Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

AC i DC dobíječe baterií ze záložních zdrojů (například z elektrocentrály, z rozvodné sítě), návody, nápady, praktické zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

Ahojte,
mam Victron Multiplus 48/5000, sledovač stavu baterii BMV 700 chcem dokupit este regulator dobijania Victron Energy 150/100, no chcel by som tymto regulatorom dobijat aj Pb ale aj NiCd baterie, ibaze neviem ci je to mozne kedze maju rozdielne nabijacie napatia.
Mate niekto skusenosti s takymto nabijanim?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od střídač_N »

Marcus81 píše:..... chcel by som tymto regulatorom dobijat aj Pb ale aj NiCd baterie, ibaze neviem ci je to mozne kedze maju rozdielne nabijacie napatia......
Současně NE.
Jednotlivě po přenastavení parametrů s jistou dávkou optimismu a rizika ANO.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od fukuši »

NiCd a Pb na 48V jde provozovat paralelně na jeden regulátor bez problémů.Nastavíš 58V a dáš 40čl .Zapojíš na hlavní sběrnu každou baterii přes pojistku a není problém.Dokonce to má výhody.Můžeš dělat odstávky a údržbu za provozu a v zimě Pb odpojíš a jedeš na blbovzdorné NiCd.Pokud nabíjíš NiCd na 1,45V na článek tak účinnost ukládání je srovnatelná
s Pb.Navíc máš v zimě doma pořád nabité záložní Pb pro případ nouze.Takto šetříš Pb páč zima je většinou pošle do věčných lovišt.Těch sad můžeš kombinovat i víc.Třeba 2 Nicd a 3 Pb.Pojistkama (nožovky) zapínáš podle potřeby co potřebuješ.Prostě nakoupit použité NiCd a Pb na tuny a hraješ si co to dá.Jen je potřeba mít taky nějaké panely at se ty proudy pohybuji nějak rozumě a místo.Je to zatím alternativa k drahým Li.Panely koupit taky použité a když pudeš chtít nebude problém připojovat i paralelně LI ale to už by chtělo hlídací elektroniku tady s odpojováním pojistek nevystačíš.
Taky je potřeba vlastnit DC klešták at víš co se děje u paralelních zapojení.Nějaké doladění se dá řešit i volbou průřezu
připojovacích kabelů a td.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

Dakujem za radu fukuši, to je dost rozumne riesenie, s tou zbernicou ma to nenapadlo ;-)
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od střídač_N »

fukuši píše:NiCd a Pb na 48V jde provozovat paralelně na jeden regulátor bez problémů.................
Ještě jednou NEJDE. Nic to nemění na skutečnosti, že se tak děje.

S jistou dávkou optimismu by to i šlo za jednoho předpokladu. Když by regulátor usoudil, že přejde do FLOAT režimu odpojit NiCd. Má li regulátor takový výstup, moc by to usnadnilo odpojení. Je další otázka jak a kdy připojovat NiCd a ...... a mnoho dalších komplikací.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od gupa »

48V, pro nicd, jaký regulátor to umí pro 40 článků? Mám od Victrona něco podobného ale musí být při 20 článcích- 24V nastaven na 36V a v parametrech napěťově přenastaven níž - tak funguje bezvadně. Logicky by tedy musela mít nicd baterie 48V nom. kap. regulátor pro 72V a ponížené napětí v parametrech aby se furt neopojoval kvůli charakteru vnitřního odporu, podle které se Victron regulátor řídí.

1,45V na nicd článek je udržovací napětí, ne nabíjecí. Při takovém napětí se nicd nabíjí velmi zvolna, skoro vůbec, protože ve skutečnosti nominální napětí nicd desek je někde okolo 1.30V/článek podle stupnice Beketovovy, něke okolo, protože jde o směsy hydroxidů a jiných prvků. 1,2V je jen výrobní označení nominálního napětí.
Naposledy upravil(a) gupa dne ned dub 01, 2018 12:37 pm, celkem upraveno 2 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od vla »

Ještě jednou NEJDE. Nic to nemění na skutečnosti, že se tak děje. Moc jsem se :lol: . Zajímavý přírodní úkaz.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od gupa »

Provoz a nabíjení na jeden regulátor je možný, dva vnitřní odpory olova a nicd jsou slučitelné ve smyslu paralelního řazení odporu. A podle tohoto jednoho výsledného odporu se MPPT řídí a tak nastavuje PWM blok - DC/DC měnič. Takže smích je vadou této diskuze. Spíš trochu víc teorie, praxe a zkušeností to chce.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

Alebo ich nabijat mimo regulatora a vyskladat podla toho aj panely aby mali ten dany napatovy a prudový string.
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od gupa »

Olovo zkrátka udržuje na jedné směrnici nicd, to se snažím jaksi osvětlit. Je to možné a funguje to.

Pro ten string 150V se doporučuje mít 3x60čl. poly tz. 180článkůxcca 0.5V. Jeto určitě i v návodě. Já mám pro 24V 2x60 a stačí to dobře.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od fukuši »

Vysvětlení 48V 40čl. NiCd a 24 čl.Pb co je za problém?Nikomu nic nevnucuji za mě mluví praxe.Při tomto zapojení při odběru třeba 200Ah jde 70Ah z NiCd a 130Pb.Podloženo měřením žádná teorie.Tristár na 58V.Není problém sem tam zmáčknout na Tristáru ekvalize a odpojit pojistkou Pb.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

Priatelia, nehadajte sa, nezalozil som toto vlakno len preto, aby tu boli rozbroje. Nikde som nenasiel tuto problematiku tak som sa opytal odbornikov ktorý maju vacsie skusenosti ako ja. Ide mi o to, ze momentalne bezim na Pb ale mam doma aj NiCd ktore nie je zapojene a lezi mi len tak nevyuzite. V NiCd vidim vacsi potencial kedze su blbovzdorne a okrem destil.vody nenarocne na fungovanie ako Pb.
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od vla »

Gupa: smích je na místě, týká se kategorického tvrzení, že to nejde, i když se to děje, což se samo popírá. Jinak rok a půl jsem provozoval LI-ON a Pb s jedním regulátorem nabíjení a to zcela bezúdržbově a bez problémů, nabíjecí strana byly mezi aku osazena diodou, takže bylo možné nabíjet oba systémy na stejné napětí, pokles napětí po skončení nabíjení vyřešila právě ta dioda, která zajistila, že proud zpětně netekl z LI do Pb. Vybíjela se nejprve LI aku a když se srovnalo napětí přidávalo se Pb a to vše zcela samo. Za ten cca rok a půl mi žádné aku nepošlo a v rámci mnou poskytované minimální údržby se chovalo zcela korektně. Současně jedu na tytéž LI-ON aku něco přes rok a nyní jsem je prvně balancoval. Jinak žádná péče jen tu a tam proměření jednotlivých článků, jestli se nechystají utéct mimo doporučované napětí. Další akcí bude skamarádit LI-ON a LI-FE, do jednoho systému, LI-FE již jsou naskladněny, čekám jen na vhodnou dobu na propojení. To jen taky troška k těm praktickým zkušenostem.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

vla: aku presne diodu si tam pouzil ze pri poklese resp. pri vyrovnani napatia LI sa postupne Pb pridalo? Vedel by si to nejako schematicky podlozit?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od gupa »

Teorie a praxe ještě říká, žeby neměly být kyselé a alkalické otevřené (tekuté s ventilkem) baterie vedle sebe v jednom uzavřeném prostoru . A ten plast nicd by neměl být trvale osluněn aby nezkřenčel (nesteřel).
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od Marcus81 »

To je sice fakt,ale boli by oddelené miestnostou, v jednej Pb, v druhej NiCd, to by nemusel byt problem...
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od jahodovák »

vla píše:Gupa: smích je na místě, týká se kategorického tvrzení, že to nejde, i když se to děje, což se samo popírá. Jinak rok a půl jsem provozoval LI-ON a Pb s jedním regulátorem nabíjení a to zcela bezúdržbově a bez problémů, nabíjecí strana byly mezi aku osazena diodou, takže bylo možné nabíjet oba systémy na stejné napětí, pokles napětí po skončení nabíjení vyřešila právě ta dioda, která zajistila, že proud zpětně netekl z LI do Pb. Vybíjela se nejprve LI aku a když se srovnalo napětí přidávalo se Pb a to vše zcela samo. Za ten cca rok a půl mi žádné aku nepošlo a v rámci mnou poskytované minimální údržby se chovalo zcela korektně. Současně jedu na tytéž LI-ON aku něco přes rok a nyní jsem je prvně balancoval. Jinak žádná péče jen tu a tam proměření jednotlivých článků, jestli se nechystají utéct mimo doporučované napětí. Další akcí bude skamarádit LI-ON a LI-FE, do jednoho systému, LI-FE již jsou naskladněny, čekám jen na vhodnou dobu na propojení. To jen taky troška k těm praktickým zkušenostem.
Já mám už nějakou dobu to takto spojeno a zatím bez problémů,nabíjení je nastaveno na 54,5 voltů.LI-FE je 16 článků a LI-ON 14,jelikož mám slušnou kapacitu vychází to 3,4 voltů na LI-FE a 3,88 na LI-ON.Občas změřím mapětí a dva články LI-FE trochu vybiju přez odpor a víc s tím nedělám.Uvidíme jak to bude vypadat po delší době.Při měření proudu jak při odběru tak při nabíjení byl proud pod 0,1C.Uvidíme,jak to bude až bude plný osvit panelů.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nabijanie roznych druhov baterii jedným zdrojom

Příspěvek od vla »

Marcus 81: měl jsem tam původně 2x Schottkyho dioda 15SQ045 paralelně, později při větších odběrech proudu jsem použil 4x tytéž diody paralelně. Scchema je snad jasné, vstupní vodič na něm paralelně diody dle odběru a na jejich výstupu výstupní vodič, toť vše.
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek