Montáž panelů Avancis

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Pomalu se chystám na montáž panelů Avancis FB 110 na střechu z trapézových plechů a vymýšlím, jak panely rozumně přidělat. Mám vybraný profil HNP5 přímo na trapézové plechy https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... -43-m.html a teď řeším jak panely přichytit k profilům. Jsou dvě možnosti:

1) Buď klasická instalace s U příchytkami (panely Avancis mají "okapničku" za kterou se přidělávají). U příchytky bych si asi musel nechat vyrobit, nikde jsem je neviděl ke koupi.
avancis predni.png
avancis predni.png (6.57 KiB) Zobrazeno 1294 x
2) "Zadní" montáž, kdy panely mají v rámu předvrtané M6 díry a přes ty se panely nechají uchytit k profilům.
avancis zadni.png
avancis zadni.png (5.76 KiB) Zobrazeno 1294 x
Nezkoušel někdo "zadní" montáž? Přijde mně že by byla lepší, ale nevím jestli se dostanu s klíčem pod panel.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od youda »

Jestli jsou to bezrámový Avancis, tak ty mají přidělávat pomocí "Avancis Clamp"
csm_Avancis_Clamp_Mounting_f2a233bc0e.png
Avancis Clamp.jpeg
https://www.obchodsolar.cz/konstrukce/A ... b=download
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od youda »

Aha, už to vidím, ty máš ty starší rámový že?
Tam je ta "zadní montáž" určená k instalaci na pole, ne na střechu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Bohužel mám ty starší rámové s "okapničkou" viz přiložený datasheet.

To je škoda, docela by se mně líbilo je přidělat tou zadní montáží, ale si se to nepovede.
Přílohy
Data_sheet_PowerMax_STRONG_2012_03_EN.pdf
(698.25 KiB) Staženo 123 x
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od youda »

Ta zadní montáž je fakt určená pro solární parky. Avancis tohle řešení vymyslel proto, aby ty venkovní instalace s tisícovkami panelů stály co nejméně na montážním materiálu.

Kdybys měl taškovou střechu, tak by se teoreticky dalo vyndat tašky v místě šroubů, zašroubovat to přístupem z podkroví a pak tašku hodit zpátky. Ale i to by bylo nepraktické a nesměl bys nikdy zateplit. Pozdější výměna panelů by byla pekelná.
Při šroubování zvrchu se ti povede tou "zadní montáží" přidělat jenom jeden panel, případně první řadu. Pak už budeš mít problém dostat se rukou mezi dva sousední panely. A to ikdybys měl nosné profily nainstalovány ve větší vzdálenosti od střešní krytiny.

Vidím to na nákup/výrobu těch Clamps.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Bohužel to bude na plechové střeše, takže to je bez šance.

Ty Avancis Clamps použít nemůžu, jsou pro jiné panely, takže si musím nechat udělat úchytky ve tvaru obráceného U.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od youda »

Ano, ty první Clamps co jsem Ti poslal byly pro bezrámové Avancis (PowerMax Smart). Ty potřebuješ Ú-čka, což je taky "Avancis Clamp" ale prostě jinej typ, pro panely PowerMax Strong.

Když nebudou originály k sehnání, a máš jen pár panelů, tak můžeš vyzkoušet příchytky co se používají na ploty, nebo na trapézový plechy. Jen pozor, aby to byly bytelnější typy a panely při větru neuletěly.

https://www.levne-oploceni.cz/plotova-p ... -a-2d.html
https://www.ploty-dops.cz/prichytka-3d-pozink
http://www.levnestavebniny.cz/gutta-pri ... ota-.7823/
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Já přemýšlím, že bych si příchytky nechal udělat u kamaráda z hliníkového U profilu 25x30 mm s tloušťkou 2 mm, to by mohlo stačit.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od pezizka »

Myslím, že nerez plech tl. 1,5mm 20x20mm s dírou uprostřed a lehce zahnutými okraji by stejně dobře splnil účel. Panely mám taky a zvažoval jsem velkoplošnější nerez podložku dělá se o pr. cca 17mm na M6, a stačilo by ohnout hrany. Patrně jen svěrák a kladivo :lol: A nebo spojka Merkur SZM1, dost mně jich zůstalo, jestli by pasovaly pustím za symbolický groš :P Ale po pravdě jsem nechal "céčko" vyfrézovat z nerez pásoviny a nakrátil na 20mm, ale panely mám na kolmo tak jsem nechtěl aby spadly :wall:
Edit: Teď jsem se díval po Al U profilu 20x20x2 a asi není co řešit. Za pár korun hromada :mrgreen:
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od rimi »

Vyrabel jsem strechu pergoly z bezramovych amorfu, vyrabel jsem haky a byl jsem varovan pred hlinikem, ze na povetrnosti namahany obcas praskne, tak jsem pouzil jsem nerez.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od mobilik »

Pani, na tieto panely sa daju pouzit klasicke fotovoltaicke uchyty, stredovy aj krajny. ;-)
Na chate to mam tak spravene.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

A ta 6 mm okapnička na každé straně panelu klasickému úchytu nevadí? V instalačním manuálu je zobrazeno, že se mají použít úchytky ve tvaru obráceného U viz obrázek v jednom z předchozích příspěvků.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Ještě mám jeden dotaz, montujete panely na plechové střechy na profily, které jsou vcelku nebo už někdo zkoušel montovat panely na profily, které jsou třeba jen 30 cm dlouhé a jsou přidělané ke střeše jen v místě rámu panelu? Našel jsem tohle http://www.renusol.com/en/pv-mounting-s ... sheet.html a tam se montuje jen profil 35 cm kolem rámu panelu, tak přemýšlím, že bych ti zkopíroval a udělal taky tak, hlavní výhodu vidím v tom, že dlouhý profil může mít problém s různou teplotní rotažností střechy (ocelový plech) a profilu (hliník).
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od kodl69 »

jenom taková věc pro zvážení - na panelech bude cca 30cm sněhu a do toho notně zaprší. podle normy pro většinu ČR mimo hor a nížin nějakejch 200-250kg/m2. na 1.6m2 panelů bude celkem 70cm profilu 320-400kg (na 35cm kus jsou vždy dva panely), kterej bude připevněnej na celkem max. 6-ti vlnkách. není to trochu málo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od mobilik »

xmasin píše:A ta 6 mm okapnička na každé straně panelu klasickému úchytu nevadí? V instalačním manuálu je zobrazeno, že se mají použít úchytky ve tvaru obráceného U viz obrázek v jednom z předchozích příspěvků.
V mieste skrutky som tu "okapnicku" trosku zbrusil a potom pasuju krasne standardne lacne uchyty.
Konstrukciu jednoznacne podopd vsetky panely, ako tu uz bolo spomenute....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:jenom taková věc pro zvážení - na panelech bude cca 30cm sněhu a do toho notně zaprší. podle normy pro většinu ČR mimo hor a nížin nějakejch 200-250kg/m2. na 1.6m2 panelů bude celkem 70cm profilu 320-400kg (na 35cm kus jsou vždy dva panely), kterej bude připevněnej na celkem max. 6-ti vlnkách. není to trochu málo?
Panely jsou menší, mají na šířku jen 0,7 m takže plocha je 1,1 m2 a budou na střeše se sklonem 45°, na té se sníh moc dlouho neudrží. Počítal jsem, že bych dělal profily o délce 31 cm s tím, že každý profil by byl chycený na tři vlnky. Mám na střeše trapézové plechy Satjam SAT18 s roztečí vlnek 138 mm.
satjam.jpg
Profil by byl uchycený celkem 6 šrouby do každé vlnky a ještě do bednění střechy (prkna 25 mm).
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

mobilik píše:V mieste skrutky som tu "okapnicku" trosku zbrusil a potom pasuju krasne standardne lacne uchyty.
Konstrukciu jednoznacne podopd vsetky panely, ako tu uz bolo spomenute....
Ubrousit ji až k rám panelu nebo stačí strhnout tu hranu, která je nad rovinu?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od mobilik »

Zial presne si uz nepamatam. Bolo to davno ked som to montoval... Ale myslim ze nebolo vela treba brusit. Ved si to zmeraj, rozmer klasickeho uchytu najdes na nete.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Já si asi nechám udělat tu U držáky u kamaráda z nerezu nebo hliníku.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Montáž panelů Avancis

Příspěvek od dub042 »

Pro insiraci,jak jsem to resil je,narezanej u profil,2m v zelezarstvi me stalo 70kc, trmen,krasne sedi i mezi 2 panely
20180509_175815.jpg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek