720Wp Zvolen

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

720Wp Zvolen

Příspěvek od matej »

Tento ostrovní systém je instalován v okresu Zvolen na Slovensku. Dům slouží na rekreační účely a není trvale obydlený. Vzhledem k tomu že spotřeba elektřiny byla asi 800 EUR ročně a dům má ideálně orientovanou střechu, jsme se rozhodli investovat do ostrovního FV systému.

Panely: 4x 180W monokrystál bezrámové, instalované místo střešní krytiny
Regulátor: MPP-Solar PCM-3024 (24V 30A MPPT)
Akumulátory: 2x Varta Professional Deep Cycle 140Ah v sérií, k tomu paralelně 4x Yuasa 12V 65Ah sério-paralelně
Měnič: :mrgreen: PowerJack PSW-2500 - v původním stavu k ničemu, po mnoha úpravách konečně použitelný :celebrate2:

K tomu malý jednofázový digitální elektroměr za měničem pro měření spotřeby a výkonu (jednou za 30 sekund se na displeji na 5 sekund objeví aktuální výkon ve Wattech)
Instalace panelů
Instalace panelů
Elektroinstalace
Elektroinstalace
Spotřebiče:
V domě nepretržite funguje chladnička s mrazničkou a samostatná mraznička. Dále je tady 1200W bojler který se také obvykle nevypíná (v létě teď už vůbec jelikož jsou přebytky). Dále je tady varná konvice, 1800W přímotop který se zapíná jenom v nouzi po příchodu obyvatel pokud je zima než se rozdělá oheň v peci a domácí vodárna 550W. Pak už jenom televize, nějaké 2 rádiá a světlo, občas notebook a nabíječky na mobily.

Záloha:
Jelikož v zimních měsících se počítá s nedostatkem energie z FV, byl do rozvaděče umístěn stykač, vlastně 3 stykače zapojeny jako přepínací tak, že pokud je přítomno z měniče, jsou sepnuty a jede se na měnič, jinak stykače přepnou na síť.

Hlavní poznatky
Přepínání z měniče na síť a (hlavně) spátky představuje hlavní uskalí systému které musím dořešit: Když je velká zátěž ( nad asi 3kW - např. zaplý přímotop ) a měnič vypne, tak při jeho restartu - pokud je pořád velká zátěž - pravděpodobně vznikne ve stykači oblouk a přes tento oblouk se na okamžik dostane napětí ze sítě na výstup měniče, což má za následek vyhození hlavního jističe a jističe 16A který je za měničem, ale ještě předtím prakticky okamžité zničení IGBT tranzistorů v můstku na výstupu měniče. Při malé zátěži při vypínání a zapínání měniče se to nestává a vše funguje jak má. Pořád přemýšlím jak to ošetřit. Možná to udělám tak že když se stykače přepínají ze sítě na měnič, přidám další 2 stykače kdy první bude spínat druhý, případně ještě nějaký spožďovací LC člen anebo něco, aby se měnič připojil ještě o něco později, minimálně oněch 10ms kdy nastává přechod nulou. Stykače mají dle specifikace dobu sepnutí 5-15ms, potřebuji aby to bylo alespoň těch 10ms aby bylo zaručeno že oblouk už není. Ale pořád přemýšlím nad spolehlivějším řešením.
Naposledy upravil(a) matej dne úte říj 16, 2012 10:05 am, celkem upraveno 1 x.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od ResHacker »

S tím přepínáním - sám to také mám ještě ve stavu rozřešeno a došel jsem k závěru, že vlastně žádnému ze spotřebičů nebude vadit nějaký krátkodobý výpadek, ten by vadil třeba klasickému PC a ten nemáme...pouze notebooky....takže toto budu pravděpodobně řešit časovými relé, kdy se musí bezpečně ošetřit, že pokud se vypne měnič, přepojí se na síť a pokud se měnič opětovně pustí, přepne se na něj opět s dostatečnou časovou rezervou.

Dále mě celkem zaráží, jak tímto systémem ukrmíš takovou spotřebu - přímotopy, bojler, rychlovarky...já mám troufám si říct že odost lepší baterie a systém 1,2 kWp, ideálně orientovanou střechu a přesto uvaříme jen v průběhu dne když je hezky, jinak tím netopím, jen ruční nářadí a na nějaký ohřev vody rovnou mužu zapomenout, zase tolik přebytků není (denně při ideálním sluníčku vyrobím max 6-7kWh)...ono i tím uvařením, občas mikrovlnka, lednice, mrazák, ruční nářadí, notebooky a nějaká ta nabíječka denně spolehlivě spolkne přes 10kWh jak nic a k tomu ještě živit bojler a topení? Fakt mě zajímá, jak to děláš :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od matej »

To časové relé - tam jde nastavit i tak krátkou dobu jako jsou desítky ms?
Spíše jsem uvažoval, že bych pokusně zařadil nějaký odpor anebo v nějaký RLC obvod mezi měničem a cívkami stykačů který by dělal alespoň 90° fázový posuv, anebo dát obvod 2. řádu by to mohlo být i 180° a to už máme 10ms - dost na průchod nulou ..

Ono se tam chodí jenom na víkendy - 2-3 dny do týdne, přímotopy jedou max. hodinu, bojler jede přes týden a když přijdou lidi je to nahřáto, čajíček v konvici to je asi 50Wh nebo tak nějak (někdo to tady počítal) .. tam jde hlavně o baterky a proto je tam 3,36 kWh (Varta DC) + 3,12 kWh v těch Yuasách spolu 6,48 kWh a když je sluníčkový víkend (jinak se tam v létě ani nechodí) počítám i s 4 kWh denně ... prostě není problém :-)
Horší to bude v zimě. Ale v zimě se tam chodí jenom když je více dnů volna.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od ResHacker »

Nene, časový relé spíná třeba s prodlevou minimálně nějaký vteřiny ale klidně podle možností jde nastavit třeba i na hodiny...takže to spíš fakt přešíš, jak píšeš...já to spíše přepnu tak, že jakmile mi alarm hlídající jednotlivé články baterie vypne měnič, časové relé výstup ze systému připojí na ČEZ s určitou prodlevou a zase naopak, aby se stihl rozjet měnič...v obou případech tam chci mít tu prodlevu. výkonový spínací prvek bych pak rád ale měl takový, aby mi tam nějaký ten oblouk nezahořel...to by mohlo bejt dost blbé...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od luge »

Zdravím.
*sun* Pekný systém.Musím niekedy dobehnúť mám to do ZV 30 kilometrov.
Ja som poriešil prepínanie sietí po rade z tohto fora-vďaka bertovi- stykačovov kombináciov s mechanickým blokovaním.Tu nehrozí že sa siete stretnú.Funguje dobre.Keď alarm na life baterkách vypne menič stykače prepnú na sieť.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od dedo2 »

Ahoj Matej,píšeš-V domě nepretržite funguje chladnička s mrazničkou a samostatná mraznička. Dále je tady 1200W bojler který se také obvykle nevypíná (v létě teď už vůbec jelikož jsou přebytky). Dále je tady varná konvice, 1800W přímotop který se zapíná jenom v nouzi po příchodu obyvatel pokud je zima než se rozdělá oheň v peci a domácí vodárna 550W. Pak už jenom televize, nějaké 2 rádiá a světlo, občas notebook a nabíječky na mobily.No vieš,rád by som to ,ak možem príst videl,lebo tomu jednoducho,tak ako si to uviedol neverím.Ja mám panely 7x155w a veterník 700w,akumulatory spolu 1750 Amh,otáčanie,teda počas dna perfekné nabíjanie a nedovolím si taku spotrebu,ako ty,asi robím niekde chybu.Celu spotrebu reguluju dva meniče,800w plný sínus,ktorý je napojený nepretžite a su na nom spotrebiče-alarm,kamery,rekorder na nahravanie,otvaranie garažových dverí,otvaranie dvojramennej brany.Po odblokovaní alarmu,vždy ked prídem na chatu,denne aj tri krat,mi zapína 5kw menič,ktory napája studnu-950w,kanvicu-1100w,telku+satelit-150w a sezonne zapínam cinkular a miešačku a to sa bojím zapojit chladničku a o ohreve ani nesnívam,tu som radšej poriešil solarne ohrievanie 20 ks trubic.Ak by som mohol niekedy príst v uvodzovkách niečo obkukat,bol by som tvojím dlžníkom.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od matej »

Veď hovorím že sa tam chodí iba na víkendy, aj to nie každý týždeň. Tá spotreba je za minulý mesiac asi 50 kWh podľa elektromeru ešte zo siete. Tento FV systém tam je necelý mesiac. Chladnička s mrazničkou áno idú nonstop ale spínajú sa málo často - je to starý dom s hrubými múrmi takže je tam aj v lete cez deň nikdy nie viac ako 20°C. A konvica len veľmi zriedkavo a ten konvektor max. na polhodinu .. a bojler áno nonstop, ale ten má malé straty keď sa nahreje vydrží aj 3 dni teplá voda. A nastavil som ho na asi 45°C, stačí, je to tuším 80L a používa sa len na umývanie rúk, sprchovanie a párkrát do roka pranie. Lebo teplá voda je vyvedená len v kúpeľni.
Máš tam nejaký elmer? Vieš aká je spotreba? Baterky dobre 1750Ah ale aké napätie a hlavne v akom sú stave - aká je reálna kapacita? Návštevu rád uvítam .. a tiež uvažujem o veterníku, na zimu .. môžme porozprávať.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od matej »

Inak ako máš poriešený cirkulár? Predpokladám že je trojfázový .. ten 5kW menič máš vari trojfázový? Alebo cez frekv. menič ako LUI? Ja som 3F zásuvku nechal zapojenú na sieť ešte pred tie stykače.
Pravda a Láska zvítězí!.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od dedo2 »

Ahoj Matej,dík za odpoved,všetky spotrebiče su na 220v.Elektromery mám dva,aj 800-vka má svoj a aj 5000-vka má svoj.Baterky 24v,olovo-140Ah-1-dno ročné,dve a dve do serie,6ks gel 120ah,predavajuci minulý rok ked som ich kupoval daval ešte niekolko rokov záruku,1ks gel 800-vka 48v rozdelená na 2x24v 400Ah,po go firmou 1 mesiac stará ,nicelky 1x120Ah pol roka po výmene elektrol.a 1x160Ah,nové,ale dlho odpojené,nabil som a uvidím,ale zatial članky držia 1,3v.A dnes som zapnul aj chladničku z mraz.a o 21.30 som kontroloval a napatie držalo 27,1v na obidvoch okruhoch,lebo ja mám dva okruhy a tkz.separator mi oddeluje tieto dva okruhy a funguje to asi tak,že odber je z plnej kapacity aku,a akonahle napatie klesne pod 25 v,separator odpojí druhy okruh a služi ako záložný a odber ide len z prveho okruhu a zasa opačne ked je kapacita pod 25v,rano začína dobíjat prvý okruh,povedzme od 23,5v a pokial ho nenabije na 25v je stale druhy okruh odpojený a až tuto hodnotu docieli,separator prepína na dobíjanie druhý okruh a solarka,pripadne veternik dobíja plnu kapacitu aku až do 30v.A u LUIA som bol,tomu už chýba iba atomka.Ale rád by som pokecal.Ahoj.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od bert »

dedo2 píše:...1ks gel 800-vka 48v rozdelená na 2x24v 400Ah...
800-vka je 800Ah? Lebo ak rozdelíš 800Ah 48V batériu, dostaneš 2x24V, ale opäť 800Ah. Alebo som zle pochopil? :shock:
Inak sa mi páčia hlavne panely vložené do strechy. To tu je asi novinka :yes: .
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od dedo2 »

Ahoj bert,kupil som 800-vku,z vysokozdvyžneho vozíka,ale ta bola 48v,nakolko používam 24v,tak som ju rozdelil a mám dve 24v a 2x 400Ah.Celý system už dorabam a tiež tu chcem pomocou admina dat nejake foto.Som prekvapený,čo si mi odpísal.Používam 12v do serie,120Ah,to by malo byt 24v ale iba 120Ah,to iste aj pri 140Ah,2x 12v je 1x24v ale stale iba 140Ah.A neviem či som to zle napísal,ale samozrejme mám dve 400-vky paralerne a to je 800Ah.Zdraví ta dedo2,rád čítam tvoje príspevky.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od bert »

Ahoj!
Teraz neviem, kto koho viacej pomotal. :lol:
Ešte raz moja otázka: 800-vka je 800Ah?
Ak áno a mala ako píšeš 48V, tak po rozdelení na 24V bloky a paralernom spojení, máš 2 x 800Ah = 1600Ah :!:
Alebo skúsim inak:
48V x 800Ah = 38400Wh
no a po prepojení kapacita musí zostať rovnaká:
24V x 1600Ah = 38400Wh.

Veľa slnka prajem všetkým na práve umyté panely. *cloud*
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od dedo2 »

Velmi pekne dakujem ,máš 100-percentnu pravdu,to je to samé,ako pri spojení 2x12v 140Ah do serie je predsa 24v,ale len 140Ah.Si jednička,z opačnej strany rozpojenia bateriek ma to akosi vobec nenapadlo,alebo som chýbal v škole,ked to profesor prednášal./neviem dat smajlíka,škoda/
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od dedo2 »

Ahoj Matej,píšeš,že používaš digitalny elektromer,chcem sa opýtat na typ a kde sa dá kupíť,ja som mal dva digitalne,funguje dobre iba ten na 800 w meniči,ktorý má čistý sínus 5000 w mám stale problém,vymenil som už dva digitalne ,po niekolkých tyždnoch mi prestane ukazovat displej,dnes som vymenil za čiselníkovy na lištu a po zapojeni cca za dve hodiny bol horuci.Neni to náhodov tým,že menič neni čistý sínus.čo by si mi doporučil.Dakujem za odpoved.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od vata »

Zdravím, já používám tento: http://www.bbelektro.cz/elektromer-1faz ... 03-c-3893/, v mém AC rozvaděči je to ten nahoře vpravo: https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
Už naměřil něco kolem 70kWh a stále jede :) Jen mám takový pocit (nějak jsem to nezkoumala), že jede pomaleji (podměřuje) než ten, který měří spotřebu z DS. Měnič je sinus Volcraft SW 1200.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 720Wp Zvolen

Příspěvek od matej »

dedo2 - je to určite tým že to nieje čistý sínus. Vyššie harmonické tam robia problém. V tomto neviem poradiť ktorý by to zvládol. Mám elmer Eltako WSZ12DE-32A . Zatiaľ ide dobre. Páči sa mi to ukazovanie aktuálnej spotreby.
Pravda a Láska zvítězí!.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek