Montáž panelov-diletačná škára

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
fido35
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 19, 2018 3:28 pm
Reputace: 0

Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od fido35 »

Pozdravujem skúsenejších kolegov.
asi pre Vás banálna otázka, ale nikde som zatiaľ nenašiel odpoveď.
Ako správne namontovať panely ku AL konštrukcií pomocou stredových a krajných úchytov. Chcem pripojiť 8 x 275 Wp vedľa seba, a trošku mi vŕta v hlave či ich mám dávať vedľa seba nadoraz alebo nechávať v tých úchytoch nejakú vôľu (2-3 mm) pre prípadné tepelné rozťahovanie panelov.

ďakujem
Zdeno
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od kodl69 »

Já je mám daný na doraz, zatím se nic zvláštního neděje, a jsou na střeše od 2014...
Pokud vím, tak sklo má o dost menší roztažnost než hliník, takže i když je hliník ve stínu pod panelem, měl by "růst" srovnatelně se sklem panelu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od mobilik »

Co viem tak kazdy montuje na doraz a ziadne problemy stym niesu. Neriesil by som to a dal radsej na doraz, tak budu mat aj vacsiu pevnost konstrukcie, kedze sa to bude opierat.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
fido35
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 19, 2018 3:28 pm
Reputace: 0

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od fido35 »

Ďakujem páni. Zajtra montujem, a toto som potreboval počuť
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od brumlaj »

Zkušenosti z velkých FVE instalací je, že panely umísťené na JEDEN NEPŘERUŠENÝ hliníkový profil přežijí "vše" s vyjimkou neexistující dilatační mezery mezi nosnými profily u fakt pevné konstrukce délky více než 25m. Praskají panely, které jsou jedním koncem na jednom nosném profilu a druhým koncem na jiném (spoj nosné konstrukce pod panelem). Takže jistota je - zkrátit profily na násobek šířky panelů + rezerva na uchycení. Kousek dilatační mezera mezi profily (max. centimetr) a pokračování v druhé sekci.... Je to dražší, ale je to jistota. Jak jsem psal - za mne prozatím na žádné takovéto instalaci nenalezen prasklý panel.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od marko250 »

Jak montujete panely na fasádu?Jako na šikmou,nebo zezadu panelu dáte pomocné uhelníky proti skluzu po profilu,než jej přitáhnete k němu?Dejte nějaký typ pro 4v x 3s pole (50x992x1650mm) Budu to dělat z dvou žebříků v osmi metrech :-( .

A mezery ve kterých je úchyt se šroubem i tam kde není dělám už kvůli chlazení a poryvům větru.Celistvá plocha a uchycení přez rám panelu snad jen tam ,kde je panel jako krytina.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od tomas »

67m bez dilatačních mezer z roku 2010 a nikde nic neprasklo:
https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... wxVdaiIFCX
Jak byla vichřice tak uletěla část střechy bez panelů a o to více se vítr začal opírat o tu část s panely. Přijeli tam s autem a uvázali tažné zařízení k profilům konstrukce FVE. Panely se vlnili ve větru jak vlny na moři a auto se zvedalo na přední kola. Ráno byly uvolněné dva panely které sjeli kousek níž, ale stále drželi na druhém spodním profilu. Ty příchytky se těmi tlaky jak se střecha s panely vlnila mačkali a uvolňovali až se povolili šrouby (nebo z nich panel vypadl), jinak se nic nestalo.
Větší problém je střecha která se prohýbá, například pod zatížení sněhem, na prostřední panely potom působí velké tlaky v oblasti skla při prohnutí střechy a je nutno s tím počítat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od brumlaj »

To je štěstí ne pravidlo. Opačný případ je FVE ze stejné doby která je na betonech vztyčených z konstrukce stavby a po třech letech se nosné profily v létě tak zvlnily že to panel nedal. A hned se dodělávaly dilatace aby nepopraskaly panely i v jiných řadách. Není to o tom že to někde někomu funguje přestože nevíme proč. Je to o tom jak to dělat aby to fungovalo kdekoli a my věděli proč ;-) .
marko250 píše:...... Jako na šikmou,nebo zezadu panelu dáte pomocné uhelníky proti skluzu po profilu,než jej přitáhnete k němu? ......
Kdykoli je panel šikmo, tak do děr na horní polovině panelu šrouby M6 s maticí dotáhnout na byka a toto přijde do drážky v profilu. Žádný povolený úchyt potom nemá za následek sjetí panelu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od youda »

Na střeše je panel šikmo pokaždé.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od tomas »

brumlaj
nevíš co tam měli za příchytky a panely? Vyděl jsem že někteří nepoužívají příchytky ale přímo nějaký delší T šroub s podložkou a maticí nahoře a tam to nemá kam dilatovat když je to na doraz. Ty klasické příchytky malou dilataci ve výšce skla umožňují a níže v oblasti hlavy šroubu se zase prohne rám panelu, tam není sklo tak to nevadí. Ale pokud tam měli v mezerách šrouby a panely na doraz tak se není čemu divit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od brumlaj »

Nene Tomáši, jsou to klasické panely - 50 výška a klasická účko příchytka s imbusovým šroubem do drážky v profilu kde je čtvercová matice. Prostě beton, na tom železné nosníky a na tom celohliníková konstrukce pro panely. Ty nosníky i hliníková konstrukce pod panely byly bez mezer a tepelně-dilatační rozdíl železo-hliník vykonal své. Hliník se roztáhnul víc než železo a normálně se v horku vyboulil. Než jsme si té boule všimli bylo po panelu. Někdy se snad podaří - ukážu foto. A nebyl to jediný případ. Prostě jak jsem psal.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od youda »

Montovat napevno hliník na železo je kravina, to ví každej, kdo někdy viděl bimetalovej proužek v akci.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od Matess »

byly nam ukradene panely namontovane na zelezne konstrukci. Pri nove instalaci jsou panely upevneny do zelezneho ramu ktery byl udelan na miru, srouby jsou utazeny a oprskany svareckou. Jsou tam 4 panely a jeden po roce praskl. Uz vim proc.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od vla »

Mám 5 panelů na železné konstrukci jekl 60x20x2, zatím potřech letech provozu žádný problém, jen jsem je neutáhl natvrdo, samojistné matky a dotaženo lehce, aby se panel nenadzvihal. Díry pro šrouby v panelech jsou oválné, asi to takto stačí.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od youda »

Vla,
jestli to chápu správně, tak jsi panely přimontoval těmi malými otvory co jsou v zadní části rámů. V tom případě:
- je tam pořád nějaký prostor, aby se hliníkový rám rozpínal
- dřív praskne ten malý šroubek, než panel
- jekl o síle 2mm je stále poměrně flexibilní

takže pohoda a takhle se to asi dá řešit bez obav, tak jak jsi potvrdil.

Kdybys měl 5mm jekle a přidělal to na ně systémem "dva panely na doraz, mezi ně dlouhý šroub a nahoře velká podložka", pak by určitě nepřežily ani jedno léto.

Ještě mne napadlo - nepřidělává se na Jekl (uzavřený profil) systém matka-šroub dost blbje? Nebyly to spíš vinkly, u kterých není problém dostat se zezadu?
vinkl jakl.JPG
vinkl jakl.JPG (14.65 KiB) Zobrazeno 1422 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od ota »

No já mám takto na vinglu namontovaných 9 panelů v řadě.
jsou vedle sebe natěsno položené, vingl provrtaný durch a panel je "na hulváta" provrtán samořezným šroubem a drží za zadní část rámu. Zatím 2 roky a bez nehody.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od vla »

Já měl v panelech oválné otvory na 8mm šrouby, takže jsem panely poskládal vedle sebe prakticky bez mezer, označil díry, sundal panely vyvrtal díry, vrátil panely a přišrouboval 8mm šrouby s pojistnými matkami bez vůle a jemně jsem je dotáhl. Drží to a není s tím zatím problém, i když trošku jsem se bál jestli dilatace přeci jen nebude vadit, ale zdá se, že je to OK a dilataci vyřeší ty obdélníkové díry, v kterých se panely mohou trošku pohybovat. Nicméně pokud by se jednalo o větší množství panelů v řadě určitě bych s nějakými dilatačními mezírkami počítal.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od redcrown »

Když jsme vytvářeli software pro projektování fotovoltaiky, tak se automaticky po 20m generovala dilatační spára.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
shirty
Příspěvky: 14
Registrován: pon lis 11, 2013 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od shirty »

a ako vizeralo ukotvenie toho panelu???
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvek od redcrown »

Klasická úchytka pro sevření rámu.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek