Bitcoin - měna nezávislého člověka

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od FRSO »

Tak tomu teda moc nevěřím, pochybuji že bude tolik odvážných lidí co si koupí ten BTC za tolik peněz a pak s tím bude platit v obchodech. Jinak přeji krásný slunečný den *sun*
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Aj eurá či USD si kupujeme, aby sme s nimi platili v obchode. Niektorí nakupujú akcie či podiely.
No a niektorí si od banky požičajú 50000 € na byt, ale vrátiť musia 150 000 €.
Načo je mi banka, ktorá má vymedzené ot. hodiny, jeden prevod trvá 3 dni, 25./26.12. nič nepošlem,
čakám jak .... v banke 2 hod, aby som išiel na rad, lebo chcem vybrať zisk z term. vkladu,
ktorý z 3000 € za 2 r. činí 55 € a ešte mi z toho 20 % stiahnu ? To čo je za vy ..... systém. :)
Tie peniaze zarobil moj otec, ktorý mal 23 000 Kčs, ako zvárač a viac ako polovicu mu zdanili
1. krát, potom to dal do banky, tam to zdanili 2. krát, zaplatím za to el., tak mi dajú 3. daň,
a ešte v rámci faktúry je položka 4. daň. To čo je za systém, že mňa ako vlastníka majetku
4-krát zdaňuje ? Len preto, že si chcem na indukcii uvariť raňajky, lebo nemožem zo zdrv.
dovodov ráno používať plyn ? A za 44. r roboty dostal moj otec 380 € dochodok a po smrti
mu dali 79 € pohrebné ? To za 79 € som mal urobiť pohreb ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od pezizka »

rottenkiwi píše:Trh s cryptomenami je len na začiatku, chýbajú kvalitní programátori, ktorí sú schopní v tejto
oblasti pracovať. A postupne, ako sa to rozbehne a meny budú akceptované vo všetkých obchodoch,
tak sa cryptomena stane niečím tak samozrejmým, ako je dnes web či mobil.
rottenkiwi píše:Aj eurá či USD si kupujeme, aby sme s nimi platili v obchode. Niektorí nakupujú akcie či podiely.
No a niektorí si od banky požičajú 50000 € na byt, ale vrátiť musia 150 000 €.
Načo je mi banka, ktorá má vymedzené ot. hodiny, jeden prevod trvá 3 dni, 25./26.12. nič nepošlem,
čakám jak .... v banke 2 hod, aby som išiel na rad, lebo chcem vybrať zisk z term. vkladu,
ktorý z 3000 € za 2 r. činí 55 € a ešte mi z toho 20 % stiahnu ? To čo je za vy ..... systém. :)
Tie peniaze zarobil moj otec, ktorý mal 23 000 Kčs, ako zvárač a viac ako polovicu mu zdanili
1. krát, potom to dal do banky, tam to zdanili 2. krát, zaplatím za to el., tak mi dajú 3. daň,
a ešte v rámci faktúry je položka 4. daň. To čo je za systém, že mňa ako vlastníka majetku
4-krát zdaňuje ? Len preto, že si chcem na indukcii uvariť raňajky, lebo nemožem zo zdrv.
dovodov ráno používať plyn ? A za 44. r roboty dostal moj otec 380 € dochodok a po smrti
mu dali 79 € pohrebné ? To za 79 € som mal urobiť pohreb ?
Tak, tak... Sotva je trh s kryptoměnami jen na pouhém začátku a už je z toho spekulativní komodita :cry: Proč asi? No a kvalitní programátoři budou asi chtít kvalitní výplaty. Kde se na ně asi tak vezme, když jenom udržení tohoto systému stojí nekřesťanské materiální a energetické prostředky už teď? Píšete, že kupujete éčka a dolary. Já ne! Já žiji v ČR a vystačím s Kč. Pokud tedy neopustím toto území a nemusím se přizpůsobit zvykům jiného kraje... Až bude pouze kryptoměna budou se platit stejné poplatky jako teď, nebo si myslíte někdo něco jiného? Nikdy jsem kryptoměny netěžil a ti co to dělají tak s vidinou lehkého zisku. Ti co obchodují opět ze stejné pohnutky. Schválně ať se přihlásí někdo kdo nakoupil kryptoměnu za fiat jen z toho důvodu aby za ni mohl nakoupit. To teda sorry ale chci ho znát :lol:
Potom Gupa který chce dopřát kvalitní grafiku svému synkovi tak je donucen zaplatit za to že stejný matroš může vydělávat? Potom se někteří střapčí, že máslo stojí 60Kč? Za komárů stálo 10Kčs, jen pro připomenutí. Má stát tolik kolik je jeho reálná výrobní a obchodní cena, i tak je levné, tehdy jste měli výplatu 2kKčs!
Jako by jste si koupili dodávku pro svoje osobní potřeby a museli zaplatit víc jen proto, že se s ní dá vydělávat.
Tato debata se zvrhla... Kdo bude platit kryptoměnou nezávislý jistě nebude, energie sítě, poplatky a posléze i daně.
A jestli spálíte přebytky v těžbě? Budiž, ale žádnou nezávislost v tom nevidím. Copak jste si vyrobili panely, odlili měď (vyrubanou ze země jen vlastníma rukama) na kabely atd?
Nikomu nic nezávidím, já se tohoto neúčastním. Nestojím o měnu která kolísá bezmála o 1000% během roku. To není měna....
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od střídač_N »

rottenkiwi píše:Trh s cryptomenami je len na začiatku, chýbajú kvalitní programátori, ktorí sú schopní v tejto
oblasti pracovať..
Ale kdepak, to, co kryptoměnám schází nejvíce jsou nadšenci co nastrkají peníze do toho létadla. To chybí nejvíce. Co s tím mají programátoři společného, nebo že by právě oni přišli s rancem peněz a vyfutrovali někomu jinému růst.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Kto z vás vie naprograqmovať celý systém, od vygenerovania meny a uvedenia na trh, cez pooly,
cez platobné karty či trezory/app pre mobily, aby som tou menou mohol bežne platiť, všade,
a aby som nemusel behať pre € do bankomatu,lebo v našej dedine predavačka nemá terminál,
lebo banka diktuje podmienky a ja si chleba a Nitran s kremžskou nekúpim, lebo sa to nedá.

Takže bežím do bankomatu, sa samozrejme nie je práve na tej ulici elektrina, tak bežím
do PrimaBanky a vyberám 10 € na raňajky, po poľadovici sa vraciam do obchodu v dedine
a konečne si kupujem chleba.

No ale to som si ho mohol rovno upiecť a stálo by ma to menej enegrie.

Takže kto už uviedol nejakú menu do obehu, z tých čo tu vypisujú ? Kolko rokov mu trvalo
štúdium programovania, analýzy, algebry , ...... etc. ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od youda »

V přechodu na elektronické platby je samozřejmě budoucnost. Ve Švédsku to dovedli do krajnosti, když tam bezhotovostní platby přijímají i kostely a žebráci (Tak mne napadá, že si vůbec nedovedu představit, jak asi vypadá takový švédský žebrák...) Dokonce už i v Praze se na některých ulicích dá zaplatit parkování kreditkou! Když jsem to viděl poprvé, tak jsem byl po letech pražských anachronizmů tak překvapen, že mi ukápla slza.

V českých zemích se také ještě donedána platilo groši a zlaťáky, na Slovensku lahvemi pálenky, a dnes, po pár stoletích, všichni věříme barevným papírkům :)

Bitcoin a další současné kryptoměny pravděpodobně potká smutný osud průkopníků, nicméně lze předpokládat, že do budoucna budou bezhotovostní platební systémy používat některé jejich principy. Akceptaci jednotné měny v rámci celého známého světa vidím jako nepravděpodobou, neboť národní měna je jedním ze způsobů, kterým vlády drží v šachu svoje ovčany. A to je právě důvod, proč jsou establishmentu a centrálním bankám dnešní kryptoměny nepohodlné. Udělají tedy vše pro jejich zdanění, potlačení, zničení. Teprve poté zavedou vlastní systémy, tentokrát však již vybavené možností online parametrizace (čti "zadními vrátky").

Co se týče konkrétně Bitcoinu, dokud bude existovat "block reward", bude probíhat těžba a určitě i nějaké transakce. Jak se bude block reward zmenšovat, lze očekávat iniciativy miner poolů k přijetí takových úprav v algoritmu, aby si mineři zajistili pokračování příjmů (bez nutnosti spoléhat se na nesmyslně vysoké transakční poplatky). Teoreticky si dovedu představit, že by mohlo dojít dokonce ke změně algoritmu z POW na nějaký méně energeticky/výpočetně náročný. Jelikož by však pro takovou změnu bylo potřeba hlasování většiny minerů, určitě se to nestane. Logicky, proč by si odhlasovali algoritmus, který by jim vzal výhodu toho, že drží majoritu výpočetního výkonu...

Nějakou hodnotu tedy Bitcoin bude mít ještě velmi dlouho. Volatilní bude tak jako dosud, ale i tak bude možné do Bitcoinu relativně bezpečně uložit prostředky, viz historické grafy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Nainštalujem Cuda Toolkit v Ubuntu, ale kompilátor ho nevidí, tak v čom može byť problém ?
Tak nemožem skompilovať veci pre Nvidia karty, len pre AMD.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Už som vyskúšal niekoľko kombinácií driver/cuda a stále mi to píše Driver/Library version mismatch.
Tak ako zistím, akú verziu Cudy k akej verzii driveru ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od Kostěj »

rottenkiwi píše:Už som vyskúšal niekoľko kombinácií driver/cuda a stále mi to píše Driver/Library version mismatch.
Tak ako zistím, akú verziu Cudy k akej verzii driveru ?
https://developer.nvidia.com/cuda-gpus
Jaká je to vlastně GPU?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od jahodovák »

Tak jak to tu sleduji,asi by bylo nejlepší se vykašlat na práci a jen těžit virtuální měnu a budem se mít všichni velice dobře a bez práce,jen mi potom není jasné,kdo bude dělat..nebo se pletu a některým stačí k životu jen virtuální měny..nemyslím tím že s nima spekuluje ale dá si jí třeba ke snídani....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenže mňa za 35 r. nechce nikto dovoliť študovať a za 25. r. ma nechce nikto ako schizofrenika
zamestnať. Tak to mám zomrieť od hladu, alebo radšej ťažiť ? Zo 145 € sa vyžiť so 7 diagnózami nedá.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od gupa »

ovladače pro x86 jsem našel třebas toto:
https://www.geforce.com/drivers/results/130645

Ještě geforce má pro x86ARM, a X64
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Aj tento ovladač som skúšal, ale keď skompilujem program pre Cuda 2.0 platformu,
tak keď sa program spustí, tak vypíše, že nenašiel žiadnu kartu. Ale karta ide OK.
Takže nefunguje tá Cuda 9.1, možno pre tú kartu treba inú Cudu. Ale akú ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od Kostěj »

Mělo by to chodit: https://developer.nvidia.com/cuda-downl ... tro=Ubuntu
Verze driveru 390 je pro tu kartu k dispozici + cuda toolkit 16.04 nebo 17.04.
Jaké verze tam máš?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od gupa »

Řekl bych že tam bude nějaká kolize vícero ovladačů.

jak to řeší je třebas tu: https://stackoverflow.com/questions/430 ... n-mismatch
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Ďakujem gupovi a Kosťějovi za pomoc. Takto to už funguje.
Přílohy
2018-02-27_10-45-21.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od gupa »

Zeptám se blbě, často jsem si (youtube) všiml toho, že na 1xPCIE jsou šňůry a prodlužky pro opodál upevněné grafické karty, které ale jsou na výstupu po 16X PCIE.(těžko se to hledá v parametrech karet, vím že slot je něco jiného než skutečně zapojených pinů)

Jak je to s výkonem když např. 5, ale klidně i více karet, je k desce zapojeno jen po jedné lince PCIE a přitom jich má na výstupu podle parametrů mít linek 16? Vycházím z parametrů výrobce desek, ten má zpravidla 1-3 sloty PCIE v.3.0 16x, potom něco pro dnešní M.2 4x, stím že je dalších jednou tolik slotů 1x v rychlosti PCIE. podle čipsetu a slotu a typu nebo řady procesoru.

Nejde mi to do hlavy. Copak samotné zpracování výpočtů už na vstupu co je zároveň výstupem linky PCIE 1x stačí? Není to výrazné rychlostní omezení a redukce takto zapojovat karty? Co třeba pochopím, že externí grafická karta co má thunderbold ver.3, pro plné využití potřebuje linek PCIE min 4x ve verzi pcie (3.0).

Existuje natoto odpověď? Díky.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Záleží na algoritme a spracovaní údajov kartou. Pri hrách ide o neustále nahrávanie dát,
medzi CPU resp. DDR4 a GDDR5/X či HBM u GPU. Tam záleží na tom, čo tvorí najužšie hrdlo.
Záleží aj na PCI-X 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 a počte liniek.

U počítaní niektorých kryptomien, sa nahrá DAG file do GPU, takže GPU musí mať min.
takú pamať, aká je u ETH napt. 2.4 GB, takže čoskoro 3 GB karty prestanú ťažiť,
ak ide o PoW.
Potom sa nahrá do výpočtových jednotiek GPU príslušný program na spracovanie.
A z GPU sa potom paralelne vyberájú len výsledky, čo je pár desiatok bytov.

Takže sa na PCI-X 4x dá napojiť 4 karty, na PCI-X 1x po jednu. Sú aj risery na M.2 slot
a sú aj risery a reducie PCI-to-PCI-X.

Sú aj dosky ktoré majú 19 GPU slotov x1 a 3x 24-pin ATX konektor na 3 zdroje.
U zdrojov je podmienka, aby mali najprv transformáciu na 12 V a potom z 12 v na
5 a 3.3, ináč sa zdroj nepodarí zosynchronizovať a vetva 5 V vypadne.

Tak isto CPU u miningu na GPU nerobí skoro nič, takže sa dá 6 jadier z 8-mich vypnúť v BIOS-e.

Je tiež odporúčané použiť na monitor kartu v CPU, aby sa odľahčila tá v PCI-X 16x.

Potom treba kúpiť buť Win 10 + blockchain drivers, alebo Ethos za 40 €.

Potom si treba cez git stiahnuť zdroják, nastaviť parametre pre cmake .. -D xxxxzzzz, skompilovať
kód pre CPU, GPU AMD, GPU Nvidia.

Ak to nejde, treba prílušné drajvre + AMD SDK Toolkit + Nvidia Cuda Toolkit.

CPU pre ťaženie je vhodné s AES.

Potom treba pozapájať risery tak, aby sa neprekročilo prúd. zaťaženie káblov,
čo je u SATA cca. 4 A, u PCI-X 8 pin 150 W, u molexu cca. 10 A.

Niektoré zdroje majú veľa molex konektorov, ale vetvu majú max. 150 W, takže tam
treba u riserov použiť ten 6 pin konektor.

Zdroj treba stabilný, s min. ripple na vetvách čo nemá problém s crossload záťažou,
ináč skoro vyhorí.

Tiež ak ťažím roky, tak radšej Titanium alebo Platinum, ako 85 % účinnosť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět