jakou solární sestavu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
kubacernohorsky
Příspěvky: 60
Registrován: úte čer 07, 2016 11:00 am
Reputace: 0

jakou solární sestavu

Příspěvek od kubacernohorsky »

Ahoj,chtěl bych se s vámi poradit mám doma řešené led pásky osvětlení chodby,je to na pohybové čidlo tudíž si troufnu říct že to více jak 1,5h denně nesvítí,napájení je 12v a odběr 7,5A zatím napájeno zdrojem ze sítě.A proč to sem vlastně píšu?Dochází u nás dost k výpadkům elektriky a já bych to chtěl udělat na solární systém a tady se dostávám k hlavní otázce,jestli by jste mi mohli navrhout nějákou solární sestavu aby se to zvládalo dobíjet i za takového počasí jako je třeba dnes,takže potřebuji vědět jak velký výkon panelů potřebuji,jaký regulátor zda pwm nebo mppt,a velikost baterii
co jsem zatím koukal tam mám ve voku 2 flexi panely 60W,myslíte že to bude stačit?flexi volím proto že mají nízkou hmotnost a já to chci na parapet panelového domu :?
tak děkuji předem za rady
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: jakou solární sestavu

Příspěvek od volente »

Mám okruh 12V osvětlení na dvůr, dřevník, koupelnu a záchod řešený panelem vlastní výroby cca 30W a hoodně starým olovem 2x100Ah (dnes počítám tak 40Ah dohromady). Přes zimu musím 2x až 3x nabít ze sítě. Od února do listopadu se nezajímám a systém funguje autonomně. Celková spotřeba když se rozsvítí vše je kolem 4A. Podotýkám že na dvoře to spíná kočka, pes a pod..
Trošku mě zaráží tvoje spotřeba 7,5A pouze pro chodbu. Přijde mi to docela dost. Na tvůj systém by měl v pohodě stačit 140Wp 18čl panel a baterie kolem 60-70Ah pro celoroční provoz, pokud nebudeš svítit zbytečně.
Na pohybovém čidlu bych nastavil čas kolem 20s s tím že se načítá od posledního signálu pohybu.
Takže pokud jen procházíš tak nesvítí zbytečně dlouho. Delší čas , asi 2 minuty, mám nastaven v koupelně.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: jakou solární sestavu

Příspěvek od vata »

To je fakt, 100W okamžitého příkonu v DC mám, když rozsvítím celý barák :)
Ale k počtům - utáhnout by to mohla jedna menší baterka, klidně nějaké starší auto olovo, na kterém už nezáleží. S tím zaručeným dobíjením v zimě je to složitější, mých 1,5kWp mi při inverzi dá denně minima běžně pod 200Wh, což ve Vašem případě by to bylo na zimu tak akorát :)
Tedy bych to pojala jako UPS - baterku, napevno připojit slaboučký DC zdroj nastavený na udržovací napětí (něco před 13V), a paralelně jykýkoliv maličký regulátor z bazaru s jedním malým panýlkem, klidně ten malý 60Wp. V létě to nabijete s přehledem, v zimě možná něco ušetřite, a hlavně to bude nepřerušitelné...DC zdroj od března do října by mohl být vypnutý. Určitě nemusím dodávat, že na baterce je potřeba pojistka, pro Vás 10A, před každým svítidlem by měla být další malá pojistka.
Dost lidí říká, že svítit LED přímo z baterek LEDky zničí kvůli příliš vysokému napětí v absorpci, to nemůžu potvrdit. Měla jsem je první roky na olovu, teď na lithiu, napřímo, svítí bez problémů a poruch už pátý rok, a nejen 1,5 hod denně.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jakou solární sestavu

Příspěvek od kodl69 »

to Kubacernohorsky: pozor na klidovou spotřebu pohybovýho čidla. Už jsem měl i kusy s příkonem 5W při vypnutým světle. Čidlo pak bude muset být na 12V DC, ne na 230V AC. Když už to budeš dělat, tak zkus do systému 12V zakomponovat třeba i wifi router a domácího vrátnýho nebo zvonek.
to Vata: Asi hodně poddimenzovaný osvětlení, 300lx tam asi nikde nebude... 80W LED mám jenom v pracovně a na stole mám stejně jenom 280lx, dokud nezapnu 10W lampičku přímo nad stolem, se nad 300lx nedostanu. A to si troufnu tvrdit, že mám světelný zdroje s vyšší účinností než LED pásky od číňana. Když rozsvítím a pozapínám všechno, co mám na DC, tak je to něco přes 200W, minimum je 50W trvalé spotřeby, a to jsem to dost zredukoval. Na cca 1-1.5kWh denně stačí 3kWp panelů tak tak. Letos k nouzovýmu dobíjení zatím nedošlo a snad už to vydrží.
Takže pokud světla na chodbě spotřebují 7.5A*12V*1.5h=135Wh, tak je to cca 10x míň než u mě a tím pádem by na to mohl stačit jeden 250Wp panel a baterka s kapacitou aspoň na týden provozu - někdy to slunko nedá skoro nic i několik dní po sobě (80Ah), a mohlo by to fungovat i bez dobíjení ze sítě - ale ne s olovem, kvůli samovybíjení a nízké účinnosti, to by ty panely musely být aspoň dva a nebo se smířit s tím dobíjením ze sítě.
Ještě je možnost zapojit k led pásku PWM stmívač a trochu snížit jas, ku podivu závislost jasu a odběru není lineární, takže změna jasu sotva postřehnutelná může být i o 30% nižší proud do LED pásku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: jakou solární sestavu

Příspěvek od vata »

Nepočítám to na luxy :) Udělala jsem si osvětlení mnoho (14 svítdel tuším), pouze dvě jsou plošné, jinak je to osvětlení jen koutků, kde si čtu, pracuju a tak. Takže ano, je to mimo ty přímo nasvětlené koutky takové tlumené, ale příjemné. Noc zůstává nocí, vyhovuje to jak mě, a neruší to psiska, když ponocuju :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: jakou solární sestavu

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:to Kubacernohorsky: pozor na klidovou spotřebu pohybovýho čidla. Už jsem měl i kusy s příkonem 5W při vypnutým světle.
Také už jsem se setkal s PIR čidly co měli větší spotřebu než LEDka kterou ovládali. :uh: Tedy výhodnější bylo čidlo odpojit a LEDku nechat trvale svítit. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek