Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak ?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Nikde jsem nepsal že správné řešení je udělat jen 2kW panel a k tomu jen 100W zdroj.
Psal jsem o možnosti, když je to někdy v něčem výhodné.
Popsal jsem řešení , v kombinaci s ohřevem vody. Někdo má jen FV ohřev vody s MPPT
Regulátorem a nic nazmar nepřichází. Pokud se k tomu dá navíc nějaká nabíječka
Třeba 100W na dobijení aku, zase nazmar nic nepřichází.
Nevím, jestli Vy navrhujete systémy tak, aby přes poledne bylo 1900W nazmar.
Jestli takový systém, kde je 1900W přes poledne nazmar jste někde navrhnul, tak to
Výhodné řešení není.
Některé Vaše příspěvky nedávají logiku ani smysl. Nejprve si dáte hodně práce aby jste
Mně objasnil, že moje řešení nebude fungovat.
To vyvodíte z Vašeho jediného neúspěšného pokusu, že Vám 100W nebo 150W zdroj
Nefungoval Jak jste si přál a představoval.
Je to stejné jako by jste podrobně popisoval, že jste do spalovacího motoru nalil vodu a
Podrobně vysvětloval, proč Vám auto nejede.
Lepší je věnovat energii a úsilí tomu aby Vám věci fungovali v souladu s fyzikou
Tak jak si představujete .
A ne vynakládat námahu a vysvětlovat druhému, proč něco nebude fungovat i když
Jsem doložil jak to funguje.
Když vysvětlím, že to je někdy něco výhodné skloubit a že když se to vhodně skloubí, že
To funguje a ukáži Vám dobovou fotku z domovského vlákna , plácnete číslo, že
Je někde 1900W nazmar.
Napsal jsem využít takové řešení se spínacím zdrojem , když je to výhodné.
Mám domovské vlákno, kde mám postupný vývoj FV systému. Ještě tam přijdou
Různé typy a druhy měničů. Téma měničů dokončím.
Pak jsem chtěl navázat na elektrochemii. Jak jsem se postupně
dopracoval k vlastním elektrochemickým zdrojům. Akmulátorům nebo
I bateriím, které spotřebovávají jen nějaký mat a dodávají trvale energii, bez dobijení
A taková baterie by v zimě mohla dodávat chybějící
el.energii do domácího FV systému. Rozbory elektrod , rozbory elektrolytů.
Metody jak zkoumat vhodné mat pro elektrody, chem odolnost ,
jak takové elektrody doma vyrobit, Rozkladové napětí elektrolytu, zkombinovat
vhodné mat. pro rozumný napětový potenciál ,jak správně míchat ,vyrobit
elektrolyt, polopropusné mebrány z čeho vyrobit ,
z čeho a jak udělat separátory, z čeho a jak vyrobit nebo získat akumulátorové skříně.
Tohle všechno udělat v praxi
dá hodně práce nastudovat a další práce je všechno vyrobit ověřit aby elektrochemické
zdroje měly výkon, účinnost, velký počet cyklů , smysl a zdůvodnitelnost
proč se do realizace aku a nebo baterií , které spotřebovávají mat. pustit.
Další piplavá práce a je vše zdokumentovat, vydat ve formě příspěvků s fotkami a to
je také práce.
Další práci a někdy hodně únavnou nebo zbytečnou je potom něco někomu
dokola vysvětlovat.
I když už směr v elektrochemii už znám a do výroby se pustím, už žádné příspěvky
ani fotky na téma Elektrochemie sem dávat nebudu.
Po zkušenostech , ale tím nemyslím tedˇVás osobně, už vím, že je to nevděčná práce
Někomu sdělovat nějaké informace . A i téma měničů mně přesvědčilo, že je
Se jedná o okrajové téma, které v podstatě nikoho ani nezajímá. Z domovského
Vlákna mám zpětnou vazbu o zájmu o měniče a jen 4 lidi si vyžádali přes SZ schéma
zapojení LF měniče. Další zpětná vazba zájmu je hodnocení. A celé dlouhé psaní o tom
jak přepínat DS, nebo měniče bylo hodnoceno jen jedním bodem. Z toho
usuzuji, že téma měničů je pro velkou většinu lidí úplně nezajimavé a v podstatě
je ztráta času vše popisovat .
Ale dokončím měniče a nové téma Elektrochemie už popisovat nebudu.
Vás osobně kodl 69 psaní příspěvků baví, máte jich přes 2tis. Velká většina Vašich příspěvků
Dává smysl, ale jsou i takové příspěvky, že smysl nedávají. Neberte to jako výčitku, spíše
Jako názor .
Pokud Vás psaní baví, možná by jste mohl mít domovské vlákno, kde by jste měl
Vaše příspěvky s fotkami o tom co jste realizoval , jak se se Vaše FV vyvijí atd. atd.
Neberte to tak, že Vám říkám co máte dělat, ale názor co by jste mohl udělat , když
Vás psaní příspěvků evidentně baví a máte jich už víc jako 2 tisíce.
Znám lidi, co vyrábí nejrůznější věci , ale psát o tom nikde zájem nemají.
Důvod je ten, že nechtějí ztrácet čas. Zamýšlel jsem se, proč vlastně příspěvky
Psát. Na nic jsem se nikdy na mypower zeptat nepotřeboval. Pokud jsem
Příspěvek napsal, tak proto, že nějakou odpověd znám. Ale někdy je
Zbytečně iniciované,že musím odepisovat i na nějaký příspěvek co smysl nedává.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kodl69 »

Já taky občas odepíšu na příspěvek, co smysl nedává. Asi by to někdo měl celý smazat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od josse »

Dovolím si malou poznámku k přetěžování zdrojů: existují i takové zdroje, které mohou dávat trvale 100% a navíc jednou za minutu dají na 6 sekund 150% nominálního výkonu/proudu. Záleží jestli si někdo chce koupit Čínu, nebo made in USA/DE/CZ. Já znám dvě značky z Evropy Puls a Murr z Evropy, zbytek už by byla reklama...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
regulátor Midnite je dostatečně dimenzovaný , kvalitní a značkový a přesto zde jeden člen fora popisuje
jak mu regulátor nenávratně odešel. U značkových sínaných zdrojů je udávaná střední doba mezi poruchami /MTBF /
někdy 50tis. hodin někdy i 80 tis. hodin. I čínský spínaný zdroj může mít dlouhou životnost, ale
chce to hned na začátku vyměnit C za nějaké C elyty např. 125°C kde je životnost 10 nebo 20 tis.hodin.
Ta životnost je udávaná k teplotě 125°C a při menších teplotách je životnost takových elytů ještě mnohem delší.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od střídač_N »

kyocera píše:..............I když už směr v elektrochemii už znám a do výroby se pustím, už žádné příspěvky
ani fotky na téma Elektrochemie sem dávat nebudu............
Vložil jste do svých děl mnoho úsilí a nevěřím, že se nechcete podělit a taky i trošku pochlubit. Já o takové informace stojím, rad si je přečtu, rád je pokritizuji, rád je pochválím.

Těším se na vývoj střídačů, těším se i na vývoj v elektrochemii.
Nekažte nám dětinskou radost.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Jednou se syn Alberta Einsteina zeptal , jak všechno ví a jak to může tvrdit, když
Ani nemá žádnou laboratoř. Albert Einstein si potukal na čelo a odpověděl, tady
Je má laboratoř. Umím si vše představit a spočítat.
Já nic z toho neumím , nejsem A.E a nikdy jsem nebyl ani v zahraničí na žádné stáži.
Nestudoval jsem nikdy na žádné škole ani měniče ani elektrochemii. Vše pracně ověřuji.
Nikdy jsem ani nebyl žádný profesionální konstruktér ani v elektrotechnice ani ve
strojírenství.
Nikdy v těchto oborech jako jsou měniče nebo elektrochemie
Nebudu létat vysoko jako orel. Pokud nezačnu o elektrochemii psát, není to žádná
Uražená ješitnost, ale projev soudnosti. V těch oborech mohu létat leda jako včela.
Včela je dělnice a létá jen nízko Člověk má být v realitě a snít reálné sny.
To co bych popsal , realizoval je stejně už někde v zahraničí bylo popsáno, nebo realizováno.
A to žádný zázrak není. Při práci nacházím jen malá nová zrnka poznání
Nebo malé nové souvislosti do velké skládačky.
To není nic mimořádného. A člověk by měl být soudný a žít v realitě. Pokud by se mně něco
Podařilo vyjímečného v elektrochemi, napsal bych maximálně SZ nebo do mejlu.
Veřejně psát už v plánu příští rok moc nemám. Na forum jsem nezanevřel.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od střídač_N »

kyocera píše:....... Člověk má být v realitě a snít reálné sny........

Člověk má být v realitě a snít naprosto NEreálné sny.

Chápu, že vás reakce kodl69 zklamala. Z druhé strany nevěřím, že by to myslel nějak zlostně. Má nějakou povahu a nějaké její projevy. Je třeba to pochopit být přece jen trošičku nad věcí.

Pokud jste zapálen pro tu naši věc, pak nevidím jinou možnost, než se zde s úspěchy pochlubit. A jo, všichni se chceme pochlubit. Za týden ta bolačka přejde, obloha bude se sluncem a nastane ten náš správný ráj. Budeme opět tvořit ty naše prapodivné strojky, a věřte, sdělená radost je dvojnásobná radost.

Takže jo, pofoukat bolačky a jdeme zase do boje!!!!!!! Přece nejsme srákory které položí drobná nehoda. Taky si uvědomuji, že jsem se svým psaní ve velikém skluzu. Že bych umdlel na bojovném duchu?
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Není to o tom, že bych byl zklamaný z toho co kodl 69 napsal. Umím vyjít
Se všemi lidmi ve skutečnosti i na foru. S kodl 69 jsem i 2x mluvil ve skutečnosti
A kodl 69 je přátelský a komunikativní člověk.
Žádné bolístky foukat nemusíme, protože nejsou a ani nebyly.
A pokud mám nějakou myšlenku
A jdu s ní do fora, musím počítat, že nesu kůži na trh a tu věc musím umět
Vysvětlit, přijmout námitky a proti technickým námitkám vznést nové technické argumenty
Nebo si uvědomit, že jsem udělal v technickém postupu technickou chybu a uznat to.
Nevařím z vody a neplácám čísla.
Proto hodně věcí ověřuji. Stejně jako nyní. Když už jsem spínací zdroj
Meanwel uvedl jako možnost , napíši potom jeho název, odběr naprázdno i jeho
chování, jak zvládá i vstupní napětí mimo katalogový údaj. Třeba těch 56V DC aku.
Chování spínaného zdroje jako aktivní pumpa na dobijení 2 článků NiCd v serii
/2ks NiCd jako 1ks LIFE /
dalších seriových článků , stejně tak jako dobijení 2 izolovaných článků jako pouhá
nabíječka. To jsou reálné věci a ty se dají ověřit a zveřejnit. Ten důvod není, že
bych se chtěl pochlubit. A slovo chlubit se mně nějak v technických věcech nesedí.
Slovo chlubit se je v synonymu něco jako vyvyšovat se. Já ale neříkám, děláte
To blbě, podívejte se na mně dělám to lépe. Já ani LIFE nemám, ale uvádím to proto, že
Hodně lidí LIFE má a LIFE jsou v oblibě. A když už jsem vyzkoušel nabiječku s ohřevem
Vody pro olovo ,nabízí se možnost i nabíječka pro LIFE s ohřevem vody a aby majitel se
Nemusel o své LIFE bát, že je zničí přebitím, tak ukazuji jinou technickou
možnost na 4ks levné přesné nabiječky bez balanceru pro každý samostatný LIFE článek
v sestavě 12V.
Stejně tak nezávisle na všem měl jsem a mám v plánu letos zveřejnit také jediné
schéma balanceru. To je věc, která může najít širšího uplatnění. A schéma je
s bezpečným napětím. Jiná schémata nezveřejňuji, ale jen zasílám na vyžádání
přes SZ. Jen s těmi naprosto nereálnámi sny jak píšete se nějak nemůžu ztotožnit.
Dělat se dá reálně jen to na co je čas, zdraví a peníze.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od rottenkiwi »

K tej filozofii, radšej robiť nereálne veci ako reálne, lebo reálne ma posúvaju podobne,
ako v prírode evolúcia, ergo 13 mld. rokov a skoro nič tu nie je, len nejaké primitívne
opice, ktoré si hovoria ľudia.

Ak sa však pokúšam o nereálnu vec = auto namiesto koní, umelý mozog namiesto toho
stvoreného Vesmírom, hľadám nereálnu časticu Higgh či gravitón alebo WIMP,
tak sa mi to dlho nedarí, ale príde okamih, kedy kone vystriedajú autá, etc.

Podobne je to pri balancingu LiFE, ak kúpim X x 200 Ah LiFE X = { 4, 8, 16, ...},
tak na to idem zle, lebo netrafím X článkov s kapacitou 205 až 206 Ah,
ale možno 199, 205, 215, 215, 210 ...

Ak však kúpim 2 x X článkov s polovičnou kapacitou, určite sa mi podarí poskladať
dvojice tak, aby mali kapacitu +- 2 Ah.

Potom celá téma balancingu je zbytočná, lebo žiadny bal. nepotrebujem, ani aktívny
ani pasívny, ani žiadne prelievanie formou zdrojov či relátiek/FET-ov a bateriek či superkapacitorov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od Jozef51 »

rottenkiwi - suhlasim s technickym obsahom Vasho prispevku. Ale ako som pochopil kyoceru toto vlakno je o aktivnom balancovani inymi prostriedkami ako su dnes obvykle (snad sa nemylim). A na balancovanie su pouzite male izolovane zdroje/nabijacky. Cena takycho vhodnych zdrojov co poznam zacina od cca 30-40Kc az do kyocerovych 400,-Kc.
Ja svoj system staviam na podobnom principe ako uvadzate. Ale nie kazdy zacina na zelenej luke, do svojho systemu vlozil mnoho prostriedkov a casu a prebudovat ho, aj ked na zaklade celkom peknej myslienky - nemoze. A to balancovanie jednoducho potrebuje. Zalozte diskuzne vlakno LiFe bez aktivneho balancingu. Ja nemozem. LiFe nemam a ani asi nebudem mat.
Podla mna nie je dobre rozmienat diskuziu. I ked znovu pripominam - suhlasim s Vami. Vas navrh je jedna z tych efektivnejsich i ked pracnejsich ciet. A to samostatne vlakno si podla mna zasluzi.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od jahodovák »

Já si naopak myslím,že to sem patří,je to totiž jiná možnost jak se dostat ke kýženému výsledku a o to tu hlavně jde.Protože srovnání kapacity k tomu vede.Je pravda,že ne v každém případě to jde.Ale tím,že to je zde nastíněno,možná někomu pomůže se rozhodnout pro něj nejlepší řešení...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

domnívám se že Kyocerova myšlenka individuálního nabíjení LiFe článků nebyla primárně myšlena s ohledem na balancování velkých akupacků , ale coby doplňkové rozšíření přímého FV ohřevu TUV . Jinými slovy - když už teče ze střechy elektřina přímo do bojleru , tak jak co nejlevněji a nejblbuvzdorněji ukrojit část elektřiny k využití v menších elektrospotřebičích :idea: . Osobně Kyocerův nápad považuji za velmi chytrý :yes: s minimálními náklady takto lze realizovat vysoce funkční zdroj domácí el. :D .

Ovšemže i eventuální použití zdrojů k balancování článků je velice zajímavá myšlenka , avšak z pohledu reálného používání nezanedbatelně složitější .

OT : Rottenkiwi - máte pravdu s rozdílnou kapacitou LiFe článků zasebou jedoucích na výrobní lince . I paralerní skládání menších článků k docílení +/- stejné kapacity je reálné , ale do jisté míry jen dočasně . Jak jsem za těch pár let jsem došel ke zjištění , každý článek je unikátní individualita :arrow: a stejně jako my třeba my , se časem mění . Pupkatí , zapomínají i měknou , stejně jako my :sm1: . Co tím chci říci , používat LiFe či Li-Ion bez balancování či dokonce bez monitoringu je neprozíravé hazardování :evil: .
Ještě k pupkatění , není to vada ale vlastnost :arrow: podívejme se na sebe . Násilné stahování může napáchat nevratné škody - zkuste si stáhnou vlastní pupek korzetem , nic příjemnýho , ovzlášť po X či XX letech pupkatění :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od Jozef51 »

jahodovák - nechcem sa hadat a nebudem. Ale tema litiova bateria bez balancerov je velka tema (ako pise Abrams nezanedbatelne zlozitejsia) a nie na iba na jedno vlakno a nie iba na pisanie. Testovanie vyvoj diagnostiky, mozno jednoucelove pripravky... Takze z mojej strany hadka konci.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od trud »

Vyskladanie rovnakej kapacity je aj podla mna najlepsia cesta..ved pekne vidim napatie kazdej vetvy a ked sa zacne daka vetva odchylovat od ostatntych bud ju dobijem/vybijem..alebo pridam dalsi clanok..to je v systeme lion...kde mam vo vetve 60 clankov 18650.. Kazdy presiel testom kapacity ..su nove .rovnaky vyrobca..a dovolim si tvrdit ze su na 99.9% zhodne...urcite sa neodchyluju kapacitne tak ako lifepo4..na 100Ah je odchylka mozno 1-1.5Ah...a to nie je zatial ziaden problem po cca 7 mesiacoch pouzivania. Teraz by som chcel skusit zlozit bateriu z LTO clankov..len budem musiet zlozit 10 ckankov aby my to pasovalo k terajsiemu systemu...max 28V.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
já myslím, že hádky tady nejsou, že se jedná o technickou výměnu názoru./Nikdo nikomu nenadává /
Hlavní myšlenka, je jak Abrams správně pochopil levné využití jako doplněk nabiječky k systému na ohřev FV vody
kde je vysoké napětí FV panelů v serii.
Jeden spínací zdroj pro aku 12V nebo 24V pro olovo a 4 spínací zdroje pro LIFE 12V
Stejně tak i pro LIFE 12V by mohl být jeden spínaný zdroj a opět použít balancery.
A v tomto případě i spínaný zdroj jako nabiječka je ve vlečné regulaci MPPT . kterou vytváří modul
na ohřev vody.
To proto, že regulaci MPPT dělá na FV panelech hlavní modul pro ohřev FV vody.
A nabiječka je připojena přímo na FV panely. Pokud bych například
pro ohřev vody zvolil 2kWp a nabiječka 100W, pak 5% energie jde do nabiječky a 95%
energie jde do FV panelů. Při zastínění jde vždy do nabiječky plný výkon 100W a do bojleru se výkon
energie z FV panelů při zastínění zmenšuje.
To je režim v létě. Na fotce jak jsem uvedl odkaz je vidět minimalistický
malý rozvadeč. Když na zimu rozvaděči bojler vypnu, mám takzvaně přepanelováno a systém
může byt využíván jen na dobijení aku. V tomto případě už nabiječka není ve vlečné regulaci MPPT
modulu pro ohřev vody, protože jsme ohřev vody vypnuli. A nabiječku jsem měl připojena pouze
na FV panely. Je zde ale možnost a to jsem tehdy nezkoušel, nabiječku 100W zapojit
na výstup modulu MPPT na ohřev vody , kde jsou obdélníky + a - . To spínaný zdroj zpracuje
a pak by zdroj i v zimě byl v režimu MPPT s vypnutým bojlerem.
Důvod, proč jsem tehdy nabiječku 100W nezapojil na výstup regulátoru MPPT pro ohřev vody
je jen, že mně napadlo tohle. V regulátoru je H můstek , kde tranzistory nemají ochranu proti
nadproudu. A ve spínacím zdroji je vstupní kapacita více jak 100mikroF . Tak mně tehdy napadlo, že
při nabijení C elytu ve spínaném zdroji, by mohli Tranzistory v H můstku bez ochrany nadproudu
přetěžovány . Proto jsem nabiječku zapojil přímo na FV panely a tím se se tomuto možnému
problému vyhnul. Ale je možné, že i tranzistory v H můstku bez ochrany nadproudu by trvale snášely
částečný režim se zátěží kapacity místo jen vyloženě odporu, což je topná spirála.
Zmiňuji se o 5ti % rozložení energie pro nabiječku. Ale FV panely nám v zimě dávají málo a těch 5%
tedy 100W nabiječka pro 2kWp je v zimě někdy tak akorát. tedy na ohřev vody to nestačí , bojler je vypnutý, ale
ještě ten aku , nějak nabijeme. Někdy z 2kWp v zimě vyždímáme 1 až 2kW za den a když je nejhůře je
to třeba i jen 0,5kW. To uvádím proto, že vlastně ani není moc důvod , k tomu FV
ohřevu vody dávat moc výkonou nabiječku z důvodu provozu v zimě.
120W nabiječka dá pro 12V 10A což za den v léte 100Ah aku nabije
a bojler vodu ohřeje. A v zimě z toho také něco vyždímáme i s vypnutým bojlerem jen do aku.
Doplňkové využití myšlenky může být pro někoho jako přelévací pumpa, kde by stačil
levnější spínací zdroj s menším proudem. To jsem zas uvedl jako alternativu pro ty
kteří z nějakých důvodů nakupují čínské přelévací pumpy. A jinak souhlasím trudem, že ideální stav
je mít vše kapacitně srovnané a nic nepřelávat. Každé přelévaní mezi články je vždy ztráta energie.
Tady jde o to, že to může být nějaká další možnost. A když je nějaká nová možnost, je potom více možností při
rozhodovaní při nějaké realizaci. Při rozhodování nějakého systému vždy sledujeme několik
technických parametrů a díváme se na cenu. A rozhodujeme se tak, aby řešení bylo výhodné a pokud
možno stálo nás co nejméně. A někdy , třeba na chatě, stačí jen ohřev vody malá nabiječka a malý aku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

Víte co by zajímalo mě? Co tady vytvořit správnou cestu složení FVE tak,aby byla efektivní a dalo by se na jejich základech stavět.Bavím se tady o parametrech tekoucí energie od slunce až po spotřebič.Vemme klasický stav,kdy je nějaká střecha na jih,nebo tracer na zemi pokud bude vůči celku efektivnější a nebude zastíněn během roku a tady to začíná:
-jaké zapojení panelů
-jaké svedení z panelů
-jaká konverze z panelů pokud vůbec
-jaké napětí AKU
-jaká kontrola AKU
-jaké přepínání FVE/DS ve vztahu komfort/spotřeba
-jaký měnič ve vztahu efektivnosti získané energie a pokrytí špiček výkonu(kaskáda,jeden,účinnost)
-neměnit a přejít na DC,jaké jsou na trhu možnosti rozvodů a spotřebičů(pračka,lednice,klima)

Vše zaměřeno na dopadající energii ze slunce na m2/rok a co nejefektivnější zužitkování s nejmenšíma ztrátama.Cenu bych do toho nezahrnoval,každý si umí odvodit dle peněženky kolik chce do takové vypilované FVE vložit a dle toho pak upravovat jednotlivé sekce.Ale pokud bych měl přejít jen na DC tak je potřeba ukázat,že jsou rovnocenné spotřebiče vůči AC a při přepnutí na DS s AC adekvátní převod na tyto spotřebiče.Takže by mě velmi zajímalo efektivní napětí z panelů,na to regulace,pak aku a následně převod do spotřebičů tak ať se co nejvíc nerozevřou nůžky mezi sluncem a spotřebičem.
Bohužel se mě tady ale kříží uživatelsky přívětivý pohled na věc,kdy by panely byly všechny v sérii s vysokým výkyvem napětí a malým proudem(jeden tenký vodič dolů ze střechy,snadné zapojení),nejlépe žádný převod do AKU s nominálním napětím jednoho článku,tedy vše paraelně(life 3.4VDC/lion 3.9VDC) a pak do spotřebičů snadno na trhu dostupných na 230VAC s výběrem účinnosti dle libosti.
Tak jak na dokonalou FVE,co pánové????
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od jahodovák »

No ale než je možno položit tyto otázky,je třeba vědět na co to potřebujeme,ono každý má jiné nároky a podle toho je třeba udělat teprve návrh.Ono asi nějaký univerzální návrh,bez správného zadaní ani snad udělat nelze.Pokud by to někdo dovedl,určitě by měl tolik zakázek,že by je nestačil realizovat...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od střídač_N »

kyocera píše:......Hlavní myšlenka, je jak Abrams správně pochopil levné využití jako doplněk nabiječky k systému na ohřev FV vody kde je vysoké napětí FV panelů v serii..............
Byl jsem se podívat na výkon pole asi 5kWp. Bylo to kolem 120W.
Myšlenka "levné využití jako doplněk" je bezesporu nosná. ALE, a teď přijde velikánská řádka ale.

První ale je, zdali je realizace jen ohřev vody fotovoltaikou přínosná. Soudím, že je to takové řešení jen napůl, a to ještě té horší půlky. Zde si myslím, že toto se má řešit lépe fototermikou.

Další ale, je ono "bojler je vypnutý". Bojler se nevypne tak nějak sám od sebe. On ho někdo musí vypnout. Zde mohu posloužit vlastní zkušeností. V prvopočátku jsem elektrárnu byl ochoten ovládat 24h denně. Později se to stalo povinností a následně otravou. Není to kvůli lenosti, ale ubíjející jednotvárností. Dnes jsem ochoten volit jen a jen blbuvdorná řešení jež jsou schopna fungovat bez onoho "bojler je vypnutý". V žádném případě to není něco jako vznešený smart cokoli. Natvrdo zadrátovat tak, aby to byl schopen v nouzi opravit a méně znalý elektrikář, nebo kus za kus.

A jelikož jsem zahlédl příspěvek marko250, tak ano, zde vidím cestu. Pokusit se o řešení jež má parametry: s co nejmenším úsilím i finančním, spotřebovat vše co VFE dá. Pokouším se o ně.

Zkusme se o to pokusit všichni svými zkušenostmi a znalostmi. Dobrý v našich podmínkách vyrobitelný měnič s malou spotřebou je toho základem.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od střídač_N »

jahodovák píše:......,určitě by měl tolik zakázek,že by je nestačil realizovat...
Neměl, jelikož bude vyráběno v malých sériích a to je vždy a za každých okolností drahé, tudíž nerealizovatelné ani s dotací.
Abych to neodbyl tak lacino uvedu i parametry FVE ve "svém" HDC-FVE.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od pezizka »

Princip toho nápadu je zajímavý i dobrý. Jsem však přesvědčen, že jej málo kdo bude realizovat v praxi. Možná to vidím špatně, ale většinou přebytky cpou do vody a ne do AKU. Kdo má FV primárně pro ohřev vody tak patrně učinil proto, aby se vyhnul AKU a kosmetiky kolem něj. Vždy se jedná o významnou položku. Další negativum je podmínka použití Li-něco. Pochybuji, že Pb by stačilo CV. Takže i tak budou potřeba AKU, zdroje, měnič. Ta finální cena nebude zrovna malá a přínos si myslím, že ne velký. Tak jak bylo zmíněno, čím víc článků tím je efekt takového zapojení menší. Nemám zkušenosti se spínanými zdroji, abych byl schopen říct něco ověřeného a podloženého, ale jen tak od oka mám pocit, že se zdroje mezi sebou budou "prát" o energii v momentu kdy jí začne být nedostatek z ::pv:: Opět patrně další omezení. Osobně jsem jednorázově vyzkoušel DC-DC CC CV China měnič ::pv:: 103Wp 40V a Pb auto AKU. Mně se to chovalo docela korektně, ale jak začal ::pv:: měknuot tak nic moc. Přesně si to již nepamatuji, ale tento nápad jsem rychle zavrhl. Taky je možné, že jiný DC-DC by se choval líp :dontknow: Můj pocit je takový, že princip je velmi zajímavý, ale je v tom hodně háčků, omezení a ten přínos nebude zrovna zářný. Samo záleží na tom kdo co má, koupí v bazaru či nové. Beru to jako eventuální doplněk stávajícího ohřevu TUV FV (takto to taky bylo na začátku podáno) a ne jako eventuální náhradu regulátoru a balancovací kosmetiky. Každopádně by to chtělo prubnout, ale na to je třeba čas, zázemí a zdroje a to už bude asi horší :?
Edit: No zase jsem to smolil tak dlouho, střídač mě vlastně předběhl :uh: A taky zvažte jestli kyocerovi jeho téma neničíme ;)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek