Lacný regulátor. Otázka

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte. Skúšal niekto prosím vás použiť DC-DC zdroj z ebay alebo ali za par €? Ja som dnes zapojil takýto 300W
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2602817113
Ak to ktosi čosi podobné skúšal aké máte postrehy? Ide mi o to že na stavebnú budú chcem umiestniť alarm, kamery a chcem aby bola sebestačná. Lebo mám doma pôvodne panely z môjho hybridu tj 2x 80W. Jeden panel má mať 4,4A a 21V. Mám ich zapojené do serie tj teoreticky by som mal z nich pri 12V systéme vytiahnuť cca 8A max výkon. Samozrejme fotky a bližšie info podám postupne... :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

007ToMMaS píše:.... Skúšal niekto prosím vás použiť DC-DC zdroj z ebay alebo ali za par €? ....
Spor zde již proběhl(kyocera) a jsou ve své podstatě dva závěry:

Jeli dostatek výkonu z panelů jde to použit (kyocera).
Není li dostatek výkonu panelů nejde to použit (já).

Onen důvod je velice prostý. Panel je zdrojem proudu, tudíž nebude li dostatek proudu, a to při malém osvitu nastane, napětí poklesne na úroveň kdy měnič přestane měnit. Jakmile díky neodběru napětí stoupne, měnič si zamění, čímž se dostane do neodběru a toto se bude opakovat do údobí než bude svítil více, nebo naopak nastane tma.

Musel, by se na vstup dát komparátor s hysterezí, jenž by měnič spínal a odpínal na vyšším napětí, simuloval tak MPP oblast výkonu.
Taková kombinace PWM a MMPT v jednom.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od kodl69 »

komparátor špatně. Zpětná vazba do regulační smyčky, kterou se sníží výstupní proud při poklesu napětí na vstupu pod nastavenou hodnotu. Potom to funguje jako "pseudo mppt" s pevně nastaveným napětím panelů. Už jsem několikrát psal, že to mám odzkoušený s napájecím adaptérem, ten DC-DC je funkčně to stejný, akorát nemá galvanický oddělení. prakticky se to provede tak, že při poklesu vstupního napětí pod nastavenou hodnotu se začne zvyšovat napětí na ZV vstupu toho švába, co řídí DC-DC, třeba to může být zapojený i takhle: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... tor#p64142

Jo a ještě detail: po ránu ti Voc ten zdroj na 32V vstupních jistě zlikviduje. Doporučuju ještě oddělovací diodu k baterii, jinak může synchronní step down "pumpovat" elektriku zpátky do panelů.
A zrovna tenhle model dá tak 5A s odřenejma ušima, loni jsem to řešil, a z 28 na 12V 7A jsem dával neco jako tento: https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converte ... Ypdyd1LmDA - varianta 30A buck.
Na vyšší proudy je potřeba vybrat takovej, co už na pohled má dva spínací fety a řídící šváb, ne jako ten z odkazu, co ma nějakej okopírovanej "simple switcher" XL....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od 007ToMMaS »

Na spomínaný DC-DC zdroj som dal na výstup shotkiho diodu práve z dôvodu spätného prúdu. Na vstupe toho regulátora mám 42V. A bežal. Tento zdroj má aj reguláciu prúdu tj viem nastaviť jeho výstupný prúd. Vyskúšal som to zatiaľ že keď vstupný prúd je menší ako vie zdroj poskytnúť tak proste dá to čo vie ale do batérie stále tlači. Na výstup toho zdroja som dal klasický analógový ampér meter aby som videl aké prúdy tečú. Je pravda že spomínaný zdroj z panelov viac ako cca 4A nezobral či to bolo blbým uhlom alebo zlým osvitom neviem. Musím ho pripojiť ma batériu a skúsiť koľko z neho reálne maximálne potečie. Ak to nebude vyhovujúce tak budem musieť poriešiť nejaký lacný MPPT regulátor do 10A výstup.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od kodl69 »

Tenhle DC -DC nedá 7A , co jsem potřeboval z 24V na 12V pro čerpadlo na jezírko u kámoše, napětí šlo někam k 9V a nedalo se s tím nic dělat. Cesta je dobrá, jenom to chce jinej Dc-Dc a dotvorbu, ostatně kolik bude stát skutečnej MPPT? Nejlevněšjší, co znám je make sky blue to ostatní je většinou podvod... koupit to co jsem inzeroval + domácí tvorba je prakticky sázka na jistotu za polovinu peněz, a s nulovou vlastní spotřebou z akumulátoru, což se o to výše uvedeným nedá tvrdit, viz samostatný vlákno.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:komparátor špatně.....
Jistě, komparátor je špatně tak to uděláme lépe. Dáme tam jiný komparátor.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od kodl69 »

To co navrhuju já a mám odzkoušený je zásah do zpětné vazby, to není komparátor. Navíc v určitým rozmezí funguje lineárně. Je potřeba nazývat věci pravými jmény.
Není to komparátor na vstupu, protože ty DC-Dc mají softstart, a to by fungovalo fakt kolchoznicky, jedině s kondenzátorem na vstupu řádu milifaradů. Taky jsem zkoušel, slepý cesty jsou taky vývoj.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:............., to není komparátor. ........
Snad se shodneme, že TL431 je komparátor specificky upravený k určitému účelu. Poku se neshodneme, skoro každý katalogový list obsahuje "tranzistorovou" strukturu obvodu, kde je struktura komparátoru zřejmá. Nakonec, čím jiným porovnávat napětí než komparátorem.

Uvedené udělátko žádný softstart neobsahuje a ve své podstatě jsem sej neviděl u žádného, dokonce ani u těch zdrojů k notebookům.
Tudíž doposud řečené mi přijde jako vata jenž má za cíl, odvést "to" někam jinam.

Pokud by bylo řečeno mám lepší řešení s komparátorem jinak zavedeným, pak ano, souhlasím.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od Jozef51 »

Karle, tento zdroj som skusal a momental mi bezi ako nabijacka Pb aku 12V.
https://mysku.ru/blog/china-stores/38587.html
Bezne som tahal 4A na viac som zatial nemal sancu. V odkaze je aj jeho schema (skoro urcite s chybami) - nekontroloval som zapojenie takze neviem dodat viac informacii. Tu je schema z druheho zdroja ale tiez mam urcite pochybnosti. Ale ako start a inspiracia by to mohlo byt dobre.
XL4016_8A zdroj sch.jpg
A katalogovy list pre autora vlakna aby si pozrel napr max pripusne napatie vstupu pre tento obvod.
XL4016.pdf
Okrem diody proti pretoku je dobre obvod doplnit ochranou proti prepolovaniu vystupu. Mozno by pomohla antiparalerna dioda s PTC termistorom na 9A. Ale nemam odskusane. Odskusane je zatial prepolovanie nasledovane odpalenim obvodu:)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od kodl69 »

Zdroj je ten, co víc než 7A při 24/12V nedal, je to ono, má interní omezení proudu na 10A, takže maximální výstupní proud záleží na střídě spínání, tj rozdílu vstupního a výstupního napětí - čím větší, tím menší výstupní proud. Při převodu třeba 16V na 12V může být maximum až někde u těch 10A...
To střídač-N:
- Softstart má každej normální DC DC. třeba tady: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3481.pdf strana 12,
blok označenej nečekaně SOFT START, http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm43603.pdf strana 15, blok ozn. SS asi není ta fašističká organizace, a pin SS/TRK je na nastavení delšího než interního softstartu. Bez toho by měly tyhle zdroje dost zásadní problém se vůbec rozběhnout... Opět doporučuju samostudium.

- Zpětná vazba v každým běžným adaptéru co obsahuje TL431 je na principu komparátoru? Opět doporučuju samostudium, protože se řeší její kmitočtová odezva a její kompenzace v lineární části. A veskrze to funguje stejně, nehledě na topologii zdroje a jestli je po cestě galvanický oddělení nebo ne. TL431 je pouze a jenom zdroj referenčního napětí, od kterého se odměřuje chybové napětí regulační smyčky zdroje.
Kdo si myslí, že to funguje jinak, nechť mě ukamenuje nebo aspoň nasází hromadu mínusovejch bodů.
Na téma jak to udělat jsem odpověděl, a flame už se dál neúčastním :lol:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od 007ToMMaS »

včera som to napojil na systém. Zajtra to pozriem do obeda ako sa to tvári a či to ešte funguje. Zdroj zoberiem do práce a skúsim ho otestovať koľko z neho maximálne dokážem dostať. Prípadne skúsim čosi iné alebo skúsim upraviť zdroj tak ako píše kodl69.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:.............- Zpětná vazba v každým běžným adaptéru co obsahuje TL431 je na principu komparátoru? Opět doporučuju samostudium.......
Samostudium zabralo a vydalo svědectví o tom, že i výrobce TL431 považuje za komparátor.
TL431.png
TL431.png (9.42 KiB) Zobrazeno 1759 x
Vcelku jsem doufal, že s člověkem od fotu se nebudu tak trápit.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od willcz »

teda psat ze TL431 je komparator mi prijde dost zavadejici. Je to reference, neco jako lepsi zenerka, to ze se s tim da udelat neco jako komparator je sice pekne, ale komparator to neni. NE555 taky casovac a ze z nej jde postavit radio nerika ze je to AM prijimac.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od PavelR »

toto mi neda si nepridat
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431a.pdf

hned nadpis tucne - reference. To ze to jde zapojit jako komparator je vec jina.
Komparator by mel preci pri danym napeti rychle preklopit ne? Toto se z principu chova pomerne linearneji.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

PavelR píše:hned nadpis tucne - reference. To ze to jde zapojit jako komparator je vec jina.
Komparator by mel preci pri danym napeti rychle preklopit ne? Toto se z principu chova pomerne linearneji.
TL431_T.png
TL431_T.png (11.48 KiB) Zobrazeno 1628 x
To, že něčemu nějak říkáme, ještě neznamená, že podstatou je něco úplně jiného. Jde o klasický operační zesilovač, v jehož jednom vstupu je reference s níž je druhý vstup porovnáván. Je doplněn i výkonový stupeň. Operační zesilovač je doplněn o kompenzace jež "zpomalují" komparaci na rozdíl od přímo výrobně určenému komparátoru.

Jsou zásadně dvě, jako vždy krajní možnosti.

Budeme si nalhávat, že je to vždy jen a jen reference protože něco....
Pochopíme podstatu funkce a potom ji budeme nazývat dle konkretního použití.

Je možno si vybrat dle libosti.

Už vidím jak kybos přepisuje svůj vytěžovač na napěťová vytěžovací reference.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od willcz »

ale no tak, kazdy regulator prece obsahuje v sobe operacni zesilovac. soucastka se prece nepojmenovava podle toho jak je zapojena ale podle toho co ve skutecnosti je. Tranzistoru v blikaci taky nerikas blikac, ale porad je to tranzistor. Nikdo netvrdi ze je to jen a jen reference. Ale jako reference to bylo navrzeno a to ze se zapojenim da dosahnout jine funkce je nedulezite. On by s tim sel postavit treba i oscillator a nebude tomu TL431 rikat oscilator.
kdyby to mel byt komparator to by to nemelo zapojeno vystup zaroven jako napajeni.
Je to proste seriovy regulator, neco jako zenerka. protoze bez odporu v katode, by to nefungovalo. To ze je uvnitr reference, tranzistor a operar z toho komparator nedela.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od střídač_N »

willcz píše:ale no tak,....
Ano souhlasím, jste v kolonce - Budeme si nalhávat, že je to vždy jen a jen reference protože něco....
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od Jozef51 »

007ToMMaS - zaujimalo by ma ako Ste pokrocil v testovani spinaneho zdroja. To, ze vydrzal 42V ma dost prekvapuje a svedci o kvalite pouzitych cinskych suciastok - polovodice aj elektrolyty (tie su na mojom zdroji na 50V). Podla parametrov ktore Ste uviedol panely boli asi navrhnute na priame pripojenie na 12V-ovy system s Pb-aku. Je celkom mozne, ze jednoduche zapojenie s diodou (napr V40100) a jednym MOSFETOM by mohlo pracovat s paralerne zapojenymi panelmi celkom dobre. Umppt panelu odhadom 17V, straty na vodicoch a diode by nemuseli byt, pri spravnej volbe, katastrofalne. Alebo mozno nejaky lacny PWM za 4$:)?
https://www.aliexpress.com/item/24V-12V ... autifyAB=0
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od 007ToMMaS »

dnes som to pozeral, zdroj nabíja batérie a batéria brala cca 0,5A už bola plná. Mám na to zavesenú 100Ah batériu. Nakoľko chcem použiť čo najviac vecí čo mám doma tak skúšam. Systém zatiaľ mám doma opretý na zemi. Musím urobiť konštrukciu na panely aby som ich mierne naklopil nakoľko ich budem montovať na stenu stavebnej búdy. Na pozemok svieti slnko od cca 8 dokedy nezapadne zakopec čo je cez leto cca do pol 9 až 9 . Cez zimu bude na panely neustále svietiť slnko od východu až po západ (pokiaľ nejaké bude ) :D V Závyslosti od toho ako stíhnem spraviť konštrukciu budem pokračovať aj s nejakým meraním koľko to vyrobí, max napätie. vstupu, výstupu a taktiež prúd z meniča a do batérie.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lacný regulátor. Otázka

Příspěvek od ota »

Bacha na jeden fakt:
Přes zimu nebude slunko svietit od východu až po západ ale jen od jihu a ještě pod nízkým úhlem do 30 stupňů na obzorem.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek