Odpálené pololu

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Odpálené pololu

Příspěvek od mypower.cz »

Se mi dnes nějak záhadně odporoučelo pololu ... Hm.. Divné..
upacidlo.jpg
Zapojeno mezi BAT(24V225AHTrojan) a FVE3(EP SOLAR) Fici tam bezne max 200W, zvlastni. Budu muset popremyslet kudyma to uteklo nebo ze by jen nedotazeno....ale 200W... navic v tuto dobu .... . . . *fall* ? Takovyma cidlama uz par let valim mnohem vice... Viz mereni .... Chmmm :))

Mno a proc to tak vypadalo na mereni? Merici bod napeti baterii jsem mel shodou okolnosti (z duvodu maximalniho bastlu) za timhle cidlem. Mezi EP solarem a proudovym cidlem, za nimz byly baterky. Tzn na gafech je videt jak se to cidlo divne odporoucelo a stalo se "skoro nevodivym" (spis se z neho staval odpor). Mereni napeti jsem tedy dal jinam, samozrejme blize k baterkam ... :)) Ted tedy zapojeno naprimo bez mereni proudu z FVE3 (asi 200W) a pohledam nejake nove cidylko :D Par jich tu jeste mam.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od kodl69 »

Tak podobnejch ACS712 jsem už odpařil několik. Stačí krátká špička a je konec, ty drátečky trvale víc než 10A nemůžou vydržet, natožpak ten propoj uvnitř soic8. Používám to ve střídači ala Padre, a při zkratu se to vždycky odpaří, a vezme to ssebou i vstup arduina, ale tam je to na o dva řády vyšším napětí než je 12V. Spolehlivý měření proudu podle mě vypadá jinak, než tahle hračka. Pořádnej bočník a k němu OZ a trochu rozumnej ADC, a pak nejlépe galvanický oddělení. Ale to nestojí 2USD...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od kodl69 »

Všechny z ebay jsou čínská napodobenina...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od ome »

A co poutit ACS758 na 50A. Je menej citlivy ale vetsie prudy mu nerobia problem. Co som jeden spaleny (mojou vinou) rozobral v suciastke je celkom hruby prepoj oproti ACS712.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od kodl69 »

to je pravda, ale zase podstatně nižší citlivost, potom je to s 10bit adc v arduinu spíš odhad, než měření.
tady jsou zajímavý řešení, jak nepřijít o citlivost a získat větší odolnost.:https://www.allegromicro.com/en/Design- ... tions.aspx ale všude je napsaný: "not for new design" tak nevím, americky moc neumím, ale asi bych zkusil něco jinýho...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Se mi dnes nějak záhadně odporoučelo pololu ... Hm.. Divné..
Hledal bych proč k tomu zkratu/výboji došlo. Nemohlo dojít k zavlečení cizího napětí?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od mypower.cz »

Mno to uz muzeme asi jen spekulovat. Nicméně lehký pokus o teoretickou analýzu:
fvlog_fvlog-combined_1d_700x400_2018-05-02-01.png
Podle grafu to bylo takto:

12:42 přestalo měření proudu na FVE3. Vliv na FVE byl nula, vůbec jsem si toho nevšimnul. Asi od té doby bych tipoval, že se čidlo vyhřívalo a "opalovalo na slunci bez opalovacího krému". Na měření napětí to nemělo vliv, čidlo tedy bylo stále plně vodivé bez zásadního odporu.
19:56 se z čidla stává odpor a znemožňuje měření napětí na bateriích, protože měřící bod je až za čidlem blíže k reglu od FV3
20:10 odpor (dříve čidlo) se stává vodivějším a chybně měřené napětí na bateriích se jeví jako cca 23.8V, ve skutečnosti je ale zcela v normálu dle očekávání v dané situaci, čase a při daném zatížení, tedy 25.07V
20:45 je zapnuta autochladnička na 12V, která s tím nemá nic společného krom toho, že jsem si poté všimnul, že napětí na baterkách neměří a malý regl od FVE3 svítí červená led signalizující vybité baterie díky chybnému napětí díky uvařenému čidlu.
22:10 odpojuji čidlo, přemosťuji bez čidla, na réglu FVE3 bliká střídavě zeleně led pro FV a pro BAT asi tak v 1s. intervalech. Nevím co tento stav znamená, musím kouknout do manuálu ale myslím, že jak odpojím baterky a i panely od reglu a jakoby resetnu ho, rozjede se normálně, k čemuž jsem se ale ještě nedostal. Takže co nevidět zkusím.

Ad Cizí napětí...

Leda že by tam régl pustil ty dva 180wp panely napřímo, což by ale byl větší průser a bylo by to vidět na napětí měření baterek, by to vylítlo nad 30 asi i když baterky by to tahly dolů a teklo by tam max co dají panely při daném napětí v té situaci.

Pak mě napadá nějaký problém mezi 5V napájení čidla, nebo GND. To by ale odneslo arduino, na které je to napřímo napojeno. 5V jako zdroj napětí, GND jako zem, arduino je napájeno z Raspberry PI přes USB port, a to je napájeno ACDC adaptérem 230VAC>5VDC z 300W Victronu (on má sice víc, ale já mu říkám 300Watový), což tu píšu kvůli teoretickému úniku přes GND.

Na tom čidle je vidět opálená jen jedna polovina. Proto mi to spíše inklinuje k tomu problému s 5V ale to by to arduino už asi nežilo a ono žije. I přes zem kdyby se tam tlačilo něco tak asi cesty na spojích arduina i ten zvonkáč co vede od arduina k čidlu by asi vypadal jinak.

Tudíž tohle bude ještě něco jiného...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od brumlaj »

ten adaptér 230VAC>5VDC - nemá nějaké kapacity či varistory mezi primárem a sekundárem? Dnes je již vše elektronické, takže se ptát na izolační stav by znamenalo jeho zničení, ale aspoň pohled do jeho útrob..... Ten Victron je předpokládám LF s trafem na konci?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od kodl69 »

500V musí vydržet mezi primárem a sekundárem cokoliv, jinak to nemá na síti co pohledávat. A pokud je na tom značka dvojité izolace, tak 2.5kV...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:ten adaptér 230VAC>5VDC - nemá nějaké kapacity či varistory mezi primárem a sekundárem? Dnes je již vše elektronické, takže se ptát na izolační stav by znamenalo jeho zničení, ale aspoň pohled do jeho útrob.....
Klasika do plastu zalisovaná čína.
adapter.jpg
brumlaj píše:Ten Victron je předpokládám LF s trafem na konci?
Victron Phoenix 24V 375VA
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Odpálené pololu

Příspěvek od rottenkiwi »

Minule som na Blu-Ray pozeral Interstellar a musel som to prepnúť všetko na jeden
menič, lebo ináč tam vznikala ground loop, https://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_(electricity)
takže na jednu fázu.

Asi by bolo dobre pomerať stav izolácie medzi tými kolíkmi a výstupom toho adaptéra.

No a riešenie je napr. nepoužívať USB, ale USB + RJ45, ktorý má tam signály oddelené,
ale USB to oddelené nemá. Napr. Victron to má takto:

Alebo si pozrieť čo nekupovať tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ehYYoU13i-I
Přílohy
mk2_usb.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět