Jakej hybrid?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
jelikož se mi nechce předělávat v domu rozvody a řešit nějaké přepínání sítí, výpadky při pětížení měniče a podobný věci, rozhodl jsem se pro přechod na nějaký hybridní měnič. Jenže nevím jaký.
Požadavky jsou 3f provoz. Výkon na 1f min 2kW. a co nedokáže dodat, to si musí docucnout ze sítě. (docucnout, né ten styl, že se komplet odpojí a vše pak jede z DS)

Líbí se mi celkem ty modré invertory s omezovačem přetoků co prodává i4wifi. 3ks odpovídá cca 35 000,- Kč
Jen to má drobnou nevýhodu, že neumí jet ostrovně. Takže pro případ výpadku proudu by se musela odpojit DS, spojit fáze a připnout ostrovní měnič a dům by opět svítil. Jiná možnost za rozumnou pořizovací cenu asi není, co?
Nějaké nápady?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od ota »

A co kdybys měl na jedné fázi plnohodnotný hybrid co stojí raketu a na zbyvajicich dvou fázích levné ongridy s omezovačem přetoků?
Pokud je výpadek DS stejně se musí dům uskrovnit protože úložiště neni nekonečné takže se drobné nepohodlí s jedinou fází dá vydržet.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

Zajímavý nápad. Ale narážím na problém, co se stane, když vypadne el. a jedna fáze pojede furt dál a já budu mít zapnutý nějaký 3f spotřebič. Třeba motor. Pak se napětí dostane přes jeho vinutí do ostatních fází a půjde ven z domu.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od rva »

Obávám se, že za rozumný peníz to je nerealizovatelné, proto to tady asi nikdo nemá. Smysl to může mít až u větší spotřeby, já mám měsíčně skoro 1MWh a stále se mi nechce přejít na 3 fáze. Těch pár 3f motorů (cirkulárka, štípačka) napájím rovnou z DS, za rok je to skoro nic. To kdyby nebyla DS k dispozici, byl by tlak na přechod na 3-f, nebo náhradu motorů za 1-f mnohem větší.
Změna baráku z 3-f na 1-f je přitom relativně jednoduchá a dá se to zase vrátit zpět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

Já toho 3f mám trošku víc a vzhledem ke spotřebě domu, je pro mě nerealizovatelné to vše hnát přes 1f. Když se to sejde, tak by to 1f hybrid nedal a když by si docůcnul ze sítě, tak tu 1f přetíží a schodí hlavní jistič. I ten 3x25A to má občas na hraně, když pozapínám víc nenařranejch spotřebičů.
Tak asi zůstanu u verze 3ks modráska 2kW. Každej půjde na jednu fázi a bude to. Pak nějak časem promyslím, nouzové přepnutí na ostrovní měnič, kdyby výpadek el. byl na delší dobu.

Ještě zkusím popřemýšlet o infinisolar 3f 10kW. Když to člověk sečte tak nevychází vůbec draho. Na to že umí ostrovní i hybrid provoz a může obsluhovat 14kWp panelů.
Modrásci 35 tis, měnič pro offline provoz cca 15 tis, 2x regulátor cca 2x15tis. Což je 80 tis. vs 100 tis.
Akorát asi pak bude problém, když by něco odešlo, tak je furt jednodužší nahradit věc za 15 tis, než řešení all in 1 za 100 tis.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od youda »

dracekvo,
1) Jaké 3f spotřebiče dnes máš?
2) Jak jejich napájení řešíš dnes?

Co se týče kombinování více 1f měničů k vytvoření 3f, to je možné, ale nesmí ti vypadnout DS, která v tomto případě vytváří nejen 50Hz, ale hlavně i správný fázový posun.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od rva »

S hrozbou přetížení každý bojuje jinak. U mě se v tu chvíli vypnou žravé spotřebiče, kterým nevadí časté vypínání/zapínání a jakmile je dostatek volného výkonu, tak se zase připojí. Typicky třeba rychlovarná konvice, pokud jí zapnu a současně běží trouba. Trouba běží chvíli na 2 kW a chvíli jí termostat vypíná a rychlovarka 2.4 kW se zapíná právě v těch mezerách.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

Vsechno mozne. Svarecka, stipacka, srotak, pila, pak jeste nejake veci v pivovaru.
Odpojovat veci u me nelze, to jak sem psal na zacatku, zatim nechci predelavat rozvody po celem dome. Je to vsechno ruzne promychany. Holt starej barak.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od youda »

Ano, chápu že to nechceš vyhazovat, ani sekat do zdi nový rozvody. Jak to ale napájíš s FVE dneska? Nebo tyhle 3f z FVE vůbec nekrmíš?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od marko250 »

A problém s přetokem při hybridním provozu chceš jak vyřešit?V domě už je 4-Q měřák?Jinak za těch 100tKč bych to viděl spíše na obnovu vercajgu(1f-TIG/MIG/inverter 10-20tKč atd.)Štípačka 1f- https://www.drpower.com/power-equipment ... ic-new.axd ,pil je kopa a co máš v pivovaru netuším(ohřev,šnek).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od youda »

Já osobně se sice také přikláním na stranu 1f systému, ale musíme uznat, že někde to prostě nejde a nebo jsou jiné důvody, proč 3f zachovat.
Udělat se to asi dá, Inifini 10K je moc pěkný kousek, ale bál bych se přetoků v případě nerovnoměrného zatížení fází, připínání a odepínání siĺnějších 1f spotřebičů.

Za mne - když 3f, tak jedine s ofiko povolením přetoků.
Jinak třeba 3f Kostal Piko se starším FW uměl chodit v asymetrickém režimu, pokud si zprávně pamatuji (vyzkoušeno nemám).
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od vk_1 »

1x InfiniSolar
79tis Kč bez DPH

3x Victron MultiGrid 48V 3000VA
91tis Kč bez DPH

3x Studer Xtender XTM 2600-48
110tis Kč bez DPH

Pokud se nebojíš přetoků, tak mi přijde nejlepší Victron. Infini není o tolik levnější a rozhodně nevěřím, že Infini vydrží tolik co Victron.
Naposledy upravil(a) vk_1 dne pát bře 16, 2018 5:12 pm, celkem upraveno 1 x.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od vk_1 »

Samozřejmě, nejlevnější řešení pro 3F je oficiální ongrid - v Německu to má doma každej a proto to je levné, montují to po tísících domů každý rok.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od marko250 »

Ongridů je kopa,ale s bateriovým ukládáním už méně a právě ta oficialita kvůli přetokům(i když mikro).

Tady je jeden 3f francouz s velmi pěknou účinností,ale rozsah MPPT je vysoký,ale baterku má 48V,na rozdíl od kostala a jiných.Cena je na netu 3400 doláčů,třeba pohledat EU prodejce. https://imeon-energy.co.uk/hybrid-inverter-imeon-9-12/

dracekvo>myslím si ,že Ti více úspor přinese reorganizace spotřebičů na 1f za staré dinosaury,je potřeba také zvážit ofiko FVE ,na kterou je teď i dotace s baterkama v zelené úsporám.Podmínky ČEZu jsou známé,přetok není možný v poloostrovu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

youda: jo nepochopil sem otázku. FVE původně napájela hlavně klimatizaci u nádrže na ryby, tu už jsem ale zrušil. Nemám na ty potvory čas. Teď přes prodlužovák napájí lednici, mrazák a když se pere, nebo běží myčka, tak se k nim na tu chvilku taky natáhne prodlužovák. Ještě mám prodlužovák do svý trucovny, kde napájím PC a různé drobnosti jako akvárko, světla.
V pivovaru je třeba 3f plotýnka 6kW, pak topná patrona 3kw, zdroj na 20A 24V, který je také napájen 3f (levná koupě) a ještě čerpadlo.
Samozřejmě nářadí je možné vyměnit, ale ty věci co koupím budou proti tomu starému hračky. Třeba svářečka triodyn už jede nevím kolik desetiletí a budou na ní nejspíš svářet i moji vnuci. Což se od nového invertorového TIGa očekávat nedá. Stejně tak jako doma vyrobená štípačka, co loupe pořádné dubuvé špalky. Tyto věci jsou používány velice nárazově. Prostě člověk má chviklu, tak si jde našrotovat pšenici, nebo na půl hodinky poštípat. Nechci s tím dělat nějaké složitosti, typu přepínat celý barák z 1f na 3f a pak za půl hodiny opět zpátky. Lednice a mrazáky nenadále výpadky moc nemusí, stejně tak lidi co v té době třeba něco dělají na PC :D
Taky se nechci vzdát komfortu, že se vaří, peče a mezi tím klidně bez problému jede myčka nádobí a člověk se nemusí bát postavit vodu na čaj. Této vlastnosti se nechci prostě vzdát.

Proto sem jako první navrhl tyto invertory s omezovačem přetoků.
https://www.ev-power.eu/GridFree-Invert ... html?cur=2
Cena je cca 30 tis. Potom na rozšíření bude nutné pořídit ještě regulátor. Což je cca 16 tis. Takže celkem to bude 46 tis.
Jediná nevýhoda je, že neumí ostrovní provoz. Proto pro nouzový provoz bude nutné držet doma součaného PJ 5kW pro zálohu domu, když vypadne síť a vyřešit nějaké přepínání.
Naopak obrovská výhoda, že za tu cenu budu mít FV, co mi do sítě pošle 6kW, což většinou aktuální spotřeba domu nepřekročí. Když třeba zapnu pračku 2200W, tak si holt těch 200W dobere z DS, to se nedá nic dělat.

Naopak pokud bych našel nějaký dražší, ale stále rozumně použitelný 3f měnič, co by obsahoval mppt + uměl docucávat a uměl ostrovní provoz. Budu moci prodat Tristar MPPT 60A a PJ 5kW a nebudu muset kupovat další regulátor, což mi ten invertor zlevní o cca 36 tis.
Jen se pořád nemůžu rozhodnout, jaká varianta bude lepší. Taky hlavně nechci měnič, kterej se při přetížení odpojí pomocí bypass relé a pak vše jede jen z DS.

Jo a přetoků se nebojím. Samozřejmě to chci vše legálně.

Dotace je zajímavá věc, akorát narážím na problém, že je požadavek akumulátorů. To bych musel ještě přikupovat akumulátory. Moc se v těch pravidlech nevyznám. Chtělo by to nějaký vzorový přiklad, abych si spočítal, jestli by se mi to vyplatilo.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ani nie 3 kWp a ak je niekomu málo 3 x Axpert 5000 VA, 15000 VA, 3f, tak odkiaľ
budú tie Axperty brať energiu ?
Keď dokážem 15000 VA preťažiť, tak tu mi nepomože hybrid 10 000 VA, lebo
on z mála bateriek a 3 kWp tiež neurobí zázrak.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od dracekvo »

Panely samozrejme casem budou rozsirene. Odhadem tak na 10-12kWp. Chci uz mit zaklad elektrarny na toto pripravenou. Pak jen panelovat, az budou volne finance.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od youda »

Dotace jsou zlo, vykašli se na ně:
1) firma bude chtít minimálně 150tis Kč na ruku (+150tis dotace)
2) strašně tě to sváže a na elektrárnu pak nebudeš moct ani šáhnout
Stačí zadat do googlu "FVE s dotací" a uvidíš sám, co tam na tebe vyleze. 3.6kWp s gelovkou za 400 hadrů, s podměrečným měničem a podobné kaufy :shock:

Pokud se tedy neobejdeš bez 3f, chceš docucávání a vyřídíš si papíry na přetoky, pak to vidím podobně jako vk_1:
3x Victron MultiPlus nebo MultiGrid. Výkonovou řadu podle toho, kolik potřebuješ mít na jedné fázi. Takže asi 3KVA nebo 5KVA. Pak ty 3 Victrony spojíš do 3f systému a je to.
https://www.eshop.neosolar.cz/menic-nab ... a-70a-100a
http://shop.mypower.cz/shopfile?Datashe ... VA5kVA.pdf
http://shop.mypower.cz/shopfile?manual- ... 30v-cz.pdf
3KVA á35 tis x 3 = 105 tis
5KVA á53 tis x 3 = 160 tis
A to jsou ceny z eshopu neosolaru, bez případných slev ;)

Výhodou Victrona bude:
- Můžeš si do začátku koupit jen 1 krabici a provozovat ji na 1f, prodat PJ.
- Za měsíc nebo dva můžeš dokoupit další 2 kousky a pak to teprve spojit do 3f.
- Když jeden kousek uvaříš, rozpojíš to a provozuješ aspoň dvě samostatné fáze, než ti ten uvařený přijde z opravy.

InfiniSolar 10K je taky fajn, ale pro 3f je to moc peněz naráz (tedy podle mne). Osobně se mi InfiniSolar jako produkt líbí víc než Victron, ale jen pro 1f systémy a tam kde stačí automatické přepínání na DS, nikoliv docucávání (které umí taky, ale bál bych se).
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od Nicholas »

youda píše:1) firma bude chtít minimálně 150tis Kč na ruku (+150tis dotace)
To je přece nesmysl. Pokud pominu cenu materiálu, která samozřejmě nějakou malou marži obsahuje, protože za něj firma drží záruku a musí mít nějaký zisk, aby tu byla i za 5 let, tak mě komplet montáž+projekt+revize stála 32 tisíc.

Uvědomte si, že zadarmo vám nikdo nic neudělá. Když jdete za truhlářem pro novou kuchyň, kvalitní truhlář vám řekne, že cenu tvoří 2/3 materiál a 1/3 práce+zisk. Práce se musí zaplatit, know-how se musí zaplatit, školení se musí zaplatit a celé si to na sebe musí vydělat, jinak se to nikomu nevyplatí dělat.

Dotace může být zlo atd., to vám vyvracet nebudu, ale matematika říká jasně: 100 tisíc dotace, 30 tisíc práce, 70 tisíc ke zvýšení návratnosti. Nechoďte za velkou firmou, bežte za živnostníkem, který to dělá, protože ho to baví.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jakej hybrid?

Příspěvek od youda »

Nicholasi, já to asi špatně napsal. Promiň.
Nemyslel jsem, že firma bude chtít ZISK 150tis, ale že ty firmy mají takovejhle projektovej sweet-spot. Tedy firma chce mít obrat 300k, z toho 150k musíš dát na ruku a k tomu 150 z dotace.

Tedy když přijdeš do firmy a řekneš, že chceš investovat 60k a dalších 60 že si můžou nahrabat z dotace a že vlastně potřebuješ jen projekt a vyběhat papíry, jelikož panely jsou na střeše a zapojit si to umíš sám, tak s tebou nebudou ztrácet čas.

Živnostník je určitě lepší, minimálně nemusí živit aparát okolo sebe. Bohužel nevím jestli živnostník bude mít tolik zkušeností s vyběháním dotace.

Jinak souhlasím stím, že práce dělá klidně 1/3 nebo i 1/2 zakázky. Lidi v ČR to moc nechtěj pochopit, ale v zahraničí je to normální ve všech oborech. (Nadruhou stranu pak ale chceš aby ten člověk fakt měl zkušenosti, certifikáty, reference.)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek