Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Přišlo mi , že jsem tam viděl ještě nejakou verzi s extra mosfety? Vůbec jsem to nečetl jen prohlížel obrázky, ale nebyla to právě verze na vyšší proud?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od beethowen »

Podle mě je to červená, možná blbě vidím. Jak jsem o tom četl, tak Hallova sonda je tam na měření otáček. Je to původně určené na kola a mopedy. Proud to ale měří přes bočník, kde si hlídá i překročení proudu pro nabíjení/vybíjení. To mám teď celkem vyřešené. podařilo se mě sehnat kvalitní bočník a mám z práce dataloger, kterým počítám sumu proudu do baterky a z baterky cca po 100ms a zatím se zdá , že to celkem sedí.
Jinak tě zdravím Oto. Provedl jsem nedávno měření těch baterek jak jsme se bavili, že se mě tam něco nezdá a mám nějaké výsledky. Zavolám ti a probereme.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FRSO »

ota píše:Ten odpor je fialová, černá, černá, tedy 70R, to mi vychází na 50mA.
Balancování nefunkční ale jako BMS a vizualizace je to docela dobré.
Měření proudu Hallovou sondou je taky dost nepřesné takže ani měření kapacity nebude nijak zvlášť přesné.
Tak to jo, ale já myslel že první je červená, ony ty barvy mají ty odpory různé odstíny a pak se to špatně poznává, ale multimetrem by to bylo jasné. Dík Oto. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od beethowen »

solárník píše:Přišlo mi , že jsem tam viděl ještě nejakou verzi s extra mosfety? Vůbec jsem to nečetl jen prohlížel obrázky, ale nebyla to právě verze na vyšší proud?
Mosfety jsou na odpojení baterie při přetížení, přebití, vybití. Jako ochrana.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Ok, koukal jsem jen na fotky a myslel, že mosfety jsou extra balancovací zátěž. Proto že je jich tam tolik. Vypadalo to jako mosfet na článek (?)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Jak čas pokročil, řekl jsem si že přepojím na měnič další spotřebiče. Měnič mám sice masivní LF Victron ale jen 3kW. Menší výkon byl volen s ohledem na ekonomiku nákupu i odběru naprázdno.
Mým ženským bohužel nic neříká souběh výkonu a tak to za ně dělá automatizace. Použil jsem proudové relé PRI 51.
Toto relé měří výkon do domu a při překročení 1,5kW odpojí bojler a vodárnu.
Takže jak se ON/OFF plotýnka sporáku (např) nahřívá v obráceném rytmu se odpíná/ připíná bojler a trvalý odběr měniče je do 3kW.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kybos »

ota píše: Toto relé měří výkon do domu a při překročení 1,5kW odpojí bojler a vodárnu.
Takže jak se ON/OFF plotýnka sporáku (např) nahřívá v obráceném rytmu se odpíná/ připíná bojler a trvalý odběr měniče je do 3kW.
Takže ti vodárna spíná v rytmu nahřívání ON/OFF plotýnky na sporáku?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od mobilik »

Nebojis sa zavzdusnenia vodarne? Ked niekto pusti vodu a cerpadlo netaha tak vytiahne vodu aj z expanzky. Alebo to mas riesene inak? ;-)
Inak dobry napad.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Ano, ta vodárna je tK Na hraně ale zatím to funguje. Mam hodně velkou expanzku a pod úrovní odběrných míst takže zavzdušnění problém nedělá. Ta expanze je vlastně taky akumulátor energie.
Jenom trafo v měniči v okamžiku kdy připojí zároveň vodárna a bojler bolestně zaskučí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od JonasPP »

mobilik píše:Nebojis sa zavzdusnenia vodarne? Ked niekto pusti vodu a cerpadlo netaha tak vytiahne vodu aj z expanzky. Alebo to mas riesene inak? ;-)
Inak dobry napad.
Ale však v expanzke je vak a podla modelu expanzky sa do vaku tlakuje vzduch,alebo po novom sa vzduch tlakuje do nadoby a do vaku sa tlači voda,aby nadoba nekorodovala.Teda z tadialto zavzdušnenie neočakavajte.
Ale je to super napad,lebo menič ide stale v zabehu a neprepne sa na DS len za to,že sa zrazu zapne 2KW kavovar,abo niečo čo ide chviločku,ako napriklad pračka jak ohrieva vodu.

Až teraz Mi došlo,že sa jedna o čerpadlo nad hladinou,teda zavzdušni a prestane tahať vodu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od youda »

Ahoj Oto, nad něčím podobným jsem také přemýšlel - jednoduché a efektivní.
Měříš pomocí PRI 51celý odběr domu včetně vodárny, nebo to máš tak, že na měřené větvi je pouze dům a vodárna je zapojena přímo?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Zdar youdo. Nejdříve jsem měl přes PRI51 prohnaný připvod do celý dům.
Jenže mi nedošlo že to bude cyklovat.
Takže teď jde přes měření proudu vše kromě odpínaných větví.

Dále jsem naučil proudové relé reagovat i na menší proudy než nominální minimum 1A. Udělal jsem to tak že jsem skrz měřící trafo namotal 2 (3,4) závity. Tím se indukovaný proud zdvojnásobí (případe.troj.. čtyřnásobí) a PRI dovede reagovat i na menší proudy.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

Vodárna se nikdy nezavzdušní,pokud jsou věci jako sací koš s protizpětnou klapkou a zpětná klapka na tlakové části,nemá kde.Pokud z vaku vybere osádka vodu tak prostě neteče,ale tlak na vak zůstává,pak stačí zapnutí přívodu blokovaného jiným spotřebičem a zase nasaje jako by nic.Je to jako prvotní napuštění vodárny.Pokud máte starý typ expanzky s tlakem vzduchu nad vodou bez vaku tak tam to je problém jen v tom,že ten tlak uteče do kohoutku a poprská vše ve svém okolí :-).Pak zaplá vodárna zase nasaje a dotlačí na vypínací tlak,ale už tam nebude potřebný protitlak na méně četné zapínání při používání a musí se dofouknout.Ten kdo nemá zpětné klapky ten zkončil a jde zalévat a nasávat.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od rva »

Obávám se, že vodárně (čerpadlu) nedělá dobře časté zapínání a vypínání. Proto bych odpojil vařič na dobu, než se expanzka natlakuje. Ale samozřejmě je to taky o tom, jak vedou dráty, aby to nebylo pracné.
Pokud hrozí přetížení některého z Axpertů, tak u mě se odpojí trouba, rychlovarka, boiler, klimatizace, venkovní zásuvky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Jasně, to je pravda.
Posloupnost vypínání je otázkou priorit uživatelů (uživatelek) domácnosti.
Ona se voda ve skutečnosti příliš často nepouští takže je kompromis nastaven takto.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jars10
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm
Reputace: 8

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od jars10 »

Nebylo by jednodušší, než vypínáním takto uštědřovat rány měniči i zařízením posílit měnič?
Já to vyřešil připojením 2kVA GF měniče za Multiplus v ostrovním režimu.
Hlídá si přetoky. Victron je dost přetížitelný, takže rozjezdy vodárny, mrazáku apod nevadí a při odlehčení Victron přebytečnou energii zpracuje a uloží zpět do aku, takže taky nevadí.
Podle mne ideální symbioza měničů a levné rozšíření výkonu.
Zatím mám na GF měniči natočeno něco přes 1,5MWh a žádný zádrhel, bručení nebo sténání měničů se nekoná.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

>jars10 a jak to máš vymyšlené s náběhem onoho posílení?Situace:baterky nabité,zimní období nesvítí a jede hlavní měnič co dá své maximum 3kW.Do kuchyně přichází ráno žena a plně využívá ony 3kW(trouba,smetí okolo) a najednou pustí vodu,která je na vodárně,nebo mikrovlnku.Jelikoš se šetří v tomto období co to jde,tak je GF vyplý a jak se tedy zapojí do této situace,kdy je limit hlavního měniče překročen?Taky přece potřebuje nějaký čas k rozběhu a přímá účast na momentální spotřebě není v danou chvíli možná.Jak tohleto ovládáš?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od brumlaj »

rva píše:........ Proto bych odpojil vařič na dobu, než se expanzka natlakuje. ........
pokud máš indukci, tak by Tě pravděpodobně ženské osazenstvo proklelo. Vypnutím vařiče se ztratí info o nastavených úrovních výkonu plotýnek a najednou voda pro ranní kafe je i po půlhodině studená jak čumák. No a studený čumák je strašně nakažlivý zvlášť směrem k ženám.
marko250 píše:...... Jak tohleto ovládáš?
Proudové relé na spotřebu domu a pokud odběr v domě překročí např. 2kW připne se GF. Měnič poslušně sleze s výkonem dle výkonu GF. Takže už v době většího odběru než 2/3 jmenovitého výkonu měniče je vytvořená vata pro další spotřebiče.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jars10
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm
Reputace: 8

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od jars10 »

marko250 píše:>jars10 a jak to máš vymyšlené s náběhem onoho posílení?Situace:baterky nabité,zimní období nesvítí a jede hlavní měnič co dá své maximum 3kW.Do kuchyně přichází ráno žena a plně využívá ony 3kW(trouba,smetí okolo) a najednou pustí vodu,která je na vodárně,nebo mikrovlnku.Jelikoš se šetří v tomto období co to jde,tak je GF vyplý a jak se tedy zapojí do této situace,kdy je limit hlavního měniče překročen?Taky přece potřebuje nějaký čas k rozběhu a přímá účast na momentální spotřebě není v danou chvíli možná.Jak tohleto ovládáš?
Zatím počítám s tím, že GF pojede pořád.
Klidová spotřeba je menší než u Victronu a je fakt, že studený náběh GF trvá tak dlouho, že by to ani Victron nemusel utáhnout.

Další věcí je to, že mám poněkud větší domácnost s velkou spotřebou, takže Multiplus 3000 je něco jako DC okruh pro základní žití domu - světla, automatizace, EZS, topení, PC+síť, lednice, mrazák, vodárna, vrata, brána.
Pro velkou spotřebu typu konvice, mikrovlnka, trouba, vysavač, auto, filtrace, zahradní čerpadla, stroje v dílně, atd mám Quattro 10kVA+2kVA GF. Tuto větev v zimě z důvodu malé výroby vypínám a přepojuji na síť.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Použití proudového relé PRI 51 má ještě jednu výhodu kterou jsem si uvědomil později.
Přes den mohu mít připojený bojler trvale díky čemu se omezí počet mikrocyklů, které baterkám nedělají dobře.
Mám na mysli běžné cyklování sporáku: plotýnka sporáku ON, 50A vybíjení, plotýnka sporáku OFF, 50A nabíjení a to 2 hodiny dokola.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek