Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
ondra.kurik
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 16, 2018 1:33 pm
Reputace: 2

Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od ondra.kurik »

Ahoj, rád bych se zde podělil se zkušenostmi s hybridní FVE se střídačem GoodWe GW3648D-ES s bateriemi Pylontech US2000B+.
Můj známý si postavil hybridní 1f FVE 3,24 kWp se střídačem GoodWe a bateriemi Pylontech US2000B+. Stříadeč je typ vše v jednom s dvěmi MPP a rozsahem 125V - 550 V DC, asi nemusím úplně představovat. Střídač je spojen s bateriemi typu LiFePO4 s nominálním napětím 48V a kapacitou 2,4 kWh na rack, jsou tam dva racky.
Baterie jsou se střídačem spojeny dvěma silovými vodiči a jedním datovým kabelem s CAN komunikací.
Střídač má připojení pro síťové napětí a výstup Back-up, který je aktivní i v případě výpadku sítě. Na vstupu do domu je ještě Ez Meter, který hlídá toky energie do/z domu.

Funguje následovně, v případě výroby FVE nejdříve pokrývá spotřebu domu, následně dobíjí baterie a pokud jsou přebytky, tak posílá do sítě, pokud jsou povolé, pokud ne, tak omezí výrobu FVE.
V případě, že spotřeba v domě je větší jak výroba, dodává střídač energii z baterií.
V noci dodává z baterií a hlidá nulový přetok na EZ Meteru, aby nedodával v noci do sítě.

Za dobu provozu jsem odhalil dvě abnormality:
1. při projení obou MPP, jedno vyrábí více než druhé i když jsou oba MPP se stejným počtem panelů. Ozkoušeno prohozením obou polí i provozem pouze na jednom MPP
2. V noci při nizkých spotřebá do 200W a někdy i nad 200W střídač nedodává z baterií ale ze sítě, co mi přijde jako největší problém, protože noční spotřeba domu se pohybuje okolo 150W.

Chtěl jsem se zeptat, zda někdo nemá podobný problém, případě jak ho vyřešil.

Jinak FVE funguje správně, celý systém je doplněn ještě o wattrouter, který případné přebytky posílá do bojeru. V posledních dnech, kdy poměrně hodně svítí, FVE dokáže nabít bateriei bojler, takže je dům z 80% soběstačný.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od marko250 »

Není tam zaplá nějaká funkce standby ,nebo šetřící na těch 200W,na kterou nedokáže zareagovat?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od střídač_N »

ondra.kurik píše:....... v případě výroby FVE nejdříve pokrývá spotřebu domu, následně dobíjí baterie..........
Majitelů těchto střídačů moc nebude, tudíž řešení asi nikdo nenabídne.

V každém případě by mne zajímalo zdali " FVE nejdříve pokrývá spotřebu domu" jde nějak vysledovat a zdali je dle možností výrobce tento střídač schopen funkce bez baterky.
ondra.kurik
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 16, 2018 1:33 pm
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od ondra.kurik »

střídač_N píše:
ondra.kurik píše:....... v případě výroby FVE nejdříve pokrývá spotřebu domu, následně dobíjí baterie..........
Majitelů těchto střídačů moc nebude, tudíž řešení asi nikdo nenabídne.

V každém případě by mne zajímalo zdali " FVE nejdříve pokrývá spotřebu domu" jde nějak vysledovat a zdali je dle možností výrobce tento střídač schopen funkce bez baterky.
Při prvních testech střídače jsme připojili FV panely a následně síť a střídač fungoval, ale oficiálně nikde napsané není, že funguje i bez baterií.

Jak jsem psal, na vstupu do domu je nainstalovaný elektroměr (EzMeter), který měří dodávku / spotřebu v domě. V případě, že FV vyrábí dochází nejdříve k pokrytí vlastní spotřeby, střídač se snaží udržovat nulovou dodávku na elektroměru, pokud je výroba větší než spotřeba, tak začně dobíjet baterie, opět se snaží udržel nulovou dodávku, tedy maximální využítí v domě. Pouze tehdy, pokud je výroba natolik velká, že pokryje spotřebu i nabíjení baterií, dodává střídač do sítě, přetoky do sítě lze omezit.
ondra.kurik
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 16, 2018 1:33 pm
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od ondra.kurik »

marko250 píše:Není tam zaplá nějaká funkce standby ,nebo šetřící na těch 200W,na kterou nedokáže zareagovat?
Bohužel nastavování tohoto střídače má omezené možnosti a možnost jako Standby či minimum load zde není.
Mimochodem, nastavit střídač lze pouze aplikací pro mobilní telefony, což je dost omezující :-)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od tomas »

Já se chystám na instalaci tohoto střídače. Střídač už mám ve skladu, ale teď na tu instalaci nejsou podmínky. Takže je to na chvíli odloženo.
GoodWe tak jako i některé verze InfiniSolar umí fungovat i bez akumulátoru.
Kde je ta aplikace pro nastavení?
Vlastní spotřeba 200W bude asi nějaká chyba nebo porucha, to nemá ani třífázový 10kW InfiniSolar. A zákazník si teď vybral GoodWe právě proto že by měl mít menší spotřebu a větší účinnost (je bez ventilátorů) než InfiniSolar.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od zajo »

aplikace je na google store https://play.google.com/store/apps/deta ... nage&hl=cs


nejedná se o vlastní spotřebu, ale o omezení kdy spotřeby pod 200W se "nesosá" z baterky, ale ze sítě, pravděpodobně z důvodu účinnosti přeměny z DC48 na AC220 (jako u všech měničů) při malých výkonech a nastavení pro "západní" trh kde spotřeba domů neklesá pod tuto hodnotu. Podle infa od "dodavatele "mé" FVE se to už řeší a hledá se řešení. (posunutí virtuální nuly.)
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
ondra.kurik
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 16, 2018 1:33 pm
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od ondra.kurik »

tomas píše:Já se chystám na instalaci tohoto střídače. Střídač už mám ve skladu, ale teď na tu instalaci nejsou podmínky. Takže je to na chvíli odloženo.
GoodWe tak jako i některé verze InfiniSolar umí fungovat i bez akumulátoru.
Kde je ta aplikace pro nastavení?
Vlastní spotřeba 200W bude asi nějaká chyba nebo porucha, to nemá ani třífázový 10kW InfiniSolar. A zákazník si teď vybral GoodWe právě proto že by měl mít menší spotřebu a větší účinnost (je bez ventilátorů) než InfiniSolar.
Aplikace pro nastavení se jmenuje EzManage, uživatel se musí připojit k WiFi střídače a pak nastavovat.
Spotřeba 200W je spotřeba v domě běhěm noci (routery, kamery, lednička mrazák, PLC, atd), samotný střídač má nízkou spotřebu něco okolo 30W.
Spíše mě zaráži, že střídač nedokáže tuto spotřebu pokrýt z baterií, ale bere ji ze sítě.
Prosím dejte vědět jak jste dopadlo s instalací a zda se tento "problém" projevuje i u Vás.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od zajo »

ondra.kurik píše: Spíše mě zaráži, že střídač nedokáže tuto spotřebu pokrýt z baterií, ale bere ji ze sítě.
Prosím dejte vědět jak jste dopadlo s instalací a zda se tento "problém" projevuje i u Vás.
U mne se to "projevuje také, teď v zimě mě to ani tak nevadí, když je toho slunka tak málo - proč tu energii cpát do "tepla" a k tomu přes zimu je větší "stálá" spotřeba (nad těch 200W) ve větším časovém úseku dne, v létě to "vadí" více.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od rva »

A nedá se to "vyřešit" vypnutím DS? V ostrovním provozu si nepřicucne ze sítě nic a v noci, kdy neběží žravé spotřebiče, to nemusí tak vadit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od zajo »

rva píše:A nedá se to "vyřešit" vypnutím DS? V ostrovním provozu si nepřicucne ze sítě nic a v noci, kdy neběží žravé spotřebiče, to nemusí tak vadit.
lze vypnout DS a jet jen na backup části měniče, FVE je na baráku kde bydlí jen má 74 letá mamka a chtít po ní nějakou obsluhu se zapínáním a vypínáním DS podle toho co potřebuje by bylo asi na ni moc s tím, že se chytá instalace TČ vzduch-voda tak i zbytečné.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od marko250 »

Já bych měl prosbičku na měření účinnosti tohoto zázraku(dle manualu),vypl bys DS a jal měřit reálné toky do a z měniče jen z baterky.Účinnost MPPT 99.9% a měniče 97.6% je jako z říše snů a velmi by mě zajímala realita.Pak to hoď sem: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 2&start=40
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od josse »

To není z říše snů, ale použití součástek dnešní doby. Většina výrobců pokrok považuje za plýtvání. A nechtějí měnit design starý 10 let, někdy i více.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od vk_1 »

marko250 píše:Já bych měl prosbičku na měření účinnosti tohoto zázraku(dle manualu),vypl bys DS a jal měřit reálné toky do a z měniče jen z baterky.Účinnost MPPT 99.9% a měniče 97.6% je jako z říše snů a velmi by mě zajímala realita.Pak to hoď sem: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 2&start=40
U těch 97.6% by mě zajímalo aktuální zatížení a okolní teplota. Na druhou stranu, pokud se to opravdu pasivně uchladí, může to být jeden z těch efektivnějších měničů. Jsem zvědavý na reálná čísla.

Pokud vím, tak GoodWe se aktuálně používají i v instalacích s dotací - tam nění nějaká podmínka oficiálního měření účinnosti ve zkušebně?
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od vk_1 »

ondra.kurik píše:
tomas píše:Já se chystám na instalaci tohoto střídače. Střídač už mám ve skladu, ale teď na tu instalaci nejsou podmínky. Takže je to na chvíli odloženo.
GoodWe tak jako i některé verze InfiniSolar umí fungovat i bez akumulátoru.
Kde je ta aplikace pro nastavení?
Vlastní spotřeba 200W bude asi nějaká chyba nebo porucha, to nemá ani třífázový 10kW InfiniSolar. A zákazník si teď vybral GoodWe právě proto že by měl mít menší spotřebu a větší účinnost (je bez ventilátorů) než InfiniSolar.
Aplikace pro nastavení se jmenuje EzManage, uživatel se musí připojit k WiFi střídače a pak nastavovat.
Spotřeba 200W je spotřeba v domě běhěm noci (routery, kamery, lednička mrazák, PLC, atd), samotný střídač má nízkou spotřebu něco okolo 30W.
Spíše mě zaráži, že střídač nedokáže tuto spotřebu pokrýt z baterií, ale bere ji ze sítě.
Prosím dejte vědět jak jste dopadlo s instalací a zda se tento "problém" projevuje i u Vás.
Přijde mi, že těch 200W si měnič (nebo ten Ez Meter na vstupu ze sítě) nechává jako rezervu, aby zabránil přetokům do sítě - aby na to dokázal dostatečně rychle zareagovat. Případně je ten EZ meter špatně zkalibrovaný. Samozřejmě, může to být i úplně jinak :)
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od Nicholas »

vk_1 píše:Pokud vím, tak GoodWe se aktuálně používají i v instalacích s dotací - tam nění nějaká podmínka oficiálního měření účinnosti ve zkušebně?
Je tam tuším podmínka na evropskou účinnost min. 96%. Jak se evropská vážená účinnost počítá je uvedeno např. zde: http://www.solarselections.co.uk/blog/t ... ak-vs-euro (ze 48% je to účinnost při 50% zatížení a z 20% při 100% zatížení)
97,5% DC->AC je dost pěkná hodnota, to mají např. Froniusy.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od DanoP »

Dosadil som si hodnoty do vzorca pre vypocet euro ucinnosti pre menic PIP4048, pre zjednodusenie som pocital konstatny odber naprazdno 35W a nebral som zvysenie strat pri plnom vykone. Vysla mi euro ucinnost 97,24%. Ten vzorec uspesne maskuje nizku ucinnost pri malej zatazi.
Podiel jednotlivych ucinnosti podla zataze je 3% pre zataz 5%, 6% pre 10%, 13% pre 20%, 10% pre 30%, 48% pre 50% a 20% pre 100% zataz. Pre zujimavost ak znizim straty na 20W v tom istom pripade mam eu ucinnost 98,38%.
Ak straty linearne zvacsim z 35w naprazdo na 135W pri plnom vykone dostanem eu ucinnost 94,9%.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... takže střídačová obdoba "měření" emisí čmoudů ... :uh: . Na papíře vše v cajku velle schene ale realita na poblití , supr ::facepalm:: . Fakt to chce pořádnou deratizaci :twisted: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od tomas »

ondra.kurik píše: Aplikace pro nastavení se jmenuje EzManage, uživatel se musí připojit k WiFi střídače a pak nastavovat.
Spotřeba 200W je spotřeba v domě běhěm noci (routery, kamery, lednička mrazák, PLC, atd), samotný střídač má nízkou spotřebu něco okolo 30W.
Spíše mě zaráži, že střídač nedokáže tuto spotřebu pokrýt z baterií, ale bere ji ze sítě.
Prosím dejte vědět jak jste dopadlo s instalací a zda se tento "problém" projevuje i u Vás.
Děkuji za informace i zajovi.
V mém případě se to asi neprojeví, distribuční síť tam nebude, bude to ostrov. Místo DS bude možná někdy centrála.
A veškerá spotřeba bude připojena na backup svorky. EzMeter jestli tam bude (musí tam být?), tak před tou centrálou pokud tam někdy bude.
S tou vlastní spotřebou 30W jsem si tedy oddechl.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh

Příspěvek od tomas »

josse píše:To není z říše snů, ale použití součástek dnešní doby. Většina výrobců pokrok považuje za plýtvání. A nechtějí měnit design starý 10 let, někdy i více.
No pro ty co používají 60 kilové měniče s LF trafy v designu 80-90 let je to dost nepředstavitelné. :lol:
Dá se jít ještě dál i na 98-99%, ale to už není měnič, ale pouze střídač s napájením 400-850Vdc s vlastní spotřebou do 2% i při výkonu třeba 85kW.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek