20W Opava-Malé Hoštice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

Zdravím,
tak jsem se po krátkém rozhodování :D rozhodl zkonstruovat svůj vlastní fotovoltaický systém, celý systém jsem si dělal sám doma za použití základních nástrojů (svářečka, vrtačka a tak podobně). Rozhodnutí udělat si panel sám a ne si jej koupit jsem udělal po prohlednutí webů nabízejících hotové panelya jelikož jsem student a nemám peníze na rozhazování :D .

Takže ke stavbě koupené solární články 36ks (i s poštovným 400Kč) jsem si spájel do serie a umístil mezi dvě skla tloušťky 4mm a zasilikonoval neutrálním silikonem, který nereaguje s kovem. Rámeček jsem si svařil ze starého L profilu rozměru 25x25mm. Ještě jsem si vyrobil stojan, kterým můžu panely otáčet v obou osách abych zjistil jak nejlíp je natočit víc k tomu asi nebudu psát je to patrné z fotek.

Regulátor a celou řídící elektroniku jsem osadil do koupené krabičky staré měřáčky jsem našel někde ve sklepě a bylo potřeba udělat předřádníky a bočníky a přepsat stupnice což byla fuška, aby to vypadalo jakštakš k světu. Používám k tomu 12ah olověný akumulátor a napájím tím osvětlení mého pokoje 4x4W led 500lm.

Je to jen tak ze zvědavosti a abych si během roku naměřil nějaké údaje a potom se rozhodl jestli má cenu se pouštět do něčeho většího.

Zatím bez sebemenších problémů…zde je pár fotek
P1060210.JPG
P1060207.JPG
P1060217.JPG
P1060216.JPG
P1060215.JPG
P1060214.JPG
P1060213.JPG
P1060212.JPG
Tak doufam, že se teď do mě moc nepustíte :-D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od matej »

Moc milé a hezké :-) Jen tak dál!
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od ResHacker »

Jojo nějak se začít musí...a já jsem podobně jako ty vše také nejprve bastlil - i panel 90Wp jsem si složil z článků, jak píšeš...a jaká to byla radost poprve rozsvítit na tu energii žárovku a rozběhnout notebook...

...dnes už s mými současnými 1,2 kWp a 2,5 kWh úložištěm vaříme, krájíme dřevo, sekáme trávu a dokončuji elektrického skútra, na kterém budu jezdit do práce no a nabíjet hádej kde :)
Pokud máš vztah k elektrice a něco ti řiká ekologie a štvou tě ti prašiví ČEZáci, co si neustále zdražují, jak se jim zachce...jen aby měli na milionové odměny...pak se určitě do něčeho většího pustíš - tomu věř ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od luge »

Pekne.Do niečoho večšieho sa isto pustíš. ;) Pripomína mi to môj zmenšený sledovač.
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

Tak díky za pozitivní ohlasy :-) určitě bude časem něco většího v plánu, jelikož se mi to zdá jako dobře investovné penize a navíc velice naučná "zabáva"...
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od JiříK »

Velmi pěkná práce, oceňuji, žes měl takovou trpělivost! Jen ten regulátor vyměň za jiný, toto je vcelku dost fena-odpojuje příliš brzo. Já jej koupil ze zvědavosti, nechal přenastavit na jiné napětí a stejně to není ono...
Doufám, že vydržíš, zjistíš, že 20W je málo a začneš přidávat-panely, baterky, rozvody... S jídlem roste chuť :-) Já podobně začínal cca. před pěti (nebo šesti?) lety s panelem 5W, paralelním regulátorem DIY a baterkou 7 Ah.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od vata »

Zdravím, super :) Moc se mi líbí ten řídící panel. Mimochodem - jeho zkratka by byla SS-20 :) Jako študákovi Vám to možná už (chválabohu) nic neříká.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

No on zacina pulzne odpojovat myslim kolem 13,6V ja to trimrem nastavil na 14,2V a nechal tak :-) vim ze je to ten nejobycejnejsi, ktery tam muze byt ale zatim ho tam necham...jestli se doma pustime do neceho vetsiho tak to bude cele jinak ;-)
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

No SS-20 je nejaka ruska raketa ne :-D :-D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od vata »

Ano, v osmdesátých letech jsme měli v ČSSR tu "čest".
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od JiříK »

Stary88 píše:No on zacina pulzne odpojovat myslim kolem 13,6V ja to trimrem nastavil na 14,2V a nechal tak :-) vim ze je to ten nejobycejnejsi, ktery tam muze byt ale zatim ho tam necham...jestli se doma pustime do neceho vetsiho tak to bude cele jinak ;-)
Já teda nevím, můj regulátor Juta CMP-03 žádný trimr neobsahuje, ač to i prodejce inzeroval! Plombu na záruku jsem strhnul, celé to kuchnul, je-li trimr uvnitř-není. Zvenčí totiž žáden otvor dovnitř také není. No, a pak jsem prodejce navštívil, aby mi laskavě v rámci záruky hodnoty přenastavil. Takže mám to na 14,9V-počítal jsem s využitím na NiCd. Jenže opětovné připojení k panelům je 13,3V, takže zase špatně. Ta hystereze je příliš velká...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

Urcite souhlasim s tim, ze je to sunt...je to prvni vec ktera by pri pripadnem rozsirovani sla pryc ;-)
Blesk

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Blesk »

Čau chci se zeptat jaký maximální proud ten panel dává, taky mám doma tyto stejný články, doufám že to dá aspoň tu 1A/+-100mA dík
Stary88
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 15, 2012 12:45 pm
Reputace: 1

Re: 20W Opava-Malé Hoštice

Příspěvek od Stary88 »

Blesk píše:Čau chci se zeptat jaký maximální proud ten panel dává, taky mám doma tyto stejný články, doufám že to dá aspoň tu 1A/+-100mA dík
Ahoj,
přesně jak říkaš, při jasné obloze dostávám tak 950mA +- něco. Prostě kolem té jedné ampery.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek