Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

Ahoj všem,
tak díky Ottovi a jeho fotu bych Vám tady na fóru rád představil můj neobyčejný domeček, který zanedlouho bude fungovat jako ,,plusový,,. Součástí je vytápěný skleník na jídlo, nádrž na děšťovou vodu s filtrem až do pitné, 3kWp ::pv:: s úložištěm do malého elektromobilu 7,5kWh *batt* a grid-tie axpertem 4kW 48V VMII (s precizní Ottovou pomocí při zapojení), topení-akumulační hliněná kamna s výměníkem do bojleru a podlahovky (přikládání dřeva z dílny), dílna, sklepy na celoroční uskladnění potravin, včelín nad skleníkem, permakulturní zahrádka, sad ovocný i ořechový, lesík (zdroj dřeva), jezírko a potok (další zdroj vody, zábavy a odpočinku). To vše na pozemku o něco málo větším než 10000m2, tedy hektaru, jen pro představu. Jo a ještě mám kočku Pacinu, ta je přes zimu ve sklepě k nezaplacení! :yes:

A když už píšu, rád bych se zeptal, máte někdo zkušenosti s vytvořením elektrické sekačky na trávu, kterou bych zapojil za elektroautíčko ( *batt* LIFE 48V) a z přebytků bych ten hektar posekal? :D

Přeju Všem krásné tvoření ať už na čemkoli, sadař Martin z jižních Čech :)
Přílohy
domek.jpg
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od emsi88 »

Tak to je cele pecka a moj zatial nesplneny sen, si moja krvna skupina. Mas aj takych podobne zmyslajucich susedov?
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od ota »

Žádná fotka nedokáže vystihnout ráz místa.
Dům vypadá jako luxusní zbohatliciá hacienda ale opak je pravdou. Celý dům je postaven ze zbytků a recyklovavých materiálů v souladu s přírodou.
Držím palce!
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od svango »

Snad si kazdy raz bude moc splnit nejaky takyto sen.. :)
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od dracekvo »

Na podobnej pozemek sem koukal. Dokonce i s možností těžit kámen :D ale momentálně mám jiné starosti.
Ta sekačka má bejt i s košem, nebo ne?
Když by měla bejt bez koše, tak budu vyhazovat do šrotu bubnovou sekačku. Má zdechlej motor. Tak jestli jsou šikovné ruce, určitě by z toho torza bez motoru šel nějaký přípojný sekací vozík za auto udělat. Jen sehnat potřebný motor na 48V. Ale za auto by to asi chtělo ty bubny dva, aby to obsáhlo celou šířku auta.
Pokud by byl zájem, nechám za cenu šrotu jenž bych dostal ve výkupu, nebo flašku něčeho.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od KubisKV »

Sekacka na elektropohon pro hektarplac bude asi trochu problem, mozna by bylo sice ne tak ekologicke, ale ekonomicke se domluvit s mistnimi sedlaky, aby travu zuzitkovali a tobe by odpadla starost a prace. Teda pokud travu nevyuzijes pro svou zver. Pokud bys trval na sve sekacce, asi bych doporucil listovou sekacku. Rotacni se mi zda moc hladova na energii. Taky zalezi, jestli ti posekany travnik musi splnovat okrasnou funkci (anglicak, nebo soukr.golf hriste), nebo louka okolo domu. A ukazka toho eauticka by taky nebyla na skodu.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od ota »

Přidal bych ještě fotku s lepším rozlišením aby bylo jasné proč má Mozer černou střechu.
Přílohy
44EDFA69-CAED-4054-9593-F83F3B5924A3.jpeg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od mobilik »

Velmi pekne to vizera. Ako celok je to nadherne. Fandim takemu sposobu zivota. Drzim palce a nech vsetko ide tak ako ma
;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Brčo »

Super.Nemáš niekde na nete viac fotiek?
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

dracekvo píše:Na podobnej pozemek sem koukal. Dokonce i s možností těžit kámen :D ale momentálně mám jiné starosti.
Ta sekačka má bejt i s košem, nebo ne?
Když by měla bejt bez koše, tak budu vyhazovat do šrotu bubnovou sekačku. Má zdechlej motor. Tak jestli jsou šikovné ruce, určitě by z toho torza bez motoru šel nějaký přípojný sekací vozík za auto udělat. Jen sehnat potřebný motor na 48V. Ale za auto by to asi chtělo ty bubny dva, aby to obsáhlo celou šířku auta.
Pokud by byl zájem, nechám za cenu šrotu jenž bych dostal ve výkupu, nebo flašku něčeho.

Sekačka bez koše klidně jen jeden buben a mohla by se namontovat na přední nápravu i bez koleček, jen nějaký udělátko na výšku sečené trávy, motor na 48v a jedem :D Akorát nevim jestli půjde zapojit 2 motory najednou (pohon auta a sekačky)...

Kdyby se do toho někomu chtělo, rád pro to udělám co bude v mých silách, ale jsem spíš stavař a zahrádkář než strojař :cry:
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

Brčo píše:Super.Nemáš niekde na nete viac fotiek?
Bohužel ne, nepoužívám foťák a ani ho teď nemám, ale třeba časem něco zas zveřejním :)
Co by Tě zajímalo? Jo a mimochodem držím palce ať brzo dostavíte, já už stavím třetím rokem a pořád je co dělat :mrgreen:
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Brčo »

Niečo z interieru,pec,sklenik....
Ten potok v dobrom závidím
PS: my staviame už štvrtým rokom :lol: :lol:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od marko250 »

A mě zajímá WC,odpadní voda šedá,voda pitná dostatek,legalizace stavby,je oficiální adresa,pokud né jak vůči úřednímu šimlu existujete?Pak se mi zdá převis střechy malý na letní prohřev budovy,je tam skleník,nebo obytná část.Je tam net,signál mobilní,sanitka dojede?Potok by zvládl vodní zdroj,jaké je osázení spotřebiči uvnitř a kolik lidí?Jak je zabezpečen zimní provoz energeticky,přez EV?Pracujete ,nebo úplné odstřihnutí od systému?Ten hektar se dá na jihu koupit za kolik?Přístupová cesta je jaká?Velikost obydlí a současná cena výstavby,jak je zatepleno a akumulováno?
Je toho kopa a nad exkurzi asi není :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

marko250 píše:A mě zajímá WC,odpadní voda šedá,voda pitná dostatek,legalizace stavby,je oficiální adresa,pokud né jak vůči úřednímu šimlu existujete?Pak se mi zdá převis střechy malý na letní prohřev budovy,je tam skleník,nebo obytná část.Je tam net,signál mobilní,sanitka dojede?Potok by zvládl vodní zdroj,jaké je osázení spotřebiči uvnitř a kolik lidí?Jak je zabezpečen zimní provoz energeticky,přez EV?Pracujete ,nebo úplné odstřihnutí od systému?Ten hektar se dá na jihu koupit za kolik?Přístupová cesta je jaká?Velikost obydlí a současná cena výstavby,jak je zatepleno a akumulováno?
Je toho kopa a nad exkurzi asi není :-) .
Wc je pilinové ze starého rádia, udělám ještě odvětrávání, ale zatím není třeba. Jinak vodu ze dřezu, umyvadla, sprchy a vany pouštím do sadu (nepoužívám chemii). Pitné vody je až až i teď když byly ty sucha, tak v nádrži byla pořád půlka. Bydlím tu zatím sám a mám povolení jako zemědělská budova bez č.p. Převis je malý aby do skleníku dobře svítilo, hlavně v zimě, mám v oknech filtr takže se skleník nepřehřívá... Je to 12km do centra ČB, wifi tu je, signál taky, potok nemá spád takže z toho nic kloudného nebude, ale slouží jako náhradní zdroj vody např. na zalévání. Mám pračku, bojler, domácí vodárnu a občas nějaké nářadí el. motorovka atd. Teď si přivydělávám jako zahradník a zelinář, do budoucna začnou plodit sady, platím si akorát zdravotku, takže mám docela klid. Moje výdaje s rezervou celkem 3000-5000 měsíčně se zdravotkou včetně. Hektar pořídíš tak od 200000 do miliónu i víc pokud chceš mít stavební parcelu, to je případ od případu. Přijde mi dobrý koupit třeba chatu s velkým pozemkem a pak to předělat na RD pokud je třeba nebo jen opravit a bydlet na chatě, tam Ti ze zákona trvalko taky daj pokud to má č.p. Přístupovka je rovnou na asf.silnici 2.třídy. velikost půdorysná cca 80m2 plus patro a cena zatím 1,1 milionu i s FVE, ale většina je sama-doma :D
Zateplení z toho co bylo k dispozici od kámošů, takže recyklace vata, polyš, odřezky od kamaráda co dělá matrace atd. Skladba zdí cca 30cm, dole akumulace do kamen a celkem 3 zdi, zbytek rámová konstrukce (růčo 3 měsíce ve 2 lidech) z kulatiny a krajiny jako obklad.

Pokud bude zájem, rád Vás přijmu kohokoli na prohlídku nebo si jen skočit šipku do jezírka :) tel: 732 856 172 Martin
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od marko250 »

Úředně jsi jinde,nebo na městském úřadě,doporučené psaní kde a jak se o něm dovíš,daň z nemovitosti(za hektar a hosp.budovu),telefón,banka,to vše vyžaduje trvalou adresu a platnost dokladů ,která je omezená? Studna kopaná a voda pitná hned,nebo ještě filtrace a úprava?Prohřev od toho skleníku stíněný "filtrem",to je co? 1.1mil i s pozemkem?
S tou chatou to vidím stejně,kvůli cirátům s adresou,ale ty nebývají "Na samotě u lesa".
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

marko250 píše:Úředně jsi jinde,nebo na městském úřadě,doporučené psaní kde a jak se o něm dovíš,daň z nemovitosti(za hektar a hosp.budovu),telefón,banka,to vše vyžaduje trvalou adresu a platnost dokladů ,která je omezená? Studna kopaná a voda pitná hned,nebo ještě filtrace a úprava?Prohřev od toho skleníku stíněný "filtrem",to je co? 1.1mil i s pozemkem?
S tou chatou to vidím stejně,kvůli cirátům s adresou,ale ty nebývají "Na samotě u lesa".
úředně jsem právě na chatě nedaleko odsud kde teď je babička, na poště mám zdarma dosílku a vždycky když něco dojde tak zavolaj, daň z nem. je cca 1000. Studnu nemám jen 2,5m3 nádrž na dešťovku kterou filtruju (filtrem z www.aqua-aurea.cz) a možno dočerpat z potoka. Filtr myslím na skle, že je jako zrdcadlový něco jako zatmavovací fólie :) 1,1 bez pozemku ale jinak komplet i s jezírkem...
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od youda »

Ahoj Martine,

máš to opravdu vymakané, klobouk dolů. Většina z nás sní o něčem podobném (maximální soběstačnost), ale málo-komu se to podaří dotáhnout až do konce. A taky ne každý je ochotný přiznat, že by se mu něco takového vlastně líbilo ;)
Na můj vkus žiješ až trochu moc EKO, ale každý člověk je prostě z trochu jiného těsta, a to je vlastně dobře.

Držím palce, ať se dobře daří Tobě, Pacině i novému sadu.
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Pan Taum »

Aha, takze z destove vody udelas pitnou bez reverzni osmozy, jen mechanickymi filtry? Pouzivas k tomu i UV?
Uživatelský avatar
Mozer
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 11, 2018 5:53 pm
Reputace: 24
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od Mozer »

Pan Taum píše:Aha, takze z destove vody udelas pitnou bez reverzni osmozy, jen mechanickymi filtry? Pouzivas k tomu i UV?
Nepoužívám, jen filtr Dionela (www.aqua-aurea.cz) za cca 4000,- voda je chutná, ale testy jsem nedělal. Má to vydržet přefitrovat 38 tisíc litrů :D
3kWp amorfů, axpert 4kW 48v, 7,5kWh life
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: Soběstačné bydlení s rajskou zahrádkou

Příspěvek od pete »

Pokud hodláš dlouhodobě používat k pití dešťovou vodu a neprovádíš její mineralizaci, tak ti doporučuju k přečtení knížku "Zdravotní rizika pití demineralizované vody". Pro ty, kterým se to nechce číst ocituju první odstavec ze závěru této brožury vydané státním zdravotním ústavem.
Demineralizovaná voda pro absenci nebo naprostý nedostatek základních minerálních
součástí nemá charakter pitné vody a její pravidelnou konzumaci nebo jednorázovou
konzumaci ve větším množství nutno považovat za zdravotně rizikovou až nebezpečnou.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek