Cena práce

Hledáte schopného elektrotechnika, programátora, návrháře projektů, montéra, realizátora vašeho projektu nebo někoho jiného? Máte volná pracovní místa, hledáte lidi.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cena práce

Příspěvek od jahodovák »

Též jsem přidával dalších 9 panelů,zvládl jsem to za dva dny,jelikož se jedná o taškovou krytinu pod kterou není pojistná folie ,mohl jsem panely jen vytáhnout na střechu mezerou mezi latěma a nainstalovat.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Cena práce

Příspěvek od volente »

Na téhle střeše je to v pohodě, jen se člověk nalozí po žebříku. Háky v tom pařáku a konstrukci a panely až navečer, proto je ta fotka po dokončení tak tmavá. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Cena práce

Příspěvek od kybos »

youda píše: Je to asi 140m hliníku a 80 háků.
Kolik tam bude panelů? To už vypadá skoro na hodnost solárního barona.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Cena práce

Příspěvek od youda »

Zatim tam dam jen 36 panelu. Profily ale necham natahnout po cele strese, kdy uz se tam poleze. Jestli nekdy dosetrim na dalsich 36 panelu, nebo z toho hliniku budou jen bidylka pro holuby, to jeste nevim.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Cena práce

Příspěvek od marko250 »

72 panelů ???? Co s tím budeš dělat v létě ?A na ten domeček to vleze?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Cena práce

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak 72 x 330 = 23.760 kWp,
to dá v lete cca. 160 kWh denne, čo je na mesiac 4.8 MWh :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Cena práce

Příspěvek od youda »

Kybos,
kdepak baron, jsem jen takovej Jouda.

Marko250,
v létě tu elektriku pustím do klimatizace, za pár let možná do elektromobilu. Nebo ji prostě nechám na střeše. Mám to hlavně pro zábavu, jsem zvědavý jestli by se stím dalo postupně odpojit od ČEZu.

Rottenkiwi,
panely jsem vzal jen 275Wp, snad budou stačit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Cena práce

Příspěvek od kybos »

Pokud cílíš na Teslu nebo jinej podobnej trhač asfaltu, tak potom bude málo i plné osazení střechy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Cena práce

Příspěvek od fukuši »

Pokud se chceš odpojit od čezu tak mě RD vyšel v přepočtu na 250-310 panelů.Tak těch 72 je tak 1/4 cesty na odpojení.
Ale v létě nevím kam bys to cpal páč to by dělalo tak za cca 3 dny megawatu!!!!!
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Cena práce

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
zcela od přípojky DS je od samého počátku Brčo a má instalovaný 6,5kWp.
Přitom má běžné spotřebiče , možná trochu kázeň ve spotřebě ale
jak Brčo uvádí, tak ještě nebylo nutné startovat záložní centrálu. Také
zde byl před měsíci vzpomínaný někdo další s 10kWp co nikdy nebyl na DS.
Youda k odpojení od DS má dobře nakročeno. V létě přebytky do bazénu
nebo nabíjení menšího elektromobilu.A když je něčeho nadbytek a třeba jen
v létě, snadněji se řeší využití přebytku , než když něčeho jen nedostatek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Cena práce

Příspěvek od rva »

Přepanelování je výhodné a to i tehdy, když se přes léto vše nevyužije. Panely navíc totiž umožní intenzivnější využívání ostatní bižuterie elektrárny (měniče, baterie) mimo léto. Jen aby kvůli přídávaným panelům nebylo potřeba pořizovat další regulátory, tak je vhodné je na regulátor připojovat z různých směrů - není vhodné, aby na všechny svítilo v ten samý čas slunce, protože ty obrovské proudy se pak stejně nedají využít.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Cena práce

Příspěvek od rottenkiwi »

NO keď mám panely na trackeroch, tak cena práce na streche je 0.0 €, možem to chladiť
príp. čistiť, bez rizika úrazu, možem mať o polovicu menej panelov, lebo ráno sú na SV, V,
na obed na J a večer na Z, SZ, v zime je to bez snehu, lebo sa nastaví pri jasnej oblohe
skoro 80 * a pri zamračenej je zas možné nastaviť 20 *, aby sa využilo dif. svetlo zo všetkých strán.

Cena jednej rúry v smere k Polárke + cena zvárania, nie je až taká veľká, aby sa to
pri dnešnej cene panelov neoplatilo.

Ak má však niekto panely zadarmo, tak potom može osadiť nie len strechu,
ale aj celý pozemok :)

V lete sa dá energia akumulovať pod dom, resp. do pozemku, do eut, do ťažby mien,
a tie peniaze sa v zime možu použiť na nákup energie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Cena práce

Příspěvek od youda »

Trackery jsou výborná věc!

Pozitivní je, že investice do panelů může být i poloviční, při stejné nebo větší výrobě. Na australských grafech jsem ověřil, že výroba s trackery krásně nabíhá hned od rána, vyjede na maximum, a plochá křivka výkonu trvá až skoro do večera. Oproti fixním instalacím ty grafy výkonu vypadají nádherně. Také instalace panelů na trackery je proveditelná i s jednoduchým žebříkem a čištění v létě i v zimě je snadné. V zimě lze tracker nastavit vertikálně a zabránit tak nočnímu zasněžení. Potud ideální stav a sen každého solárníka :)

Přes všechny výhody jsem se však rozhodl, že do trackerů nepůjdu:

1) Kvalitní tracker s dlouhou životností a nízkou náročností na údržbu nebude levná záležitost. Ceny panelů budou dlohodobě klesat díky inovacím, avšak cena průmyslového trackeru bude klesat jen pozvolna, jestli vůbec. Je to prostě hromada železa, ložisek, převodů, elektroniky. Nějaký velký pokrok v mechanice, následovaný prudkým pádem cen, už prostě nelze očekávat.

2) Pokud bych měl na trackery napcat 10 až 20 kWp, tak jich bude potřeba několik. K tomu delší kabely, řídící systém, servis. Je to další věc co se může pokazit.

3) Panely na střeše sice oko estéta moc nepotěší, ale lze je skousnout. Po pár měsících je člověk přestane vnímat úplně. Ovšem osázení okolí domu železnými monstry, to je úplně jiná kategorie. Ačkoliv ze začátku by mi les trackerů asi dělal radost, z dlouhodobého hlediska se prostě nejedá o kvalitní prostor k životu.

4) Pokud bych měl pár trackerů svařit sám, asi bych to dokázal, ale myslím že by to vypadalo strašně. Kolemjdoucí technik bezpečnosti práce by jistě dostal záchvat při představě, že přijde vichřice a moje konstrukce se vydají na válečný pochod krajinou. Zničené panely a rozsekaná sousedovic rodina i se psem a kočkou, to už je celkem patálie. O tom, jak často by můj výtvor potřeboval údržbu snad ani nehovořím. Ze zkušenosti vím, že kdykoliv jsem vyrobil něco elektromechanického, buď to vážilo metrák a žralo kilowatu, nebo se to za půl roku rozpadlo.

5) Ano, dovedu si představit, že přidělám 4 panely na nějakou lehkou konstrukci z jeklů a třikrát denně vylezu před barák, abych ji ručně natočil. Z hlediska trvanlivosti asi OK, ale já jsem normální člověk, který chodí do práce. Nejsem každý den od rána do večera doma, abych mohl vykonávat funkci strojníka. A hlavně...jako každý správný technik jsem líný.

Proto jsem se rozhodl, že prostě investuji trochu víc a nasázím panely na střechu. Žádná hejblátka ani elektronika, co se může pokazit. Barák a pozemek bude pořád vypadat celkem normálně a ne jako fabrika ze sci-fi nebo vrakoviště.

Jedná se ale o můj konkrétní případ a moje důvody. Někdo jiný může být v úplně jiné situaci a trackery pro něj mohou být naopak požehnáním.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Cena práce

Příspěvek od rottenkiwi »

Trackery sú aj bez elektroniky, napr. na báze nejakého chladiva, ktoré nahrieva Slnko
alebo tiež na báze pružín, ktoré si pamatajú svoj stav v dvoch roznych teplotách.

Ešte som rozmýšľal, že panely v lete hodím len tak na zem na trávu.
Aka sa budú nahrievať, vzhľadom na tie na trackeroch, ak bude bezvetrie ?

Ešte som rozmýšľal, že okolo osi = rúry trackera omotám konopné lano, na ktorom
budú dve PET fĺaše, jedna bude otvorená a druhá zavretá. Z tej otvorenej by sa mala
vplyvom tepla odpariť voda a moment hybnosti otočí rúrou v smere tej ťažšej fľaše.

Vo fľašiach bude napr. čierna voda.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Cena práce

Příspěvek od marko250 »

Tam s petkama neuspěješ,je potřeba fixace poryvu větru a přesné časové pásmo posuvu.Ani fotonové čidlo svitu není řešení,když náhle na hoďku zajde slunce za mraky ,marně pak točí kde je.Servopohon přesně zpřevodovaný na časový úsek V/Z a převody do pomala ,ať s tím nehne vítr,elevace stačí ruční,tu max 3x za rok posunout ručně.Dorazové spínače pro návrat a počátek.Mě na tracerech štve zabraný prostor zahrady ,složitost zástavby a sklopení proti vychřici.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Cena práce

Příspěvek od youda »

Chlapi,

tak profesionál zvládnul instalaci hliníkových profilů za tři dny, cena 12 tisíc.
Občas jsem na něj koukal a byla to fakt strašná práce, hlavně to broušení tašek. Padlo na to 122m hliníkových profilů a 84 háků. Dobře, že jsem koupil ty nastavitelné háky, jelikož na spoustě míst vycházela poloha taška vs. krokev dost blbě.
hak vario.JPG
Dotaz:
Přemýšlím, že bych ještě letos dokoupil další paletu nových poly.
Můžete doporučit, kde v ČR nejlépe nakoupit?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Cena práce

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Podívat se např. zde bývá někdy i velká nabídka
http://www.nanosun.cz/
nebo zde
https://shop.iftech.cz/12-solarni-panely
nebo zde
https://www.solar-eshop.cz/c/fotovoltai ... ke-moduly/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Cena práce

Příspěvek od youda »

#1 a #2 vypadá dobře.
Díky Kyocero!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Cena práce

Příspěvek od mati »

Neměl by se zde doporučovat hlavně spřátelený obchod zdejšího fóra :

http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... cke-panely

( když už teda o nových panelech ).
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Cena práce

Příspěvek od dub042 »

No jooo,ale ty ceny...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek