24V vs 48V system

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od volente »

O kombi MPPT Axpertu jsem silne uvazoval (http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -24v-3000w) Ale v dokumentaci jsem nenasel ze je mozne AC menic vypnout, coz je pro me zasadni.[/quote]

Nevím co je v dokumentaci, ale cvaknu vypínačem a měnič je vypnutý, na jeho výstupu není napětí ani když je připojen k síti. Funkce regulátoru zůstává zachována i při vypnutém měniči.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od Brčo »

Už skoro 2 roky fungujeme bez DS,rozvody iba na 220 V 1 menič( 3,5 KW). Rok a pol s 2,25 KWp- s malými obmedzeniami v decembri a januari(pralo sa,ked svietilo :D ) a teraz druhú zimu už 6 KWp bez akychkolvek obmedzení a to ::pv:: tahá aj stavbu domu..
Ja osobne by som ani nechcel 24/48 V -stačilo,ked som ženu učil ,že ked perie,nech nevysáva :o :o
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od OstrovVOstrove »

marko250 píše:Lednice ano,ale mražák takto neohlídáš.Kdyby záleželo jen na mě tak el. lednici nemám v ostrově vůbec.Jen bych udělal zateplený box ve sklepě(v zemi) a jako zdroj chladu odebíraná studená voda průtokově v plášti boxu.Na to víno,máslo a trocha salámu se sýry,jogurty a čerstvým masem dostačující.Každý den jedu autem do a z práce tak nevidím důvod hromadit v ledničce kokotiny na týden ,jako má žena :-) . A 5kWp pro dva je jen tak tak s klasikou jako pračka ,myčka atd. Tady jsem dával výčet dnů svitu,soběstačnost 8kWh- a více,poloviční 3.5-8kWh,houby pod 3kWh. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 818#p69818

Box samozřejmě nerez plech a kondenzát odveden pryč,izolace nenasákavá,buď na plech fólie a pak až nástřik PU pěny,nebo hydro nátěr.
Ano souhlasim ze sklep by stacil, Zili jsme pul roku v obytnaku uplne bez lednicky a bez problemu (maso moc nejime a ostatni chvili vydrzi). Nicmene budovat sklep ci box se mi zda trosku zbytecne kdyz mesi lednicka bez mrazaku sezere jen 200Wh/den.

Jinak ja ten ostrov neplanuju pro dva, ale pro rodinu :-) Zatim 3-clennou. Samozrejme ze nebudeme mit spotrebu jako klasicky barak 10kWh/den. Barak budeme teprve stavet a muzu ho prizpusobit. Tedy vareni na plynove bombe, ohrev vody v zime drevem, pracka na teplou vodu (ohratou tim drevem). mycka vubec, televize vubec, Misto PC NTB + displej s celkovym prikonem 40W. atp. Netvrdim ze to je pro kazdeho, ma to sva uskali. Ale na druhou stranu, pripojku si muzu dodelat kdykoliv kdyz me to prejde..
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od OstrovVOstrove »

volente píše:O kombi MPPT Axpertu jsem silne uvazoval (http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -24v-3000w) Ale v dokumentaci jsem nenasel ze je mozne AC menic vypnout, coz je pro me zasadni.
Nevím co je v dokumentaci, ale cvaknu vypínačem a měnič je vypnutý, na jeho výstupu není napětí ani když je připojen k síti. Funkce regulátoru zůstává zachována i při vypnutém měniči.[/quote]

Aha, a ma i nulovy odber z baterie? (v noci) nebo jakou ma spotrebu regulátor v noci? Lze vypnout i na dalku, nebo jen vypinacem na bedne?
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od mypower.cz »

Brčo píše:Ja osobne by som ani nechcel 24/48 V -stačilo,ked som ženu učil ,že ked perie,nech nevysáva :o :o
Muze klidne vysavat, nicmene az pote co pracka dohreje vodu a uz nebude zapinat ohrev, tedy stale jeste pere, macha, zdima... Stejna situace u me, da se to vychytat a mezi dvema prackami ihned po sobe uvarit na 1450W + 800W elektrice (2 plotynky) obed.. neco jako https://www.alza.cz/sencor-scp-2250wh-d2649637.htm . Nevim jak ta velka ale vim ze u me ta mala ma 800W. Musim se podivat na stitek ale je to celkem fuk. Proste 2kW mezi dvema prackama se da a to je solidni vysavac :)), nebo zehlicka, nebo rychlovarka, nebo tak neco :)) . Ten buben v pracce ma tak 300W tipuju, ve spickach asi vic, ale to rozumny menic roztoci :))

Zkusenost. 6 let na cistem ostrove.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od Brčo »

mypower.cz píše:
Brčo píše:Ja osobne by som ani nechcel 24/48 V -stačilo,ked som ženu učil ,že ked perie,nech nevysáva :o :o
Muze klidne vysavat, nicmene az pote co pracka dohreje vodu a uz nebude zapinat ohrev, tedy stale jeste pere, macha, zdima... Stejna situace u me, da se to vychytat a mezi dvema prackami ihned po sobe uvarit na 1450W + 800W elektrice (2 plotynky) obed.. neco jako https://www.alza.cz/sencor-scp-2250wh-d2649637.htm . Nevim jak ta velka ale vim ze u me ta mala ma 800W. Musim se podivat na stitek ale je to celkem fuk. Proste 2kW mezi dvema prackama se da a to je solidni vysavac :)), nebo zehlicka, nebo rychlovarka, nebo tak neco :)) . Ten buben v pracce ma tak 300W tipuju, ve spickach asi vic, ale to rozumny menic roztoci :))

Zkusenost. 6 let na cistem ostrove.
To bol len priklad,aj ked vlastne mame ponorku v studni 1,1 KW a aj s tou treba počitať pri prani ;)
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od josse »

Já doporučuji jeden měnič (nebo více stejných paralelně), 48 V. Jeden rozvod pouze na 230V, pak nikdo nepozná jestli je to DS nebo ostrov. Fungují všechny spotřebiče.

V zimě (prosinec-leden) to je problém, to bez generátoru stejně nepůjde. Ani vypínání měničů to nezachrání.

Nezapomínat na úbytky napětí, nejsou tam jen vodiče. Baterka má svorky, měnič má svorky, pojistky, ... Čím větší baterky tím delší kabely... 1-2 kW ještě na 24 V možná ano, ale je to taková hračka, když tam člověk má žít, je třeba počítat >3 kW => >140 A. Kolísání napětí při změnách zátěže => měničům se to moc nelíbí... To vše je na 48 V poloviční. BMS, měnič, baterky člověk kupuje jednou na 10-20 let (v to každý z nás doufá), je blbost to neustále prodávat a kupovat nové, protože to nestačí.

Kuchyň bych doporučoval vybavit kombinací plynu a indukce, dle ročního období a SOC.

Nelituji že jsem začal na 48 V, byla to dobrá volba. Druhý měnič budu zapojovat, protože máme v domě dvě kuchyně a to uhlídat nejde. Ještě pračku, myčku, troubu, konvici, to by šlo, ale jak je to dvakrát, často se stává souběh => 4.5 - 5 kW sice na krátký čas, ale stává. V menším domě s 4 kW měničem, bez nějakých kompromisů je naprosto reálných.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od mypower.cz »

Brčo píše:To bol len priklad,aj ked vlastne mame ponorku v studni 1,1 KW a aj s tou treba počitať pri prani ;)
Chm .. to je pravda.. U me jsem limitovany 3kW, 600W domaci vodarnu k tomu varici jeste menic zvlada. kilo uz by bylo na vic jak 20s asi moc a menic by me s tim poslal do haje, ze to delat proste nebude :mrgreen:
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od OstrovVOstrove »

josse píše:Já doporučuji jeden měnič (nebo více stejných paralelně), 48 V. Jeden rozvod pouze na 230V, pak nikdo nepozná jestli je to DS nebo ostrov. Fungují všechny spotřebiče.

V zimě (prosinec-leden) to je problém, to bez generátoru stejně nepůjde. Ani vypínání měničů to nezachrání.

Nezapomínat na úbytky napětí, nejsou tam jen vodiče. Baterka má svorky, měnič má svorky, pojistky, ... Čím větší baterky tím delší kabely... 1-2 kW ještě na 24 V možná ano, ale je to taková hračka, když tam člověk má žít, je třeba počítat >3 kW => >140 A. Kolísání napětí při změnách zátěže => měničům se to moc nelíbí... To vše je na 48 V poloviční. BMS, měnič, baterky člověk kupuje jednou na 10-20 let (v to každý z nás doufá), je blbost to neustále prodávat a kupovat nové, protože to nestačí.

Kuchyň bych doporučoval vybavit kombinací plynu a indukce, dle ročního období a SOC.

Nelituji že jsem začal na 48 V, byla to dobrá volba. Druhý měnič budu zapojovat, protože máme v domě dvě kuchyně a to uhlídat nejde. Ještě pračku, myčku, troubu, konvici, to by šlo, ale jak je to dvakrát, často se stává souběh => 4.5 - 5 kW sice na krátký čas, ale stává. V menším domě s 4 kW měničem, bez nějakých kompromisů je naprosto reálných.

Diky moc za nazor! :-) pujdu tedy do 48V. Do kuchyne pocitam s plynovym sporakem (plotynky i trouba na plyn) + na leto vyndam ze skrine placaty indukcni dvouplotynkovy varic.
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Jarik
Příspěvky: 24
Registrován: stř dub 22, 2020 10:40 am
Reputace: 1
Bydliště: Trencin, SK

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od Jarik »

Je tu este niekto, kto ma dilema ci 24v alebo 48v?

Zacal som s fve 24v pred 3mi rokmi a 3mi 250kwp panelmi, ked som o tom este moc nevedel a 24v mi prislo ako dobry kompromis. Teraz tych panelov mam 33 a este vela miesta pre dalsie.
Caka ma kupa dalsieho menica, lebo pri victrone 24/3000 nestiham potencialnu energiu z fve vyuzit. Uz mesiac velke dilema, ci kupit dalsi 24v alebo zrovna prejst na 48v.

Jedna sa mi hlavne o baterie, to je najdrahsia polozka a je o nu najvacsia starost. Mam lifepo4 a myslim, ze o 8 clankov je mensia starost ako o 16. Niekde som cital ze lifepo do 8 clankov v serii sa ciastocne balancuje aj samo, je to mozne? Ku 48v uz musi byt draha, komplikovana bms, kt. mozno niekedy urobi chybu a je po baterke.

Viem, ze tu vacsina "solidnych" solarnikov ide na 48v ale je tu niekto, kto si mysli, ze 24 je niekedy lepsia volba aj pri vacsich prudoch? ""Ved medi je dost."" Samozrejme regli x2 ale pre mna hlavne, aby aku bolo spokojne :)

Premyslam nad Victronom 24/8000va, vedel by som ho pri tazbe BTC mat plne vytazeny, ked bude svietit. Preco ich vyrabaju, ked je to taka blbost?
cca 16kwp, 20kwh lifepo4, 10kwh vzv olovo, victron phoenix 24/3000, 2x victron mppt 250/100, MakeSkyBlue 60A, tazba BTC a ETH
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od kodl69 »

Victron to vyrábí je pro použití na lodích, leckde je v tomhle prostředí povoleno max 24V DC... Blbost to není, ale takový průřezy mědi se používají ve středně velkejch tepelnejch elektrárnách, co je potřeba dát k tomuto.
Je úplně jedno, jestli máš 16 článků v sérii nebo 2x8 dohromady. A o žádným samobalancování s nižším počtem článků jsem ani neslyšel, naopak co chvilu mi na stole přistane aku vrtačka nebo vysavač, který sice mají BMS, ale bez balancování, a za rok - dva se články rozjedou a jako celek nemají kapacitu. Bez BMS dojde dokonce k destrukci a zkratu některýho z článků, a potom k aktivaci funkce tepelné pojistky při nabíjení...
P.S: začal jsem před 6 ti roky, se 6 ti panely, a po krátkým pokusu s gridfree měničem jsem hned začal budovat 48V, protože znám ohmův zákon, a už té 1.5kWp mi nepřišlo rozumný tahat na 24V... A taky jsem si hned koupil "8kW" měnič, i s 40Ah lifepo4 bazarovou baterkou...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od MareC3k »

Ak ti mozem poradit... pred rovnakou dilemou som stal aj ja asi polrok dozadu... 24V system som tahal so 16kWp /66ks/ paneloch, vela regulatorov, hrube kable. Potreboval som upgrade menica, tak som to uz spravil rovno aj s prechodom na 48V a nelutujem. nizsie prudy, niektore regulatory som uz popredal, baterie preskladal, nejake dokupil, dokupil cinsky balancer a vsetko krasne funguje.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od ota »

Od roku 2014 trpím s 24V systémem. Nakopal bych se že jsem nedal rovnou 48V.
Osádka domu i spotřebiče přibývají. Nemám z proudů nad 100A dobrý pocit a to ikdyž je vše dobře dimenzované:_ přívod k měniči mám hovadsky tlustým kabelem 100mm2, baterie 750Ah LiFePO4, na výstupu baterie 200A jistič kterej stejně 1x do měsíce přetížením ve špičce spadne. Každý samovolně povolený šroub okamžitě hřeje, vše musí být osazeno předimenzovanými komponenty o kterých se obvykle jen čte.
To už není elektrikařina ale energetika.
24V na chatku, loď, do domu kde se bydlí doporučuji 48V.

Neumím si představit vnitřní topologii Vectronu 24/8000VA. Vždyť tam teče 300A ! ! ! u takovýho proudu, navíc měniče připojenýho k mineru BTC co jede víceméně pod stálou zátěží bude problém při sebemenší drobné závadě.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od brumlaj »

Při vyšších výkonech na 24V Ti bude dělat problém každý přechodový odpor, každá pojistka ..... Nad provozních 200A bych já raději nešel. A to při 24V je 5kW. (Samozřejmě špička nechť je i větší, ale ne trvalý proud) Na vyloučení problémů s rozbalancováním tu marko250 zveřejnil výkonnové paliče. Konstrukce za pár stokorun na článek.

Ale pokud nám řekneš, že Tě máme přemlouvat na 24V systém, tak to klidně budeme dělat, alespoň uděláš kšeft těm co se zbavují zařízení ze svého původního 24V systému.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od petrs »

Přidávám se k zastáncům přechodu na 48 V,24 V systém spíš na zahradu,do domu 48 V-také jsem ten přechod prožil 8-)
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od marsal64 »

S 3 kW měničem na chatě zůstanu už asi na doživotí na 24V. Ale chystám se pomalu na druhou instalaci doma, kde to půjde určitě nad 5 kW a tam je 48V od začátku jasných, ač to bude po malých krůčcích. A mimochodem - co takhle větší napětí než 48V, má to už tady někdo?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od dumi »

Ja jedu na 24V taky sem tohle resil.jestli vse zahodit a predelat na 48V nebo zustat u 24V a nechat si komponenty.

Rozhodl.jsem se pro 24V. V planu mam menice o vykonu 8kVA resp 2x4000VA v paralelu od MPP solaru. Do kazdyho tak potece max 200A. Jedine vysokoproude misto je od baterky na busbar.

Mam vicero mppt reglu takze proudy se rozdeli. Ja se toho nebojim :-D. Kabelove propojeni je par desitek cm az jednotky metru, tam se ten.tlustej kabel da dat. Navic vetsinu casu nejedes na plnej vykon.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od marko250 »

Já se vyhl i 48V a šel 17S life 54.4V jmenovité a 57.8V maximálka což vyhovuje všem 48V měničům.Mají většinou limit do 64V. Za limit volby 24/48V bych považoval těch 5kW v měniči,cokoli nad rači vyšší napájecí napětí.U 17s baterky je ale problém kupovat bižuterii na BMS,většinou jsou 8/16/24s,ale vždy jsem vše sehnal i na 17s.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Jarik
Příspěvky: 24
Registrován: stř dub 22, 2020 10:40 am
Reputace: 1
Bydliště: Trencin, SK

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od Jarik »

Dakujem vsetkym za nazory a rady :) Myslel som, ze vacsina bude za 48v, dava to zmysel, najhorsie su pri 24v tie ztraty energie, kt. nez teplom sa mohli uzitocnejsie vyuzit v spotrebicoch.
Ja som sa na velke prudy pripravil tak, ze tie hlavne rozvody taham v topenarskych medenych trubkach obalenych zahradnou hadicou ako izolacia :) nehreje to. je to dobry napad? pouziva to tu este niekto?
Ja teraz pouzivam FVE vyhradne na tazbu a tu je problem, ze z panelov ide cca 210v dc -> 24v dc -> 220 ac a nakoniec miner pouziva na tazbu 12v dc pri 2200w! takze tie straty su ohromne. Ma tu niekto skusenost, ci sa da cely ten cirkus z 220v ac obist a priamo panely -> bateria -> "nieco medzi" -> miner ?
cca 16kwp, 20kwh lifepo4, 10kwh vzv olovo, victron phoenix 24/3000, 2x victron mppt 250/100, MakeSkyBlue 60A, tazba BTC a ETH
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 24V vs 48V system

Příspěvek od josse »

Jarik píše:Dakujem vsetkym za nazory a rady :) Myslel som, ze vacsina bude za 48v, dava to zmysel, najhorsie su pri 24v tie ztraty energie, kt. nez teplom sa mohli uzitocnejsie vyuzit v spotrebicoch.
Ja som sa na velke prudy pripravil tak, ze tie hlavne rozvody taham v topenarskych medenych trubkach obalenych zahradnou hadicou ako izolacia :) nehreje to. je to dobry napad? pouziva to tu este niekto?
Ja teraz pouzivam FVE vyhradne na tazbu a tu je problem, ze z panelov ide cca 210v dc -> 24v dc -> 220 ac a nakoniec miner pouziva na tazbu 12v dc pri 2200w! takze tie straty su ohromne. Ma tu niekto skusenost, ci sa da cely ten cirkus z 220v ac obist a priamo panely -> bateria -> "nieco medzi" -> miner ?
Na YouTube hledat: battery hasher
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek