Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od kybos »

Mozer píše: Nepoužívám, jen filtr Dionela (http://www.aqua-aurea.cz) za cca 4000,- voda je chutná, ale testy jsem nedělal. Má to vydržet přefitrovat 38 tisíc litrů :D
To není cenově zrovna nějaká výhra. Kubík přes sto korun nestojí snad ani od vodárny a to včetně čerpacích prací, chemických rozborů, garance kvality a stočného.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od pezizka »

Mineralizace demineralizované (jen napsat je to hrozné *fall*) vody není až tak velký problém :) Vřele bych doporučil "očkování" jež jsme dostali před nástupem ZVS :mrgreen: Nevím co to bylo, dva roky bez nachlazení a 30 let po tom dokonce ještě žiju :yes: Myslím, že ten filtr není to pravé ořechové :roll: Asi ne nadarmo říkala moje babička, špinavé děcko = zdravé děcko :celebrate4:
Edit: Kybos = naprostý souhlas
Edit 2: Moc pěkná chajda ::rolleyes::
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:..... Kubík přes sto korun nestojí snad ani od vodárny.....
Soběstačnost je nákladná a ne všichni na ni mají. Je to ve své podstatě nákladný rozmar. Ale jak psal již kdysi dávno kybos, cílem není ušetřit co nejvíce, ale platit co nejméně. Je to kupodivu neslučitelné se soběstačností.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
střídač_N píše:Soběstačnost je nákladná a ne všichni na ni mají. Je to ve své podstatě nákladný rozmar. Ale jak psal již kdysi dávno kybos, cílem není ušetřit co nejvíce, ale platit co nejméně. Je to kupodivu neslučitelné se soběstačností.
Co je pro rozežraného konzumenta nákladný rozmar je pro druhého přepych . Skromnému člověku stačí málo ;) .

Pročpak je platit co nejméně neslučitelné se soběstačností ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od svango »

Myslim, ze kazdy z nas do svojej sebestatcnosti napumpoval neskutocne obnosy penazi. Pokial nezdenis statok s cistym potokom, ktory nim preteka..
Na druhu stranu sebestacnost sa moze stat aj vynosnym obchodom.. ale to sa nestane tym, ze budes zit niekde v chalupke u lesa, bez potreby pouzivat peniaze :)
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od youda »

Chlapi,
Mozer určitě neprohání přes filtr všechnu vodu, to by byl blázen. Dešťovku přefiltrovanou jen obyčejným sítem s prakticky neomezenou životností lze použít na:
- zalévání zahrady a sadu
- do myčky
- do pračky
- sprchování
- wc

Voda zpracovaná kvalitním filtrem, reverzní osmózou či UV je opravdu jen na pití a přípravu jídel. V tu chvíli vám těch 38 m3 vydrží pro jednu osobu na 10 let. A to už ekonomicky vychází úplně jinak.

To co dělá většina čechů, tedy napouštění bazénů a zalívání kytek pitnou, super-kvalitní, vodou z vodovodu je padlé na hlavu. Bohužel, já to dělám občas taky a stydím se.

Mimochodem, při sběru dešťovky je dobré použít systém "first flush", kdy začátek deště omyje ze střechy ptačí trus a další nečistoty a voda do nádrže se sbírá až po tomto automatickém omytí.
first flush system.jpg
S mineralizací určitě souhlas, dlouhodobé pití destilované vody vyplavuje z organizmu minerály, bolí hlava a nastanou zdravotní komplikace. Proto taky na jachtách, kde se voda vyrábí z mořské pomocí reverzní osmózy, bývá zapojen mineralizační filtr. Měřák na mineralizaci stojí asi litr, mineralizační filtr ještě míň - podle výdrže. Nouzově se stupeň mineralizace dá změřit i pomocí ohmmetru.

Podle mne je Mozer kabrňák. To co se mu povedlo vybudovat je úžasný. Zatímco většina z nás bude za 20 let pořád ještě stát u soustruhu a platit nekřesťanské daně, tak Mozer bude ležet na zádech ve stínu pod jabloní a spižírnu bude mít plnou vlastních výpěstků. :P
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od svango »

Ja mam zber dazdovky doplneny o prazdny filter s tabletkou chloru (to co sa bezne dava do bazenu). Na spodku filtra je navrtana dierka. Funguje to tak ze, dazdova voda omyva tabletu a potom ide do nadrze. Po dazdi prebytocna voda co by zostala vo filtry vytecie dierkou a nerozkusta tabletu. To minimalizuje pouzitie tabliet a tiez mnozstvo chloru v nadobe s vodou.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od střídač_N »

abrams píše:.....Pročpak je platit co nejméně neslučitelné se soběstačností ?.....
I když má ekonomie mnoho společného s náboženstvím, přece jen praktické dopady soběstačnosti jsou zřejmé. Jen chtít si vyrobit soběstačně FV panel jaksi je dost nákladná ekonomická činnost, již ne zas až tak každý zvládne. Na nesoběstačnosti, tedy kolektivní činnosti na celku je založena celá moderní společnost a kupodivu se ji vcelku úspěšně daří. Termíny jako, kooperace, spolupráce a v konečném důsledku globalizace jsou zářným příkladem výhodnosti soběstačnosti nad nesoběstačností. Tím neobhajuji jedno, či druhé. Jen mi přijde zvláštní, chtít být v moderní společnosti soběstačný "za každou" cenu.
Nakonec i solárnící se snažíme o soběstačnost v elektřině a nějak se nám, proti té velkovýrobě, zase až tak moc nedaří.
Ale přes léto se nám s ní převelice dobře plýtvá.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od rva »

Každý je v nějaké výchozí pozici. A jde o to, ji přiměřeně využít. V mém případě život na polosamotě znamená, že se nebudu snažit žít jako v paneláku, protože to je na polosamotě drahé. Musí být delší přívod trubek vodovodu, delší kanalizační trubky do čističky, i ta cesta do obchodu, za kulturou je delší a tedy nákladnější. Z vesnice udělám výhodu tehdy, když nemusím platit vodné a stočné, ani za dálkové teplo. Dále když minimalizuji i svou spotřebu elektřiny. Kulturu nahradím prací na zahradě a večerní grilovačkou. Místo fitka stačí příprava dřeva na zimu. Přitom jsem schopen zajistit komfort srovnatelný s bytem a řadu koníčků kolem chalupy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od kodl69 »

je to fakt, mineralizační filtr třeba tenhle: http://www.filtry-vodni.cz/katalog/filt ... 17247.html
a na praní a pod je měkká voda výhodou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

postoj i realizace jakékoli nezávislosti na systému je věcí a pohledem zcela individuálním a jedinečným . Výdobytky civilizace vyjádřené třemi slovy -vše pod nos , nevoní úplně všem . Válet se na gauči a pouze konzumovat produkty civilizačního systému umí každej blb a hlupák , mimochodem , debilizace je jedním z nemála negativních vlivů civilizačního systému :!: . Tvořivý jedinec rád tvoří , vytváří , buduje a hraje si , což posiluje nejen kreativní myšlení ale přináší i užitek či zmíněnou nezávislost na civilizačním systému biť jen z části z komplexního spektra civilizačních služeb :idea: .

Samo-domo výroba ::pv:: z vytěžených surovin je pochopitelně téměř nereálná . Absolutní soběstačnost tohoto ražení je realizovatelná jen u něčeho a různě dle místa , třeba světo-lodě . Bydlení postavené svépomocí z místních zdrojů a surovin je toho nejhmatatelnějším důkazem .
Pořízením si komponentů FVE si lze zajistit v dnešní době toliko nezbytnou elektřinu bez následných plateb . Nemálo lidí řešilo a řešit bude dilema zda-li utratit hromadu chechtáků za přípojku k DS či za kompletní FVE . My jež žijeme v civilizačních aglomeracích jen natáhneme ruku :? . Osobně se radši sám o něco snažím než-li jen jednoduše cucat z prsu civilizačního systému ;) . Jak by mohl být kdokoli hrdý jen za nataženou ruku :roll: ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od rva »

kodl69 píše:je to fakt, mineralizační filtr třeba tenhle: http://www.filtry-vodni.cz/katalog/filt ... 17247.html
a na praní a pod je měkká voda výhodou.
Komponenty pro úpravu vody (osmózou) pořizuji snad nejlevněji od http://www.mangala.cz/nahradni-filtry-n ... 16_76.html. Ale už jsem dlouho nic nepotřeboval, protože vše funguje jak má. Samotný "komerční" mineralizátor obohatí vodu z osmózy jenom málo (měřím to pomocí vodivosti - údal TDS). Pravděpodobně proto, že voda jím proteče dost rychle. Ale nic nebrání koupit si toho dolomitického vápence více do větší nádoby a pak se ho i více rozpustí. Voda z osmózy je spíš kyselá, což by rozpouštění vápence mělo pomáhat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od kodl69 »

Mangala - to mám skoro v sousedství. Já mám opačnej problém, spíš bych potřeboval nějaký železo a mangan z vody odstranit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

youda píše:Chlapi,
Mozer určitě neprohání přes filtr všechnu vodu, to by byl blázen. Dešťovku přefiltrovanou jen obyčejným sítem s prakticky neomezenou životností lze použít na:
- zalévání zahrady a sadu
- do myčky
- do pračky
- sprchování
- wc

Voda zpracovaná kvalitním filtrem, reverzní osmózou či UV je opravdu jen na pití a přípravu jídel. V tu chvíli vám těch 38 m3 vydrží pro jednu osobu na 10 let. A to už ekonomicky vychází úplně jinak.

To co dělá většina čechů, tedy napouštění bazénů a zalívání kytek pitnou, super-kvalitní, vodou z vodovodu je padlé na hlavu. Bohužel, já to dělám občas taky a stydím se.

Mimochodem, při sběru dešťovky je dobré použít systém "first flush", kdy začátek deště omyje ze střechy ptačí trus a další nečistoty a voda do nádrže se sbírá až po tomto automatickém omytí.
first flush system.jpg
S mineralizací určitě souhlas, dlouhodobé pití destilované vody vyplavuje z organizmu minerály, bolí hlava a nastanou zdravotní komplikace. Proto taky na jachtách, kde se voda vyrábí z mořské pomocí reverzní osmózy, bývá zapojen mineralizační filtr. Měřák na mineralizaci stojí asi litr, mineralizační filtr ještě míň - podle výdrže. Nouzově se stupeň mineralizace dá změřit i pomocí ohmmetru.

Podle mne je Mozer kabrňák. To co se mu povedlo vybudovat je úžasný. Zatímco většina z nás bude za 20 let pořád ještě stát u soustruhu a platit nekřesťanské daně, tak Mozer bude ležet na zádech ve stínu pod jabloní a spižírnu bude mít plnou vlastních výpěstků. :P
Děkuju Youdo :) a plně souhlasím, ten proplach na dešťovku je super už jsem na to koukal a v další stavební fázi přijde určitě k duhu. Voda mi zatím svědčí, ale nepiju ji pořád (všeho moc škodí), nejlepší je pro mě živá voda z pramene (ta léčí jak tělo, tak duši).
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

Brčo píše:Niečo z interieru,pec,sklenik....
Ten potok v dobrom závidím
PS: my staviame už štvrtým rokom :lol: :lol:
Tak se hlásím s novinkami :)
Nakonec zase velké díky Otovi a máme zapojeno i vyfoceno!

Hezké léto všem a udělejte si čas zajít do lesíka je tam krásně, jak říká můj děda:

,,LES TI DÁ VŠECHNO, STAČÍ SE JENOM VOHNOUT,,
Přílohy
IMG_2862[1].JPG
IMG_2860[1].JPG
IMG_2857[1].JPG
IMG_2856[1].JPG
IMG_2863[1].JPG
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od mobilik »

Proste nadhera!
Mozem vediet co je to za elektro auto? :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od ResHacker »

Takové bydlení Vám musí závidět snad každý člen zdejšího fóra...prostě zhmotněný sen...moc Vám fandím! Též by mě zajímalo, co je to za roztomilé eutíčko a nějaké ty tech. údaje kolem..?
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od ota »

Doporučuji pozornosti na poslední fotce solární pergolu, která přibyla od posledně.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od miroc »

ota píše:Doporučuji pozornosti na poslední fotce solární pergolu, která přibyla od posledně.
Neviem posúdiť, nakoľko to je urobené "bytelne", ale v mojich veterných podmienkach by som si niečo také rozhodne nedovolil. Držím palec, aby to vydržalo všetky nástrahy počasia!
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

úžasné , parádní , perfektní ... taky závidím :oops: . Axpert na "hlíně" ala Arkika je fakt boží :yes: , jen to hypermoderní schodiště to trochu "kazí" ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek