Máte vypínač i přímo u panelů ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Máte vypínač i přímo u panelů ?

Příspěvek od willcz »

Na strese (rovna) mam rozvadec kde jsou stazene vsechny stringy a jistene beznymi jistici.
Dolu je to pak stazeno podle regulatoru (dva regulatory) a jsou tam DC jistice (OEZ) s vyrazeci civkou pro pripad problem.

Moznost odpinat jednotlive stringy je dobre pro pripadne porovnani vykonu. Odpinani u regulatoru je zase pohodlne pro upravy a zaroven pro odpojovani pri problemech.
Nekteri maji stazene stringy primo dolu, ale u me by to byla hora kabelu. (10 stringu)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Máte vypínač i přímo u panelů ?

Příspěvek od Lui »

Ja vypinac nemam pri paneloch,ale poistkove odpajace ano,a na kazdy string samostatne.
A dalsie poistky su na jednotlivych bateriovych packoch kedze su paralelne spajane.A istice su za menicom vsade,dokonca niekde aj tri za sebou v serii z roznych dovodov(jak z bezpecnostneho tak aj z pouzivatelskeho dovodu)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Máte vypínač i přímo u panelů ?

Příspěvek od kodl69 »

mám to podobně, akorát v trochu komornějším rozsahu, na půdě OPV10 na jednotlivý stringy, u regulátoru jistič se shazovací cívkou, baterky, měnič a DC spotřeba přes nožovky. A hlavně mám přepěťovky v rozvaděčku u panelů,
před regulátorem, na 48V sběrnici a na výstupu z měniče.
V další instalaci, co jsem dělal, mám vypínač přímo na panelu rozvaděče u panelů, protože se předpokládá laická obsluha. Klasika hlavní vypínač 63A s kontakty do série, aby to na DC mělo šanci přetrhnout oblouk
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek