FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Snad můžeme přepanelovat dvěmi různými způsoby.
1. K regulátoru připojíme více panelů, než povoluje výrobce. Tyto máme umístěny ve směru, nebo ve více směrech tak, že nikdy nedají vyšší proud, než je povoleno. To je třeba rozdělení Východ+Západ, nebo všechny panely vodorovně. Tady snad nehrozí regulátoru žádné nebezpečí.
2. Panely mohou dávat více, než je povoleno, a předpokládáme, že si s tím nějak bezpečně poradí. Toto provádí každý na své riziko a tady si předáváme zkušenosti od některých hazardérů, jestli to (zatím) funguje, nebo se z toho zakouřilo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od ota »

Na Axpertu MKS plus 3k 24V jsem měl nekolik let 2.2kWp a nikdy nic.
Infinity se da prepanelovat protože vůbec nema solarni regulátor. Je to vlastně jen ongrid který nabijí baterku z vyrobených 230V.
Proto na rozdíl od Axperta neumí Infinity vypnout měnič a nabijet jen baterky.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

proč přepanelovávat ? Je k tomu jiný důvod než-li jen ušetřit pár tisíc za další regl ? Jedině by ::pv:: byly přilepený na fasádě směr východ a západ - to by pak nehrozilo polední brutální přetížení onoho jednoho reglu . Racionálně není rozumné záměrně přetěžovat cokoli nad konstrukční limity , né ? U mě je na jednom zmíněném reglu jen 2kWp ::pv:: tojest 62% jeho max výkonu , což považuji za rozumné především z hlediska prodloužení životnosti :idea: . Předešlý jeden Midnite 150Lite měl při 48V max proud 86A což je při 52V *batt* 4,4kW , 4kWp = 91% zatížení .
Ovšem , létě výkon ::pv:: výrazně klesá s teplotou , takže ty 4kWp jedou na cca 3,2 až 3,4kW reálného výkonu .
Jelikož nefandím lógrování tun dat , grafům a analýze , nezbožňuji jednoho "značkového" výrobce abych nehleděl na přeplácení jeho ® , bohatě mi stačí unsmart komponenty za reálnou cenu :mrgreen: .

Infinisolar má zajímavou konstrukci , z napětí ::pv:: dělá 325V DC jež buťo rozseká na 230V AC nebo v DC/DC měniči přetransformuje na 48V DC do aku . Posléze ze 48V aku stejný DC/DC měnič ale v opačném směru přetransformuje na
325V DC pro potřeby DC/AC převodníku . Takže tím pádem umí ustát masivní přepanelování . Toť vše .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
S tímto souhlasím. Technický parametr reglu je pro mne maximem ( za normálních podmínek uvažuji zatížitelnost 80%). Vzhledem k postupnému budování FVE se těch několik kKc rozloží do několika let.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

abrams píše:......proč přepanelovávat ? Je k tomu jiný důvod než-li jen ušetřit pár tisíc za další regl?.....
Úspora toho regulátoru je ten nejmenší bonus. Nechci stále omílat svá řešení, leč 5kWp, které budou v létě jistě zahálet, mi dovolují, již od asi!!!!18.02.2018 plnohodnotný ostrovní režim. (dva dny jsem to netrápil). Řešení JV až JJV, JJZ až JZ dává již od 08:00 dostatečný výkon do asi 16:00 hod. s kulminací v poledne, kdy se baterky dosyta nakrmí.

Je to vždy otázka racionalizačních úvah. Kolik vydám a kolik za to dostanu, případně kde jsou slabá a tím i poruchová místa. Zatím je panel jasná volba, je li dostatek místa.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zmíněné přepanelování jsem myslel ve vztahu ke kapacitě reglu . Přepanelování vzhledem ke spotřebě :home: je jiná .
Jak Jsi trefně poznamenal Střídači_N , reálné možnosti zapanelování jsou zcela individuální - Máš-li místo na 5kWp a velice střídmou denní spotřebu , Můžeš být po většinu roku soběstačný , za což Ti gratuluji :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

abrams píše:Zdravím ,

zmíněné přepanelování jsem myslel ve vztahu ke kapacitě reglu . Přepanelování vzhledem ke spotřebě :home: je jiná .
Jak Jsi trefně poznamenal Střídači_N , reálné možnosti zapanelování jsou zcela individuální - Máš-li místo na 5kWp a velice střídmou denní spotřebu , Můžeš být po většinu roku soběstačný , za což Ti gratuluji :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
Dobrý den.
Zcela souhlasím s Abramsem a též gratuluji. :yes:
U mne je teoretické maximum 18 panelů na garáži a 30 na baráku (rozměr 100 x166cm.).
Než se tomu alespoň přiblížím, tak to našimi dráty proteče ještě hodně elektronů.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

abrams píše:......zmíněné přepanelování jsem myslel ve vztahu ke kapacitě reglu . .........
Je to sice trošku filosofická úvaha, ale i tak se ji dopustím.

Je nepsaným konstrukčním zvykem využívat součástky na 2/3 svých parametrů. To v obecné rovině.

Každý výrobce si ale hledá svá posuzování vhodnosti využívání maximálních parametrů součástek dle účelu konečného výrobku. Je to takový mix MTBF všech součástek aby se dosáhlo kýženého MTBF výrobku.
Tudíž konečný produkt má již v sobě mnoho omezení, tak aby byl schopen dávat katalogové parametry a pokud uvádí na těch parametrech i trvalý provoz, pak není důvodu ty parametry plně nevyužívat.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Je pravda, že dříve se věci podstatně více dimenzovaly. Jenže dnes s tím "katováním kostů" tomu pro jistotu nevěřím a tabulková hodnota je pro mne maximem. Sám již několik špatných zkušeností mám a nemíním vytvářet podhoubí pro další.
Jal je zde psáno o několik příspěvků zpět, tak jednomu z diskutujících odešel regl při vysvítání prudkého slunce zpoza mraků na jaře. Výkonovou rezervu mám myšlenou na takovéto situace, kdy výkon s napětím prudce "skáče" a dochází k nárazovému zatěžování reglu.
Řeším též svod od stringů k reglu. Plánovaný výkon modulu je max. 3KWp, délka kabelu max. 15m. Bude mi na to 10mmCu stačit? Zapojení 3S a 2,nebo 3P.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

15 m, to je 15+15=30 m.
Straty pri Cu, 10 mm2 budú: 0,017*30/10*I*I.
I = 3000/93=32.258 A.
Takže Pstraty-max(10mm2) = 0,017*30/10*32.258*32.258=53.069 W.

Takže Pstraty-max(16mm2) = 0,017*30/16*32.258*32.258=33.168 W.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Hmm. A není tedy lepší to při takovém proudu nespojovat paralelně už na střeše, ale natáhnout dvojici 6mm2 kabelů od každých tří panelů, které jsou spojené v sérii?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Obvyklé řešení je to, že hned pod střechou je skříňka, v které jsou přep. ochrany, jištění stringů a příp i možnost jejich odpojení na dálku, a k regulátoru už vede pouze jedno vedení. Ostatně proč mít na vodičích minimálně třikrát tolik izolace (3x6mm2), oproti jednomu silnějšímu vodiči (CY 16mm2). při použití 270Wp panelů pořád nebude 3s3p 3kWp, ale 2.5kWp, ale to nic nemění na tom, že CY16mm2 bych viděl jako rozumný průřez pro připojení k regulátoru, stejně je potřeba připojit pospojování konstrukce panelů k uzemnění a někam připojit PE přepěťovky, a na to je nejmenší možný průřez 16mm2 CU...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od brumlaj »

Martin P píše:... Bude mi na to 10mmCu stačit? .........
Obecně ve FV je propagováno, že ztráty na vedení by neměly přesáhnout 1% aktuálně vyráběného výkonu. Zbytek napsal rotenkiwi.
youda píše:Hmm. A není tedy lepší to při takovém proudu nespojovat paralelně už na střeše, .....
Rozhodně je prozíravé natáhnout minimálně každý string někam, kde bude možnost celoročně kontrolovat napětí, proud, izolační stav..... což rozhodně vnější plocha střechy neumožňuje (není-li to plochá pochůzí střecha).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od redcrown »

Na mě to zase dělá dojem, že přerušovat, spojovat či napojovat FV kabely někde pod střechou (beru-li v potaz dřevěnou sedlovku) je z požárního rizika to nejblbější místo....
Nejsem ale ani elektrikář ani hasič....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

První přepěťovku musíš mít co nejblíž panelům, takže většinou právě pod střechou, druhá by většinou měla být ještě u měniče (záleží na délce solárních kabelů).

Když už máš pod střechou rozvaděč s přepěťovkou, tak už je asi jedno že, tam máš i combiner box.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Ano, spojovat dráty na trámech je blbost. Ale v plechové skříni s odpovídajícím krytím, která je od dřeva oddálená nebo podložená min 1cm tepelněizolační podložkou, je po el. stránce v pořádku. Mohla by být i plast, ale za mě raděj železo. A obsah skříně viz výše, měření jednotlivejch stringů se taky může hodit
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Když jsme u té požární bezpečnosti, tak úplně "miluju" ten americkej systém, kdy všechny dráty tahají jedině v pancéřovejch trubkách (conduit) ale regly, měniče pojistky si v baráku navěsí na překližkovou desku.
Asi aby to mělo rychlejší spád, když už něco začne hořet. Ikdyž oni ty baráky mají stejně z prken, tak nějaká překližka navíc vlastně nevadí...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vk_1 »

youda píše:Když jsme u té požární bezpečnosti, tak úplně "miluju" ten americkej systém, kdy všechny dráty tahají jedině v pancéřovejch trubkách (conduit) ale regly, měniče pojistky si v baráku navěsí na překližkovou desku.
Asi aby to mělo rychlejší spád, když už něco začne hořet. Ikdyž oni ty baráky mají stejně z prken, tak nějaká překližka navíc vlastně nevadí...
To mě taky zaujalo :) Mimochodem, nevíte někdo, jakej vliv má taková pancéřová trubka pro ochranu proti zásahu bleskem?
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Jenom to celou situaci zhoršuje, není zaručený dobrý vodivý spojení v závitech, indukují se do toho bleskový proudy a pak to v těch spojích začíná hořet. Ochrana proti blesku se jmenuje LPS a v evropě má vypadat fakt jinak. Potom nejsou velký škody na vybavení domu ani po přímým zásahu bleskem (už jsem to tady psal, to co shořelo, bylo špatně připojený, trochu poučení pro další instalace).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Mám možnost koupit solární panely Lintech solár energy (inzerát zde na fóru). Dle údajů výrobce jde o zbytky skladové zásoby po ukončení výroby. Mohou na nich být i drobné vady prý nemají vliv na funkčnost. Vykon bude nejspíše 230 - 240Wp a 9ks. Na co si mám dát pozor a jaká je s těmito panely zkušenost? Doporučujete?
Děkuji za odpověď.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

Odpovědět