(H)FVE pasivní RD

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
lisakstavitel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 29, 2018 1:15 pm
Reputace: 0

(H)FVE pasivní RD

Příspěvek od lisakstavitel »

Ahoj, rád bych vás poprosil o názory a případně rady ohledně mého rozmýšlení nad (H)FVE :-)

Proč:
Občas se stává, že u nás na 1 - 2 dny vypadne elektřina.
Pro pocit částečné (v zimě ne?) energetické nezávislosti.
Využití dotace (beru jako kompenzaci za ty daně které odvádím (sorry jako)).
Další zajímavý koníček.

Místo instalace:
Pasivní dům. Svépomocně postaven. + Vlastní řešení smarthome na arduinu...
Vytápění: kotel na pelety -> Akumulační nádrž 300l (vč. el. patrony) -> podlahové vytápění. Ohřev teplé vody bojler 200l.
Oblast Frýdek - Místek.
Střecha rovná (2% sklon svažuje se směrem k severu). Kotvilo by se pravděpodobně do bet. panelů (hodně u nás fouká).
Orientace domu jih.
Použitelná plocha střechy cca 60 m2. 10m x 5m + další část střechy.
Příprava na FVE je udělaná (prostupy…)
Předpoklad spotřeby: 6 kWh - 8 kWh denně (roční průměr - v zimním období nahřívá kotel na pelety bojler…).
Ještě nebydlíme proto je spotřeba neznámá pouze odhadovaná.

Spotřebiče:
Indukce, bojler, čerpadla podlahovky, kotel na pelety, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka, všude LED světla, NAS.

Cíl:
Stavba FVE s bezproblémovým chodem. Pokrytí denní spotřeby 8 kWh po dobu 2 denního výpadku (16 kWh). Snížení nákladů za měsíční platby ČEZu. Využití NZU dotace.

Náklady:
Max. 150tis. z vlastních zdrojů. + 165 tis. dotace (MSK 10%+)

Technické parametry:

Rád bych se celkově poradil nad parametry celé FVE níže (postupem budu doplňovat). Přebytky bych rád cpal do akumulačky nebo do bojleru (dle ročního období), přeprodávat nehodlám.

Technologie panelu: ? (mono,poly)
Zapojení panelu: ? (raději bych paralelní (zdá se mi odolnější proti výpadku panelu))
Potřebný výkon: ? kWp (na nejvyšší dotaci min. 4000 kWh za rok)
Baterie typ: ? (LiFePO4)
Baterie kapacita: ? kWh (Dle dotace min. 4000 x 1,25 = min. 5 kWh)
Měnič: 1f
Kotvení, konstrukce: ?

Líbí se mi tyto baterie: PYLONTECH LiFePO4 Speicher 48V - 7,2 kWh 3540 €


Realizace:
Pokud by jste měli někdo zájem o spolupráci dejte prosím vědět :-) Jsem sice elektro fanda (tak trochu i vystudovaný, ale neživí mě to), ale rád bych aby u toho byl někdo kdo tomu rozumí.

Slunku zdar :-) *sun*
Lišákova FVE na rovné střeše, zatím umisťuju panely virtuálně.
Do budoucna asi Victron, 8 - 10 kWp.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od střídač_N »

lisakstavitel píše:......Stavba FVE s bezproblémovým chodem....
Až to bude tak, no odhaduji, za pět roků postaveno s cílovým stavem (bezproblémovým chodem) a nákladem alespoň 750 000,-Kč, přijedu se rád podívat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od kybos »

2 střídač_N: Černý homor z vlastní zkušenosti... Ale trocha naivity z toho záměru přece jen trčí.
2 lisakstavitel:"Indukce, bojler, čerpadla podlahovky, kotel na pelety, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka"... to vypadá tak na nejméně 10kW střídač a to jen s vysokou úrovní spotřebitelské kázně. Co se týče panelů, tak odhaduji, že by ses do 6kWp v polykrystalech mohl vejít. 16kWh v LiFePO se ale do finančního limitu s ostatním příslušenstvím asi nevejde.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
lisakstavitel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 29, 2018 1:15 pm
Reputace: 0

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od lisakstavitel »

Jo asi jsem špatně rozepsal ty požadavky na ten 2 denní výpadek. Pokud bude výpadek (plán/neplán) počítám s tím, že se bude muset samozřejmě omezit použití trouby, indukce (zajdu na oběd do restaurace) atp. tj. provozovat důležité funkce domu (Zapomněl jsem ještě rekuperaci) tj. kotel na pelety + čerpadla, osvětlení, rekuperace (ikdyž ta se taky dá odstavit...) + v případě nouze v létě bojler nahřeji peletami :-)
Lišákova FVE na rovné střeše, zatím umisťuju panely virtuálně.
Do budoucna asi Victron, 8 - 10 kWp.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od kybos »

Takto to může dopadnout v pasivu, kde se topí elektrickým přímotopem. 6 kWp FVE, 8kW střídač (který krátkodobě zvládá cca 30% přetížení) padá často na přetížení (Indukce, bojler, čerpadlo podlahovky,sušička, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka, nautila, mražák, lednice, žehlička, rychlovarná konvice).
spotřeba energie v pasivu
spotřeba energie v pasivu
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od pezizka »

Dobrý večer,
tak nějak jsem nepochopil oč Vám primárně jde :? O úsporu či zálohu?
Od samého začátku se mi nelíbí využití dotací :evil: Dostanete se do polohy kdy Vám někdo něco vyprojektuje a ty dotace na to padnou ;) Chápu, že to chcete ovlivnit k obrazu svému, ale uvědomte si že po takovéto realizaci nebudete mít prostor pro úpravy.
Taky jsem přesvědčen, že takovéto spotřeby pro pasívní dům jsou nemalé a to mne prosím nechytejte za slovo co je oficiální definice pasívního domu. U mne pasívní je jasné slovo 8-)
Taky jste nezmínil jak ohříváte TUV v létě a jestli výpadky DS jsou celoroční či sezónní.
Myslím, že pokud zde pouze pobrouzdáte dozvíte se vlastně odpověď :mrgreen:
Poslední věc co mám na srdci. Opravdu si myslíte, že ona dotace má něco společného s Vašimi daněmi :roll: Sorry jako, ale já pořizoval za vlastní a k obrazu svému, se všemi "překlepy" které tady diskutující většina důvěrně zná :mrgreen:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od volente »

Dotace je drahý obojek i s náhubkem. Za vlastní, pomalu a třeba i z bazaru. I když ta část slepých uliček taky něco stojí, ale dá nám poznání, a to za to stojí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od gupa »

Kdy že je ten apríl?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pasivní dům bez aktivních obyvatel nemůže fungovat k jejich spokojenosti :idea: .
U nás doma si vystačíme s 6kW ostrovním měničem , jak jsem psal , ze začátku než se všichni naučili trochu přemýšlet kdy co zapnout bylo pár výpadků , avšak není to neřešitelné ;) .
Jak psali rychlejší pisatelé - dotace jsou kontraproduktivní až zlem :hell: nejen že systémy navržené většinou certifikovaných firmam bývají problematické a předražené , ale i případná náprava či úprava systému dle zjištěných potřeb je po x let nemožná :uh: .
Slovo dotace zní lákavě , jenže takhle lákavě jsou nazývány všechny podrazy z zlodějiny :wall: .

Nejžravější spotřebič z pohledu okamžitého příkonu vidím zmíněnou indukci pro vaření , ostatní běžnější žrouti - bojler , pračka , trouba , mikrovlnka (pouze mikrovlnka či kombinace s troubou ?) jsou schopny chodu v příhodnějších časech mimo souběh . Myčku nádobí neplánujete ?
Při "omezeném" výkonu FVE systému nelze v jeden okamžik pustit všechny žrouty současně , je zapotřebí rozplánovat jejich spouštění dle aktuálních potřeb a dle aktuálních možností :idea: . Představím-li si Vaši sestavu spotřebičů u sebe doma s 4kWp ::pv:: + 25kWh *batt* + 6kW měnič :
1. pračka + trouba + drobotina celého domu od zvonkového trafa až po žehličku (dále jen drobotina) = :yes:
2. pračka + myčka nádobí + drobotina = :yes:
3. 3/4 indukce + drobotina = ;)
4. indukce + 1 jakýkoli žrout + drobotina = :( .
Jde o sladění nutné spotřeby a odložitelné spotřeby - nepouštět v jeden okamžik všechno a po zbytek dne jen svítit :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od Martin P »

volente píše:Dotace je drahý obojek i s náhubkem. Za vlastní, pomalu a třeba i z bazaru. I když ta část slepých uliček taky něco stojí, ale dá nám poznání, a to za to stojí.
Dobrý den.
S tímto souhlasím. Svoji FVE proto koncipuji jako postupně rostoucí (dle financí a potřeb rodiny budu postupně přidávat jednotlivé "moduly"). Komponenty sháním přes výprodeje, bazary atd.
O dotacích vůbec neuvažuji, beru je jako naplnění přísloví :" Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají." Nehledě na to, že FVE musí být hotová najednou a pak se nesmí předělávat. Je "dotacne uzamčena".
Za sebe: až budu mít na střeše prvních 18 panelů (přišly tento týden) spolu s příslušenstvím, tak na FVE prepojim co je na 220V (světla, zásuvky a bojler přes vytezovac). Co je na 380V zůstane na DS. Pračku při dostatku ee přes prodluzku. Další zrouty až při dalším navyšování výkonu FVE. Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od FRSO »

Nějak jsem nepochopil kde máte ten odběr a u jaké společnosti, že je výpadek 1-2 dny, to vadí jen vám ten výpadek ?, co je to definice občas vypadne ?, jako třeba jednou za 1/4 roku ?, nebo častěji, pořád mi to nedává smysl a už vůbec ten projekt za tak málo peněz s dotací a ještě má být bezproblémový celý rok, tak tady bude asi každá rada drahá, není lepší udělat si jen menší FVE systém na zálohu jen těch důležitých spotřebičů-lednice, PC, WIFI, TV, světla a nějaké drobotiny, topení máte kotle na peletky a ohřev vody v zimě taky přes ten kotel, tak na léto solár na vodu se zásobníkem cca 300-500lt a je to, vaření řešte přes plynový sporák, popřípadě sporák s troubou taky na plyn, prát se nemusí každý den a už vůbec ne při výpadku DS, nádobí se dá taky umít občas ručně dle toho výpadku a nebo pak centrálu s automatickým startem a za ty peníze budete mít na naftu 20 let.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od marko250 »

Technologie panelu: ? -Polykrystal
Zapojení panelu: ? -Dle regulátoru,nejčastěji 3/4s a pak paraelně.
Potřebný výkon: ? kWp -Čím víc tím líp,dané plochou a peněženkou.
Baterie typ: ? (LiFePO4)-Jeté výjdou na třetinu a po 11 letech jejich tvrdého života jsou na 90-100% kapacity,ještě levnější jsou autobaterie z Li-ion.
Baterie kapacita: ? kWh -Dle vykrytí dvou dnů 16kwh(ale v zimě je stejně slunce nenabije s 5kWp na střeše!),jinak dle zatížení v domu.Pokud má vykrýt stálý výkon(30-60min) 8kw,tak pak 55VDCx150Ax2(0.5C)=16.5kWh
Měnič: 1f-Určitě,velký výběr a žádné komplikace s výkonem,který se sejde.
Kotvení, konstrukce: ? -Netuším jak vypadá dům,ale já bych vše věšel na fasádu,kvůli zimním a přechodným období(taky sněhu a servisu mytím).Na rovnou střechu je potřeba rozestupů kvůli stínění a výška od střechy kvůli sněhu.Taky pořádné betony kvůli poryvům.Každopádně bych prvořadě obsadil V/J/Z fasády a až pak na střechu.

S dotací si nic nepostavíte sám a nemůžete nic měnit,jste závislý na nabídce a ta je mizerná,za 150 postavíte víc,než za 300 s dotací,asi tak.Komerčně se staví kilovata za 100t.Kč.

Sám:5kWp+10kW měnič+11kWh baterka
50 000Kč-20ks panelů(5kWp)
7 000Kč-2ks MPPT regly(60A)
22 000Kč-1ks měnič 10kW
48 000Kč-16ks 200A Life(jeté)
10 000Kč-balast kolem baterek a přepínání
zbytek kotvení,solární kabel,kabeláž
___________________________________
150 000Kč a jede celý dům na FVE včetně indukce,postupem času zdvojnásobit baterku a dokoupit panely,dle chuti.

Od listopadu do února 16kWh baterku sluncem ve Frýdku nenabijete :-) (možná 4x) :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od pezizka »

marko250 píše:Technologie panelu: ? -Polykrystal
Zapojení panelu: ? -Dle regulátoru,nejčastěji 3/4s a pak paraelně.
Potřebný výkon: ? kWp -Čím víc tím líp,dané plochou a peněženkou.
:yes: Bez debat :yes: Sám jsem shodil Schott ASI 103 a přešel na poly a Avancis. Sice se mi těžko kvůli orientaci panelů srovnává, ale amorfy dle mého pouze namátkového měření nepřináší něco výrazně pozitivního :(
marko250 píše:Baterie typ: ? (LiFePO4)-Jeté výjdou na třetinu a po 11 letech jejich tvrdého života jsou na 90-100% kapacity,ještě levnější jsou autobaterie z Li-ion.
Baterie kapacita: ? kWh -Dle vykrytí dvou dnů 16kwh(ale v zimě je stejně slunce nenabije s 5kWp na střeše!),jinak dle zatížení v domu.
V tomto bodě bych souhlasil s Kyocerou. Za třetinu ceny bych osobně netestoval co ještě vydrží, ale jestli to prubnete rád se dozvím výsledky třeba za 5-10 let. Rozpočet jste nadhodil takový, že si můžete dopřát nové *batt* :mrgreen:
V zimě je sice nedobijete z FV, ale pokud Vám jde primárně o zálohu tak je stačí nevybíjet a tím je budete i šetřit. A nebo nabít z DS. Podle Vašeho výčtu si můžete v případě výpadku kus pohodlí odpustit a ty 2 dny jsou reálné. Pěkně to napsal Abrams, chce to taky nějakou disciplínu famílie. Pokud tato nepřichází do úvahy, jistě Vám to přidělá vrásky :roll: Pokud však vše řídíte tak jistě není problém nezodpovědné členy domácnosti odříznout od žroutů v případě nouze :lol:
marko250 píše:S dotací si nic nepostavíte sám a nemůžete nic měnit,jste závislý na nabídce a ta je mizerná,za 150 postavíte víc,než za 300 s dotací,asi tak.Komerčně se staví kilovata za 100t.Kč.
:celebrate2:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek