Tristar v křemíkovém nebi

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od Jozef51 »

Mam pre sebou manual Tristaru s ucinnostou menica pre bateriu 48V. Zlomy su vidiet najlepsie pre vyssie Ump - v grafe 98V. Pre vyssie Ump sa musi viac energie transformovat v tlmivke, tak sa vlastnosti tlmivky a rekuperacnej diody prejavia viac.
Zhruba do 900W pracuje iba jedna sekcia, pripojenie druhej znamena lokalny pokles ucinnosti na uroven ako mala prva sekcia pri polovicnom vykone 450-500W. Od 900W pracuju teda dve sekcie kazda so zatazenim 450-500W. Na zlome pracuju dve sekcie s vykonom 1/2. So zvysenim vykonu sa ucinnost opat zvacsuje a pri cca 1900W dosahuje maximum. Zvysenie vykonu znamena pokles ucinnosti ale mensi ako pri 900W. Tri sekcie tu pracuju na 2/3 vykonu. Dalsi narast vykonu znamena najskor mierne zvysenie ucinnosti a potom mierny pokles (asi rastu dalsie straty mimo oblast tlmiviek).

Z toho grafu by som usudzoval, ze tri sekcie su identicke ale pripajaju sa postupne so zvysovanim vykonu. Pekna finta. Vdaka za upozornenie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kybos »

Napadlo mne to, když jsem věděl, že Tristar MPPT60 má tři jádra a dostal jsem se ke křivkám účinnosti. Je klidně možné, že jsou všechny tři sekce identické včetně tlumivek a pouze se při nižším přenášeném výkonu postupně odpojují. Tahle finta umožňuje výrazné snížení ztrát při nižších výkonech.
Dokonce bych při pohledu na charakteristiky řekl, že o odpojení dalšího stupně rozhoduje celková velikost proudu měniče a ne jeho přenášený výkon.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od Jozef51 »

Kybos, vcera som poskladal Tristara mechanicky. A musim konstatovat, ze z mechanickeho usporiadania som nadseny. Vsetko sedi, zapada, na plastoch tvarovania ktore ti nedovolia osadit to zle, spravny pocet a spravne srobiky... To som videl iba malokrat v zivote. A to je velke plus.
Keby som kupoval menic tak Tristar je horucim favoritom. Pri vsetkych vyhradach - je tu 5rocna bezproblemova zaruka. Urcite by som pred Tristar dorobil elektronicko-mechanicke odpajanie panelov bez obluku a zvarania:) A v privodoch ku akumulatorom by boli tlmivky a odrusovaci clen (na fore to uz bolo a myslim, ze to nie je zly napad). Po odpojeni od panelov by mohli pracovat aj tie mensie jadra odrusovacich elementov...

Na internete som dohladal niekolko amaterskych konstrucii regulatorov. A bojim sa, ze vsetky su v slepej ulicke. Kazda ma vo vienku zakomponovany aspon jeden neriesitelny problem. Snad najlepsie fungujuce konstrukcie su tie prve ''hlupe' regulatory s TL494. Aj u nas je jedna konstrukcia s pseudo MPPT regulaciou
http://www.filutovadilna.cz/z-vasi-diln ... -regulator
Na internete si ju poniektori nasledovalia chvalia. Kodl69 tu na fore tiez predviedol pouzitelnu modifikaciu spinaneho zdroja a ziskal pouzitelny pseudo MPPT regulator. Tieto konstrukcie sa aspon dostali cez hranicu 10A pri nabijani akumulatora 12V.
Internetovske konstrukcie sa ani neprehupli cez tuto hranicu - aspon nie aby mohli povedat - dava to do aku 10A/12V uz dva roky. Mal som to prepanelovane na 60 clankovom panely pol roka a pracovalo spolahlivo, vykonove tranzistory uz nemenim. Pokial ma niekto info o aspon takto fungujucom systeme (na internete a open source) s pravym MPPT, dajte vediet.
Osobne by som potreboval regulator aspon 48V/20A s MPPT do cca 110V a maximalnym napatim aspon 180V. A aby som si ho mohol dovolit z penzie. Najviac sa tomuto zadaniu priblizuje prave Tristar i ked v zime s panelmi 3x60 clankov uz zacina niekedy protestovat.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne ned srp 13, 2017 10:44 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od tomas »

Ty tři sekce budou stejné, podobně fungovali i straší střídače s HF trafama od Froniusu. Také se tuším střídali aby měli zhruba stejné opotřebení. Ráno zahajoval výrobu modul s menším počtem provozních hodin.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kodl69 »

Takovej regulátor mám, zatím v testovacím provozu, s amorfama chvilku dostal i 170V na vstupu, sice nenabíjel, ale ani neumřel... https://www.aliexpress.com/item/MPPT-60 ... st=ae803_2
ale na 12V mám nižší max napětí než potřebuješ, já to mám na 48V, a celkem ok, netestoval jsem max. výkon, měl jsem na tom jenom 160W amorf a celkem se to chovalo rozumně.
To vypínání fází je na zákl. deskách PC běžný, napájení jádra 1.2V 80A je běžně 8-mi fázový, a když není potřeba, tak se klidně i 5 fází vypne. Midnite to určitě nemá, je to jenom dvoufázový a pod 10W se vypne a nedělá nic.
Že je odpínání fází řízený proudem a ne výkonem je celkem logický.
Můj "výtvor" je znouzecnost, aby se nějak smysluplně daly využít amorfy s mpp 45V 0.8A, na malým 12V systému. Limit je to, že běžný 12V adaptéry nedávají obvykle víc než 5A, stejně jako 19V zdroje k NB, což je limit téhle konstrukce. Dalo by se to samozřejmě udělat tak, že se ke každýmu stringu s dvěma až třemi amorfy zapojí samostanej zdroj a spojí se to na vstupu nějakýho PWM regulátoru co snese odpovídající proud, ale už by to nebylo ani jednoduchý ani levný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od Jozef51 »

kodl69 vdaka za odkaz. Z aliexpressu mam nejake odkazy na MPPT regulatory ale tento mi unikol. V dokumentacii na webe pisu ze vydrzi tych 190V na vstupe panelov ale nepracuje - co si potvrdil. Pracuje do 160V (s aku 48V) - co mne uplne postacuje. Ak budes mat s nim viac skusenosti a trochu casu, napis zopar riadkov. Myslim, ze to bude zaujimave nielen pre mna.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Tak jsem po 1,5 roce poslal do křemíkového nebe dalšího Tristara. Vlastní chybou, odpojil jsem akumulátor dříve než panely.
Vlastně to tu nechci moc rozebírat, spíš informace o jiném regulátoru, který jsem použil jako náhradu.

Použil jsem noname číňana co doporučuje kodl 69 výše.
Hodnocení:
- nákupní cena dobrá
- po výzvě abych doplatil clo, DPH, náklady řízení, parkovné, naftu na cestu na celnici atd cena už tak dobrá není.
- nastavování celkem ujde
- displej ukazuje nesmyslné hodnoty
-HLAVNÍ co je špatně - pracuje do Uoc 190V, to ano ale pouze s 48V systémem.

S mými 24V lze tento regulátor použít pouze do 105V Uoc. Takže moje 3S panely dávají Uoc 125V a regulátor se zablokuje.
Narychlo jsem pole popřepojoval z 3S4P na paralelní spojení 3S2P + 2S2P. Uoc poklesnul, obě pole jedou mimo MPPT body panelů ale nějaký výkon z nich leze.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od jahodovák »

Jak to tady tak čtu,tak začínám mít pocit,že snad nademnou někdo drží stráž.Za celou dobu co s tím laboruji,jsem mimo jednu svorkovnici v měniči nic neodpálil a jak tak čtu velmi se divím.Tímto děkuji všem diskutujícím,protože je to pro mě zdroj poznání čeho se pokud možno vyvarovat aby mi sestava sloužila dále bez karambolů.Zatím křižíkův přístroj ukazuje jen něco nad 12000 kw.Moc děkuji a přeji krásné svátky a hodně zdraví..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Ahoj, mě včera odešel tristar TS-45 PWM. :hell: Byl v režimu Diversion Charge Control. Hodně svítilo slunko tak se asi zapla zátěž. Tak jsem ho rozebral a na vstupu jso u tři diody. Jedna z nich je spálená. Nevíte náhodou co jsou zač a k čemu tam slouží? Nemůžu je nikde najít.
DSCN0072.JPG
DSCN0070.JPG
DSCN0069.JPG
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od střídač_N »

peater píše:Ahoj, mě včera odešel tristar TS-45 PWM. ........Jedna z nich je spálená.....
Zcela určitě bude označení na zbývajících diodách. Předpokládám, že tam bude Sxx. Doporučuji vyměnit všechny 3. Ona odešla na přehřátí, kdy se snižuje napětí na přechodu a tím ona přetížená přebere veškerou zátěž. Je to důsledek špatné konstrukce. Doporučuji udělat kousek plošného spoje s diodami a dát do série s každou diodou kolem 0,1Ohmu vyrovnávacího odporu.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Aha na přehřátí, no na těch ostatních značení je ale nemůžu je najít. Je tam: BGT 7CGEJ. Jsou to normální univerzální diody?
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od střídač_N »

peater píše:Aha na přehřátí, no na těch ostatních značení je ale nemůžu je najít. Je tam: BGT 7CGEJ. Jsou to normální univerzální diody?
Předně je třeba zjistit, zdali jsou zapojeny paralelně. Předpokládám, že ano.
Přesnou značku jsem taky nenašel, leč mám asi!!! podobnou:
https://www.diodes.com/assets/Datasheets/ds19003.pdf

Je tam kolonka "Marking Code" a úplně dole je ono označení BGT což by měla být dioda na 100V 5A. Tudíž pokud má Tristar max 100V a 15A, byla by to asi ona. Předpokládám, že jsou to oddělovací diody na vstupu.

Další zkouška by byla, zdali je vodivý spoj mezi vstupními svorkami a onou diodou, nebo spíš jejími ploškami.

Dál již mé schopnosti nejdou.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Ano jsou paralelně, jsou to diody na vstupu baterie. Ta spálená dioda je vodivá, ty zbývající dvě nejsou. Měřil jsem je naletováné na plošnáku. Taky si myslím že to jsou ony těch 100V 5A. Tak budu ještě bádat :repair:
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od střídač_N »

peater píše:Ano jsou paralelně, jsou to diody na vstupu baterie. Ta spálená dioda je vodivá, ty zbývající dvě nejsou. Měřil jsem je naletováné na plošnáku. Taky si myslím že to jsou ony těch 100V 5A. Tak budu ještě bádat :repair:
Ještě drobnost, pokud by byla závada jen v té proražené, a vyletované!!! diodě, regulátor by běžně fungoval, jen by se snížila schopnost průtoku proudu o třetinu. Pokud i tak nefunguje, bude závada i jinde.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Díky střídač_N jsem se nakonec odhodlal Tristara ještě jednou hodit pod napětí. A ouha on vstal z mrtvých, jede teda na dvě diody, ale jede. :o
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Aby toho nebylo málo dnes mi odešel můj TS-MPPT-45. Je připojený na větrnou turbínu. Přijdu do strojovny a DC jistič 32A byl dole. Nikde nic neobvyklého se nedělo, tak ho nahodím a to jsem neměl dělat...…….a bylo zle. Tak jsem tristara sundal ze zdi a mrknu dovnitř viz foto. Zozhodoval jsem co s tím, napsal jsem do Morningstaru a během půl hodiny jsme si vyměnily asi čtyři mejly. Závěrem asi došlo k tomu, že během provozu vypadl 32A jistič sice nevím proč a turbína tlačila do regulátoru a došlo ke zničení. Technik z Morninstru napsal ať mu pošlu adresu, hned jsem pookřál tak posílají celou desku na jejich náklady. ;)
IMG_20190207_122455.jpg
IMG_20190207_122455.jpg
Přílohy
IMG_20190207_122437.jpg
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od vlkazajac »

Do roka a do dňa, skoro presne ? Škoda ! Nech sa podarí zrepasovať ho.

Tristary akosi vymizli z ponúk predajcov - čím to je ? Napriek tomu je treba kvitovať ochotu poskytovať servis, to sa mi veľmi páči. Usudzujem tak zo správ tu na fóre.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od peater »

Do roka a do dne to nevím, ale podle to ho výrobního čísla, jesli to chápu že první dvoučíslí 14 je rok, tak asi jo. Je fakt že z nabídky vymizeli. Na ebai se sehnat dají, za tu cenu je dostupný i Midnite.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ixo »

Smutný príbeh s výbornym koncom!
Tiež pozerásom pred časom zistil, že Tristary sa už nedajú zohnať. Ja by som kľudne šiel opäť do Tristara, keby tento po rokoch služby odišiel. Ale - zohnať sa už vlastne nedá... Páči sa mi na ňom, že na rozdiel od ostatných dokážem z neho cez TCP/IP ťahať údaje o systéme - fázu nabíjania, napätia, prúdy, výkony...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od jabko »

Zdravím, riešil som kúpu TS-MPPT-60, rozširujem systém a už mám tristary, tak som chcel pri nich ostať. Podarilo sa mi ho kúpiť na kremik.sk. Majú tam uvedené že už sú vypredané, ale vedeli ho zabezpečiť.
Snáď to niekomu pomôže.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek