Balancování Pb aku v sérii

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od solárník »

Nový specializovaný obvod od LTC:

http://www.electronicproducts.com/Analo ... eries.aspx

jen škoda, že neuvažují o balancování jednotlivých článků
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od 8milan8 »

Tak tady je i datasheet - http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/3305f.pdf

Celkem zajímavé je využití pomocné (Auxiliary) baterie, která dorovná Ah celého stacku. :)

Jinak je to dělané pro až pro čtyři 12V Pb baterie, ale umí se to pospojovat na větší paky. Je to celkem nastavitelné a má to i jednoduché informační výstupy, které by šli připojit na LEDky.

Moc pěkný obvod. Fakt jen škoda, že nepřemýšlí o jednotlivých článcích. Ale zase která 12V baterie má přístupné jednotlivé články. :/ A 2V články tu asi nemá nikdo.

Spíše by mě zajímalo, jestli by to šlo zneužít na 6V baterie, co jsem to tak rychle prolítl, tak "asi" nee. :/ Tedy pořád se zmiňují jen o 12V, ale v tabulce parametrů jsem žádné takové omezené nenašel. Podle tabulky bych odhadl, že 2V už určitě ne, ale 6V by mělo jít a dokonce tam mají podle mě i pro ten případ ukázané hranice nabití a vybití.... :)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Já mám 2V články.Celých 12 kousků.Takže mě by to rozhodně zaujalo.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od vlkazajac »

fugas píše:Zdravím.
Já mám 2V články.Celých 12 kousků.Takže mě by to rozhodně zaujalo.
Používam pre dvojčlánky ( teda 4V ) balancér od autora Zajíca ( s mojim pseudonymom nemá nič spoločné ). Už som zverejnil, ako to pracovalo na mojom ostrove, je vidieť dorovnávanie napätí na 4,7 V pri absorpcii - pozri stupnicu Cell1. Pre napätie 2 V stačí upraviť vstupný odporový delič.
detail 5 dvojclankov.jpg
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p28443

Ešte link na inú realizáciu s upozornením, že ide vlastne o obmedzovač napätia :

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=299
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od fugas »

To je pěkné a možná bych si i troufnul to pobastlit.Včera jsem zapojil desulfátory a jeden spustil o několik sekund dříve,než ten druhý.Takže tam patrně rozdíl v napětí bude.Díky za info.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
Příspěvky: 15
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Reputace: 7
Bydliště: Velká Polom

Re: Balancování Pb aku v sérii

Příspěvek od Robbiexb1 »

Dobrý den, taky se mi začaly "rozjíždět" akumulátory v sérii , takže bylo třeba postavit nějaký pasivní vyrovnávač napětí. Snad se bude někomu hodit.
Použil jsem tzv. okénkový diskriminátor, cenově do 100 kč.
Můj oblíbenec 2x741 sleduje napětí na aku a pokud jsou stejné, svítí zelená ledka.Pokud má jedna baterie vyšší napětí , sepne OZ a připojí tři ledky, napětí se sníží. Rozdíl napětí se dá nastavit od skoro nulového až po volty jedním odporem.
Kdo chce aktivní, může spínat nějaký DC/DC měnič. Zatím funguje jak má s nastavením 0.2V bez problémů.
Předpokládám, že by fungoval i na 6V, nebo použít jiný OZ.
Přílohy
Pohled na vyrovnávač napětí 2 x 12V
Pohled na vyrovnávač napětí 2 x 12V

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek