Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

HEX editor - ano, je možné upravit pár instrukcí, ale to se týká jen kódu, který spustíš, on něco vykoná a konec.

Pokud máš kód, který má načítat něco z NVRAM a pracovat s tím, a obsah NVRAM je v jemu neznámém formátu, tak můžeš psát v Hexa kódu co chceš a nebude to fungovat nikdy. Potřebuješ totiž nejprve "opravit" obsah NVRAM.

A to bude mimochodem i ten důvod, proč nejde Kostal updatovat z FW1.0 rovnou na FW2.22, tak jak Chappy zmiňoval někde na začátku. Výrobce prostě postupně mění obsah interní NVRAM a předešlému obsahu rozumí vždy jen jedna nová verze FW. Kdybys dal rovnou moc novou verzi, tak její kód starému obsahu NVRAM nebude rozumět. Tímto programátorským postupem se výrazně šetří náklady na testování a ojebává to tak dnes spousta výrobců čehokoliv co má v sobě nějakou inteligenci.

Pokud tomu stále nevěříš, tak to můžeme vyzkoušet: Pošlu ti sadu HDD naformátovanou filesystémem HDFS a tvým úkolem bude upravit MS-DOS6 tak, aby uměl z toho HDFS přečíst soubory. Programování zápisových operací ti odpustím :)

Už to chápeš, nebo jen nechceš uznat, že některé věci nejsou tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od willcz »

fw nejenom ze bude komprimovany, ale muze byt do vice nez jednoho procaku v menici, tzn komunikacni deska to postupne nahraje do ruznych casti meninice.
Jakekoliv hackovani verze v samotne binarce v nejlepsim pripade dopadne tak ze se neflashne a zustane to jen v bootloaderu, protoze slusny bootloader to nejdrive nahraje do ramky, rozbali, udela checksum a az potom to flashne. Po flashnuti se opet udela checksum a teprve potom se to rebootne.

Mozna by byla varianta zkusit zjistit jestli nema Kostal nejaky fw verze 2.3 I pro Sony baterky, klidne I betu, at to muzes rozjet.
To ze nejde downgrade je primarne asi pohodli vyrobce. Je ale blbe kdyz na netu nema stejnou verzi fw pro obe varianty baterky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od rottenkiwi »

Nechápem. Proste som niekedy musel do 1024 B kódu napchať polymorfizmus
aj stealth technológiu a bolo mi šumafuk, na čo je disk naformátovaný.

Zistil som si ako to robí BIOS daného zariadenia, prerušenia na mňa a zapisoval som priamo
upravenou BIOS rutinou.

Takže všetko sa dá, len treba mať na to čas. Źiadna NVRAM ani EEPROM ani nič ma nazaujíma.
Nacpem tam čo len chcem. :)

AKo sa teraz robia patche BIOS-u RX 580 kariet, aby si nevšimol driver, že je BIOS flasnutý ?
No musí sa odrbať CHECKSUM.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne sob bře 10, 2018 9:15 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

willcz: Konečně někdo s mozkem. Díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od rottenkiwi »

Povedzte, kto mi zabráni napísať nový nahrávač firmvéru, v ktorom si ja nastavím,
čo len chcem, ak budem mať dokumentáciu ?

Alebo budem po jednej inštrukcii debugovať povodný ?

Alebo keď nemám WIN, to si ho musím za 130 € kúpiť, len kvoli tomu,
aby som urobil update FW u meniča ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

Odpověděl sis sám, nemáš tuto dokumentaci:
- programovacího rozhraní, které je emulováno ve stávajícím FW
- jednotlivých mikrokontrolerů
- jejich propojení, komunikace
- ovládání silových vstupů a výstupů mikrokontrollerů
- datových struktur

Já vím, že to moc dobře chápeš, jen tvoje hrdost ti nedovolí to přiznat :mrgreen:

Když se všechno dá očůrat přepsáním pár instrukcí v hexadecimálním kódu, tak proč neupravíš kód Bitcoin Core a nepošleš si všechny bitcoiny do své peněženky? Aha - jsou prostě věci, které nejdou.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od willcz »

Podle me jsou to jen plane reci. Zkusil jsem udelat upravu jen samotneho GUI tzn povolit to tlacitko "continue". Uz tato uprava vyvola chybu pri spousteni aplikace s tim ze je porusena integrita.

viz nize:
piko.png
piko.png (7.09 KiB) Zobrazeno 1229 x
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od rottenkiwi »

Predstavte si BIOS GPU, ktorý má CRC kód D4F2. Upravíte latencie GDDR5 a pridáte TDP,
znížite max. teplotu z 94 na 70 *C. Aj tak sú čidla +-10.
Vyjde vám CRC kód F4DC. Čo treba urobiť aby bol CRC kód tých d4f2 ?

Bitcoin core pojde upraviť, ale zmeniť celú históriu prevodov na každom SSD asi ťažko.
Šak preto to bolo takto vymyslené, aby sme sa zbavili treťej strany - certifikačnej autority.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Chappy
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 03, 2018 5:55 pm
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od Chappy »

Páni, klobúk dole pred vami. Nesmierne si cením vašu snahu a ochotu všetkým vám ďakujem.
Pravdu povediac týmto posledným príspevkom z minimálne polovice nerozumiem :D niesom programátor ani nič s tým spojené, každopádne som pochopil že tadiaľ cesta nevedie.

Ešte otázka, myslíte že nápad ktorý som písal hneď v úvode o tom že v oboch tých balíkoch s aktualizáciou ktoré som sťahoval a ktoré sme riešili je program ktorý ako vidíte na obrázku nižšie vymaže UI, aspoň takto to píše, viem že mne treba v prvom rade vymazať FW ale myslíte že to vymaže len UI alebo to vymaže úplne všetko ? V tomto prípade to ide bez problémov spustiť aj následne kliknúť na continue, aspoň teda svieti tak ako by to šlo (viď. obrázok) avšak doposiaľ som to neskúšal z obavy aby mi to už úplne nezablokovalo celý menič.
Picture 1.JPG
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

rottenkiwi píše:Predstavte si BIOS GPU, ktorý má CRC kód D4F2. Upravíte latencie GDDR5 a pridáte TDP,
znížite max. teplotu z 94 na 70 *C. Aj tak sú čidla +-10.
Vyjde vám CRC kód F4DC. Čo treba urobiť aby bol CRC kód tých d4f2 ?

Bitcoin core pojde upraviť, ale zmeniť celú históriu prevodov na každom SSD asi ťažko.
Šak preto to bolo takto vymyslené, aby sme sa zbavili treťej strany - certifikačnej autority.
Nenene, jakou historii převodů a jaká SSD? To mě nezajímá, já si změním kód na svém PC a zapíšu si do Bitcoin sítě informace jaké chci. Stačí mi dokumentace a ta je k Bitcoinu veřejná. A dup, dup a dup...a já to chci takhle a nikoho poslouchat nebudu, protože jsem nejchytřejší na celým světě a nikdy neuznám, že jsem se třeba pletl, to budu raději dělat že nechápu! :yes:


PS: U toho CRC32 stačí změnit pár bitů někde jinde. Vybírá se k tomu místo kde jsou bezvýznamné nuly nebo třeba embeddovaný obrázek.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

Chappy - screenshot evokuje, že s FW to hýbat nebude, tudíž problém s baterií Sony vs BYD se tím nevyřeší. Jestli doteď nemáš problémy s UI, tak po tomhle je možná mít budeš :)
Já říkám nedělej to.

Myslíš si, že kdyby to bylo tak snadné, že by ti fabrika poslala ten mega-formulář na reklamaci? A že by tě strašili tím, že se budou muset vyměnit nějaké desky? Určitě ne.

Proč se jim nechceš znovu ozvat? Ty jsi to snad ukradl někde na poli? :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od willcz »

Pokud neznam jakym polynomem je to CRC pocitane tak, neudelam vubec nic. Protoze nemam jak zjistit jak se dostal sw k tomu CRC. Tecka.

Pro puvodniho tazatele bych pro zacatek zkusil pustit ten updater s parametrem "-AllowDowngradeFw" protoze toto je videt v tom samotnem updateru. Uz je to ze ukazuje sipku dolu znaci ze to umi jen to ma zakazane.
Chappy
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 03, 2018 5:55 pm
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od Chappy »

:D Tak to teda robiť nebudem :D
No youda asi máš teda pravdu.

Nie nie, ak by áno nebál by som sa ani prípadného zničenia :D Kostalu som už písal, ešte včera avšak ako sa dá predpokladať odpoveď bude najskôr v pondelok preto medzi tým sa snažím problém nejako vyriešiť svojpomocne či mi náhodou niekto neporadí, predsa len komunikácia pre mňa ako pre človeka neovladajúceho nemčinu a angličtinu len pomerne stroho je dosť obtiažna :/ Ale ako píšem, písal som im a snáď budú ochotnejší komunikovať aj so mnou a nie len výhradne s dodávateľom.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

Chappy,
Willcz ti našel přesnou syntax toho commandline parametru, kterej jsem už dříve zmiňoval jako jedinou smysluplnou možnost:
willcz píše:...Pro puvodniho tazatele bych pro zacatek zkusil pustit ten updater s parametrem "-AllowDowngradeFw" protoze toto je videt v tom samotnem updateru. Uz je to ze ukazuje sipku dolu znaci ze to umi jen to ma zakazane.
Pořád je to riziko, ale toto bych asi zkusil. Pokud i toto měnič umrtví, tak tě to aspoň nakopne, že v pondělí až budeš volat do Kostalu budeš do telefonu opravdu neodbytnej :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Chappy
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 03, 2018 5:55 pm
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od Chappy »

Pozerám na túto správu resp. príspevok už nejaký ten čas avšak vôbec mu nerozumiem, netuším čo mám spraviť, môžete mi to prosím objasniť ako úplnému amatérovy? Ak máte samozrejme niekto čas takto v sobotu večer :D
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od willcz »

Bud si udelat zastupce na ten FW-Update_02_22_BG_BA a tam napsat jako parameter to -allowdowngradefw
Nebo pustit prikazovou radku, dojit na misto kde je ten FW-Update_02_22_BG_BA.exe a tam napsat FW-Update_02_22_BG_BA.exe -allowdowngradefw
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od youda »

- rozbalíš ten ZIP do nějakého adresáře
- potom vlezeš do příkazového řádku (CMD)
- přejdeš v příkazovém řádku do toho adresáře, kam si rozbalil ten ZIP
- napíšeš FW-Update_02_22_BG_BA.exe -AllowDowngradeFw
- spustí se ten samej program co znáš a dál už jen klepeš myší jako předtím

Když budeš mít štěstí, tak ti to dovolí udělat downgrade.
Znovu upozorňuji - i tak se může stát, že měnič chcípne.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Chappy
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 03, 2018 5:55 pm
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od Chappy »

Bohužiaľ, tak či tak to nejde, kliknúť na continue sa nedá :(
CMD.JPG
Chappy
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 03, 2018 5:55 pm
Reputace: 0

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od Chappy »

A ďakujem za krásne vysvetlenie presného postupu.

Mimochodom mohol by niekto namietať že to je slnkom, slnkom to nieje lebo aktualizovať napríklad tú istú verziu ide, teda aspoň ide kliknúť na tlačidlo continue aj teraz.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kostal PIKO 6.0 BA aktualizacia FW

Příspěvek od gupa »

furt je tam cosi o jakési klávesa něco "space" a helptext a mezi tím downgrade
kod.jpg
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek