RD s vlastni sestavou HFVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Androy
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 05, 2018 7:21 pm
Reputace: 0

RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od Androy »

zdravim,

chtel bych si sestavit pro novy RD FVE s ukladanim energie do baterii popripade s pouzitim prebytku pro ohrev vody.
Kazdopadne nechci dodavat do DS.

Jelikoz jsem kutil, ale eklektrine spise moc nerozumim, tak sestaveni provede odborne zpusobily elektrikar. Ja potrebuju jen zjistit co bude pro mne nejlepsi.
Bohuzel zatim nikoho neznam kdo se ve FV pohybuje... tak doufam ze mi snad nekdo z vas na foru poradi/pomuzet.
Co se tyce sestavy, tak tu budu mit z vlastnich zdroju, nechci od firmy zadny set.

sepisu par otazek a prosim na kazdou otazku odpovezte cervenym pismem, nevytvarejte spamy a prosim drzte se tematu at se v tom vyznam a bude to pro mne prinosem.

panely odhaduju kolem 5 KWp s hybridnim menicem infinisolar 10KW 3f a baterie LiFe-A123 zatim 8 kWh (do budoucna budu postupne rozsirovar) + 1000l bojler na prebitky

cetl jsem celkem dost prispevku zde na foru, ale porad mam par otazek.

1) infinisolar 10kW 3f -

a) pokud ma nekdo doma infinisolar 10kW jakou ma s nim zkusenost, popripade co by zmenil?
b) chapu dobre ze menic dokaze na kazdou fazi vyprodukovat realnych 9kW na fazi a pri paralelnim spojeni 30kW? popripade pokud v jedne fazi baterie nezvladnou dotovat bude se prisosavat z DS porad si nejsem moc jisty, u prodejcu v popisu a ve spec. jsou odlizne informace, tak se raci zeptam...
c) hodi se pro tuto sestavu ? premyslim dobudoucna... takze bych chtel mit pripojeno postupne vse.
d) co jsem cetl tak ma par zlepseni. Ale pry kdyz se uklada energie z FVP do bateri a z baterii na 230V tak menic bere cca 150 w a kdyby bral ciste ze site bude spotreba cca 0 w chapu to dobre?
e) jak je to s nastaveni pro LiFe 16s da se nastavit maximalni dobijeni na 57,6V a max vybijeni na 40V ? u dobijeni by to nemel byt problem co jsem cetl, ale co vybijeni tam si nejsem jisty.
f) jak je to s pretokem do DS... musi se jeste neco davat pred hybridni-menic, aby nedochazelo k pretokum?
g) topna jednotka pro ohrev vody. Jakou nejlepe pouzit pro moji sestavu?

2) LiFe a balacni modul -

a) pro 8 kWh je potreba cca 1000 ks clanku... z nich slozim X vevtvi po 16ks pomoci bodovacky, takze kazda vetev bude mit vlastni balacni modul s BMS tento (https://www.aliexpress.com/item/48V-LiF ... acc61e1f-1) chci to mit modularni... pokud jedna vetev odejde vemu a vymenim.
b) baterky nejsou uplne nove, kazdopadne kazdy clanek ma cca 50 mOh nekdy i 100 mOh coz predpokladam ze je v pohode, kdyz budu z kazdeho clanku odebirat max 1A...co rikate ano, ne? mel bych se neceho obavat? kolik let muzou vydrzet... zkousel sem nabit vybit modelarskou nabijeckou a v pohode :-)
c) kdyz pouziji balacni modul, ktery ma impedanci max 15 mOh... mam tim chapat ze by mi ty baterky oznacoval jako za vadne, nebo to bude v pohode?
d) u balacniho modulu moc nerozumim k cemu slouzi BMS... pokud jedna baterka z 16ti ks nebude schopna vybalancovat, nebo bude vadna... vypne celou vetev, nebo spatny clanek ?

3) monitorovani vetvi (packu) - znate nejaky slusny logger za slusnou cenu, ktery dokaze uplne obycejne merit pouze jednotlive vetve s pripojenim USB k PC. Chci kazdou vetev mit pekne monitorovanou.

4) jak je to potom s el. revizi? klasicke papirovani... nebude s tim problem?
5) Technicka mistnost - co vse musi byt v technicke mistnosti, aby splnovala normu ? mam namysli protihorlave dvere, kourovy detektor atd.
6) zelena uspora - lze, i kdyz nemam sestavu od firmy vyuzit zelenou usporu ? popripade kolik ?

popripade muzete k bodum napsat odkaz na dane tema zde na foru... mohl jsem neco prehlednou, preci jen toho je tu hafo :-)

predem dekuji za pomoc.

a jeste jednou prosim pokud nekdo chce odpovedet treba jen na jeden bod at ho zkopiruje a pripise odpoved.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od trud »

Ja len tak všeobecne. Je to dake nevyvazene. 5 kW na streche.. 3f menic 3* 10kW a 8 kWh baterka? Ja mam na streche 1kW a baterku 6kWh.. A je to málo. Akú plánujes spotrebu elektriny keď 3fazy po 10kW.... Príde mi to pekne prehnane..
Podľa mňa si začal zle ze si už vybral komponenty.. Prvá vec ma byt.. Mam takéto spotrebiče s takouto spotrebou, aké komponenty vybrať?
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od FCC »

trud píše:Ja len tak všeobecne. Je to dake nevyvazene. 5 kW na streche.. 3f menic 3* 10kW a 8 kWh baterka? Ja mam na streche 1kW a baterku 6kWh.. A je to málo. Akú plánujes spotrebu elektriny keď 3fazy po 10kW.... Príde mi to pekne prehnane..
Podľa mňa si začal zle ze si už vybral komponenty.. Prvá vec ma byt.. Mam takéto spotrebiče s takouto spotrebou, aké komponenty vybrať?
Někde jsem četl poučku, že na 1kWp je třeba 100 Ah baterií s napětím 48V (Pb baterií ). Moc jen tomu nevěřil. S odstupem musím tuto teorii potvrdit.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od beethowen »

Ještě bych si k tomu chvilku sednul a pořádně si pročetl fórum. Jistě najdeš spoustu odpovědí. Tak jak to máš vymyšlené to není dobré. Jediné na co můžu klidně odpovědět, je bod 6. - NE.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od volente »

a) pro 8 kWh je potreba cca 1000 ks clanku... z nich slozim X vevtvi po 16ks pomoci bodovacky, takze kazda vetev bude mit vlastni balacni modul s BMS tento (https://www.aliexpress.com/item/48V-LiF ... acc61e1f-1) chci to mit modularni... pokud jedna vetev odejde vemu a vymenim.

Velice drahé a zbytečné. Vychází mi to na 63 baterií a balancérů. Spočítat ztráty jen na přechodech použitých spínacích tranzistorech. Balancovat každou baterii o 2,5Ah balancérem 30A?

d) u balacniho modulu moc nerozumim k cemu slouzi BMS... pokud jedna baterka z 16ti ks nebude schopna vybalancovat, nebo bude vadna... vypne celou vetev, nebo spatny clanek ?

Vypne celou větev

4) jak je to potom s el. revizi? klasicke papirovani... nebude s tim problem?

Nepapírovat když není třeba.

5) Technicka mistnost - co vse musi byt v technicke mistnosti, aby splnovala normu ? mam namysli protihorlave dvere, kourovy detektor atd.

Bez komentáře, čti forum. Normu neznám. Jak je komu jeho život a bydlení drahé.

Na bod 6 už ti odpověděl kolega. NE

Ještě k přetokům, pokud budeš nějakou vodu z těch 1000l spotřebovávat, a ne ukládat na zimu, tak asi nehrozí. pokud to nebude jediný spotřebič. Baterie je na můj vkus příliš malá kapacitou.
Stačí 1-2 dny bez slunce a jedeme plně na síť. Tedy chtělo by to doplnit spotřebu domácnosti kterou to má živit, pro lepší představu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od ota »

V návrhu vidím několik zádrhelů.
Infinity má velkou vlastní spotřebu už jako jednorázový.
Ve 3 fázích to bude cca 350W trvale!!! Výkon je jen 3x 3kW.
Nedá se vypnout invertor a zároveň nechat zapnutý solarni regulátor.
Pro uvažovanou baterii a solární pole maji solárni regulátory poměrně malý výkon. Pouze 3x 60A.
Naposledy upravil(a) ota dne pát dub 06, 2018 10:07 pm, celkem upraveno 1 x.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od volente »

d) co jsem cetl tak ma par zlepseni. Ale pry kdyz se uklada energie z FVP do bateri a z baterii na 230V tak menic bere cca 150 w a kdyby bral ciste ze site bude spotreba cca 0 w chapu to dobre?

Jakákoliv konverze napětí je ztrátová, stejně jako jakákoliv akumulace.

e) jak je to s nastaveni pro LiFe 16s da se nastavit maximalni dobijeni na 57,6V a max vybijeni na 40V ? u dobijeni by to nemel byt problem co jsem cetl, ale co vybijeni tam si nejsem jisty.

Pokud je budeš používat v tomto rozsahu napětí, 3,6 - 2,5V/čl. asi ti dlouho nevydrží.

g) topna jednotka pro ohrev vody. Jakou nejlepe pouzit pro moji sestavu?

Jakou? No elektrickou nejlépe. Dělají se i na DC, třeba 1000-1500W/48V. Větší výkon jsem neviděl.

Ještě poznámka k měniči a baterii. 3x9kW je přes 500A a ta tvoje baterie sice dá, ale ne moc dlouho. Můj názor je, a je z praxe, že by baterie měla uživit měnič při maximálním výkonu alespoň hodinu.V tvém případě je to UPS na pár minut. Buď je předimenzovaný měnič, nebo poddimenzovaná baterie. V tomto případě asi v poměru 1:10. To pro případné námitky ohledně rozšíření.
Jsou zde mnohem zkušenější uživatelé, třeba ti někdo poradí lépe.

ota - díky za upřesnění.
Ohledně výkonu měniče jsem bral v potaz údaj tazatele. Takže oprava: 3x3kW je skoro 200A, takže ta UPS by vydržela necelou hodinu. To už je lepší, ale hodně na hraně.
Za mně je to vše.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od ota »

Pardon, jsem se překlepl:
Výkon solarni nabíječky je pouze 3x 20A
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od dracekvo »

Nedavno sem to řešil a upustil sem od toho.
1. jak to připojíš do sítě, tak je stejně potřeba revize, povolení od dodavatele atd... tj. bez někoho, kdo ti to posvětí se neobejdeš.
a není žádný velký rozdíl mezi dodávkou a nedodávkou do sítě. Spíše nevýhodné se jeví nedodávat do sítě než dodávat.
2. Když už to dělat od začátku, proč nepoužít dotace? Stejně na to potřebuješ subjekt s právem instalovat a zapojovat do sítě FVE.
3. Když stavíš od začátku. Je lepší použít invertor, který má napětí na baterii 400V. Je mnohem účinnější.

Počítej s tím, že v tom stejně budeš někde okolo 300 až 500 tis. Záleží na řešení které zvolíš.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od ota »

Dotace bych nedoporučoval. Třeba proto ze se to projeví na zdražení projektu a nesmyslných požadavcích na sestavu.
Kvůli dotaci je navržen 3f 10kW měnič. Na fóru se asi nenajde člověk co do dělal elektrárnu kdo by doporučil 3f měnič.
5kWp panelů je tam taky kvůli dotacím. Pri 1f měniči je možno osadit solarni pole pouze 3,6kWp. Nikdy už nebude možno legálně změnit konfiguraci elektrárny a pokud se změní, bude nutno vrátit dotaci.
Stačí přidat panel nebo vyměnit měnič za nepodporovany ZU (ikdyž bude třeba modernější a lepší).
Za me dotace ne.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od beethowen »

b) baterky nejsou uplne nove, kazdopadne kazdy clanek ma cca 50 mOh nekdy i 100 mOh coz predpokladam ze je v pohode, kdyz budu z kazdeho clanku odebirat max 1A...co rikate ano, ne? mel bych se neceho obavat? kolik let muzou vydrzet... zkousel sem nabit vybit modelarskou nabijeckou a v pohode :-)

Nevím jak jsi měřil ten interní odpor článků? Ale z údajů co jsi dal (8kWh a 1000 článků) to vychází na A123 26650, což jsou high drain články s katalogovým vnitřním odporem pod 6mOhm. Tak buď jsi špatně měřil (přechodové odpory, apod.), nebo už nejsou v dobré kondici. Pokud byly provozovány v tom rozsahu co jsi psal, tak klidně i to druhé. Asi by to chtělo přiletovat krátké pořádné dráty (klidně 2,5mm2 ) a změřit znovu.
Androy
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 05, 2018 7:21 pm
Reputace: 0

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od Androy »

predem diky vsem za rychlou zpetnou vazbu....


TRUD/ FFC = nez se rozepisu napisu jake spotrebice chci pouzivat : pracka / trouba / mycka / lednicka / klasikce spotrebice v domacnosti + drobotina celého domu + centralni vysavac, rekuperaci a (elektricke podlahove topeni) ale to nevim jestli je dobre reseni... pocitam ze by mi to hned vycuclo.. to asi jen v krajni nouzi... nebo vubec nepripojovat...

jak jiz sem psal... do budoucna budu postupne rozsirovat... takze na strechu se mi vejde max 8 kWp, baterky budu chtit rozsirit az na dvojnasob, cili 16 kWh mozna i vice podle toho jak to vse klapne... o jinym hybridnim menici jsem taky uvazoval... ale inifi mi prijde jako nejlepsi reseni... a ve specce, pisi ze pro tento menic je potreba minimalne 5kWh baterii... takze se ho nechci vzdavat... njnj hlava palicata :roll:


co se tyce jeste toho menice: je mozne pokud treba v domacnosti prekrocim celkem 10kW, tak zacne odebirat i z DS ? popripade treba 1 faze ze 3 by odebirala furt jen z DS ?

VOLENTE = co se tyce clanku po 16ks a jen 2,5 Ah... ano mas pravdu, je to zbytecne a malo... uzavola sem tedy o 16ks do serie a 4ks paralelne to by dalo 10Ah... a vychazelo by to na cca 15-16 ks balanceru... coz si myslim ze uz by bylo v pohode co rikas ;) jiny balancer jsem nenasel a tehle mi prijde nejlepsi....

jinak 1000l nadrz budu celorocne vyuzivat... takze jak rikas melo by to byt v klidu...

a co se tyce vybijeni... Life se muzou vybijet az na 2,0V/cl. coz je pro ne max vybijeci hranice (ale to jiste vis)... ale samozrejme muzu vybijet v rozmezni 2,6-2,8V/cl. to uz by melo byt dostacujici spotreba/vydrz... koukal sem i na grafy pro tento typ...

co se tyce s odberem 3 x 9kW nepocitam s tim ze nekdy budu odebirat naraz a jak sem jiz psal menic mam predimenzovan s tim ze jsem pocital... pokud to nebudou zvladat baterie veme si to z DS... pokud to ovsem jde od nastavenho kW... doufam ze ano ;)

OTA = jak to myslis ze "Výkon solarni nabíječky je pouze 3x 20A" ? ve specifikaci se pise "Maximální nabíjecí proud výchozí 60 A, nastavitelný 10-200 A"

BEETHOWEN = ukazuje mi to model. nabijecka pri nabijeni... je pravda ze odpor nemusi odpovidat, jelikoz ke clanku byl zapojen krokodyl pro nabijeni...

jinak ostatni uzivatelum diky za odpovedi na ostatni otazky... vazim si toho.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od kybos »

Androy píše:.. takze se ho nechci vzdavat... njnj hlava palicata :roll:
Pokud jsi se již rozhodnul a nehodláš to měnit, pak nemá smysl se tu ptát na podstatné věci, jako je koncepce FVE a typ střídače. Pokud jsi skutečně pročetl forum, pak jistě víš, z jakých důvodů většina zdejších solárníků zvolila jednofázový střídač. Informace k dotovaným třífázovým ongridům bude lepší hledat u instalatérů z ČEZu. Tady jich asi mnoho nezískáš.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od kybos »

Androy píše: 1) infinisolar 10kW 3f -

g) topna jednotka pro ohrev vody. Jakou nejlepe pouzit pro moji sestavu?
9kW 3x230V vybavenou přednostním proudovým relé nebo řízenou wattrouterem nebo greenbono.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od marko250 »

1) 3f infini umí z baterky v ostrovním módu 3,3kW na jednu fázi,v hybridním režimu s DS 9kW na fázi(přetoky),takže buď 3x3.3 ,nebo 3x9Kw.Jeho rozsah MPPT reglu je 400 VDC ~ 800 VDC vše mimo je neúčinné.Tady se tedy bude jednat o sériové spojení panelů(20ks min.),aby se to napětí udrželo v zátěži.Spotřeba na prázdno z baterek je 150W,což je 3x víc než u jednofázového 9kW měniče.Celá potíž je ale v tom,že pokud překročí spotřeba 3.3kW na fázi v osrovním režimu tak se vypne,v hybridním bere z DS.Uhlídat tu hranici na jedné fázi považuji za nejproblemovější,klasický dům zapne v kuchyni dva výkonné spotřebiče a je to.Když na tento měnič pohlédnu jako na tři 3.3kW 1f měniče se spotřebou 50W,tak v tom nevidím žádný smysl,aniž by do domu něco dal tak spolkne 3.6kWh/den a to je z plánované baterky dost ne!.Je v domě něco na 3f?
Každopádně si na fóru pročtěte návrhy na podobnou konstalaci,má to stále stejný scénář,který se odvíjí od plánované investice(peněženky).Zhruba tu jsou dva tábory:
1.Vykrytí jen malé spotřeby(malé spotřebiče) s co nejnižší investicí,vůči návratnosti.
2.Vykrytí celé spotřeby(vše v domu,krom extrému jako je třeba egalizační bruska s 30kW motorem atd.), vyšší investice,vyšší nezávislost a stejná návratnost díky objemu pokrytí.

Začal bych tím,že si stanovím cíl na základě cen dnes.Říct že přez 3f měnič vlak nejede a přitom už na první pohled krom fázového posunu není vůbec výhodný,je poněkud unáhlené.Taky mi chvilku trvalo ,než jsem pochopil že jde jednofázový měnič připojit na třífázový rozvod domu a že ty 3f žrouty vlastně nepotřebuji.A přineslo to krom obnovy hlavně snížení spotřeby.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od beethowen »

Tak čtu, že už mě předběhl Marko a vše co jsem napsal, tak shrnul přede mnou.
Pokud budeš s těma baterkama chodit tak nízko při vybíjení, tak se ti neodvděčí dlouhým životem. Na 3,6V nahoru je taky moc. Navíc 10kW odběr z baterek 8kW (cca 200A) taky není úplně to pravé ořechové, ale u LiFe by to snad ještě mohlo trochu jít. K tomu měniči bych viděl tak 20kWh baterek jako optimum, pokud chceš živit i ty žrouty z baterek.
Stejně nakonec se ti něco potká na jedné fázi a 3kW si to vezmě z baterky nebo slunce a zbytek ze sítě a může být venku slunce kolik chce. Co bych se zamyslel, tak je ta vlastní spotřeba měniče. V zimě budeš pořád nabíjet ze sítě, nebo budeš mít vypnuto. V datasheetu je 150W, což je 3,6kWh za den a to je nepřijatelné. Spíš to bude ale více. Jsou běžně dny kdy z těch 5kWp dostaneš třeba 0,4kWh, takže v zimě budeš živit měnič, ne on tebe. Mě měnič žere 42W a to už mě hodně štve, 150W bych asi nevydýchal.
Androy
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 05, 2018 7:21 pm
Reputace: 0

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od Androy »

hmm... tak sem si to znovu probral v makovine... a je pravda, ze spotreba menice je fakt neunosny...

tak tedy za 3f hybridni menic bych zvolil Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW 1f, sice na ukor toho budu mit mit jen 6,5kWp ale to bych v pohode prezil... spotreba i kdyz teda pisi "Vnitřní spotřeba cca 80W (nulové zatížení), cca 70W (zatížení 150W)" tak nevim co natom bude pravdy... a take ze "V hybridním režimu je možný současný odběr ze sítě, panelů i z baterií, max. součtový výstupní výkon 9200W" a tady se chci zeptat co se stane pokud bych prekrocil tento vystupni vykon? jde mi o to, ze bych chtel el. zarizeni nezavisle prepinat mezi menicem a DS...

snad uz smeruji tou spravnou cestou...

diky
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od střídač_N »

Androy píše:............ "Vnitřní spotřeba cca 80W (nulové zatížení), cca 70W (zatížení 150W)" .......
Opět ta moje obsese se stálou spotřebou.

Cokoli nad 50W klidové spotřeby znamená: říjen, listopad, prosinec, leden únor a březen jsou FVE zakázané měsíce. A ještě by to chtělo olovo a je možné na každou stanu přidat po měsíci.

Tudy cesta doopravdy nevede.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od youda »

Stane se to, že měnič spadne a bude tma.

Ještě hezčí to bude, když budeš chtít tento výkon tahat ve chvíli, kdy solár nebude vyrábět (třeba v noci s vybitýma AKU, nebo taky celý prosinec-leden): Měnič to zvládne, ale 9200W představuje bypass-current 40A, takže pokud máš 3x40A jistič, tak ti pravděpodobně brzo spadne.

InfiniSolar má 3 produkty, které v ČR nedávají moc smysl:
- Jeden je InifiSolar 10K 3f
- Druhý je právě InfiniSolar E5.5K


Proč? První se hodí jen do hybridů stavěných na klíč, s dotací a prodejem přebytků. K tomu už jsi došel, takže gratuluji :) Druhý je pro ostrov lepší, ale zase nemá možnost paralelního spojování, takže tě bude limitovat, nebo k němu navěsíš nějaký poloautomatický bajkonur z gridfree a budeš se modlit, aby se ti to nepodělalo nebo neposílalo přetoky do ČEZu.

Jestli chceš Infini, tak dle mého skromného názoru je pro ostrov se zálohou z DS v ČR nejlepší InfiniSolar Plus 5K:
- 1 fáze
- výkon 5KW
- přepanelování až 10KW
- umí paralelní spojování
- grid relay s možností volby několika různých režimů grid-tie i off-grid
- bypass current 40A
- 2x nezávislý MPPT vstup
- vysoké napětí MPPT vstupů
- nabíječka 100A
- v nouzi lze provozovat i bez připojeného AKU

Když postupně spojíš dva až tři tyhle kousky, tak na tom utáhneš v pohodě celej barák i stím podlahovým topením co máš.
inifini.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Androy
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 05, 2018 7:21 pm
Reputace: 0

Re: RD s vlastni sestavou HFVE

Příspěvek od Androy »

YOUDA = no vidis to ty kluku :) ... to je presne to co jsem hledal ;)

a pro mne pekne vysvetleno... sem rozhodne pro InfiniSolar Plus 5K s paral. zapojenim (do budoucna)

kazdopadne nad cim mi rozum stoji je: proc tenhle kousek se neprodava v CR krom jednoho eshopu a neda se skoro sehnat ani jinde, kdyz by byl pro CR vhodny :( co kdyz uz takovy kus za 2-3 roky nesezenu pro upgrade...

posledni vec co mi brani si ho poridit... jinak bych to mel asi komplet vyreseny... sakra.

ale este teda nastava otazka... pokud bych mel 2-3ks pospojoval, tak bych mel na samostatnym odberu menice znovu zrouta jak pise střídač_N o ostatni o par prispevku vyse kolem 3-4 kWh/den....
Naposledy upravil(a) Androy dne ned dub 08, 2018 12:37 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek