Levné MPPT regulátory z Číny?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
g0re
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 05, 2012 2:04 pm
Reputace: 0

Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od g0re »

Zdravím,

dostaly se mi do rukou dva poškozené (prasklé krycí sklo) 60ti článkové 250W 30V panely a potřeboval bych poradit, jaký MPPT regulátor k nim připojit pro nabíjení 12V 72Ah + 44Ah paralelně zapojených baterií. Všude tu čtu u Victronech a Epsolarech, ale jelikož jde spíš o "zvědavost" než potřebu (baterie dobíjím doma a používám na zahradě párkrát do týdne s max spotřebou do 7Ah), nechce se mi utrácet tisíce za kvalitní regulátor. Na druhou stranu je možné, že se bude chtít připojit i pár sousedů a spotřeba krapet vzroste. Panely ač rozsekaný stále dávají přes polovinu udávaných hodnot. A ptám se tedy:

- Stačí nějaký levný regulátor z Číny? Viz třeba
http://www.ebay.co.uk/itm/Solar-Panel-R ... 1198750216
http://www.ebay.co.uk/itm/5-10-15-20-30 ... 1236837982

- Je to MPPT nebo maskované PWM?

- Nemám se na tyhle krámy vykašlat a pořídit něco "rozumného" a co?

Z hromady dnes pročtených diskuzí tady jsem pochopil, že PWM 30V panelů do 12V baterií rozhodně ne a také že tyhle panely se spíše hodí pro 24V systémy, ale vzhledem k různým spotřebičům na 12V které už mám, změna baterií nepřichází v úvahu (a stejně tak nechci řešit sériovo-paralelní přepínání nebo jiné psí kusy). Předem díky za info.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od mobilik »

No neviem, neviem. Neverim ze je to mppt... Je to prilis male na tlmivky...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Mobilik to taťuknul správně , já dorazím ... oba regly na odkazech jsou na 101% obyč PWM :uh: MPPT je v nich méně než co použili na nápis MPPT :hell: . Tyto šmejdy se tu již probírali dříve ::stop:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
g0re
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 05, 2012 2:04 pm
Reputace: 0

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od g0re »

Díky za vyčerpávající popis :lol: V podstatě mi to bylo jasné, jen jsem chtěl potvrzení od profíků. Že se tu probíraly dříve jsem nenašel, všechna levná Čína zde probíraná byla odfláknutá MTTP od 2000,- výše. Půjdu tedy asi do nějakého levnějšího Epsolaru, asi http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=5118. Nebo něco poradíte?
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od NuclearDave »

Pokud Epsolar, pak jedině novější řadu BN, napr. zde
http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 2-24v-2827
g0re
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 05, 2012 2:04 pm
Reputace: 0

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od g0re »

NuclearDave píše:Pokud Epsolar, pak jedině novější řadu BN, napr. zde
http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 2-24v-2827
Promiňte ale mohl byste to trochu rozvinout? Nějak nevidím rozdíl.. Vstupní napětí mě moc netrápí a procento na efektivitě za tu cenu (o 40% vyšší) oželím, stejně tak pokročilé funkce, které mi jako lajkovi (zatím) nic neříkají. Sledování statistik je sice fajn, ale na to už mám "autonomní" bastl s wifi na bázi Arduina z původních "hrátek" s 20W panely. K tomuhle bych stejně potřeboval počítač nebo LCD panel -> další náklady..
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od lopez »

g0re píše:
NuclearDave píše:Pokud Epsolar, pak jedině novější řadu BN, napr. zde
http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 2-24v-2827
Promiňte ale mohl byste to trochu rozvinout? Nějak nevidím rozdíl.. ...
Zdravím
Starší Epsolary mají zřejmě nějakou chybu v programu, ten můj třeba zjistí, že baterie je nabitá, přejde do floatu a v tomto stavu zůstane, i když je baterie zase zpola vybitá a slunce svítí. Několikrát jsem byl po návratu z vícedenní cesty nepříjemně překvapen, když byla baterie skoro vybitá a přitom šlo o slunečné dny.
Více o problému s Epsolary zde https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... it=epsolar
L.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od ota »

Píšete, že vás vstupní napětí netrápí. To ale není pravda. Pokud připojíte 30V panel přes levný regulátor na 12V baterii, docela jistě po čase shoří, protože rozdíl napětí je příliš velký a mosfety v regulátoru se teplem zničí. V podobné instalaci jako plánujete jsem odpálené tranzistory vyměňoval už několikrát.

Cena o 40% vyšší není zas takový rozdíl. To že člověk zjistí, že si může dělat elektřinu sám způsobuje závislost a většina lidí zde na fóru jistě potvrdí nebou už dříve napsala, že prvotní chyba je začínat se špatným regulátorem. Viz vlákno "co bych udělal jinak"

Za mě bych na vašem místě vzal popraskané panely - do začátku to není špatná volba a pořídil nový EP solar.

Mimochodem, uvádíte, že panely dávají polovinu udávanách hodnot. Na to pozor i úplně rozsekaný panel dá 30V, ale proud je nula. Pokud je zkratový proud okolo 4 Ampér bude výkon takového rozbitého panelu na 20%.
Jako rychlé měření se dá použít žárovka 12V 55W z auta, otevřít zadní přípojovací box odkud vedou kabely box a připojovat tu žárovku na jednotlivé vnitřní stringy - třeba na diody. Pokud bude žárovka jasně svítit (při plném oslunění), je tento string OK. Pokud bude jen žhnout, je výkon této části panel slabý. Stringy jsou tam celkem 3 pokud bude jeden ze 3 špatný, pro 12 v se zbývající 2 dají stále použít.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od NuclearDave »

Nové Epsolary mají výrazně lepší mechanickou konstrukci (např. chlazení) a možnosti nastavení a komunikace taky nejsou k zahození. Taky vstupní napětí do 150V se hodí - můžeš připojit více panelů v sérii, případně máš jistotu, že ti regulátor jednoho krásného a mrazivého dne neodejde ... doslova).
Podle mě to stojí za těch 40% navíc (pokud projedeš eshopy, najdeš i levnějsí prodejce, 40A Epsolar se dá sehnat kolem 5200 s daní).
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Lopez , ten regl nemá Float jak se patří - regl Floatem udržuje nastavené napětí a je-li odběr nula = nula dobíjení , ale je-li odběr tak by jej měl adekvátně kompenzovat nabíjením . Váš regl se v popisovaném stavu chová Bulk :arrow: Absorb :arrow: OFF :uh: . Opravdu nepříjemné :? .

Pro 12V systém s PWM reglem použít jen ::pv:: s 18V Vmp (36 článků) - jak psal Ota , velký rozdíl napětí mezi aku a Vmp panelem brzy PWM regl zničí :twisted: . Epsolarem jen získáte ;) ... navíc , až budete FVE systém rozšiřovat , tak Epsolar oproti nějakýmu PWM úspěšněji prodáte :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od volente »

Co třeba tohle, nezkoušel někdo. Já měl jeden 20A, ale zkratem jsem ho zničil.
http://www.aliexpress.com/store/product ... 31320.html
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od kodl69 »

Tohle ne, ale mám tohle: http://www.ebay.com/itm/30A-40A-50A-60A ... k0NP8g-nYQ ale to už není levný. S amorfama si celkem rozumí, mám na něm na zkoušku jakýsi dva 80/40V/1A amorfy v sérii a dnes odpoledne dával cca 70V do 48V baterek. Potřeboval bych něco na malej 12V systém s těmahle amorfama, budou tak 4 ks, rád bych, aby se na tom regulátoru dalo něco nastavit, aby výhledově mohl fungovat s lithiem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od svango »

v mojej slepej najivite, som kedysi davno kupil nieco taketo: https://www.ebay.com/itm/40-50-60A-MPPT ... GUfr12aFhQ. Samozrejme, ze ma colnici este skasli o dan a clo a vysledok bol ocakavatelny. MPPT ani nahodou, dokonca ani ako PWM si to neviedlo moc dobre. Je lacnejsia cesta ako kupit par tyristorov a hlinikovy chladic.
Nedoporucujem.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od volente »

Nemá někdo zkušenost s tímto regulátorem?
https://www.aliexpress.com/item/MPPT-60 ... 3c009PCxpw
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od kodl69 »

to ale není levnej regulátor, to jseš offtopic :lol: levnej je třeba tenhle a to jsem nehledal nejlevnějšího prodejce.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jarik
Příspěvky: 24
Registrován: stř dub 22, 2020 10:40 am
Reputace: 1
Bydliště: Trencin, SK

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od Jarik »

Pre mna lacny mppt z Ciny vyhral "make sky blue". Objednane priamo z vyrobcovej stranky, platba cez paypal, maju sklad v Nemecku, za 4 dni bol doma. 60A verzia aj s postovnym usd126. maju aj menej vykonne, lacnejsie verzie. Vela ludi na ho na youtube chvali. Zatial si robi, co ma, za mna spokojnost :)
cca 16kwp, 20kwh lifepo4, 10kwh vzv olovo, victron phoenix 24/3000, 2x victron mppt 250/100, MakeSkyBlue 60A, tazba BTC a ETH
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Levné MPPT regulátory z Číny?

Příspěvek od marsal64 »

Ano, jenže ten volenteho tip má RS485, mám MSB a to mi tam tedy chybí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek