Spalování pelet v krbových kamnech.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od Rams »

Dobrý den,
Chci se podělit o zkušenost s topením peletami v krbových kamnech bez zásahu do konstrukce kamen. Pro topení peletami v krbových kamnech, jsem si vyrobil jednoduchý dvouplášťový box. Do boxu se vejde cca 5kg pelet, zapálení a samotné hoření je směrem od shora dolů. Konstrukce, zatápění, hoření a efektní dohořívání jsem zdokumentoval na fotografiích a videu. Vytápěná plocha 60m2 přízemí a 48m2 podkroví. V systému jsou krbová kamna s 40l výměníkem, čtyři radiátory, žebřík a bojler. Celý proces topení je na pět počátečních minut a pak už žádná starost. Pokud je venkovní teplota do +5, stačí tento box naplnit a zapálit jednou denně. Při teplotách nižších, zapaluji ráno a večer. Vzhledem k tomu,že dochází k hoření směrem dolů, není možné již zapálený box jakkoliv doplňovat palivem. Mohlo by dojít k zhasnutí plamene a k rozcuchání pěšinky obsluze explozí nespáleného dřevoplynu. Nebudu zde dopodrobna rozebírat konstrukci, vše je patrné z fotografií. Jen je třeba vyrobit bednu tak, aby byl venkovním pláštěm kompletně zakryt rošt kamen. Vnitřní plášť musí mít na dně síto a průduchy kolem horní hrany. Musí být mezi plášti a dnem dostatečná mezera pro nasávání vzduchu. Pro maximální přenos tepla do výměníku je dobré obden výměník vyčistit od sazí. Před plněním boxu je NUTNÉ dokonale vyčistit dno od zbytku popele, jinak to nebude hořet. Co se primárního vzduchu týká, ten otvírám až ve fázi dohořívání, kdy jsou zbylé pelety zuhelnatělé barva plamene jde do modra. Toto spalování čistého dřevoplynu trvá cca půl až tři čtvrtě hodiny. Je to hezká podívaná, skoro jako na velkým PB vařiči :). Sekundární vzduch, resp. oplach skla mám zavřený, pro hořák je to spíše falešný vzduch. Zapálení provádím tak, že si namočím ve sklenici cca 1,5 deci pelet ve směsi benzínu a oleje. Stačí po dobu čištění boxu a nasypání pelet. Přebytečnou směs benzínu a oleje vyleju zpět do flašky, namočené pelety rovnoměrně nasypu na pelety v boxu a hodím sirku... jo, trochu to blafne, ale jen malinko. Bezpečnější je použití tekutého podpalovače, ale jako ostrovní solárník mám spíš ten benzín:).
Malá rekapitulace:
Vytápěná plocha - 108m2
Spotřeba pelet - 5-10kg/den podle venkovní teploty
finanční náklady - 25-50Kč/den
čas strávený zatápěním - 5-10 minut, podle toho, jestli zrovna hodlám čistit výměník
doba hoření - max. 2hodiny
vnitřní teplota před a po - 19,7 / 24,1

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
https://youtu.be/51nt136wwz4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

parádní tuning :yes: .
Podobnou koncepci spalování pelet sem minulý týden našel na trubce : https://www.youtube.com/watch?v=c_LwZXmONo0 :idea: . Co je trochu na palici , zabudovaný MP3 rádio ... :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od kodl69 »

Takže vzduch jde přes pelety a sekundární tema drážkama nahoře, jestli to dobře chápu.
V klasické těžké akumulační peci není rošt vůbec, a topí se tam taky "naruby" tj dolů dám velký polena, mezery vyplním menšíma a nahoře si udělám "ohýnek" z kusu novin/kartonu a 1-2cm tlustejch dřívek. Pec má jenom sekundární vzduch a nějakej vzduch krz vybírací dvířka na popel, ty jsou pro zátop otevřený, rychlej se to rozhoří.
A s kusovým dřevem se dá i přiložit na žhavý. Možná by stálo za to minimalizovat množství otvorů ve dně "krabice", nebo to nějak regulovat, protože pec, co jede jenom na sekundární vzduch jede prakticky bez sazí, ale spalovací komora je skoro 1m vysoká, takže to stačí shořet než se to setká s něčím studeným. Škoda, že to nemám nafocený, sice to není na pohled pěkný, ale pěkně to funguje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od Rams »

abrams: Ano, na trubkách jsem našel inspiraci v podobných zařízeních :)
kodl69: Chápeš to správně. Rošt dole být musí, jinak to prostě nehoří. Stačilo když jsem se jednou vys.. zapomněl vyhrábnout popel z boxu a pelety se nechtěly ani za nic rozhořet. Mám tu i vyrobené různé plechové vložky na dno, s různým počtem děr, ale nejlíp to hoří tak jak to je na fotkách.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od kodl69 »

Tak holt pelety nejsou na bezroštový spalování vhodný - ostatně je fakt, že kusový dřevo má jistě větší povrch, než "hladina" pohořenejch peletek a je potřeba k tomu přistupovat trochu jinak. Na můj vkus jsou ty peletky asi drahý, já taky spálím za 25- 50Kč dřeva denně, ale je ho za 50Kč je ho víc než 20kg - zatím v krb. vložce, pec mám na chatě, ale letos snad už bude i doma a spotřeba by měla jít výrazně dolů, aspoň podle zkušeností na chatě, kde v kamnech s topeništěm a vývodem přes klapku do komína shořelo za víkend 0.5m3 dřeva, a teď to není na hromadě skoro poznat a je furt přetopeno...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od lwq »

Zatim se mi nepodarilo vhodny drzak peletek do mych krbovek udelat, tak nouzove pouzivam vysoky nerez odkapavac na nadobi z Ikea a velky nerez cednik na salat s vyvrtanymi extra dirkami. Funguje to celkem fajn, hlavne kdyz na peletky dam male kousky PINI KAY briket. Predpokladam, ze ale horeni nebude idelani, protoze to ma jen jednu stenu a navic je pelet moc malo.
Vzduch k horeni pelet ma prichazet pouze zhora ci i zespoda pres rost?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

Trochu odbocim, ale je tu clanek, ktery by spalovani pelet podporil. https://biom.cz/cz/odborne-clanky/energ ... -z-biomasy
Dle mne, je to nesmysl a za clanek by nekdo mel dostat metal za hodne mylne a klamave informace.
ACHJO.
Pelety dle meho nazoru jsou pro pohodlnost, ale ne efektivitu vyuziti energie, jsou na tom uplne stejne jako biopaliva resp. fosilni paliva.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od PavelR »

Pelety maji vyhodu v tom ze peletohoraky jsou schopny autonomniho provozu. To se drevem jen tak nejde.
Sam peletama topim v automatu. Vyrobne nevim ale co se tyce spalovani v automatickem rezimu tam ta efektivita je lepsi nez pri rucnim prikladani dreva. Uz jen ta teplota co jde do komina je podstatne nizsi.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

lwq píše:Zatim se mi nepodarilo vhodny drzak peletek do mych krbovek udelat, tak nouzove pouzivam vysoky nerez odkapavac na nadobi z Ikea a velky nerez cednik na salat s vyvrtanymi extra dirkami. Funguje to celkem fajn, hlavne kdyz na peletky dam male kousky PINI KAY briket. Predpokladam, ze ale horeni nebude idelani, protoze to ma jen jednu stenu a navic je pelet moc malo.
Vzduch k horeni pelet ma prichazet pouze zhora ci i zespoda pres rost?
Tímto problémem se myslím zabívají nekde na netu,jelikož mi dříve zkolaboval počítač,tak jsem přišel o odkazy,nicménš jsem na to narazil na raketových kamnech na peletky,tam je i návod na výrobu klece na peletky a popis jak udělat i automatické podávání.pokud mohu posoudit,tak raketová kamna mají zatím nejlepší spalování dřeva co jsem kde viděl,je to tak učinné,že to v podstatě nepotřebuje ani komín,stčí jen roura ven.Jako nevýhodu vidím nutnost pužití suchého dřeva a dlouhé tenké polínka.proto se některí zybejvaj předělávkou na pelety,nebo jemnou štěpku,Ten rošt,vlastně klec je svařen z nerezových nebo žáruvzdornějšího železných tyček.Pro naše použití to má ještě jednu nevýhodu,aby to mělo vysokou učinnost tak v podstatě nejde regulovat výkon a ten je dán velikostí topeniště,takže to většinou slouží jako zdroj tepla pro akumulaci do hmoty,neco jako takové kachláky nebo akumulačky.Myslím že tam byl i odkaz na topeniště použitelné na vaření v kotli bez kouře a bez nutnosti použití komínu...jo a pokud si najdeš přenosný vařič na ohřev stravy dřívkáč,tak to je zmenšenina...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

PavelR píše:Pelety maji vyhodu v tom ze peletohoraky jsou schopny autonomniho provozu. To se drevem jen tak nejde.
Sam peletama topim v automatu. Vyrobne nevim ale co se tyce spalovani v automatickem rezimu tam ta efektivita je lepsi nez pri rucnim prikladani dreva. Uz jen ta teplota co jde do komina je podstatne nizsi.
Teplota do komina muze byt i u klasickych kotlu na drevo pod 100stC.
Jak jsem rikal pro pohodli, ale o ucinnosti celkove nemuze byt rec.
Tak jak kdyby jsi srovnaval ucinnost elektrickeho a vodikoveho auta, budes na podobnych číslech ;-).
Automatickej rezim je i neni vyhra ;-).
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od PavelR »

Netvrdim ze to je nejak prevratny palivo. Me to vyjde levnej nez plyn coz je pro me podstatny.

Muj pohled na topeni: jeden automatickej zdroj tepla povazuju ja za nutnost. Krb jako sekundarni kdyz zatopim tak zatopim ale abych musel ... ne to ne.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od kodl69 »

Mě přijde zbytečný to přepracování, když se dřevo musí rozemlít a znovu slisovat, když stačí nařezat na špalky a sekat neom ty větší. Když máš dost akumulace, (je jedno jestli voda nebo šamot) tak zatopíš jednou za den (včera ani to nebylo potřeba) ve velkejch mrazech jednou přiložíš. A nepotřebuješ drtič a lis, s motorama o výkonech k desíti kW. Ostatně nejsem si jist, jestli energie spotřebovaná na výrobu pelet není srovnatelná s jejich spalným teplem.
Samozřejmě nijak neodsuzuju využití dřevního odpadu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od josse »

Přesně, u pelet je třeba započíst to zpracování. Pouze když to je odpad z pily, tak započítám lis, když to je z normálního dřeva musím započíst i rozdrcení. Z obilí zase naftu kombajnu a rozdrcení. A to nemůžou pelety vyhrát ani náhodou.

Transport může být vcelku podobný, dřevu chybí energeticky náročné zpracování.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od mypower.cz »

josse píše:Z obilí zase naftu kombajnu
... a jelikoz kombajn bez nafty se ani nepohne, tak i naftu na dovoz nafty pac ta se sama nepriveze, a jelikoz na benzinkach nafta neni a musi se tam vozit nekde z kdo vi kama, tak bzilionove energeticke naroky na dovoz nafty z naleziste. Pockat, nafta neni nafta ale ziskava se destilaci a rafinaci ropy. Takze plus energeticke naroky na tuto cinnost... :mrgreen:

No ne vazne .. do ktereho levelu se zapocitavaji ty en.naroky?

Kazdopadne je to ale zajimava myslenka ohledne energie na zpracovani tech pelet, to by bylo zajimave pro predstavu i nejak spocitat, ale to by chtelo aby meril nekdo kdo pelety dela a pak zmerit kolik tepla z toho vyleze. Pelety nemam, ani vyrobce neznam, takze tady muzu pouze teoretizovat.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

Ja jak delal brikety z papiru, ted je spaluju a jsem spokojenej, popela je z toho dost, ale v krbu me to netrapi, aspon to nevylitne kominem jako vsechny tuhe paliva.
Ale kdybych zpracovani nedelal pres FV energeticke vstupy, tak by me to mohlo ............ ;-).
Takhle jsem ulozil solarni energii do tuheho paliva ;-).
Peletky vyrabet nemuzu, nemam zdroj materialu.
Kazdopadne pomer vyhrevnosti je Peletky cca.16MJ/kg a drevo obecne 14,5MJ/kg. Takze prepracovani pro srovnání je jasne.
Ale topeni jako topeni, v pripade nakupu peletek cenou kolem 4-5kc/kg je O.K.
Rams: kazdopadne te chapu. Cesta jak vyuzit co nejlepe jednodenni prikladani bez obsluhy je dobra cesta ;-). Pro me 20kWh vyuzitelne tepelne energie je pro me malo ;-(((.
Kdo si hraje nezlobi
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od střídač_N »

NOPARasito píše:Ja jak delal brikety z papiru, ted je spaluju a jsem spokojenej, popela je z toho dost......
Je to již delší doba, co jsem taky podlehl papírovým briketám. Udělal jsem si lis a lisoval sušil a těšil se z ekoefektu. Po nějakém čase mne to začalo poměrně slušně srát a jelikož jsem měl "naděláno" asi 100l, vyskládal jsem to na širokou desku a nechal v poklidu uschnout.
Při prvním zatopení jsem byl nadšen. Hořelo to. Když jsem dával asi třetí dávku a nebylo kam, neb popel byl vskutku jedna k jedné, začal jsem ochladat. Když jsem spálil během dvou dní týdenní práci, nasralo mne to tak, že již nikdy více.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od brumlaj »

NOPARasito píše:
PavelR píše:Pelety maji vyhodu v tom ze peletohoraky jsou schopny autonomniho provozu. To se drevem jen tak nejde.
Sam peletama topim v automatu. Vyrobne nevim ale co se tyce spalovani v automatickem rezimu tam ta efektivita je lepsi nez pri rucnim prikladani dreva. Uz jen ta teplota co jde do komina je podstatne nizsi.
Teplota do komina muze byt i u klasickych kotlu na drevo pod 100stC. ............
Pánové - raději ne dojmologii a kolenovrtství. Každý komín má dány parametry aby dlouhodobě fungoval. Obvykle to bývá teplota spalin těsně před ústím komína. Snižovat komínovou ztrátu pod jmenovitou je cestou do pekel životnosti komína. (komu již komín vyhořel ví o čem je řeč) Pánové kteří vědí ve VECu ne nadarmo říkají - teplota spalin do komína 150-250°C.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

brumlaj píše:
NOPARasito píše:
PavelR píše:Pelety maji vyhodu v tom ze peletohoraky jsou schopny autonomniho provozu. To se drevem jen tak nejde.
Sam peletama topim v automatu. Vyrobne nevim ale co se tyce spalovani v automatickem rezimu tam ta efektivita je lepsi nez pri rucnim prikladani dreva. Uz jen ta teplota co jde do komina je podstatne nizsi.
Teplota do komina muze byt i u klasickych kotlu na drevo pod 100stC. ............
Pánové - raději ne dojmologii a kolenovrtství. Každý komín má dány parametry aby dlouhodobě fungoval. Obvykle to bývá teplota spalin těsně před ústím komína. Snižovat komínovou ztrátu pod jmenovitou je cestou do pekel životnosti komína. (komu již komín vyhořel ví o čem je řeč) Pánové kteří vědí ve VECu ne nadarmo říkají - teplota spalin do komína 150-250°C.
Ano toto je doporučováno ale dobře navržený a postavený komín je odolný proti vyhoření,je pravda,že je to pořádný hukot a z komína se valí černý kouř,nebo šlehají plameny,oboje jsem viděl.Samozřejmě je možno i provézt řízené vypálení,jenže pokud je používáno správně vysušené dřevo a dodrženy podmínky pro správné spalování tak ze dřeva skoro žádný bordel,který by se usazoval na stěnách není.Pokud někdo spaluje mokré dřevo,nebo dusí ohen kvůli stáložárnosti má na problém zaděláno.Ono topit dřevem není pro každého,hlavně zásoba taková aby dřevo nejmín 3 roky schlo a navíc chráněné před deštěm.... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od lemra79 »

jj, teplota spalin je alfa omega, mam udelanou regulaci aby se to furt motalo okolo 250 st. ale pro tento provoz je temer nutna akumulacni nadrz...
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek