Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Mám ještě jednu zajímavou věc: O stránku výš jsme diskutovali o nevýhodách zimního větrání vzhledem k nízké absolutní vlhkosti takového vzduchu. Loni jsem jednou při popolední návštěvě blízké zastavárny "jestli mi tam něco nepadne do oka" :lol: objevil zajímavý zvlhčovač Beurer LW220. Existuje i levnější, téměř stejně výkonná, verze LW110.

Nový je sice poměrně drahý, ale takhle z druhé ruky, za cenu pár stovek (byl jako nový), mi to nedalo ho nevyzkoušet.

Odstraňuje obecné nevýhody zvlhčovačů, které jsme uváděli :
- ultrazuk musí mít upravenou vodu bez minerálů
- parní žere spoustu energie

Tenhle nemá ani jednu z popisovaných nevýhod. Je na obyčejnou vodu a žere řádově watty až desítky (záleží na zvolené rychlosti větráku). Tedy ideální pro solárníky. Celý vtip je v tom, že vysokého výkonu odpařování dosahuje kombinací větráku a soustavou planetových kol se speciálním smáčivým povrchem:
Obrázek
... jejichž součtová plocha je obrovská. Výsledek je tedy takový, jako byste do místnosti pověsili obrovské mokré prostěradlo a ještě ho ovívali větrákem.

Při testech dokázal za noc na střední výkon větráku (má 3 rychlosti, 1 a 2 neruší spánek, 3 jsem v noci nezkoušel, abych nedostal přes držku od manželky) odpařit okolo 2 litrů vody (!). To pravděpodobně předčí většinu zvlhčovačů na trhu. Navíc není ani problém s vodním kamenem v přístroji (majitelé parních ohřívačů zaplesají), jen musíte cca každý měsíc zcela obsah vylít, aby zahuštěné minerály nezačaly krystalizovat. Na planetových kolech se kámen neusazuje, ty jsou neustále omývány vodou.

Na závěr bych to zhodnotil po pár zimních měsících tak, že i při poměrně silném větrání a nízké venkovní absolutní vlhkosti dokázal zatím udržet i přesto absolutní vlhkost uvnitř na minimálně 7g/m3, což je v přepočtu okolo 40% při 20°C a tedy dostatečné. Je to zajímavý a užitečný přístroj, který řeší suchý vzduch při větrání v zimě. Bohužel jen ta cena by mohla být čtvrtinová, ale třeba jde někde na ebay/aukru sehnat levněji. Na druhou stranu - na kolik si ceníte zabránění chřipky, či zánětu průdušek ?? Ti movitější si na přístroj "vydělají" už za týden, kdy nemuseli být na "marodní" ;)
Pulytr
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 02, 2018 2:34 am
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Pulytr »

Provedl jsem novou kalibraci obou čidel. Ta se provádí tak, že se dají čidla ven a zapne se manuální kalibrace. Ta trva cca 6 hodin. jedno čidlo oscilovalo kolem 410-420 a druhé kolem 400. Pak jsem vypnul autokalibraci a čidla dal do pokojů. V ložnici spí 4měsíce staré miminko a při otevřené ventilačce se to drží na 1500ppm. Zavřu ventilačku a CO2 stoupne na 2500ppm :) Tak nevím jestli tomu mám věřit.Relativní vlhkost na zvlhčovači 45%, čidlo netatmo ukazuje 61%. Nepůjčuje někdo ten zkalibrovaný ZG106?
akarudi
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 27, 2013 7:58 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od akarudi »

Tak stále váhám nad těmi MH-Z19 B a nikdo zatím nezmiňoval DS-CO2-20 za cca. 38$ to mi přijde, s velkou šancí, že to bude bez cla, ještě přijatelná cena. https://www.aliexpress.com/item/DS-CO2- ... autifyAB=0 Myslíte, že je to dost dvoukanálový? Osobně nevyžaduju absolutní přesnost, ale ty "tanečky" s kalibrací mi přijdou, že dost komplikují užívání pro lajky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Na první pohled vypadá výborně. Navíc pokud opravdu odpovídá uváděným specifikacím, pak je to výjimečně přesný senzor. Chtělo by to vyzkoušet, nic víc na tom asi od pohledu nevyzkoumáme.

Bez cla to bude určitě. Pokud se podaří přemluvit odesílatele o uvedení nižší ceny, tak asi i bez DPH.

Co se týče kalibrací - je to dnes potíž. Bohužel, dnes jsou na trhu pouze nekalibrované (nebo hodně blbě kalibrované) braky. Dual Beam senzory jsou to nejlepší, co lze koupit a ani ty většinou nemají valnou kalibraci. Taky bych chtěl koupit si CO2 senzor a věřit jeho kalibraci, tak jak se to děje například u teploty/vlhkosti u Sensirionu SHT31, na který se lze spolehnout. Bohužel u CO2 jim to ulítává o stovky ppm, což už je silná nepřesnost, kterou lze těžko tolerovat. Ale snažím se věřit, že buď senzor CDM, nebo tento naposledy uvedený, bude zkalibrovaný správně.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Tak malá korekce, senzor DS-CO2-20 nemá přesnost +-5ppm, jak uvádí linkovaný prodejce, ale +-50ppm, tedy standardní. Našel jsem pouze datasheet v čínštině, ovšem čísla jsou čitelná.

Nikde jsem neviděl popis připojení a protokolu, pouze opět v čínštině v datasheetu. Uvidíme, jestli si s tím nějaký překladač poradí.

Má to 3.3V logiku (což je dobré pro ESP ale ne pro Arduino). Mělo by to umět jednak UART, a snad i I2C.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

Dobrý den, nechci zakládat další téma, mám dotaz na Vaše zkušenosti s čidly relativní vlhkosti. Před rokem jsem pořídil - https://www.az4.cz/sonda-vlhkosti-dixel ... 9/?cid=435
a časem začalo špatně měřit. Ve srovnání s mechanickým měřidlem po roce proměřuje 20 - 30% a to do mínusu... Nikde jsem se nedočetl nic o kalibraci apod. Můžete mi prosím poradit co koupit, ať to dobře a dlouho funguje, či upozornit kde můžu chybovat? Potřeboval bych něco ideálně s výstupem 0-10V popř. 0-20mA.
Díky za Vaše náměty :P
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od willcz »

ten 0-10V vystup bude problem, ale podle me klasika mezi cidly na vlhkost je Sensirion. Vystup je i2c, nebo jeho variace
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

willcz píše:ten 0-10V vystup bude problem, ale podle me klasika mezi cidly na vlhkost je Sensirion. Vystup je i2c, nebo jeho variace
Moc dík, ale i2c neééé. Nemusí to být zrovna 0-10V, spokojím se i s 0-20mA :P
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Naprostá špička v přesnosti (ze zkušenosti max 2%) je bohužel jen v I2C, jak zmínil předřečník
https://www.soselectronic.cz/products/s ... bob-218177
je možné i modul s displejem pro snadné odečítání (má i bluetooth a aplikaci do android mobilu):
https://www.soselectronic.cz/products/s ... get-217297
článek zde
https://www.soselectronic.cz/articles/s ... sht31-1872
pro převod na výstup 0-5V nebo proudový 0-20mA lze použít ve spojení s tímhle senzorem I2C i to nejlevnější Arduino za pár korun.
Ostatní jsou s prominutím "sračky", kde chyba i vyšší než 10% je zcela obvyklá (navzdory tomu, co píše výrobce ve specifikaci).
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

Vím že se mi snažíte dobře poradit a hodnotím to, ale s digitálním výstupem se moc nekamarádím :( I ty ceny jsou krásné, co se dívám na "hotové" řešení je to mnohonásobně jinde... Přes to vše bych dal přednost tomu "svému" :P
To mám očekávat u všech výrobků takové zhoršení parametrů? Kdyby to bylo stabilně 10% tak jsem v klidu, chci to k LOGO! a kompenzace je možná, ale co mi vadí tak radikální změna parametrů časem :( Za rok rozdíl cca 25% je docela divočina :cry: Co jsem se díval tak "hotový" výrobek s mým zadáním je tak 4-6k. Dám je, ale nechci za rok zase řešit takový rozdíl....
Děkuji .
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

A 1-wire by bylo akceptovatelné? Sám používám toto http://www.sedtronic.cz/10004,cz_unica- ... 1wtvd.html ve spojení s Loxonem pro spouštění ventilátoru v koupelně a zatím funguje spolehlivě, akorát nevím jak je na tom s přesností.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Jak je to možný že to tak blbě měří, jestli je to v záruce tak bych to zaty peníze reklamoval ať to třeba pošlou do Itálie a dodají něco co funguje.

Také jestli je to podle vlasového vlhkoměru tak ten netrpí mrazovou bublimací a vysycháváním. Vlas má jiný fyzikální vlastnosti než cosi schované pod tím sintrovaným filtrem. Jestli má nějaký ohřev podle protože je na drátech, tak jestli to není tím, že je teplejší kvůli té elektrice a tudíž sušší.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

xmasin píše:A 1-wire by bylo akceptovatelné?
LOGO s touto sběrnicí spolupracovat neumí :( Chci se vyhnout nějakým dalším převodníkům.
gupa píše:Jak je to možný že to tak blbě měří, jestli je to v záruce tak bych to zaty peníze reklamoval ať to třeba pošlou do Itálie a dodají něco co funguje.
Také jestli je to podle vlasového vlhkoměru tak ten netrpí mrazovou bublimací a vysycháváním. Vlas má jiný fyzikální vlastnosti než cosi schované pod tím sintrovaným filtrem. Jestli má nějaký ohřev podle protože je na drátech, tak jestli to není tím, že je teplejší kvůli té elektrice a tudíž sušší.
Jo, srovnával jsem s vlasovým. Ten mráz vliv mít nebude, jedná se o interiér. Reklamace, no trochu jsem si ho upravil k obrazu svému, ale nic co by mohlo mít vliv na snímání) a patrně to bude dobrý důvod k zamítnutí.
Nikdo tady prozatím nezmínil nějaké kalibrace a ani výrobci to nezmiňují tak snad očekávám dlouhodobou stabilitu právem :roll: Asi sáhnu po Siemens QFA 20xx, snad to u Siemensu zvládli dobře a v tomto segmentu patří k "rozumně" drahým...
Díky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Přijde mi to zbytečné. Ten přesný I2C senzor stojí 152,- Kč + DPH, nejlevnější sestavené arduino stojí 99,- (http://robotstore.cz/kategorie-produktu ... rder=price). To je 251,- Kč plus DPH za senzor plus poštovné. Napsat nebo někde z webu okopírovat krátký prográmek.

Z toho všeho lze rovnou dostávat napětí 0-5V v závislosti na RH. Pro zvýšení rozsahu nebo převod na proudový výstup stačí přidat pár součástek, což už určitě někde někdo zkonstruoval nebo popsal. Určitě stačí zagooglit.

Ty senzory jsou naprosto špičkové, snesou 24/7 ve venkovních podmínkách (ve vhodném krytu samozřejmě) a žádné předražené rádoby industriální řešení, co jsem viděl, ani za dvacetinásobnou cenu (!) se tomu nevyrovnalo.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od youda »

Chlapi,
0-10V či 0-20mA jsou standardy pro průmyslovou automatizaci, čemuž odpovídá i to LOGO od Siemensu.
Hobby-desky jako je Arduino či Raspberry mají mnohem raději digitální komunikaci (jejich integrované A/D převodníky nejsou dostatečně precizní, obzvláště kolem nuly nebo při měření na více A/D vstupech zároveň). Precizní senzory ve standardu 0-10V jsou tedy jen mezi těmi drahými průmyslovými, protože vyrábět je pro hobby-desky nemá ekonomický smysl. Já například potřeboval senzor na přesné měření výšky vodního sloupce, takže jsem zvolil vodotěsnou tlakovou sondu 0-10V od BD senzors za 10 tis Kč.

Pezizka: pokud budeš k tomu Logu chtít do budoucna připojovat i další věci a zkoušet přesnost různých levnějších senzorů, pak dává smysl udělat si konvertor Arduino->0-10V. Přes tento konvertor do Loga dostaneš RS485, I2C, Dallas...

Nebo prostě musíš zůstat u průmyslových sond, takže pro vlhkost Siemens QFA: http://www.zefin.cz/files/qfa%2020...pdf

Chápu, že Logo jsi asi zvolil proto, že je to opravdu robustní kousek s montáží na DIN rail. Nepotřebuje žádný sofistikovaný napájecí zdroj a když ti během instalace párkát spadne na beton a šlápneš na něj pohorkou, tak to, narozdíl od hobby-desek, přežije bez úhony. Pokud by ti nevadilo trochu křehčí zařízení, tak na DIN rail se dnes dá sehnat i hotové Arduino. Ovšem pozor, při čtení 0-10V interním A/D komparátorem nikdy nebude přesné.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

No na to kolik ho to stálo je chyba 25% dost tristní. To to může rovnou odhadovat podle nasliněného prstu :lol:

Já jen uvádím řešení, které používají i profesionální meteostanice, kde je kladen enormní důraz na přesnost a dlouhodobou stabilitu dat a je to ověřené. S teplotou problémy nebyvají, ale s vlhkostí je situace na celosvětovém trhu naprosto tragická. Z poměrně širokospektrálních testů nabídky vyhovělo pouze pár senzorů od německého Bosche a něco málo od švýcarského Sensirionu, který uvádím. Ten má navíc i možnost membránového filtru (lze přikoupit za pár korun), který ochrání senzor před znečištěním mechanickým i organickými látkami. Je možné, že kdyby se podíval na web Sensirionu, asi tam najde senzory i pro standard 0-10V nebo 0-20mA. Já jsem to nikdy nepotřeboval.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od pezizka »

Má to být k tomu LOGO a ty vstupy prostě digitální nejsou... Arduino jsem nezvolil proto, že ho programovat neumím a LOGO není o programování jako takovém, ale spíš o skládání logických obvodů. To je mi bližší a prostě si s ním rozumím. Taky spolehlivost hraje pro mne důležitou roli, ovládám s tím kde co, mám na síti 5 ks a rozšiřujících modulů hafo a nějaké vrtochy nepřichází do úvahy, tedy pro mne.. Jede to bez ztráty kytičky, ani nevím jak přesně dlouho 0BA7 byla tehdy novinka. Tedy až na moje chyby :) Nemám sice Arduino vyzkoušené a možná ho budu "pomlouvat" ale zas tolik mu nevěřím. Jako zprostředkovatel k té vlhkosti by asi šlo, ale ač je cena násobně jinde jsem ochoten to dát za "hotový" a hlavně kvalitní snímač s mým zadáním ač chápu, že by to šlo řešit mnohem levněji a patrně i kvalitně. Ten návod k QFA mám i v češtině, každopádně díky za odkaz. Ten senzor hladiny je patrně ponorný tlakový, že jo? Taky jeden používám na výšku hladiny do 60cm H2O a toto jediné funguje perfektně. Je fakt, že ty ceny to je brutus.
Po tom sensirionu ještě pošmejdím, snad něco najdu. Ten nasliněný prst je trefný :) Je to ale ještě horší, snímá si to jak chce. Sice čidlo reaguje, ale těžko se i odhaduje jestli je tam nějaká linearita... Co to teď "šmíruju" odchylka byla i skoro 50% :uh: Nejradši bych to urval ze zdi hned, ale musí to ještě chvíli vydržet s korekcí, která to aspoň jakš takš srovnává.
Edit: Od sensirionu jsem našel jediný analog:
http://cz.farnell.com/sensirion/sht31-a ... dp/2474219
Asi to prubnu, ta cena leží opravdu moc jinde a v datašítu slibují stabilitu do 0,25% ročně, to než dožene tento krám tak budu mít fousatá i pravnoučata :yes:
Naposledy upravil(a) pezizka dne úte úno 27, 2018 11:55 pm, celkem upraveno 1 x.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Jen poznámka - mně jedno Arduino řídí už 6 let celý solární systém. Druhému jsem svěřil do opatrování kompletní management cca 8kWh LiFePO4 baterií, kde cena selhání by byla obrovská. Ani jednou jsem nemusel žádné z nich za ta léta resetovat, nebo dokonce vyměnit. Pokud je dobře napsaný program a ošetřené vstupy, je to v podstatě nesmrtelná a vysoce spolehlivá záležitost.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Moje idea dobudoucna je takováto. Stačí potom jedno malé PC (pc stick), přepínač a stovky měření. Třeba i ten vlasový vlhkoměr s levnou webkamerou by bylo řešení.

https://www.youtube.com/watch?v=YmBNRVuW8i4
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek