Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Podobná věc nám běží už rok. Máme přesný kalibrovaný měřič radonu s certifikátem. Problém je, že nemá žádný výstup. Než kupovat za desítky až stovky tisíc novější zařízení, běží tam opravdu kamera a na linuxu běží OCR které po minutě odečítá hodnoty na displeji a posílá do databáze za účelem kalibrace jiných přístrojů. Funguje to už rok spolehlivě, tedy - představivosti se meze nekladou a technickému řešení taky ne.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

solárník píše:Pokud je dobře napsaný program a ošetřené vstupy, je to v podstatě nesmrtelná a vysoce spolehlivá záležitost.
I kdybych mu věřil na 500% tak toto je bohužel pro mne problém. Nemluví řečí mého kmene :lol:
gupa píše:Moje idea dobudoucna je takováto. Stačí potom jedno malé PC (pc stick), přepínač a stovky měření. Třeba i ten vlasový vlhkoměr s levnou webkamerou by bylo řešení.
To jsem teda fakt ještě neviděl :eek2: Dobrý :yes:
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

OCR je budoucnost všeho. Google už dávno indexuje takto všechno možné.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od youda »

pezizka: ten SMD senzor za 200Kč je zadarmo, za zkoušku nic nedáš.
No uvidíme, jak se ti to povede rozchodit.

Průmyslové senzory v sobě typicky mají kompletní elektroniku, která vyrobí referenční napětí, pak samotný snímač, interní převodník A/D, teplotní kompenzaci a následně převodník D/A na 0-10V. Tím se právě dosahuje té přesnosti. Kdyby tam byl jen senzor a rovnou operační zesilovač, tak to bude (asi) hrozně lítat. Schválně nějaký rozlouskni a možná tam najdeš zalitý Atmel a pár věcí okolo.

Jinak jak píše Solárník - Arduino je držák a jeho programování je brnkačka (klon C++). Do budoucna by ses na něj možná opravdu mohl podívat, určitě tě to chytne. Jediné (vlastně čtverné) co je u Arduina fakt blbé je, že:
1) typicky není v průmyslovém rugged provedení
2) analog vstupy jsou nepřesné a interně multiplexované
3) nemá nativní silové výstupy
4) výsledný produkt je často něco mezi vrabčím hnízdem a PCBčkem v držáku na DIN :lol:

Já třeba používám Arduino klon Z-Uno, protože umí rovnou bezdrátový protokol Z-Wave. Jinak ano, senzor je tlakový piezzo, má kompenzaci na teplotu i kompenzaci na atmosférický tlak pomocí duté trubičky v napájecím kabelu. Volil jsem 0-6 metrů vodního sloupce, jelikož moje cisterna s toxickým odpadem je dost objemná.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
zmi
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 02, 2018 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od zmi »

porovnání CO2 snímačů Figaro CDM7160 (default tlak + výška = 0, proto ten offset) vs Comet T6440 (EE893):
Přílohy
figaroVsComet_small.png
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Comety jsou dost drahé ne?

Tohle bude asi absolutní špička, na to se těším
https://www.sensirion.com/en/environmen ... nsors-co2/
Sensirion připravil dual beam CO2 senzor kombinovaný s ultrapřesným senzorem teploty a vlhkosti SHT31 na jedné desce.

Už ho má v předběžné nabídce soselectronics.cz za komplet cenu s DPH a s dopravou cca 1000,- Kč. Mohlo to být i lehce méně, ale i tak to bude asi bomba. Bohužel dodání nejdříve v půlce dubna.
zmi
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 02, 2018 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od zmi »

Comet mám v práci (tenhle cca 10 tis., před půl rokem prošel kalibrací), Figaro jsem koupil domu na sos (1500, fabricky kalibrované). Ještě jsem uvažoval nad tím čínským DS-CO2-20, ale dokumentace v podstatě žádná...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

No ono je to asi tak, že jak je to dual beam NDIR tak je to stabilní dlouhodobě. pak už záleží opravdu jen na kalibraci.

Jediné rozdíly jsem zaznamenal ve velikosti senzoru a zjistil jsem, že na něm závisí nepřímo úměrně šum hodnoty měření.

Nejstarší ZG106 mají největší senzor co jsem viděl, skoro 20 cm dlouhou měřící trubici. A ta hodnota je naprosto stálá. Novější senzory mají trubičky krátké, okolo 4-6 cm a ta hodnota je zašuměná, křivka grafu je podstatně hrbatější. To je celé. Jinak jsou to naprosto rovnocenné senzory.

Comet je brutálně předražená věc (reálná cena je tak třetinová), ale zas když někdo do práce potřebuje senzor s kalibračním listem a službu opakované kalibrace, pak nevím, jestli to u nás někdo jiný nabízí, to je pravda.
zmi
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 02, 2018 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od zmi »

V Cometu je EE893 a ten samotný je za víc jak 100€, my ho máme pro průmyslové využití, kde ta cena není až tak kritická (domu bych samo nekoupil). Jestli vyjde ta novinka na 1000 a bude fungovat stejně dobře, tak to bude problém pro EE i Figaro. Jen škoda, že zatím zmiňují nepodporu Modbusu.

Ad graf - Comet - hodnota z displeje - reaguje dost pomalu, ale mají dle manuálu i další Fast Co2 (to jsem zjistil pozdě), která asi není nějak extra filtrovaná, kdežto Figaro je hodnota nefiltrovaná a reaguje dost rychle, ty špičky jsou dechnutí na sensor. To jen pro upřesnění. Pro mě je důležitý trend a v podstatě stabilní offset.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Dneska mně přišla z jednoho eshopu nabídka na nové kombinované čidlo CO2, teplota, vlhkost. https://www.soselectronic.cz/articles/s ... enzor-2152 vypadá docela zajímavě, až dodělají Modbus komunikaci, tak si asi jedno objednám na testy a srovnání s jinými čidly.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

:D o tom tu už měsíc mluvíme :D
nejen že pokud to bude přesné (a to asi bude, protože to má mít dual beam) ale navíc to má na desce superpřesný senzor teploty a vlhkosti, což ještě dál výrazně o několik set zlevňuje případnou konstrukci. Už mám předobjednáno.

Jinak CDM má po 4 měsících nějaké odchylky proti Zyaura/RadianTek senzorům (Zyaura je jen obchodní značka). Není to velké, cca v řádu 30 ppm se to rozešlo. Zyaura senzory drží spolu navzájem pěkně i nová i nejstarší verze.
zmi
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 02, 2018 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od zmi »

CDM7160 jsem musel při napájení ze sítě pěkně zastínit (je to zmíněné na jiném fóru, kde s tím také měli problémy), jinak měřené hodnoty lítají +/- 200 ppm. Takže jsem zvědav na to nové čidlo.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Přišel mi Sensirion SCD30 z předobjednávky. Má to I2C i MODBUS.

Knihovna zatím neexistuje, tak jsem alespoň odladil Arduino skript podle datasheetu na vyčítání hodnot ppm,°C a % vlhkosti přes I2C, který po jednom zoufalém dopoledni snahy pochopit nepříliš jasně napsaný předběžný datasheet už funguje, kdyby měl někdo zájem. Na knihovnu není čas, pokud by si někdo chtěl troufnout to přepsat do knihovny, byl bych mu celkem vděčný. Skript posílám na vyžádání přes PM.

Po prvních testech jsem ohromen! Po nastavení správné nadmořské výšky hodnoty ppm celkem přesně souhlasí (v celém rozsahu je vzájemná odchylka většinou nulová, pouze díky různé časové konstantě senzorů se při změnách dočasně odchýlí max 20 ppm) se zatím nejpřesnějšími kalibrovanými měřáky ZG106.

I osazený subsenzor SHT31 (teplota/vlhkost) je pěkně navržen, deska je prořízlá aby teplo elektroniky co nejméně ovlivňovalo měření. Za ty peníze to vše dohromady v té kvalitě je super cena.

Má to i podle datasheetu nějakou možnost autokalibrace, což u dual beam senzoru moc nechápu, rozhodně nezapínat! Naštěstí je implicitně vypnutá.

Lze nastavit perioda měření, což je velká výhoda v životnosti. Je velký rozdíl (30x), jestli lampa musí svítit každé 2 sekundy, nebo jen každou minutu. Udávaná životnost v katalogu je 15 let (!).

Na rozdíl od SHT31 není na Arduinu potřeba dávat na I2C sběrnici pull-up odpory. Fachá to jen propojené 4 drátky a to je vše.

Za mne zatím po krátkodobém testu naprostá jednička.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Mohu se zeptat jak pokračuje testování senzoru od Sensirionu? Dnes mně přišla nabídka na vzorek, tak jsem si ho též objednal. Chci ho zkoušet se systémem Loxone a Modbus komunikací.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Pokud vím, tak uživatel ecentrum byl zklamán, protože při nižších napětích byl senzor nestabilní, ať se tu kdyžtak vyjádří k aktuální situaci.

Já za mne jsem zatím také lehce zklamán, protože při napájení z 5V klasického Arduina se mi čas od času rozsah měření tohohle senzoru posunuje o 20ppm dolů oproti dvěma nezávislým velkokomorovým normálům od ZyAury, kterým dost věřím. Stalo se mi to již 2-3 krát zhruba po měsíci. Tedy buď není 5V Arduina dostatečně stabilní, nebo má Sensirion problém s kalibrací. Obojí není dobré. No - je to jejich první verze, tak jen doufám, že na tom pracují do budoucna, protože lehce sehnatelný senzor za rozumnou cenu by se opravdu hodil.

Zatím za mne absolutně nejlepší senzor je ve starých ZG106 měřidlech, velikost komory je cca desetinásobná (ještě nešetřili materiálem) a stabilita naprosto perfektní.

Druhý nejlepší je nový senzor od ZyAury, který má komoru cca čtvrtinovou (a odpovídajícně vyšší šum hodnot), ale kalibraci drží i po měsících s přehledem přesně, jako starší model.
ecentrum
Příspěvky: 64
Registrován: čtv úno 23, 2012 7:52 pm
Reputace: 5
Lokalita: Teplice - Proboštov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: ANO
Bydliště: Proboštov

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od ecentrum »

Ano, při napětí 3,3V byl nestabilní, ale při vyšším napětí je vše OK. Testuji ho 3 měsíce a dobrý, nedělám záznamy, takže pokud někdy ukáže nesprávnou hodnotu tak jí nezaznamenám, navíc mě určitě nevadí menší nepřesnost, můj cíl je pouze měření hodnot v bytě a návaznost na rekuperaci. Taky bych bral vyčítání hodnot přes Modbus do PLC Tecomat CP-1001, to ale asi sám nezvládnu, zatím zůstanu u analogových výstupů.
Panely 10 kWp; 3x Multiplus II 48/5000, LiFePo4 3x 16x280Ah
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Nevím jak je složité programování Tecomatu, ale v Loxonu je čtení Modbusu docela snadné, pouze se zadá rychlost a parametry komunikace na lince a pak se zadá instrukce (read/write), adresa a typ registru a Loxone vše převede do srozumitelné podoby. Nemyslím, že by to u Tecomatu mělo být složitější.
Barbucha
Příspěvky: 1
Registrován: úte zář 18, 2018 2:12 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Barbucha »

Zdravím, senzor SCD30 mě docela zaujal a samozřejmě vyvstala otázka vyhodnocování - samozřejmě pro bastlíře jak jinak - Arduino. A jelikož net je nevyčerpatelný zdroj informací, které již někdo před naší potřebou již dávno zpracoval, přídávám odkaz na knihovnu pro potřebné bastlíře, kteří si moc nelibují ve vývoji vlastních knihoven. https://github.com/sparkfun/SparkFun_SC ... no_Library. Snad se bude nekomu hodit bez hledání.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od willcz »

ecentrum píše:Ano, při napětí 3,3V byl nestabilní, ale při vyšším napětí je vše OK. Testuji ho 3 měsíce a dobrý, nedělám záznamy, takže pokud někdy ukáže nesprávnou hodnotu tak jí nezaznamenám, navíc mě určitě nevadí menší nepřesnost, můj cíl je pouze měření hodnot v bytě a návaznost na rekuperaci. Taky bych bral vyčítání hodnot přes Modbus do PLC Tecomat CP-1001, to ale asi sám nezvládnu, zatím zůstanu u analogových výstupů.
Pokud by bylo potreba, tak muzu s tim tecomatem pomoct. Sam pouzivam CP1004 pro ovladani frekvencnich menicu pro vetraci jednotku. Beha to po MODBUSu.
Bude potreba doplnit komunikacni modul pro RS485 a pak uz jen vyuzit knihovnu pro Modbus. klidne preposlu kousek kodu.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od dumi »

Tecomat je napl.moji prace. Mam.je.zmaknuty od A do Z. Dokonce.mi vyrabeji model primo pro me. Kdybys neco potreboval rekni. Zrovna v rijnu letim.do teca na pratelskou navstevu :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek