Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od xmasin »

Jde o to vyběhat ty razítka a taky zjistit, jestli můj obchodník s EE je ochoten podporovat malé výrobce. Navíc mám možnost koupit drahá zařízení o něco levněji přes známého, který je registrovaný ve velkoobchodu s FVE komponenty, proto si stavím FVE více méně sám.

Co se týče materiálu tak mám následující:
31 ks panelů Avancis F 110 FB (CIS) chci dokoupit dalších 5 ks abych měl dvě pole (východ/západ) po 18 panelech
Victron SmartSolar 250/100 (ten by šel asi prodat)
Monitor baterie BMV-700
Řídící počítač VenusGX
4x 6V 180Ah baterie Fiamm
Nějakou bižuterii jako pojistky, rozvaděč, konektory a kabely.

Problém u mě je, že na jih nemám pořádnou střechu takže jsem odkázán na střechu na stodole vedle domu, která má prakticky přesnou orientaci východ/západ se sklonem 45°. Na zahradu nemohu umístit nic protože CHKO.

Místo na panely je tady:
https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view
Něco málo lze dát na jižní stěnu domu (cca 3 panely 160x100 cm). A případně na jižní střechu domu, ale
ta je obzvášť v zimě poměrně brzo stíněná.
https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view

Na jižní štít bych právě chtěl nějaké výkonné panely cca 300 - 350Wp. Jsou hlavně pro zlepšení výkonu FVE v zimě.

Pokud bych použil Fronius tak bude mít vcelku rozumnou účinnost, protože bude na něj zapojeno 6 stringů po 6 panelech takže Vmpp bude něco mezi 250V a 300V. Velká část výroby bude spotřebována přímo na AC bojlerem a jen malá část se bude využívat pro nabíjení baterie (ty nechci cyklovat), kdežto když budu mít MPPT tak jdu z napětí mezi 105V a 160V na 24V a následně zase z 24V dělám 230V.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od kodl69 »

Po zkušenosti s amorfama AURIA bych si něčím takovým vůbec nezaplácával střechu. 250Wp polykrystaly jsou už dnes za pár korun, amorfy se dost prodraží na montážní konstrukci. Pokud dáš 8+8 250Wp polykrystalů, k tomu pro boiler něco ala Padre (Oplocký, nazývejme to jak chcete) a paralelně k tomu třeba Axpert VM III-3000-24
tak neřešíš smlouvy s distributorem, bude to jednoduchý a vlastně i levný. Ješte bych zvážil nutnost těch 24V, žárovky na 48V dc kupuju normálně na ali, už je ani sám nedělám. Amorfy trochu fungují na přímým slunci, ale poměr plochy k výkonu je skoro 1:3 oproti polykrystalům, a ta výtěžnost bez přímýho osvitu je tak trochu blud.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od Ronn »

xmasin píše:Jde o to vyběhat ty razítka a taky zjistit, jestli můj obchodník s EE je ochoten ...
Obchodníka lze řešit jeho výměnou. Razítka se nahradit nedají.
xmasin píše:Problém u mě je, že na jih nemám pořádnou střechu takže jsem odkázán na střechu na stodole vedle domu, která má prakticky přesnou orientaci východ/západ se sklonem 45°. Na zahradu nemohu umístit nic protože CHKO.


Nic bych neprodával a vše na stodolu. A poptal bych na barák FVE s Multiplus5kVA (MultiGrid) se podmínkou využití Venus, BMV + 4 panely na ten jižní štít, např tyto http://shop.solarpartner.cz/rec-twinpea ... 5-wp-alu-2 <= mají sběrnice svedené do středu a držel bych se 48V.


Asi zaplatíš více než samo domo postupem, ale budeš přivazovaný. Přebytky můžeš prodat https://www.nanoenergies.cz/nase-nabidka/vykup/ můžeš se pak více věnovat svým koníčkům, třeba zase rozšíříš :)

PS: Yo až budeš propojovat stodolu s barákem, svodiče blesk.proudů a přepětí jsou naprostou nutností a na obou stranách. A zemniče baráku a stodoly dobře propojit => potřebuješ všude jednu zem.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:Po zkušenosti s amorfama AURIA bych si něčím takovým vůbec nezaplácával střechu. 250Wp polykrystaly jsou už dnes za pár korun, amorfy se dost prodraží na montážní konstrukci. Pokud dáš 8+8 250Wp polykrystalů, k tomu pro boiler něco ala Padre (Oplocký, nazývejme to jak chcete) a paralelně k tomu třeba Axpert VM III-3000-24
tak neřešíš smlouvy s distributorem, bude to jednoduchý a vlastně i levný. Ješte bych zvážil nutnost těch 24V, žárovky na 48V dc kupuju normálně na ali, už je ani sám nedělám. Amorfy trochu fungují na přímým slunci, ale poměr plochy k výkonu je skoro 1:3 oproti polykrystalům, a ta výtěžnost bez přímýho osvitu je tak trochu blud.
Nemám klasické bezrámové amorfy, ale rámové panely Avancis (technologie CIS nikoliv amorfní křemík) takže ty na tom nejsou zas tak špatně v porovnání s polykrystaly a navíc byly za dobrou cenu. Při rozměrech 160 x 70 cm mají 110Wp a dnes jsou už k mání i s vyšším výkonem na stejnou plochu (až 145 Wp), což je srovnatelné s polykrystaly.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od xmasin »

Ronn píše: Obchodníka lze řešit jeho výměnou. Razítka se nahradit nedají.

Když tak holt zkusím sehnat někoho kdo ty razítka má.
Ronn píše: Nic bych neprodával a vše na stodolu. A poptal bych na barák FVE s Multiplus5kVA (MultiGrid) se podmínkou využití Venus, BMV + 4 panely na ten jižní štít, např tyto http://shop.solarpartner.cz/rec-twinpea ... 5-wp-alu-2 <= mají sběrnice svedené do středu a držel bych se 48V.

Z toho mně vychází vykašlat se na Fronius, udělat vše na DC s tím, co mám a jen dokoupit Multigrid (3kW) a případně obyčejný trapézový střídač na pálení přebytků.
Na jižní štít se vejdou maximálně tři panely, už jsem to měřil.
Ronn píše: PS: Yo až budeš propojovat stodolu s barákem, svodiče blesk.proudů a přepětí jsou naprostou nutností a na obou stranách. A zemniče baráku a stodoly dobře propojit => potřebuješ všude jednu zem.
S přepěťovkama počítám a zemnění se dělalo teď nové, takže kolem domu i stodoly je udělaná smyčka z nerezového pásku 20 x 5 mm s proložením metrovými tyčemi každé dva metry.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od xmasin »

RRR píše: Pak doporučuji řádně prostudovat: https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:fronius
Výňatek z překladače:
Používání střídačů Fronius Galvo se již nedoporučuje pro nové aplikace - Fronius Primo je nejlepší náhradou a nabízí vyšší účinnost, širší rozsah stejnosměrného napětí, dva sledovače MPP a mnoho dalších funkcí.
To vím, problém je, že Fronius pro moje panely povolí pouze Galvo. Panely musí být dle požadavku výrobce uzemněny a tím pádem nelze použít beztransformátorové střídače.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od redcrown »

ahoj,
jeden zájemce o FVE se mě ptal na fungování AC vazby a neumím mu kvalitně odpovědět, tak třeba poradíte.
Pokud se zapojí komponenty do AC vazby, platí pravidlo, že by výkon Master střídače měl být alespoň stejný nebo větší než součet všech ongrid střídačů ve vnitřní sítí? Platí toto obecně, nebo to mají různí výrobci jinak?
Konkrétně jsme rozebírali situaci, kdy by dva paralelně zapojené studery na jedné fázi řídili vnitřní sít. Platí to i pokud je jeden ve stand-by a čeká na velký výkon. Umí se zapnout další stupeň i v opačném směru, pokud naroste výkon s FV panelů?
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od brumlaj »

Pozor, ne výkon střídače, ale výkon nabíječe. Nabíječ konkrétně v XTM4000-48 dá do baterií max. 50A i když návod tvrdí 60A ale je to obecný návod i pro XTS a XTH. Takže pokud při vypnutém transfer relé výkon ongridu překročí 2,5kW nad odběr domu (50V, 50A) tak napětí vystřelí a oba jdou do červené barvy. Změnu kmitočtu jsem nezkoušel neb je snad řízena až SOC akumulátoru a tak rychle by asi nestihla celá sestava zareagovat. Dva jsem bohužel k dispozici zatím neměl, takže odpověď na celou Tvou otázku neznám.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned kvě 12, 2019 10:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od tomas »

Zrovna minulý týden jsem zprovoznil 40kW se dvěma Fronius Symo 20.0-3-M na třech kusech SUNNY ISLAND 8.0H s tím že aktuálně připojený akumulátor dokáže absorbovat jen 15kW výkonu a zatím to funguje v ostrovu výborně. Když se výkon začne blížit k 15kW nebo už je akumulátor nabitý tak SUNNY ISLAND začne zvyšovat frekvenci v mikrosíti a Froniusy začnou snižovat výkon.
Příští týden snad zprovozním druhou polovinu akumulátoru, potom tam bude 6 x SUNNY ISLAND 8.0H a 30kW akumulátor, ale i na tu polovinu to funguje dobře. Potom by ty SUNNY ISLANDy měli pracovat v kaskádě, 3 poběží trvale a další tři při větším výkonu, ale toto ještě nemám. Teoreticky kdyby bylo k dispozici těch 40kW z FVE tak se to sečte s tím akumulátorem a mělo by to utáhnout spotřebu až 55kW a příští týden snad až 70kW což je nějakých 3 x 100A. Hlavní rozvodnu mám dimenzovanou na 200A i některé paprsky mikrosítě, takže další zdroje se budou ještě přidávat.
Problém by mohl možná nastat při odpojení nějakého výkonnějšího spotřebiče aktuálně nad 15kW (potom nad 30kW), že by to SUNNY ISLAND nestihl zregulovat změnou frekvence, potom možná vzroste napětí, ale i to by měli Froniusy snad zregulovat pomocí funkcí P(u) a Q(u). Tohle asi zatím jednoduše neotestuji, nemám nic co by mělo 30kW. :(
Pokračování o tomto systému jsem doplnil zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 790#p93790
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Tesla umí cucat až 3f 32A ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od redcrown »

brumlaj píše:Pozor, ne výkon střídače, ale výkon nabíječe. Nabíječ konkrétně v XTM4000-48 dá do baterií max. 50A i když návod tvrdí 60A ale je to obecný návod i pro XTS a XTH. Takže pokud při vypnutém transfer relé výkon ongridu překročí 2,5kW nad odběr domu (50V, 50A) tak napětí vystřelí a oba jdou do červené barvy. Změnu kmitočtu jsem nezkoušel neb je snad řízena až SOC akumulátoru a tak rychle by asi nestihla celá sestava zareagovat. Dva jsem bohužel k dispozici zatím neměl, takže odpověď na celou Tvou otázku neznám.
díky za poznámku, když jsem to psal, tak jsem si neuvědomil, že v režimu hybrid proud nejde přes měnič, ale jen přímo do sítě. Ten výkon nabíječe je pak logický. Trochu problém vidím ve chvíli, kdy je baterie nabitá a neumí tolik výkonu absorbovat. Pak podmínka stejně není dodržena. Navíc někde u Studeru jsem se dočetl, že v režimu ostrov nesmí pracovat s bateriemi LiXX. To je docela zvláštní, na dnešní dobu trochu nedostatečné. Je otázka, jestli to platí obecně, nebo např. pro datovou komunikaci BAT-Měnič to je jiné.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od Beny »

Nechci zakládat nové vlákno o podobném "problému" s dovolením využiju toto.

Mám FVE rozšířenou o 10 kWh baterii a i tak jsem uložil cca 1,4 MWh do bojleru, jako přebytek. Do sítě, jako přetok, šlo jen 250 kWh za celý rok.
Přemýšlím na tím, jak energii vloženou do bojleru využít, jako energii elektrickou. Přemyšlím na tím, jak vložit do sítě nabíječ baterie, tedy zde diskutované AC coupling (pokud tedy vše chápu dobře).
Našel jsem nějakou dokumentaci na Victronu https://www.victronenergy.com/live/venu ... _solaredge , jen mám obavu z toho, že je zde popisován jen náhradní zdroj pro SE měnič, tak aby mohl být funkční i po výpadku sítě. Tedy jen pro ostrovní provoz.
O tomto já neuvažuji a jen chci systém rozšířit o baterie a nabíječ.
Je tato moje myšlenka schůdná?

Díky Beny
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od beethowen »

Beny píše: Mám FVE rozšířenou o 10 kWh baterii a i tak jsem uložil cca 1,4 MWh do bojleru, jako přebytek.
................................................................
O tomto já neuvažuji a jen chci systém rozšířit o baterie a nabíječ.
Jak to tedy je, protože jsem to celé nějak nepochopil.
Nabíječku není problém koupit a ovládat ji tak, aby když zrovna vyrábíš a měl bys mít zbytečné přetoky, tak poběží nabíječka. V podstatě vytěžovat přebytky nabíječkou. Baterie přidat můžeš vždy.
Teď ty baterie nabíjíš jak?
Je možné, že máš HV baterie, tam je to potom složitější.
Zkus trochu více popsat systém co provozuješ ať se dá pochopit, co tě vlastně trápí.
Energie uložená v bojleru je pro tebe k ničemu? Čím by jsi ho jinak nahříval?
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvek od Beny »

Ok.
Systém SolarEdge s baterii LG RESU 10 kWh, přebytky pomocí relé do bojleru.
Chtěl jsem přebytky využít v síti ne v bojleru.
Bojler je před 100L zásobníkem ohřívaným plynem. Tedy voda není problém.
Mám 1,4 MWh, které jsem chtěl dát do další baterie. Systém SolarEdge rozšířit nejde a pokud by šel, 10 kWh LG stojí 150K ..
tedy jsem uvažoval o nějakém jiném systému připojeném na AC
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek