Měření kapacity baterií

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
jiru
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 07, 2012 9:35 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od jiru »

Spíše se doptávám na to, zda hloubka vybití (DoD v %) má nějakou závislost na napětí na článek, protože už jsem se setkal s tím resp. u piva v diskuzi, co je to vůbec vybití baterie na 20% DoD. Jediné, co mě napadlo, že to může mít závislost na napětí při vybíjení, což je 1,8V/čl. (konečné vybíjecí napětí) a čím nižší napětí 1,75V/čl., 1,6V/čl., tím více % DoD. Ale asi blbost a k tomu alternativně tedy podle % DoD jsou určeny cykly baterie (její vydrž v cyklech).

Samozřejmě 100Ah baterie pro C10 - bude dodávat 10A(0,1C) po dobu 10hodin, takže také by šlo určit, že 20% DoD je dodání 10A po dobu 2hodin(?). Trochu jsem se v tom ztratil :-D.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od ResHacker »

K tomu měření kapacity...abych nezakládal zbytečně nové vlákno: Docela se začínám poohlížet po něčem jednoduchoučkém, co by mi rychle řeklo, kolik "šťávy" ještě mám ve svých LiFePo aku. A to na tom principu, že až je nabiju doplna, zadám do měřáku že teď mají tu a tu kapacitu a ten pak bude pomocí hallovy sondy navlečené na jednom z kabelů od baterie přičítat a odečítat Ah jednoduše podle toho, jak budu dobíjet nebo vybíjet. Tedy vše jen podle proudu, žádné napětí řešit nechci, o to se mi stará cellog. Mám to takto řešeno na elektrickém skútru a tam to nemá chybu, krásně a přesně vím, kolik ještě v baterkách je na základě toho, kolik proudu mi proteklo sondou navlečenou na mínusovém kabelu.
Nevíte tedy někdo o něčem takovém? Popř., asi by třeba neměl být problém naprogramovat Arduino s displejem a k němu připojit ten hall, potřebuju tam měřit proudy do +-200A.... Díky za nápady!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

ResHacker píše:K tomu měření kapacity...abych nezakládal zbytečně nové vlákno: Docela se začínám poohlížet po něčem jednoduchoučkém, co by mi rychle řeklo, kolik "šťávy" ještě mám ve svých LiFePo aku. A to na tom principu, že až je nabiju doplna, zadám do měřáku že teď mají tu a tu kapacitu a ten pak bude pomocí hallovy sondy navlečené na jednom z kabelů od baterie přičítat a odečítat Ah jednoduše podle toho, jak budu dobíjet nebo vybíjet. Tedy vše jen podle proudu, žádné napětí řešit nechci, o to se mi stará cellog. Mám to takto řešeno na elektrickém skútru a tam to nemá chybu, krásně a přesně vím, kolik ještě v baterkách je na základě toho, kolik proudu mi proteklo sondou navlečenou na mínusovém kabelu.
Nevíte tedy někdo o něčem takovém? Popř., asi by třeba neměl být problém naprogramovat Arduino s displejem a k němu připojit ten hall, potřebuju tam měřit proudy do +-200A.... Díky za nápady!
Podle mého soudu prosté přičítání a odečítání nemůže dobře fungovat. Musí se počítat s korekcí zahrnující účinnost nabíjení.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od ResHacker »

To by snad nebyl takový problém jí tam naprogramovat..? Resp. při každém dosažení v mém případě 15V na článcích "zkalibrovat" údaj o zbývající kapacitě na tu mou kapacitu...Tím by se vždy eliminovala nějaká odchylka...Myslím, že po vychytání těchto much tudy cesta vede ...
Ta elektronika na skůtru nevim, zda s tím počítá, neni ale problém při každém nabití jednoduše potrvdit 40Ah na baterkách a zas vesele jezdit...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

ResHacker píše:To by snad nebyl takový problém jí tam naprogramovat..? Resp. při každém dosažení v mém případě 15V na článcích "zkalibrovat" údaj o zbývající kapacitě na tu mou kapacitu...Tím by se vždy eliminovala nějaká odchylka...Myslím, že po vychytání těchto much tudy cesta vede ...
Ta elektronika na skůtru nevim, zda s tím počítá, neni ale problém při každém nabití jednoduše potrvdit 40Ah na baterkách a zas vesele jezdit...
OK, samozřejmě to naprogramovat půjde. Někdo kdo se zabývá bateriemi může říci jak moc je to lineární záležitost.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od matej »

ResHacker píše:K tomu měření kapacity..
Ampérhodinová účinnost olověných baterií je asi 95%, watthodinová asi 85%. Také je potřeba myslet na závislost kapacity na odebíraném proudu.
Myslím, že kdyby při nabíjení všechen příchozí proud byl násoben 0,95 a při vybíjení vybíjecí proud násoben koeficientem od 1 (proud C/20) přes 1,5 (C/4) po 1,9 (1C) by nemuselo pro začátek fungovat zas tak špatně. Každopádně nejlepší by bylo udělat algoritmus samo-učící, detekovat stav plného nabití a plného vybití a od těch počítat.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od tomas »

Aby to bylo trochu přesné, tak by bylo vhodné tam započítávat i napětí a hodnotu zbývající energie zobrazovat ve Wh. Protože je rozdíl vybíjet/nabíjet akumulátor o 11V nebo 14,5V. Při 50A to je rozdíl 175W.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od ResHacker »

Díky moc za všechny reakce, víc hlav víc vymyslí a zde je to vidět - je hezký (nehezký), jak se něco zprvu zdá triviální a nakonec se z toho vyklube docela složitá záležitost...Každopádně tohle potřebuju řešit u LiFePo, olova už používat nebudu a kdybychom něco vymysleli a vyladili, mohlo by z toho být docela zajímavé zařízení, které by ocenilo dost ostrovníků :) Samozřejmě s možností funkce i na tom olovu a dalších aku...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co třeba toto : http://www.ebay.com/itm/Xantrex-LinkLIT ... 41662cab2c :idea: .

Je to pálka , ale snad by se našel i levnější (klon) :comp: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od bert »

ResHacker píše:K tomu měření kapacity...abych nezakládal zbytečně nové vlákno: Docela se začínám poohlížet po něčem jednoduchoučkém, co by mi rychle řeklo, kolik "šťávy" ještě mám ve svých LiFePo aku. A to na tom principu, že až je nabiju doplna, zadám do měřáku že teď mají tu a tu kapacitu a ten pak bude pomocí hallovy sondy navlečené na jednom z kabelů od baterie přičítat a odečítat Ah jednoduše podle toho, jak budu dobíjet nebo vybíjet. Tedy vše jen podle proudu, žádné napětí řešit nechci, o to se mi stará cellog. Mám to takto řešeno na elektrickém skútru a tam to nemá chybu, krásně a přesně vím, kolik ještě v baterkách je na základě toho, kolik proudu mi proteklo sondou navlečenou na mínusovém kabelu.
Nevíte tedy někdo o něčem takovém? Popř., asi by třeba neměl být problém naprogramovat Arduino s displejem a k němu připojit ten hall, potřebuju tam měřit proudy do +-200A.... Díky za nápady!
Ja mám namontovaný (na II.bloku) batery monitor od Victronenergy BMV 600S. Má 500A bočník, no dá sa nastaviť až do 9999A. Meria napätie, prúd, spotrebu Ah, predpokladaná výdrž v hodinách pri okamžitej spotrebe... . Všetko je nastaviteľné. Vrátane účinnosti nabíjania a tiež Paukertovej konštanty (závislost kapacity na veľkosti odberu). Tak isto sa pri nastavenom napätí "resetuje" plná kapacita *batt* . Normálne sa používa na signalizáciu zostatkovej kapacity na elektrických vozíkoch, lodiach, karavánoch... . Zatiaľ som nemal čas pohrať sa s nastavením, no viem, že ak mám ráno spotrebovaných cez 120Ah a má byť škaredé počasie, radšej pred odchodom vypínam menič.
Je s tým celkom prehľad a ak bude čas a chuť, namontujem ho aj na I. blok.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od tomas »

Toto: http://eshop.schrack.cz/fotovoltaicke-s ... terii.html
Ale asi to nemá žádný datový výstup, takže to asi nepůjde k ničemu připojit. Zbastlit něco podobného pomocí Arduina by bylo možné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od Roger »

Link nefunkcni...

Co si myslite o tomto testeru? http://www.autokelly.cz/Catalog.aspx#|W ... AP0cBeRbo=


Sent using Tapatalk
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od mobilik »

Dal si zly odkaz. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek