dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

Zdravím zítra jdu na nákup takže se toho bude kupovat více. byl by někdo ochoten me namalovat plánek nebo napsat jak to mám zapojit? poly 260w 30V 8.4A na epsolar 2215BN a dalsi amfor 130w 110v 1.8A na epsolar 2210RN oba maji display a kazdej vypada jinak. jedná se mě jak to zapojit a jaký kabely použít mám v plánu jet pro kabel o průřezu 6mm2 a od baterky k měniči mám 16mm2. jaký jističe kam dát a jaky pojistky a otazka dne UZEMNIT A JAK A ČÍN A CO! diky za odpovědi do pátku:)
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od pezizka »

Myslím, že s takovýmto "množstvím" informací těch odpovědí moc nebude :( Ale vím jistě, že na 2210 bych nepřipojoval panel 110V :?
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od rva »

V návodu k regulátoru https://www.gme.cz/data/attachments/czn.522-074.1.pdf máš i schéma, jak to zapojit. A jak už tu máš uvedeno, není možné připojit amorf na regulátor, který tak vysoké napětí nesnese. U takto malého systému bych koukal na peníze a splácal bych to z toho, co je doma, nebo co je levné. Jištění + pólu od regulátorů k baterce klidně z autopojistek dle max. výstupního proudu (25 A?) napájených na vodič. Od baterie k měniči bych si ověřil, jestli nemá měnič pojistku v sobě.
A fungovat to bude snad i bez uzemění - pólu baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

Kamil l píše:Zdravím zítra jdu na nákup takže se toho bude kupovat více. byl by někdo ochoten me namalovat plánek nebo napsat jak to mám zapojit? poly 260w 30V 8.4A na epsolar 2215BN a dalsi amfor 130w 110v 1.8A na epsolar 2210RN oba maji display a kazdej vypada jinak. jedná se mě jak to zapojit a jaký kabely použít mám v plánu jet pro kabel o průřezu 6mm2 a od baterky k měniči mám 16mm2. jaký jističe kam dát a jaky pojistky a otazka dne UZEMNIT A JAK A ČÍN A CO! diky za odpovědi do pátku:) regulatory jsou do 20a a kazdy do 150v
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

oba regly jsou do 150v jak ke to s uzemenim -pólu baterie ma se spolesne uzemnit s kostrou panelů? a jak hluboko?
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od rva »

V návodu výše u 2210RN uvádějí max. napětí 100 V, tak si to raději ověř.
Elektrospotřebiče a kovové předměty které jsou uzemněny, tak jsou obvykle uzemněny v domácnosti vodičem, který začíná v domovním rozvaděči. Tam vedou například ze všech elektrických zásuvek kolíky. Pokud si panely/baterky uzemníš někam jinam - třeba k nějaké zatlučené trubce, tak v případě úderu blesku někde poblíž může být mezi těmito dvěma "zeměmi" tak vysoké napětí, že to napáchá více škody, než bez uzemění panelů a baterky.
Správný postup je toto řešit s elektrikářem + revizním technikem. Vše ostatní je na vlastní zodpovědnost.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

jedna se o chaticku v zahrádkářské kolonii tudiz tam neni ani voda ani elektrina tazena. jen me zajima jestli baterii kdyz uzemnim s panelem spolecne jestli nebude probijet měnič
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od vlkazajac »

Prepacte mi moju krutost, ale do voliery s kakadu by som nepustil macku so psom........

Zbavte sa jedneho regulatora a jedneho panela a pridajte homogenny panel podla moznosti ( nielen kvoli vlastnej spotrebe regulatorov ).

2210RN je celkom urcite len do 100 V na vstupe.

Generalna otazka - ake bude systemove napatie ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od střídač_N »

vlkazajac píše:.Generalna otazka - ake bude systemove napatie ?
To je přece naprosto zřejmé, 48V.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od vlkazajac »

Aké zadanie, také reakcie. Ale aby sme sarkazmom nenavodili ilúziu, že sa to môže, tak radšej dementujem poslednú informáciu. Aby si to niekto aj v inom čase nevzal za svoje.

Uvedené regulátory nepripájať na 48 V batériu, veľmi pravdepodobne sa zničia !

Asi by sme mohli dať spoločné odporúčanie - nech Vám systém zapojí niekto, kto s tým má skúsenosti. Zodpovednosť na prvom mieste ...................!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo by to nešlo ? Na 2215BN napojiť ten Amorf a modliť sa, aby dával dostatočný prúd.
Na ten druhý, ten ďalší panel a napojiť na jednu baterku.

Ak má ten slabší ochranu, tak prežije. Ak nemá, tak ho nejako chladiť.
Ten 260 Wp panel dá keď je horúci cca. 150 W, ergo cca. 11 až 12 A.

NIč nezemnit, dať tam poistky alebo ističe na predpísané napatie a 1.25 nom. prúdu,
resp. podĺa prierezu vodiča, cca. 4 až 5 A na 1 mm2 Cu, alebo 3 až 4 A na 1 mm2 Al.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

Teď novina a dobrá informace - po víkendové rekonstrukce a obnova starých dilů PV elektrárny jsem přišel na velká zjištění. ocení to všichni lajkove jako jsem já.
na všechny rozvody jsme použili kabel o průřezu 6mm2 a šlape to jako nnikdy dříve. vyhodili amfory a nechali poly vysledkem bylo parádní dobíjeni baterie jako mávnutím proutku bylo dobyto za hodinu na 50% a to jsme amforem dobíjeli 3dny. watážově stejny 135wp paradně to na tech kabelech šlo poznat. navíc informace pro lidi kdo mají měnič a pořád jim pipá (vypadava) že má slabou baterku při špičce? rada zkraťte kabely a dejte minimálně pruřez 12-30mm. Zkŕcením se rozumi např u mě z 230cm na pouhých 50cm ješte metr by ušel ale pokud to jde tak aspoň co nejkradšeji. :D Například při svařováni jsme menič pripojili na pouhých 50cm a kabely 2x12cm na plus a dva krát na mínus. výsledkem svařováni i pri 11V po dobu 15minut. pri nabizí baterie na 30% to stejny jsme vyzkoušeli na startovacich kabelech 3m po 12mm2 na kazdy pol baterie a výsledkem bylo zahrívaní kabelu a vypadnutí měniče do chyby. po vráceni krátkych kabelů ješte jsme pokračovali ve svařováni. kroutili jsme hlavou kde to bere tu sílu. při delších kabelech na svorkách doslo ke zahřívání. takže pokud je to možne a nejsou tyto kabely k dostáni radsi investovat já koupil 6mm 2 za 36kc/m a staci to navic kabel se vleze vpohodě do konektoru mc4 na solar a nedělá neplevhu kde byl původní 4mm2 navíc tam dokonce pěkně i drží.
nikdo nedokázal to takto podrobně vysvetlit. dále došlo k zjištění Ono ZMIŇOVANÉ UZEMĚNÍ. zatím bylo vše horové ale bez uzemění. pri mití v myčce ktera sepla průtokový ohřívač a motor čepadla došlo k prudkému zatížení měniče a odběr vzrostl a menič vypl s chybou přetížení nedostatku energie. Chyba - dlouhé tenke startovaci kabely 12mm2 pak došlo ke zkraceni kabelu na 50cm x 12mm2 x 2na kazdý pól. Po zapnutí myčka sepla průtokáč a zvýšila i tychlost v programu čerpadlo. a nedošlo v meniči k přetízeni sice se zaply chladící ventilatory ale po minute přestaly vrcet. a mycka dojela vpohodě hodinovej cyklus. takze za mě 220v dlouhy jak chceš ale dc co nejkratší. kdybych mohl menič napojím přímo kotvou na baterku. mám měnič 2,5KV -5KV a čistý sinus.
k tomu zemení mě kopl kladný pol meniče a dotykem na kostru. jemné zašimrání. nutno uzemnit obaly.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od rva »

Gratuluji k úspěšnému sbírání zkušeností.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od kodl69 »

já doporučuju s tím uzemňováním vůbec nešetřit, uzemnit - pól aku a pokud měnič dovoluje, tak jeden výstup z měniče, bude to pak soustava TNC-S a bude fungovat i proudovej chránič, co je někde dál v instalaci...
Samozřejmě uzemnění není jeden klacek zapíchlej do země, ale aspoň 20m pásoviny v nezámrzné hloubce nebo v základech. Jinak dobrý postřehy, ale tohle se tady píše pořád dokola na různejch místech fóra, a třeba někteří kvůli tomu mají 48V systémy, protože je to 4x vyšší napětí a tím pádem 4x menší proud pro daný zatížení, dnes kolem poledne můj měnič bral 100A, na 12V by to bylo 400A, a to už prakticky nejde řešit drátem, ale spíš pásovinou :lol:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od thomas.007 »

Kamil l píše: na všechny rozvody jsme použili kabel o průřezu 6mm2 a šlape to jako nnikdy dříve. vyhodili amfory a nechali poly vysledkem bylo parádní dobíjeni baterie jako mávnutím proutku bylo dobyto za hodinu na 50% a to jsme amforem dobíjeli 3dny. watážově stejny 135wp paradně to na tech kabelech šlo poznat.
Myslím si, že amorfy jsou v tomhle nevinně, tedy pokud nešlo o kusy na přetavení :?: Za plného slunce je 135Wp v amorfech a polykrystalech to samé. Spíše vidím problém v těch kabelech, jak sám píšete "zkrátit kabely", "zvětšit průřez", tím je jasné že hromadu energie jste mařil na kabelech a elektronika měniče správně vyhodnotila pokles napětí na baterii, tak se vypnul 8-)
Na ty startovací kabely pozor, některé jsou dost šizené a hlavně si dobře čtěte co kupujete, a z jakého materiálu :evil: například 12 lanek není 12mm2 :o Více info se dá přečíst zde: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2008022801 . Někdy jsou i kabelyz železných drátků a aby to něšlo poznat, tak jsou poměděné...magnet prozradí, a nebo je lanko složeno nasprosto z hliníkových drátků. To je lepší zajít do elektroprodejny pro pořádný kus mědi a vím co tam dávám ;)
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od pezizka »

thomas.007 píše:Na ty startovací kabely pozor, některé jsou dost šizené a hlavně si dobře čtěte co kupujete, a z jakého materiálu :evil:
No jéjej *fall* A izolace ač je z kdoví čeho je teda mega :yes:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od volente »

to Kamil : "mám měnič 2,5KV -5KV a čistý sinus."
No divil bych se že bys sem ještě psal kdyby to byla pravda.
Poprosím aspoň v těch jednotkách si udělat jasno.
Ono by to potom nebylo jen jemné zabrnění.
Děkuji

PS. amfory nech archeologům, ty naše jsou AMORFY.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: dva regly jak zapojit s amfor a poly pomooc hoří

Příspěvek od Kamil l »

volente píše:to Kamil : "mám měnič 2,5KV -5KV a čistý sinus."
No divil bych se že bys sem ještě psal kdyby to byla pravda.
Poprosím aspoň v těch jednotkách si udělat jasno.
Ono by to potom nebylo jen jemné zabrnění.
Děkuji

PS. amfory nech archeologům, ty naše jsou AMORFY.
samozřejmě to mělo být ve watech omlouvám se za překlep a ty starotovaci to byla nouze protoze se potrebovalo umýt nádobí v mycce a jeste nebylo vše úplňe hotové. ty kabely měli průřez 12mm2 a asi taky poměděne jako svorky. kabely se hodily do auta a nyní mám cistou měď o pruřezu 50mm2 a délce 50cm je to tlustý kabel jako xxxx ale super drží vše.
amorfní jsem se taky splet. nyní poly ale chtěl jsem mono ale bohužel prodali nám tohle. teď jsme nadmíru spokojeni. jen se zeptám na jak dlouho se má nastavit bost charge a equalize oboji výrobce měl nastaveno na 120m

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek