Reálné ubývání kapacity LiFe?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od střídač_N »

svango píše:......uvazujem ze pojdem na 14.0 na 4S pack. .........
Pořád moc, obzvlášť v létě, kdy je výkonu nadbytek.

kodl69 píše:.....cítit něco jako ocet, takže kyselina, i když asi organická...
Ten smrad z těch li baterek je nepříjemný, leč jsou to jen rozpouštědla jenž vnitřně nijak nereagují, tudíž to v žádném případě kyselina nebude.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od rva »

Dej tam 13.6 V. Při takovém napětí už jsou baterie takřka nabité a za ty 2% energie navíc to snížení životnosti baterie nestojí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od svango »

Dakujem, nastavujem na 13.6. Odpojenie doporucujete tiez konzervativne na 12V? ci je vpohode ist nizsie? Momentalne odpojujem na 11.2V.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

svango píše:Jo po par tyzdnoch na tomto foru som uz znizil nabijanie z 14.4 na 14.1 a uvazujem ze pojdem na 14.0 na 4S pack.
Doporučuju max 13.8.
EDIT: aha pozdě :D Při vybíjení nechoď pod 12 určitě
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od kodl69 »

je potřeba hlídat jednotlivý články, ne jenom akupack jako celek, k tomu slouží BMS. K čemu jsou ti 3 články na 3.3V, když ten poslední má méně než 2V, to podle napětí celku nijak nepoznáš, při vyšších systémových napětích je to ještě důležitější, hlídat každej článek. Při nabíjení je možná (standartní každodenní) situace že 3 články mají 3.4V 3x3.4V což je 10,2 V a na ten jeden zbývají 4V a ty jsi v klidu, protože napětí celku je 14.2V!!! ani když to snížíš na 13.8, tak nejsi z vody venku, pak zase potřebuješ balancery na 3.45V a když některej začne balancovat, tak omezit nabíjecí proud.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Já mám Arduino monitor na napětí všech jednotivých článků. Jak kterýkoli přesahne stanovenou hranici, tak vypínám dálkově solární regulátor (momentálněTristar pomocí battery sense, nebo to jde celkem lehce udělat pomocí vývodů pro teplotní kompenzaci).
Pak v podstatě balancer není třeba. Jen to jednou za čas srovnat, například přelévací pumpou, nebo jedno čím.
p.s. to měření mi dělali na zakázku na základě téhle desky (neměl jsem náladu se s tím babrat):
https://www.bel-shop.eu/cz-detail-1182- ... -pn16.html
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od kodl69 »

to vypadá celkem zajímavě, nebylo by schéma? zkoušel jsem odporový děliče a odečítat naměřený napětí mezi sebou, ale nebylo to použitelný díky mizernýmu ADC arduina (10bit rozlišení a reference z napájení)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:to vypadá celkem zajímavě, nebylo by schéma? zkoušel jsem odporový děliče a odečítat naměřený napětí mezi sebou, ale nebylo to použitelný díky mizernýmu ADC arduina (10bit rozlišení a reference z napájení)
Já jsem také dělal na arduinu Cell monitor pro nicd. Měl jsem několik delicu napeti. První dělič na napětí článku, druhej dělič na napětí prvního + druhého, třetí byl na napětí prvního + druhého + tretiho.
Výsledek jsem házel do grafu. Fungovalo to ale bylo to hrozně kostrbaté. Přisuzoval jsem to hodně kolisavemu napětí nicd. Teď budu to samé zkoušet s lifepo a uvidím jak to bude vypadat.
Tenkrát jsem objednával k tomuhle použití nějaké 4 kanálové A/D ale ještě jsem je ani nevybalil z pytlíku jak přišly od sikmoocka. Tam bylo myslím 24bit rozlišení.
Celllog mám ale nemá výstup do PC. Data vidím jen na display a pripadnej problém se řeší kontaktem z alarmu tohohle celllogu. To chci změnit abych viděl v reálu bez koukání na display kdy jak se kterej konkrétní článek chová.
Dnes to možná sestavim. Jen rozpocitat odpory na jednotlivé děliče a pak se uvidí co to bude dělat s lifepo
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja merám Arduinom + deliče na 4-roch LiFE a presnosť je cca. 10 mV. Takže, keď má najslabší
článok 3.05 V resp. pri záťaži 2.95 V, tak zapínam postupne stykačmi 3 nabíjačky.

A opačne, keď sú nejaké články nad 3.43 V resp. 3.47 pod nabíjaním, tak zpínam
1., 2. a 3. vyťažovač. Čo sa mi ale teraz nedeje, lebo el. mám tak akurát.

Asi presnosť na 1 mV potrebuje len niekto, kto to chce balancovať pomocou programu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

kodl69 píše:to vypadá celkem zajímavě, nebylo by schéma?
Bohužel schéma nemám, dělali mi to přímo lidi od BEL, osazovali to na custom počet článků. Já to nezkoumal, jen vím, že zespodu je tam hejno operáků. Ani se k tomu nemohu dostat, protože bych to musel znefunkčnit, protože šváby jsou mezi tou deskou a arduinem mega. Ale funguje to zatím naprosto spolehlivě a pokud mohu soudit a přeměřoval jsem kalibrovaným měřákem, tak všechny kanály kecaly v rozmezí jedné setiny voltu, což bylo slušné. Pro účely balancování ani nemělo cenu si hrát s trimry.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od střídač_N »

solárník píše:.....Bohužel schéma nemám, dělali mi to přímo lidi od BEL,.......
Je možné požádat lidi od BEL o opakování výrobku? Cena zůstala dle odkazovaného odkazu, nebo se měnila?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Oni v BEL dělají (osazují) spoustu nabízených výrobků až v případě zájmu. Jsou v e-shopu označeny "Pouze na objednávku".

Uvedená deska bez úprav je pro 16 článků. Měření více článků se na desku nevejde. V případě, že vám stačí osadit na menší počet článků, je možné je slušně poprosit na adrese info@bel-shop.eu. Cena byla nižší, než je v e-shopu. Kamarád poté si objednal také, dokonce i verzi jen na 4 články, která byla cca za cenu poloviční.

Mají tam dvě verze této desky - jedna je s šroubkovou svorkovnicí, druhá je s připojením pomocí LAN konektorů. Viz https://www.bel-shop.eu/cz-kategorie_20 ... anelu.html

Zde jsou vidět šváby (UTP verze):
Převodník napětí PN16-UTP 2.jpg
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od kodl69 »

už to chápu, jsou to rozdílový zesilovače, na každej článek jeden, něco jako INA122 akorát diskrétně. Že mě to nenapadlo- ostatně shora to vypadá jenom jako odporový děliče....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Já bych se s tím nepiplal. Cena není zcela tragická a když připočteme cenu času a práce na tom strávené, tak se to nemůže vyplatit dělat. Navíc to pasuje přímo na Mega.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od střídač_N »

solárník píše:Já bych se s tím nepiplal. .....
Souhlas. Čisté provedení. Doma by to vypadalo hodně víc domatlany.

Jen drobnost, předpokládám, že je to jeden rozdílový zesilovač na jeden článek a tudíž i 16 výstupů?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Ano, proto je to dělané na Mega, které má hodně vstupů
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od volente »

Mám dotaz, dalo by se tou deskou od BEL měřit i napětí LiIon článků? Píší že je tam trimr na nastavení výstupu, ale nikde není rozsah napětí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Viz přiložený datasheet: napětí jednotlivých článků: 0-5V
Přílohy
0-pn-16-life-prevodnik-napeti-pro-li-fe-baterie.pdf
(85.72 KiB) Staženo 122 x
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od střídač_N »

solárník píše:Viz přiložený datasheet......
Přiložený datasheet moc nepotěšil "Mezní napětí baterie: 58 V celkem". Bylo by potřeba alespoň 65V.
Další úskalí bude vlastní spotřeba.

Zkontaktuji a uvidím jaká bude ochota ke změnám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Reálné ubývání kapacity LiFe?

Příspěvek od solárník »

Je to dost divné, pokud je to na 16čl a mohou mít 0-5V pak vychází max napětí baterie 80V. Není mi moc jasné, který komponent by tomu překročení 58V bránil. Napájené je to z Arduina (předpokládám).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek