montaz na balkone, predpisy slovensko

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
yurisk
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 23, 2018 11:51 pm
Reputace: 0

montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od yurisk »

v ramci znizovania uctov za elektrinu zvazujem montaz solarnych panelov na balkone na byte v bytovom dome.

s cim si lamem hlavu je stavebna legislativa ktoru musim dodrzat. je nejaky predpis ktory mi uklada ohlasovaciu povinnost na takuto montaz stavebnemu uradu alebo nejakemu inemu organu ? je potrebny suhlas ostatnych vlastnikov bytov v bytovom dome ?

len pre istotu, zaujimaju ma predpisy na slovensku (kedze ta legislativa je trochu ina ako v cechach)
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od rva »

Šel bych na to z druhé strany. Kolik panelů chci instalovat? Čtyři? To je 4 x 250 = 1000 Wp. Za ideálních podmínek tyto panely vyrobí za rok zhruba 1000 kWh. Mám ideální podmínky? Teda směr jih a sklon kolem 50 stupňů? Kolik teda mohu maximálně ušetřit? Výroba je hlavně v létě a kolem poledne. Jsem schopen v létě tuto energii smysluplně využít? Obvykle pak zjistíš, že ekonomicky to moc dobře nevypadá.
Jó, pokud se jedná o koníček, tak pak je běžné, že do koníčka se dávají peníze a je ztrátový.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od mobilik »

Urcite by som podal ziadost na bytove druzstvo, resp. spravcu domu. Kedze to aj meni vzhlad domu.
Svojho casu som to v bytovke tiez takto chcel a v Kosiciach mi spravca dal najavo ze si mam poziadat o povolenie hlavneho architekta Kosic, nakolko menim vzhlad bloku. Blok bol kompletne rekonstruovany, zatepleny atd....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od Igy »

1. Povolenie od vlastnikov budovy cez spravcu domu, alebo napriamo.
2. Povolenie od distribucky ak budes vyrabat EE a pripajat sa do siete. K tomu potrebujes aj to povolenie z bodu 1. a kopec inych papierov.

Ked si to cele spocitas, tak bud sa na to vykasli (papierovanie) a sprav to bez papierov, alebo sa na to vykasli a a nechaj FVE tak, lebo navratnost je aj tak otazna...
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od mobilik »

Ale no tak, stale len navratnost, ak je to hobby?
Povolenie od DS?
Ak bude riesit nejaky poloostrovmy menic, kaslal by som na distribucku, tak ako kasle vacsina z nas tu na fore... Je to moje zariadenie...
Ak bude riesit nejaky on-grid, tak je na nom aby si ustrazil prebitky doma, ak ma stary elektromer stale ako vacsina v bytovkach a ni to nemusi riesit docasu.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od tomas »

No u nás je povoleno zasklívat balóny bez povolení SVJ a už skoro polovina má zaskleno. Takže když to zasklím solárními panely, tak by to mělo být také v pořádku. Nikde tam nemáme uvedené že povolené zasklení musí být jen s čirého skla.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
yurisk
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 23, 2018 11:51 pm
Reputace: 0

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od yurisk »

vacsina mojej spotreby suvisi s mojim malym akvariom v ktorom mam diskusy. pripajanie do siete tam neplanujem, nepotrebujem ho.

pre potreby akvaria musim uz riesit zalohu DS (mal som uz problemy s vypadkami elektriny, udrzbami a ta technika musi bezat). v ramci tohto aqua hobby je prihodenie solarnych panelov len dalsia moznost ako mat dalsi zdroj energie. prepoj na DS v tomto pripade bude len na dobitie baterii v pripade ze poklesnu pod uroven na ktoru bude dimenzovane ich vybijanie. to je ale mimo temy.

ta rada s tym zasklievanim balkona inak nieje zla, skusim sa pozriet aj na taku alternativu
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od mobilik »

Najprv skoc za svojim spravcom co ti on na to povie. To bude najmudrejsie, od neho sa to bude vyvijat dalej.
Znamy zasa sa nikoho nepytal a surovo na balkonove zabradlie pripevnil konstrukciu dole a dal na stojaka panely.
Hore na strop zasa urobil vysunutu striesku a je z panelov.

Byva na prvom poschodi, akurat sme sa smiali ze nesmie nasrat susedov aby mu na striesku nieco nezhodili. :-D
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od Igy »

mobilik píše:Ale no tak, stale len navratnost, ak je to hobby?
Povolenie od DS?
Ak bude riesit nejaky poloostrovmy menic, kaslal by som na distribucku, tak ako kasle vacsina z nas tu na fore... Je to moje zariadenie...
Ak bude riesit nejaky on-grid, tak je na nom aby si ustrazil prebitky doma, ak ma stary elektromer stale ako vacsina v bytovkach a ni to nemusi riesit docasu.
Ved pohoda. Pytal sa na legislativu, tak dostal odpoved :-) To ze vacsina to robi "na cierno" ako argument neberiem. Potom sa staci pozriet na fasady panelakov ako vyzeraju a budeme lamentovat ze preco to v tom zahranici vyzera lepsie... To iste plati o pripojeni do siete bez ohladu na pretoky, ak raz legislativa hovori ze na pripojenie do distribucky je potrebna zmluva. Ale v tomto pripade sa asi o pripajani do DS nebavime...
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od mypower.cz »

Igy píše:To ze vacsina to robi "na cierno" ako argument neberiem.
Zdravim, tohle by me tedy zajimalo. Jak to myslite ze to "vetsina" dela nacerno? Z jakeho hlediska nacerno? Kterou "vetsinu" vlastne mate na mysli? Kdo to je ta "vetsina" konkretne? A co by z toho krome rizika pokuty od DS pri dodavkach do DS bez licence ta zde zminena vetsina mela?
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od vla »

Čím míň toho na sebe různým úřadům oznámíte, tím menší budete mít s nimi problémy. To je moje taktika a zatím funguje.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: montaz na balkone, predpisy slovensko

Příspěvek od vlkazajac »

Dobré je získať fundované informácie na inom úrade toho významu. Aký je zákon, aká je prípadná pokuta, ako vedia poradiť. S bubnom sa na zajace nechodí.

Ale ! Videl som 4 m oceľovo-sklené zábradlie na paneláku pri rekonštrukcii po 30 rokoch. Horná strana zavetrená skrutkou do dreva do dreveného obkladu pero-drážka. Ehm...... Trocha s presahom, ale dali by sa namontovať aj 3 štandardné panely, to je 60 kg naviac aj s nejakým pridaným momentom...... Zábradlie je konštrukčný prvok stavby a mal by to niekto posúdiť, kto toho vie viac, ako my, poväčšine. Tak len tak mirnix-dirnix to stavebný úrad či bytové družstvo povoľovať nebude, to chápem.
Architekt chce byť tiež vypočutý, aspoň niekde.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek