dotaz jištění - regulátor - baterie

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am
Reputace: 0

dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Vinnie24 »

Zdravím,
po pročtení mnoha článků tady jsem narazil na doporučení, že baterie nesmí být odpojena od regulátoru dříve než panel od regulátoru, ovšem co se stane, když pojistný systém odpojí při přetížení baterii od regulátoru sám?V tu chvíli přeci dojde k tomu, co je zde nedoporučováno, tudíž že regulátor pojede naprázdno bez baterie, umí mi to někdo vysvětlit?Díky
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

Já mám vodiče od panelů vedeny přes stykač, který při odpojení baterie odpadne. A komponenty , co používám i situaci, kdy byla baterie odpojena a panely připojeny přežily (možná náhodou) bez závady.
Naposledy upravil(a) rva dne čtv srp 20, 2015 10:26 am, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ota »

Ano je to tak. Nemělo by k tomu dojít.
Odpojení baterie neznamená automaticky smrt regulátoru, ale hlavně: pokud se stane, že vybaví pojistka mezi baterií a regulátorem, bude to v situaci, kdy spálený mosfet v regulátoru je menší zlo než např. zkratovaný akumulátor a následný požár.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od dracekvo »

rva. Jak to máš pořešené?
Protože i když odpojím baterie, tak podle mě na výstupu regulátoru je kondík a ten tam to napětí bude držet stále.

Stykač furt žere a to se mi nechce použít, tak mám v hlavě myšlenku použít na vstupu od panelů jistič + vyrážecí cívku PL7-DC, ZP-ASA kterou bych aktivoval při přerušení pojistky mezi baterií a regulátorem. Stav pojistky by se asi zjišťoval nějakým galvanicky odděleným zkratoměrem :)

Jinak k dotazu. Jak tu psal ota. Při dobře dimenzované pojistce se taková situace normálně stát nemůže. A pokud se stane, tak je něco špatně a odpojení baterie je lepší.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

Mám to na https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
Relé stykače je napájeno z měniče 220V. Pokud měnič z nějakého důvodu přestane fungovat (třeba proto, že se odpojí baterie), stykač odpadne a panely se odpojí od regulátorů.
Se stálou spotřebou stykače i dalších komponent elektrárny bojuji zvýšeným počtem panelů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od dracekvo »

Jo takto, takže ty máš měnič i regl za jednou pojistkou?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pojistka či jiné jištění nemá primárně za úkol chránit jištěné komponenty před přetížením , ale má za úkol ochránít vše okolo jištěného komponentu v případě jeho selhání :arrow: událost vedoucí k činnosti pojisky je většinou porucha komponentu s bouřlivými projevy :arrow: pojistka má zabránit větším škodám ať už v jištěném zařízení či v jeho blízkosti :yes: .

Elektronům zdar *sun* :yes:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

Nedalo by se zamezit možnému poškození regulátoru při jeho odpojení od baterek tím, že se paralelně na jeho výstup zapojí napěťově přiměřený transil? Za pár korun jsou pro špičkový proud 200 A https://www.gme.cz/transil-unipolarni-1-5ke68a. Popřípadě doplněný pomalejším varistorem? Nebo to nebude fungovat a proto to výrobci na výstup ani nedávají?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nevím přesně jak zmíněné fičuriny fungují , jestli coby paliče nadpětí , obávám se že by moc nepomohli :arrow: regl by si stále myslel že tlačí do *batt* a tlačil by dál dokud ona fičurina nesfajruje a budeme zase tam kde být nechceme :hell: .
Proč by kdokoli rozumnej odpojoval *batt* od reglu pod zátěží ::pv:: ? Myslím tím úmyslné odpojení , nikoli omylem či při zatmění mysli ::facepalm:: .
K omezení možnosti poškození reglu jeho odpojením od aku při *sun* bych spíš použil varování ve smyslu :
Seš si jistej že toto můžeš bezpečně rozpojit ? Nebo
Prvně odpojit FV panely a až pak toto !!!

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

Jedná se spíš o nouzové odpojení baterií pokud nastane něco neočekávaného. U mě se zároveň odpojí i panely - párkrát k tomu došlo a vše přežilo. Transil je jenom kvůli omezení napěťové špičky v okamžiku odpojení baterky. Transil je pro tyto účely snad nejrychlejší a možná tak rychlý, že nemusí dojít ke zničení i takového regulátoru, který odpojení nesnáší. Po odeznění špičky už regulátor normálně omezí dobíjecí proud.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od josse »

Pokud někde může dojít ke zvýšení napětí od odpojení nějaké části, je možné využít pro to určené součástky:
Transil, je to podobné jako Zenerova dioda ale na velký krátkodobý výkon.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Transie ... sion_diode

Trisil,
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Trisil

Varistor,
Spíš na střídavé napětí, nebo odpor v závislosti na napětí.

Přišlo mi, že na České Wikipedie to není dobře.

Jedna z těchto součástek by měla být implementována už v měniči aby k ničemu nežádoucímu nedošlo.

Pokud někdo chce může si to dodat do systému, pokud zvolí správný typ, nenapadá mi ani jediný případ kdy by tím šlo něco zkazit.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rimi »

Transil se pri velkem soku spece a chova se jako kus dratu (zkrat), takze se musi vymenit, neni to jako zenerka!
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od tomas »

Pokud nastane přepěťová špička transil, trisil, vristor, bleskojistka atd... se otevře (zkratuje) a energie z kondenzátorů a tlumivek se tímto zkratem vybije a přitom zničí vše přes co tento proud poteče. Takže si můžete vybrat, zničit přepětím nebo proudem :-) Špatně navržený regulátor který nezvládne odpojení od zátěže takto jednoduše nevylepšíte.
Teoreticky by to možná šlo s nějakou "výkonnou zenerkou" - transilem nebo v sérii s odporem (spojitý paralelní regulátor napětí - Kybosův vytěžovač s výkonným tranzitorem a odporem) který by omezil proud na maximální bezpečný pro regulátor. Potom může regulátor případně i pracovat dále, nebo se to rozkmitá a napěťové špičky to zničí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mám tu z toho dojem , jako byste debatovali nad otázkou , jakou nafukovací matraci koupit pro případ pádu auta do rybníku ... .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

tomas píše:Pokud nastane přepěťová špička transil, trisil, vristor, bleskojistka atd... se otevře (zkratuje) a energie z kondenzátorů a tlumivek se tímto zkratem vybije a přitom zničí vše přes co tento proud poteče. Takže si můžete vybrat, zničit přepětím nebo proudem :-) Špatně navržený regulátor který nezvládne odpojení od zátěže takto jednoduše nevylepšíte.
Teoreticky by to možná šlo s nějakou "výkonnou zenerkou" - transilem nebo v sérii s odporem (spojitý paralelní regulátor napětí - Kybosův vytěžovač s výkonným tranzitorem a odporem) který by omezil proud na maximální bezpečný pro regulátor. Potom může regulátor případně i pracovat dále, nebo se to rozkmitá a napěťové špičky to zničí.
Otevře se snad pouze bleskojistka po ionizaci plynu uvnitř https://www.gme.cz/bleskojistky - a ta je samozřejmě nevhodná. Transil a varistor fungují jako omezovače napětí stejně jako zenerky, akorát že varistor je pomalejší. Pokud by byly vybrány takové, aby jejich otvírací napětí (68 V) bylo výše, než nastavené max. napětí regulátoru (56 V), tak možná nedenstruktivně zachytí napěťový překmit při odpojení baterie a dále už regulátor přestane dodávat, protože na jeho výstupu bude těch +-68V. Samozřejmě záleží na regulátoru, jak rychle stačí odpojit panely, když zaregistruje vysoké napětí na výstupu.
Píšu z vlastní zkušenosti s Axpertem, když jsem ladil havarijní odpojení všeho možného v případě katastrofy. Axpert jsem měl na bypass současně s dobíjením baterií. Při nouzovém odpojení baterky + panelů jsem očekával, že se Axpert odstaví s nějakou hláškou, ale on dál dodával bypasem 230V do spotřebičů a dál jeho nabíječka dávala na výstupu napětí, které živilo drobné SS spotřebiče a vůbec nezaregistroval, že nemá baterky. Do nouzového stopu jsem teda doplnil i odpojení DS, aby k tomu nedocházelo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od tomas »

Ano samotný transil omezí napětí, ale bez omezení proudu. Proud bude dán impedancí zdroje, vodiče a toho transilu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rottenkiwi »

Títo používajú aj menič aj regl. bez bateriek a nemajú s tým žiadny problém.
https://www.youtube.com/watch?v=YMKojcYP7QQ&t=539s
https://www.youtube.com/watch?v=r7M6Pb2roLs&t=836s
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

Zdravím Vás, kolegové.
Nechci zakládat nové téma a toto vlákno se hodí k mému dotazu. Sestavuji "solární nabíječku" pro dvě paralelně zapojené autobaterie, každá o 74Ah (nepletu-li se).
jelikož vše bude fungovat bez mého dohledu na chatě, nerad bych, aby se stalo nějaké neštěstí. Řeším otázku jištění. panel budu osazovat pojistkou viz. obrázek.
K tomuto údaji jsem došel z údajů na panelu. Nyní mě ale zajímá, jestli a popřípadě jak jistit mezi regulátorem a bateriemi. Měnič zatím nemám v plánu. vystačím si krásně s 12V.
Chtěl bych poprosit zde zkušené o radu. Na přiložené foto jsem se pokusil znázornit svojí vidinu zapojení.
20190130_084927.jpg
20190107_150611.jpg
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od willcz »

kombinace panelu s Umpp 35V, PWM regulatoru a 12V baterky to neni uplne idealka ...

jinak pojistku volit dle planovaneho odberu a toho co umi regulator pustit.
dovedu si predstavit neco jako 20A - 30A
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

Děkuji. Nemám v plánu přesáhnout 20A. Je jedno jaký typ?
Jinak mám jinou možnost bez výměny komponent? Baterie mám v plánu vyměnit, ale nejprve chci zjistit svou reálnou spotřebu, abych udělal něajký kompromis. Od sestavy neočekávám nějakou super výtěžnost. Jen sem laik

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek