360A/12VDC-čili dvě olova a spojit dle reglu12/24V?Tím se dá překlenout třidenní tma při 60W odběru.Cena různá
2.který z těch reglů máš? http://www.epsolarpv.com/en/index.php/P ... /am_id/134
3.Panely určitě 3-4 aspoň 230Wp,zde jsou v bazaru nové solidní 225Wp/80euro/ks ,spojit dle reglu?
4Ty panely určitě na jižní fasádu,tím se maximalizuje zimní zisk a minimalizuje letní,nikdy nebudou pod sněhem a sklon slunce nejlepší na zimu včetně odrazu od sněhu v okolí.Připevnit se dají vždy proti nenechavcům+viditelná kamera.

V létě se panely od baterky odpojí po nabití baterky a nic se neděje a navíc se dá vymyslet letní využití přebytků.Na zimu bych optimalizoval spotřebu na nejnutnější,jak si psal do 30W a tím by možná bylo pár dnů(4-10dnů) rozložených ve třech měsících,kdy by systém neběžel a čekal na nabití.Předpokládám,že pokud je opravdu hnusně a sněží,tak se ani lupičům nechce ven :-) .Takže dokoupit panely a jednu baterku,kabeláž,spojky,svařit a pověsit konstrukci na fasádu a je hotovo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

vzal som si vase rady do uvahy...rozsirim FTV aspon na750Wp samozrejme budem riesit aj Mppt reg nejaky....zatial mam tento nahodeny
Přílohy
regulator.jpg
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

Tak tento je k panelu 180 Wp úplne nevhodný, písal som.
Výborný je k jednému panelu 250 Wp a batérii 24 V. Takže stačí dokúpiť rovnaký na viac ampérov, vždy 10 A na jeden panel a tak najlacnejším spôsobom rozširovať systém.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

no pre moj 150W panel je vhodny ale pojde aj tak prec
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

Ako myslíte, nebudem sa hádať. To najlepšie, čo v systéme máte, treba potrestať.... Čudný svet !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od marko250 »

Ano tento regulátor je vhodný nejlépe k jednomu panelu 240Wp/24VDC baterka, kdy dá svou účinnost asi nejlépe a víc nezvládne.Takže z toho všeho co doma máš je možná dobrá jen ta baterka a bůhví v jakém stavu je, po tom nabíjení součásným systémem.
Pokud se na to podívám z pohledu cíle:"Zabezpečení chaty proti nepozvaným.",veškerou elektroniku a FVE bych prodal a zabezpečoval za ty peníze mechanicky,s tím,že by po překonání zlodějem nebylo uvnitř co ke krádeži pro mě cenného.

Pokud to je koníček,nebo náhrada DS(světlo,TV)+chtěný dozor kamerama a internet na místě,pak je nutno začít znovu s tím,že se využije pouze ta stará baterka(jestli je OK).Ale tady bych i zvážil možné budoucí rozšiřování a investování,to už je ale na Tobě(lednička,ohřev vody v létě).Jestli to má zůstat jen u té zabezpečovačky ,pak ty čtyři panely a dvě baterky s novým PWM reglem budou stačit.Místo toho reglu by Ti mohl poradit střídač_N se spínacím prvkem přímo baterka na panelech za pár korun.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

"....Místo toho reglu by Ti mohl poradit střídač_N se spínacím prvkem přímo baterka na panelech za pár korun....."

Baterka / baterky budú cyklovať každý deň. Vyrieši to aspoň dvojúrovňové nabíjanie ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

striedac N so spinacim prvkom baterka priamo na paneloch? to co je? tak daj nejake info popripade link...a vsetko predat a vybrakovat chatu a dat tam nreze a zavoru?? tak to mozem predat rovno chatu a prechadzat sa len po meste...taketo rady hm... no dakujem...
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od miroc »

střídač_N je nick tunajšieho člena. Ale táto info je aj tak pre teba nezaujímavá, pretože asi nechceš bastliť nejakú, ani jednoduchú reguláciu zo základných súčiastok.
V diskusii k tvojmu regulátoru ide o to, že nie hociktorý regulátor sa hodí k hociktorému panelu a k hociktorému napätiu AKU. Zvlášť nie PWM regulátor. Ak nebudú zladené parametre, budú napr. zbytočne vysoké straty. Preto sa vymysleli MPPT regulátory. Sú síce drahšie, ale väčšinou sa oplatia. Tu by som asi nešpekuloval. Môžeš zapojiť toľko panelov do série, koľko umožňuje max. vstupné napätie MPPT regulátora a o ostatné sa postarajú jeho DC-DC meniče.
Je tu skupina prívržencov PWM regulátorov, ktorí tvrdia, že za istých podmienok sú PWM regulátory nielen cenovo výhodnejšie, ale aj funkčne. Čo je síce pravda, ale pre vysvetlenie nováčikovi komplikované.
Chlapi, neviem prečo, ale mám dojem, že tiborius dostáva odpovede, z ktorých sa stále viac zamotáva. Skúste si predstaviť, že nemáte o veci šajnu a aká odpoveď by vám v tom prípade pomohla...
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od marko250 »

Ne dát pěkné pevné okenice zajištěné zevnitř,kvalitní vstupní dveře s dobrým tříbodovým zámkem a zlato odvést sebou domů při odchodu :-).

Jinak prvek je popsán zde a olovo na něm je :https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p67720

Detaily jistě rád poskytne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

Miroc, v aplikacii systemu na chate, kde nie je dost miesta na juznej fasade a je moznost pridavat panely na V a Z sikmu strechu, nie je nic vyhodnejsie, ako pripajat x 60 clankovych panelov paralelne ( limitne najnizsi pocet kusov v stringu = 1 ) k pwm regulatoru.
Je o triedu lacnejsi a o dve triedy lepsie nastavitelny.

Uprednostnovat mppt technologiu ma zmysel len v specialnych pripadoch a nie naopak.

Tiboriovi som v SZ napisal presne, co ma urobit. A je to jasna zprava.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek