GTI invertor s omezovačem přetoků

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

Obávám se, že toto je oblast, kde hodně záleží na měniči a gti. Oba mají nastavený napěťový rozsah, ve kterém fungují. Dovedu si představit, že měnič bude mít tento rozsah vyšší, takže třeba při odpojení zátěže stoupne napětí a nejprve odpadne gti kvůli přepětí a měnič to pak zvládne.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od trud »

Ved určite sú tu ľudia čo toto gti majú.. To ho nik nepoužil na posilnenie svojho meniča?
Pre tych co tento menic majú.. Dá sa nastaviť odber zo siete aj na viac ako tých 7W?..ci to je pevná hodnota.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

Pro zvýšení odběru z DS snad stačí snímač zapojit na vhodný proudový dělič. Odpory co nejmenší (kvůli ztrátám) a musí být dimenzovány na protékající proud. GTI pak bude regulovat jen podle proudu v části s R2, ale snad to ničemu nevadí.
Proudový dělič pro GTI s limiterem
Proudový dělič pro GTI s limiterem
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Tech pretoku bych se az tak nebal. Spis jde o to, ze obcas byva docela premyslivy , necha spotrebu 200-300 W klidne nekolik desitek vterin bez odezvy pak zacne dodavat 15-30 W a klidne az po minute srazi spotrebu ze site na nejakych 16W.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Dlouhodobym sledovanim jsem zjistil, ze dlouha premyslivost techto menicu se tyka pouze menicu prvni generace (to je tech bez vyvedeneho koonektoru RS232 ) a jen pri napeti nad 75 V DC. Ne ze by pak nedokazal spickove dodavat az ty 2kW , ale i na dennim grafu vyroby je jasne videt , kdy presne prelezou baterky tech 75 V , jelikoz pote klesa vyroba zhruba na polovinu a pote k veceru vyroba nejdrive prudce stoupne a pak postupne klesa...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

Připravují teď nový projekt.
3f řešení s 3x 1kW investorem pro tepelné čerpadlo/ klimatizací s 24V bateríí.
Zkoušel jste někdo připojit několik invertorů na stejnou baterii?
Pouze s napájením z panelů by to nefungovalo bo by se MPPT regulátory navzájem ovlivňovaly ale s baterkou by to, myslím mělo fungovat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

S jednou sadou baterii to funguje spolehlive. Popremyslel bych hlavne k vuli cene a tudiz navratnosti , jestli trvat na 1kW verzi nebo jit do 2kW. No a pak hned dalsi myslenka je , kdyz uz soucet vykonu je uz docela znacny a s vyhledem k dalsimu pozdejsimu vyvoji sytemu je 24 V hodne nizke napeti. Pak zjistis ze v baterkach stale nic navic nezustava a zacnes pridavat panely ... :-) Ja se prave chystam koupit 4 menic pro posileni jedne faze jelikoz tam menic jede stale naplno a porad je to malo ... ;-)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

Pravě 3x1kW bylo zvoleno s ohledem na životnost baterie která bude do zacatku poměrně malá, jen 5kWh @ 24V.
No uvidím, zatím jsem ve fázi projektu a zjišťování co si vlastně uzivatel preje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Je treba si uvedomit, ze 90 procent energie se do baterek ani nedostane jelikoz ji sezere nektery z menicu. Baterie v takovem systemu slouzi spis jako prerostly kondenzator a pouze vyrovnava toky. Pri 24 V to budou proudy jako krava ... Proto se snazit jit s napetim co nejvys co baterky dovoli ;-))
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro Otu - je DC vstup a AC výstup v GTI měniči 1kW od sebe galvanicky oddělený ?
Já tento popisovaný měnič GTI nemám ani neznám. Ale pokud je v tomto měniči
DC vstup a AC výstup galvanicky oddělený, použít na 3 f z jednoho aku by jít mělo.
Pokud v GTI měniči 1kW není DC vstup a AC výstup galvanicky oddělený tak to na 3 fáze nepůjde použít.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodan
Příspěvky: 10
Registrován: stř kvě 10, 2017 11:52 am
Reputace: 2

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od kodan »

Ahoj,
řeším úplně stejný problém, dvě pole solarních panelů zapojených přes dva regulátory nabíjení na jednu sadu baterií.
Na ně chci zapojit dva tyto měniče a každý na jinou fázi.

Něco málo informací je zde https://www.i4wifi.cz/Technicka-podpora ... terie.html
kde je text cituji:

"Napájení dvou měničů z jedné baterie
...
Zároveň lze navyšovat celkový výkon zapojením více limiterů a to jak na jednu fázi, tak i na různé fáze.

Na jední fázi tak může být více měničů a na zbylých pouze jeden v případě, že tyto fáze nejsou tolik zatížené. Lze tak plně využít výhody měničů s limiterem, kdy je dodáván do fáze pouze potřebný výkon dle aktuální spotřeby a tím prefektně balancovat energii uloženou v bateriií nebo vyráběnou solárními panely přesně dle okamžitého zatížení danné fáze.
"

Pokud se tomu dá věřit, tak by to mělo jít, duležíté je však galvanické oddělení DC vstupu a AC výstupu měniče, jinak půjdou fáze do zkratu ... nebo to minimálně odnese vnitřek měniče :eek2:
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Uz mi to takto funguje naprosto korektne neco pres rok. Opravdu jedine co bych tomu mohl vycist je ze ty menice prvni generace jsou prenyslivejsi nad 75 V DC
sipj
Příspěvky: 76
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm
Reputace: 3

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od sipj »

Muzu se zeptat zda mate overeno ze to zvladne uhlidat pretoky za vsech okolnosti? Pre rokem mi vymenili krizika za digitalni elektromer a nerad bych mel navstevu z Eonu.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od mobilik »

Nejake male pretoky tam budu na 100%. Neda sa to jednoducho zastavit, tak rychla regulacia snad ani neexistuje. :-(
Čo bolo bolo, bude len horšie...
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Reputace: 17
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od jiri59 »

Dají se tyto přetoky od GTI zjistit na číselníku digitálním elektroměru? Nebo se jen ukládají do nějakého registru a přijde se na to až při odečtu. Konkrétně nám typ elektroměru ADX10-AD-U2H-V2X-G1-OK1.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od soooc »

Mám už nějakou chvilku tuhle mašinu.

Kromě jedné reklamace (stroj ukazoval napětí, ale nespustil se), zatím vše ok :)

Po reklamaci jsem dostal G2, kde je velmi vylepšený MPPT. Ten ale nakonec nepoužívám.

Pokud chcete někdo provozovat měnič bez baterií, tak účinnost je dost malá - ona ta lednice neběží, když zrovna svítí.

Mám malé pole 2x"180W", baterie NiCD 20xKPM"120". Výtěžnost bez baterií byla cca 50% co s baterií, dané to je tím, že doma jsem jen večer, přes den běží jen klidová spotřeba cca 60W.
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Reputace: 17
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od jiri59 »

Řešil jsem to samé, jak zvýšit odběr když svítí. Využil jsem tepelné setrvačnosti mrazáku. Do zásuvky mrazáku jsem dal mechanické spínací hodiny, které mrazák vypnou 3 hodiny před dobou, kdy výroba z FV je pro mrazák již dostatečná. Teplota v mrazáku o něco stoupne, neměřil jsem to, ale pak kompresor běží v kuse asi 6 hodin. Jinak kompresor běžel s periodou cca 55 minut se střídou 20 min běží : 35 min stojí.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Spatna konepce. Kde neni spotreba tam se setrit moc neda a navratnost v nedohlednu. Mi prave dorazil 5 kousek aby se pridal k tem soucasnym 4. Letos zatim usetreno 3,5 MWh v drahem tarifu takze naprosta spokojenost :-)
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

RCZf píše:Spatna konepce. Kde neni spotreba tam se setrit moc neda a navratnost v nedohlednu. Mi prave dorazil 5 kousek aby se pridal k tem soucasnym 4. Letos zatim usetreno 3,5 MWh v drahem tarifu takze naprosta spokojenost :-)
Ale da. Uz som to tu niekde písal, ale pokiaľ k tomu nemá človek odpor, dá sa táto voľná energia použiť na ťažbu kryptomien. RIG so 4 kartami ma spotrebu cca 600-700W + k tomu standby spotreba domu a 1kWh GTIcko je vytazenne vacsinu svietiaceho dna. Cena RIGu je cca porovnateľná s baterkami, nie je potrebne riešiť regulator nabijania a ine veci okolo toho. Výhoda je, že aj pri dnešných nízkych cenách za krypto ťažbu, výnosy stále pokryjú náklady na EE a ešte niečo zostane. A teda sa to čiastočne oplatí aj bez FVE, ktorá túto efektivitu ťažby iba zlepšuje. U mňa výsledok zníženia nákladov na EE o cca 70%, spotreba EE išla samozrejme kvôli ťažbe 24/7 hore. Ale dá sa riešiť aj ťažba len počas výroby, ale vtedy sa nevyužije potenciál RIGu.
S 1kW GTIckom zatiať od začiatku roka bez batérii vyrobených 712kWh.
2018 GTI.JPG
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od emsi88 »

mam GTI 2kW a koli tazbe bezi stale naplno (teda samozrejme ak je slnko)
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek