Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
jars10
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm
Reputace: 8

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od jars10 »

youda píše: 15+27 panelů a 9.09 KWp, tak to už je docela Temelín. Když je třeba zamračeno, vyrábí to aspoň kilowatu, nebo prostě vůbec nic?
Ani mi nepřipadne :) Mám pořád málo. Vzhledem k rozložení do stran je max špička okolo 7kW v závislosti na teplotě.
Když leží sníh, nevyrobí nic. Letos v zimě v tom pošmournu šmudlání okolo 1kWh - to je akorát tak na vlastní režie systému.
Dnes 9,4kWh. Rozhodně nejsem normální typizovaná domácnost. :-) Abych byl soběstačný, tak bez topení potřebuji denně průměrně cca 35kWh :(
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od rottenkiwi »

V tomto videu pekne vidno aké sú a budú trendy vo výrobe waferov, článkov a panelov.
https://www.youtube.com/watch?v=3nXbxbi_OTE
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od youda »

jars10 píše:Ještě k tomu předchozímu srovnání: Zarazilo mne, jak špatně vychází mono panely. Nemůže to být tím, že mezi r.2010 a nyní jsou technologicky jiné? Koketoval jsem s myšlenkou koupit kvůli výkonu na plochu namísto poly mono, ale teď nevím...
Ze srovnání všech fixních MONO a aktuálního POLY to vypadá takto:
- všechny MONO jsou na tom o dost hůř než POLY, vyjma SunPower rok 2011 (fialová č.18).
- Novější panel TDG rok 2013 je úplně stejný (možná i horší) než panely z roku 2009.
- Z nějakého důvodu tento projekt nakoupil poslední MONO v roce 2013.... evidentně s dalšími nákupy čeká na nějakou technologickou inovaci, jak třeba píše rottenkiwi.
mono-poly.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od RCZf »

Myslim ze pri stovnani jednotlivych typu panelu je nejdulezitejsi si uvedomit jak velkou plochu zabiraji vykonove sronatelne instalace jednotlivych typu panelu. Jinymi slovy receno, jak velky prikon od slunce potrebuji na srovnatelny dodavany vykon. Takze pak ty kecy o lepsim vyuzitim rozptyleneho spektra jsou jen marketingovy tah ...
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od mobilik »

youda píše:Otázka: provozuje někdo současně CIGS a POLY a může potvrdit/vyvrátit že:
- CIGS mu nabíhají dříve než POLY?
- CIGS fungují s difuzním světlem lépe než POLY?
Ja mam na chate momntalne tuto zostavu:
::pv:: 960Wp polykristalov - 4x Symphony Energy SE-M240 a 500Wp amorfov - 4x Avancis PowerMax 125
Su pripojene na 2x rovnaky regulator PCM5048
Su na jednej streche v rovnakom uhle v rovnakych podmienkach.
Mam nainstalovane taktiez meranie takze si to viem pozriet kedykolvek.
Niekedy davnejsie som tu uz daval obrazok aktualneho vykonu, ale len z rana, ale aj to povie za vsetko...
Tu je link kde som o tom pisal: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... nie#p38468 :wink:

Vysledok z dlhodobeho pozorovania: Do amorfov by som uz nesiel... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Srovnání FV panelů - křemík / CGIS

Příspěvek od solárník »

No ono už jen ten fakt, že většina amorfů má zvrchu obyčejné lesklé sklo. Klasický lesklý povrch skla má špatný "mezní úhel" (viz fyzika - zákon lomu a odrazu světla) - z čehož vyplývá, že pokud na amorf nejde světlo hodně kolmo, tak se velká část (nebo taky všechno) světlo odrazí zpět a amorf nedává v podstatě nic.

Mám jich taky pár v kůlně, ale ještě jsem je nezkoušel. Moc od nich nečekám. Ale na druhou stranu, pořád lepší dát je na nevyužitou střechu, než nic. Plánuju je dát i místo střešní krytiny, takže to ušetří kopu peněz i tak.

Monokrytalů mám stejného rozměru asi 8 výrobců a kupodivu všechny drží parametry. Tedy s těmi mám dobré zkušenosti. Všechny výroba před 2010.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek