FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Takřka všechny panely mám tady přes bazar a žádný problém. Nové panely snad každý pozná a jestli nejsou rozbité, tak to taky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Jestli jsou panely nový a prodávající ti dá aspoň nějakou záruku, tak se jen mrkni na mechanický poškození, protože to se pak reklamuje blbje.
Na paletě bejvaj mezi panelama distančky, tak si ověř, jestli k těm posledním 9ti kouskům taky něco dostaneš, ať je v autě nedorasíš. Jestli ne, tak si vem sebou třeba pár kartonů z větších papírových krabic.

Než je dáš na střechu, tak si změř Voc, Isc a zkontroluj jestli jsou správně diody v krabicích. Výjmečně se může stát, že dioda je opačně. Když už je to přišroubovaný na střeše, tak se to řeší blbje.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od brumlaj »

youda píše:.... zkontroluj jestli jsou správně diody v krabicích. Výjmečně se může stát, že dioda je opačně. Když už je to přišroubovaný na střeše, tak se to řeší blbje.
Diody můžou být i proražené, v tomto i v případě že je dioda opačně se to pozná na 2/3 (1/3; 0) Voc. Pozor při otevírání připojovacích krabiček. Obvykle praskne zacvakávací packa ..... raději se otvírání krabiček vyhýbám.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Panely jsou již doma. Mám 9 x 240Wp a 10 x 235Wp (těch 10 nakonec taky skončilo u mne).
Přivezla je spediční firma, na první pohled vypadají dobře. Při zcela zatažené (olověné) obloze jsem zkoušel zatím jen jeden panel. Dal 34,5V a 0,8A. Na víc nebyl čas, jeli jsme na dovolenou. Příští týden je chci vyzkoušet. Na co se mám zaměřit?
Též je budu muset rozřadit do stringu v modulech. (U 9 je jasných 3 x 3, u 10 budu dávat též 3 x 3 a jeden budu mít do foroty). Podle čeho je mám rozřadit do jednotlivých trojic?
Děkuji za odpovědi.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

stejný panely ke stejnejm panelům a hotovo, naměřit nějaký mikro rozdíly a nějak je párovat, to snad nikdo nedělá.
Když už nějaký měření, tak na plným slunci v poledne, ale spíš jenom kontrolně, jestli v panelu není vadnej článek
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Martin P> Jak ses nakonec rozhod stavět?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dále budu pokračovat sháněním vhodného reglu. Dám 9 panelů na JV a 9 na JZ. Každá strana svůj regl (líbí se mi navrhnuty Abramsem -PC60x -jake s ním máte zkušenosti?) Až se dostanu domů sem dám parametry panelů. Pro posouzení vhodnosti daného reglu (předběžně mi parametry vychází dobře). Též budu postupně řešit i střídač. Komponenty sháním stylem výprodej-bazar-akce.
Co se týká baterie se mi líbí Lifepo4, ale vzhledem k ceně je možné že do začátku dám trakční olovo (použité vozikove?), Lifepo4 dám co nejdříve po došetření peněz a olovo poté nechám jako pomocnou baterku s funkcí ochrany reglu při pripadnem odpojení Lifepo4 ochranou BMS. (Řešil jsem to ve vláknu odpojení regulátoru). Případně budu uvažovat o použitých bateriích z EV, ale to se ještě uvidí.
Až zprovoznim tuto základní FVE ji budu postupně rozšiřovat. Tak jak to mám v plánu. Z oněch variant nejspíše jeden střídač s posilou GTI s invertorem.

Inu, má představa o FVE se již začíná zhmotňovat.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Máte někdo zkušenosti s použitými Lifepo bateriemi? Vyplatí se, nebo je lepší koupit rovnou nové? Případně na co se zaměřit?
Na netu jsem viděl Lifepo baterie ve formě pytlíků. Vypadají zajímavě, ale mám obavy že se budou na volno nafukovat.
Děkuji za odpovědi a náměty.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od mobilik »

Skus napisat uzivatelovi ota. On ma s pouzitymi LiFe bohate skusenosti. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

Každá LiFEPO sa nafukuje, či v tvrdom alebo makkom obale. Príčinou toho je zlý BMS, ktorý dovolí
dostať sa článkom mimo rozsah 2.53.6 V.

Články sa dávajú dokopy a sťahujú len ak sú na nich aplikované zrýchlenia/spomalenia
a hrozí poškodenie kolektorov Cu a Al. Ináč doma / FVE / sa nemajú sťahovať.

Ak sa baterka odstane nad 4.2 V, začne sa prehrievať a oxiduje elyt.
Ak sa dostane pod 0 V, prepoluje sa na -1.4 V, potom
jej napatie vystúpi na -0.8 V a je mŕtva.

Takže asi by bolo vhodné kupovať baterky, ktorých históriu vie majiteľ hodnoverne
preukázať funčným BMS, počas celej doby prevádzky. / prúdy, teploty, napatia /

https://www.evworks.com.au/page/technic ... hium-batt/
https://www.researchgate.net/publicatio ... ectroscopy
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Konečně jsem se dostal k přeměření solárních panelů. Prováděl jsem ho včera mezi 15 až 16 hodinou. Slunce kolmo k panelům.
Měřil jsem napětí naprázdno a zkratový proud (na nic jiného nemám vybavení, jen obyčejný multimetr).
.......
Panely 235Wp Hodnoty nominál: Vmp 29,8V , Imp 7,92A , Voc 36,92V , Isc 8,07A.
č.panelu, Voc Isc
1) 37,5V 8,74A
2) 37,4V 8,23A
3) 37,7V 8,20A
4) 37,2V 8,28A
5) 37,7V 8,35A
6) 37,5V 8,21A
7) 38,1V 8,33A
8) 38,0V 8,29A
9) 37,8V 8,40V
10) 38,1V 8,51A
.......
Panely 240Wp Hodnoty nominál: Vmp 30,71V , Imp 7,91A , Voc 37,41V , Isc 8,39A
č. panelu Voc Isc
1) 37,1V 8,51A
2) 37,6V 8,56A
3) 38,4V 8,58A
4) 37,2V 8,64A
5) 38,2V 8,47A
6) 37,7V 8,62A
7) 37,4V 8,64A
8) 37,9V 8,64A
9) 37,4V 8,55A
.......
Skoro všechny hodnoty jsou nad tabulkovými parametry.
Když jsem tabulkové hodnoty koupených panelů porovnal s hodnotami panelů, které jsem zde použil pro výpočet napětí stringů pro regulátory (canadian solar 270Wp), tak jsem zjistil, že se napětí liší jen minimálně. Vzhledem k tomu, že neznám teplotní úpravu parametrů koupených panelů budu tyto výpočty považovat za přibližně správné.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Mám možnost koupit několik panelů. Na těchto panelech jsou vady. Jde o zalisované komáry a u jednoho panelu je napraskly roh článku (prasklina je odhadem cca 3cm. dlouhá). Podle výrobce mají panely deklarovaný výkon.
Potřebuji se zeptat, jestli u takovýchto vad nehrozí větší zhoršení vlastností a výkonu panelů v čase?
Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Tuzemske komare by nemali ohrozit zdravie panelov. Horsie by to bolo s druhom Anopheles, ktory by mohol sposobit malariu. Inkubacna doba je znacne nizsia, ako 15 rokov :-)

Ale vazne. Overte si zarucne podmienky a prihliadnite na znizenie ceny. V zasade, hmyz do takeho vyrobku nepatri, svedci to o divokych podmienkach vyroby. Aby neskonali na tuberkulozu po troch rokoch...........
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dávám sem přehled spotřeby ee v domácnosti za uplynulé tři týdny. Tento týden již bylo teplo, netopil jsem, tudíž bojler jel na DS. Spotřeba je průměr v KW/h na 1 den.

Týden VT NT
25.3- 1.4 4,5 1,9
2.4 - 8.4 6,5 2,5
8.4 -16.4 6,1 14,4

Až budu příští rok stavět FVE, bude to chtít vytěžovač napojený na bojler. Co jsem zde četl, někteří používají vytěžovač řízený dle napětí baterie, jiní dle výkonu. Otázka je, co bude lepší a jestli to lze zkombinovat?
Před dvěma týdny jsem byl na návštěvě u známého táty, který má 4,5kWp FVE. Má síťový střídač bez baterie, funguje mu to ve stylu: Co nespotřebuje barák, to vytěžovač nacpe do bojleru. Po nahřátí bojleru mu to nahřívá akumulační nádrž na topení. Když zdechne DS, nejde ani FVE. Návštěva pro mne byla poučná, strávil jsem tam přes hodinu. Viděl jsem kolísání výkonu panelů při přechodu mraků, rozdíl byl až 90%.
Na rozdíl od něj chci dělat FVE s baterií schopnou ostrovního provozu (přeci jenom mi to umožní i noční provoz a určitou nezávislost na DS spojenou s jejím zálohováním při výpadku).

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

A neřekl Ti kolik procent mu to vykryje za rok?Nebo poměr DS/FVE bez těch baterek?
Jinak vytěžovač je jen spínač na základě nastavené hodnoty,co zapne jiné výkonné zařízení pro vytěžování.Pokud snímá pokles napětí baterky je to to samé jako sledovat tok proudu a vypne vytěžování.Řeší se tam jen cyklace ,ať to neustále nezapíná a vypíná při jiných odběrech slabých spotřebičů do domu,ale jen při potřebě těch silnějších.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Kolik procent spotřeby mu FVE vykryje za rok mi neřekl. Bere to jako zdroj úspory ee s bonusem vyhřátí bojleru. Ale vzhledem k tomu, že hlavní část spotřeby je pozdě odpoledne a večer to asi moc velká hitparáda nebude. Přínosné pro mne bylo hlavně to, že jsem viděl komponenty v akci i závislost výkonu FVE na svitu slunce. Jen by to ještě chtělo vidět FVE s bateriemi. Ať mám kompletní představu jak to funguje a co je na to vše potřeba.
Holt když chci fungovat na FVE i večer, tak se bez baterky neobejdou.
...
První část komponentů -panely na dva moduly mám doma.
Teď postupně dosetrovat a shánět další komponenty.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vata »

Jinak vytěžovač je jen spínač na základě nastavené hodnoty,co zapne jiné výkonné zařízení pro vytěžování.Pokud snímá pokles napětí baterky je to to samé jako sledovat tok proudu a vypne vytěžování.Řeší se tam jen cyklace ,ať to neustále nezapíná a vypíná při jiných odběrech slabých spotřebičů do domu,ale jen při potřebě těch silnějších.
Tak takhle "jednoduché" to být může, ale nemusí. Tohle fórum je prakticky o opakování, ale proč ne :)
Někteří z nás používají pro vytěžování i regulační SSR, které umí regulovat výkon plynule. V kombinaci s vhodným SW tak můžete mít jak jednoduchý napětím řízený vytěžovač, nebo i něco komplexnějšího, co kopíruje nabíjecí fáze regulátorů a pustí tak baterky do plného nabití a nechá je projít absorpcí.
Mě se například osvědčilo do nějaké úrovně SOC nechat účínkovat vytěžovač jako regulátor max. nabíjecího proudu, po překročení této úrovně nebo po ukončení absorpce (je-li SOC rozladěné) pak funguje agresivněji jako napěťový omezovač těsně pod udržovacím napětím regulátoru. V praxi to znamená pomalejší nabíjení baterií, což u opravdu slunných dnů vůbec nevadí, při oblačnu taky ne, protože je to napsané tak, aby to výkon nabíralo pomalo (několik vteřin) ale zpět okamžitě, takže je to pomalejší než mraky a rozhodně to nepřipustí, aby jel bojler na baterky. Prakticky celé léto to znamená neustále teplou vodu jen z čístých přebytků bez účasti baterií.
Poměr dosažitelné soběstačnosti s bateriemi může být vysoký - u mě aktuálně kolem 75%, přičemž jaro a léto vysoko přes 90%. Je to ovšem spojené se životním stylem, a schopností omezit vysokou spotřebu mimo den, což např. rodiny s malými dětmi jen těžko mohou. A taky s poměry: já jsem třeba spokojená s třetinovým max. příkonem bojleru vůči celkovému Wp panelů, cca polovinou Wp vůči průměrné denní spotřebě, a reálně využitelnou kapacitou baterií na necelé dva průměrné dny. Dá se naddimezovat, především v bateriích, ale to je hromada peněz, levněji přijde mírně přepanelovat, máte-li důvěru v použité regulátory. Přepanelování vygeneruje více vytěžitelných přebytků, ale určitě zásadně nezvýší soběstačnost v zimě a na konci podzimu.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od mopadzi »

Ano. U mne jsem na 1/6 spotřeby.. počítam s elektromobilem, ale drhne to
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Exkurzi si asi můžeš domluvit s kde kým, pokud se ti bude chtít k Brnu, tak tady je možností zrovna několik.
Já ohřívám většinu TUV fototermikou, na přebytky z FV jede jenom "sezónní" boiler. Ale letos už se stalo, že něco zůstalo na střeše, klimatizovat na chlazení zatím není potřeba, a vyprat víc prádla ani umýt víc nádobí zrovna nebylo potřeba.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Zamýšlel jsem se nad možností serioveparalelniho zapojení Lifepo článků. Osobně uvažuji nad koncepcí 2p16s. Jak jsem se dočetl, dojde-li ke zkratu jednoho z paralelně propojených článků tak ten zdravý do toho vadného pouští ee. Napadlo mne tedy baterii v základu koncipovat jako dvě paralelní baterie (2x16s) s tím, že na článcích na stejných pozicích v obou sadách propojím plus s plusem a mínus s mínusem kabelovými propojkami. Do jedné propojky dám pojistku (nebo jistič), která v případě zkratu jednoho z paralelně spojených článků ten vadný odpojí. Vzhledem k tomu, že za normálního provozu propojkami nejspíše poteče jen malý vyrovnávací proud bude na propojkynejspíše stačit jen kablik s nalisovanými kabelovými oky.
Akorát nevím, jestli bude lepší dát na každou sadu článků svoji BMS, nebo jestli bude stačit jedná společná pro obě propojené sady článků.
Děkuji za odpověďi a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

Odpovědět