Přechod z olova na LIFE

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

vlkazajac píše:Dva regulátory nie sú hriech, naviac, 90 - 104 A nie je žiadna sranda....
Ne, dva regulátory jistě hřích nejsou, já osobně bych to asi takto koncipoval. Ale je nutné se připravit na jistou finanční náročnost. Taky do neřeší dočasný provoz obou typů AKU.
vlkazajac píše: 30/9=3,33333 V, viac ten PWM asi nedá.
Jejda, toho jsem si nevšiml :oops: Pravda tento je pro 9čl. napěťově nízko.
vlkazajac píše: aká je to komplikácia - hoci aj ručne zapnúť / vypnúť pomalé prelievanie energie cez DC/DC menič ?
Jistě proč ne, ale osobně preferuji bezobslužnost a taky zadání bylo zmíněno jako dočasné řešení.
vlkazajac píše:Ja tých 12 V adminových vidím stále ako perspektívne. Pokiaľ nezavadzajú.
Ani vlastně nevím, že zatím funguje na 12V :P Taky funguji na malém napětí, z vícero důvodů na 15V a mně to osobně nepřekáží, spíš vyhovuje. Ale je pravdou, že nehorázně stoupají proudy, a určitě nejde o průřez (tedy cenu) kabelů, pokud se neřeší desítky metrů. Jde o to aby si prve admin ujasnil kam míří, co mu stojí za to a co ne, co je ochoten obětovat jak finančně tak obslužnosti. Toto je jen na něm, tisíc lidí tisíc názorů. Co bych preferoval jednoznačně já, jiný totálně odsoudí ;)
Každopádně jsem si docela jist, že se stávajícími regulátory a bez výraznějších úprav bude jeden z typů AKU nespokojen... Jednoduše skloubit Pb a LiFe prostě nepůjde, mají holt příliš rozdílné pracovní napětí. Pokud se odbourá EQ tak by to za cenu ztrát na diodě (diodách) šlo, ale ač s Pb nemám žádných zkušeností tak pokud nebude EQ, nebude životnost Pb. Tak jsem to pochopil.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Ups, to som bol asi nepresný, admin má dokonca 6 V bloky ale v 24 V usporiadaní, chce pri ňom ostať. Ja totiž za "jednotku", teda batériu pokladám klasickú 12 V batériu... Prepáčte za omyl, ale ináč to vecne v debate nič zásadné nemení.

"...bude jeden z typů AKU nespokojen... Jednoduše skloubit Pb a LiFe prostě nepůjde, ..."

- to bude iste pravda. Preto vnucujem moje overené riešenie s meničmi. Lacné, precízne v možnostiach nastavenia a čo je dôležité, transfer energie sa robí malými prúdmi. Škoda, že nikto nezabral .....
Plánujem využiť časovo programovateľné výstupy z mojich PWM, takže automatizácia bude dokonalá.

Prepínanie meniča medzi batériami - to ma dosť zneisťuje. Bude ma zaujímať technické prevedenie. Dúfam, že sa uvažuje bez zaťaženia !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

vlkazajac píše:Ups, to som bol asi nepresný, admin má dokonca 6 V bloky ale v 24 V usporiadaní, chce pri ňom ostať. Ja totiž za "jednotku", teda batériu pokladám klasickú 12 V batériu... Prepáčte za omyl, ale ináč to vecne v debate nič zásadné nemení. Prepínanie meniča medzi batériami - to ma dosť zneisťuje. Bude ma zaujímať technické prevedenie. Dúfam, že sa uvažuje bez zaťaženia !
Jasné, chápu a stejně to není podstatné :mrgreen:
Dostává se to postupně mimo realitu, tedy reálné je kde co, ale já bych přechod provedl zrovna se vším všudy pro LiFe. Nebude to levné řešení, ale pro LiFe nevidím kompromis. Už jsem to několikrát prezentoval, že k těm mým mám "citový" vztah a nic pro ně není dost dobré. Čas ukáže jestli si nehřeji hada na prsou :P
Jediné co bych řešil, jak ještě využít Pb. Nabízí se vícero řešení, ale obecně platí - větší komplikace, náklady či obslužnost = vyšší životnost, pokud možno nenákladovost = rychlejší smrt Pb. Rottenkiwi nastínil cestu k životnosti, cest k :hell: Pb je více. Osobně bych se s Pb rozloučil a basta :) Aspoň člověk neuvízne v pasti "soucitu" a snahy vyrazit z nich něco za každou cenu :lol: Ono by to ve finále mohlo dojít sakra draho.... Proto hodnotím nápad JiříKa a vnesl jsem do toho pouze ten aspekt, že pozdější použití PWM by ušetřilo, páč by stačil 60A MPPT. Ty současné MPPT stejně poletí... Takže za mne zapojení JiříK s PWM co půjde použít pro čistě LiFe systém na 27V a k tomu při finální překopávce dokoupit MPPT 100V 60A. Přepínání zdroje do zátěže dle libosti, za mne zbytečné, navíc dočasné, jen komplikace.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo by nešlo prepínať meniče za chodu ?
Ak sú paralelné vetvy napojené na jednu zbernicu, tak možeme
postupne zapínať ďalšie vetvy, resp. ak máme niekoľko pripojených,
tak možeme postupne odpínať.

U mňa to funguje s 63+63+63+63+63+63+180 A.

A prepínam/odpínam 3 meniče, spolu 3300+1600+700 W.
Všetko na 12 V nominal a nikdy to nebolo ani teplé.

Však admin nič meniť nemusí, dokúpi nejaký DC/DC menič cca. 10 A, s tým bude
udržovať Pb pre prípad nedostatku energie, tie regle čo má, nastaví na LiFE a je to.
Aj tak Pb o rok vyhodí, tak potom može riešiť iný regl a pod. srandičky ako balancovanie.

Vybalancuje H4-kou LiFE, potom ich raz za mesiac skontroluje.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

rottenkiwi píše: ....Aj tak Pb o rok vyhodí, tak potom može riešiť iný regl a pod. srandičky ako balancovanie.....
Na toto nesmieme v diskusii zabudnúť, že vyťažovač u rottenkiwi ( ako aj u mňa a inde ) preberá funkciu regulátora a nepustí napätie batérií vyššie. Admin ho asi nemá ( ? ), takže ten pwm je tam dočasne nevyhnutný kvôli lítiu. Treba to ale dopovedať. Pri viacdňovej neprítomnosti posádky treba pred odchodom redukovať počet pripojených panelov. A to sa môže nevyplatiť.

Ak je cieľové riešenie systém bez olova, treba obstarať mppt regulátor pre lítium. Myšlienka pwm regulátora je dobrá, kým žije olovo. Pobaviť sa dá, pre niekoho strata času, pre niekoho skúsenosť za pár peňazí...

Ale 60 A regulátor mppt stačiť nebude, ako tvrdí pezizka.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne ned led 07, 2018 5:18 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

rottenkiwi píše:Však admin nič meniť nemusí, dokúpi nejaký DC/DC menič cca. 10 A, s tým bude
udržovať Pb pre prípad nedostatku energie, tie regle čo má, nastaví na LiFE a je to.
Aj tak Pb o rok vyhodí, tak potom može riešiť iný regl a pod. srandičky ako balancovanie.
U EP4210 toho pro LiFe toho asi moc nenastaví!
Bez názvu.png
Pokud zvolí variantu gel, jede se na 28,4V tj, 3,55V/čl. a to si myslím, že není dlouhodobě zrovna optimální. Teplotní kompenzace asi využít nepůjde, myslím je snímání teploty součástí EP, jedině jej rozebrat termistor najít a nahradit pevným odporem tak aby bylo napětí přijatelnější. A nebo oželet trošku výkonu a použít diodu na shození napětí. To by asi šlo. A Pb nechat prostě paralelně připojené a občas je nabité odpojit a provést EQ DC/DC měničem z LiFe a nebo jiného zdroje.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Predbehli ste ma, písal som hore o tom, že funkciu regulátora u rottenkiwi preberá vyťažovač.

S teplotnou kompenzáciou u Epsolarov rady RN sa dá korigovať napätie cez MT-5 a funguje to.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

vlkazajac píše:Ale 60 A regulátor mppt stačiť nebude, ako tvrdí pezizka.
Proč ne? Podmínkou by však bylo a zmínil jsem to, že vrchní panely by jely přes PWM a systémové napětí by bylo 27V. Potom 1440Wp odpovídá při minimálním provozním napětí LiFe 3V/čl. 53A. Dokonce při 8čl. = 24V je to v hranici 60A. Nebo něco zanedbávám?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

To sa nedá vychádzať z tej tabuľky, lebo ten regl merá teplotu v sebe a keď má
bez fanov ako mám ja 40 *C, tak ak je nastavená tep. komp. 1 až 10 mV per cell,
tak to u mňa nedá ani 13.7 V, ak je to na GEL, zase ak to dám na SEL a nemám
zapnuté fany, tak to nezapne ani vyťažovač, ktorý je na 3.41 V.

A to mám káble 8 x 25 mm2, 4 na + a 4 na -, niekedy ide do bateriek 156 A.

Admin má 24 V, takže tam bude úbytok menší, ale on nemá fany na regloch ako ja,
a nemá panely paralelne, takže nebude mať teplotu reglov 32 *C, ako ja, ale podstatne
vyššiu, lebo rozdiel napatí do reglu a von je u neho vyšší, ergo straty sú vyššie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

vlkazajac píše:S teplotnou kompenzáciou u Epsolarov rady RN sa dá korigovať napätie cez MT-5 a funguje to.
No pokud to tak je tak je to prakticky použitelné! Potom pokud se dá EP "uvrtat" do max. 3,45 (já osobně radši 3,42) tak není třeba regulátory měnit :) EPéčka tu jistě má hodně lidí, to je nikdo nemá s LiFe :?: Jistě by admin jejich zkušenost uvítal :P Otázkou by bylo už jen dočasné využití Pb.
Edit: Teď vidím co napsal Rottenkiwi. Tak je ta teplotní kompenzace použitelná či ne? Jestli chápu dobře dá se nastavit kolik mV/°C, ale je to odvislé od naměřené teploty EP. Takže v EP je termistor? Potom najít a zlikvidovat a je vyhrané :P
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

pezizka píše:
vlkazajac píše:Ale 60 A regulátor mppt stačiť nebude, ako tvrdí pezizka.
Proč ne? Podmínkou by však bylo a zmínil jsem to, že vrchní panely by jely přes PWM a systémové napětí by bylo 27V. Potom 1440Wp odpovídá při minimálním provozním napětí LiFe 3V/čl. 53A. Dokonce při 8čl. = 24V je to v hranici 60A. Nebo něco zanedbávám?
Pravda, pozabudol som na to, že tie vrchné by šli cez pwm. Trochu viac straty by tam bolo pri Umpp 36,2 V, je to vec rozvahy.
Ale po tejto diskusii by som sa vrhol hneď na čisté riešenie cez mppt. A potom by sa ukázalo, či má zmysel držať si olovo ako zálohu. Pokiaľ bude režijne nízkonákladové, tak si myslím, že áno.

_____________________________

Pri diskusii som sa pozabudol a bol som s oneskorením ručne zapnúť step-up z 12 na 24 V. Nič sa nedeje, olovo si vyhráva
:D
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

rottenkiwi píše:To sa nedá vychádzať z tej tabuľky, lebo ten regl merá teplotu v sebe a keď má
bez fanov ako mám ja 40 *C, tak ak je nastavená tep. komp. 1 až 10 mV per cell,
tak to u mňa nedá ani 13.7 V, ak je to na GEL, zase ak to dám na SEL a nemám
zapnuté fany, tak to nezapne ani vyťažovač, ktorý je na 3.41 V.

A to mám káble 8 x 25 mm2, 4 na + a 4 na -, niekedy ide do bateriek 156 A.

Admin má 24 V, takže tam bude úbytok menší, ale on nemá fany na regloch ako ja,
a nemá panely paralelne, takže nebude mať teplotu reglov 32 *C, ako ja, ale podstatne
vyššiu, lebo rozdiel napatí do reglu a von je u neho vyšší, ergo straty sú vyššie.
Ste si istý, že to tak je ? Ja som to na mojom Epsolare detailne nesledoval, už je to pasé. Ale mal som dojem, že za teplotu batérie si vezme regulátor raňajšiu teplotu, kým je regler ešte nezaťažený. Potom som používal teplotné korekcie pre doladenie napätia a mám za to, že v priebehu dňa sa regulátor dovolával raňajšej hodnoty a vo výsledku regulované napätie držal.

Victrony tak fungujú celkom určite.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

vlkazajac píše: Ale po tejto diskusii by som sa vrhol hneď na čisté riešenie cez mppt. A potom by sa ukázalo, či má zmysel držať si olovo ako zálohu. Pokiaľ bude režijne nízkonákladové, tak si myslím, že áno.
Nejde nesouhlasit. Pokud by se daly teplotní kompenzace stávajících EP zpacifikovat ve prospěch LiFe bylo by to velmi elegantní řešení bez dalších nákladů, a ty si asi pokud je to možné asi každý rád odpustí :P Pokud by to takto šlo vidíte v tom někdo nějaký zádrhel :roll:
vlkazajac píše: Pri diskusii som sa pozabudol a bol som s oneskorením ručne zapnúť step-up z 12 na 24 V. Nič sa nedeje, olovo si vyhráva :D
Nechť se mu daří ;)
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od FRSO »

Já osobně bych navrhl variantu takovou: jelikož to Filipovi za běžného počasí funguje dobře a ještě má přebytky, tak bych to osobně nechal tak s tím olovem Trojan, nabíjel bych to na režim FLD jak určitě má, protože by aku trpěli sulfatací a na PB aku Trojany bych nechal zapojený ten malý měnič Victron 350VA. Na svorky pb aku bych zapojil nějaký PWM regl, který má možnost nastavovat vyp a znovu zap výstupních svorek dle nabíjecího proudu do LIFEPO4 aku, popřípadě ovládat výstupem toho PWM relé, které by připojovalo a odpojovalo nabíjení toho LIFEPO4. Na akumulátor LIFEPO4 bych zapojil ten měnič POWER Star, který používá na větší výkony většínou když má přebytky-praní, atd. Nebo místo toho PWM nějaký ovládací prvek se stejnou funkcí. Systém by nabíjel průběžně olovo a při určitém stupni nabytí olova by se nabíjelo pak i to LIFEPO4. Akorád bude potřeba ohlídat konečné napětí LIFEPO4 aby se odpojil ten velký měnič. To ale by šlo i ručně, když je na chatě.
Nic jiného, málo pracného a levnějšího mě nenapadá. :)
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

No len pozor s chválou Epsolarov RN. Štandardne vybehne napätie na konci nabíjania do absorpčného napätia a po dvoch hodinách klesne dolu na napätie float - viď tabuľka hore. Tam ho drží, až kým pri nejakej záťaži neklesne napätie na 26,4 - boost return. Cyklus sa opakuje. Tiež som pozoroval , že ak je prúd na začiatku absorpcie malý, skráti dobu absorpcie na menej, ako 2 hodiny. Tak čo s tým pri lítiu ? Podľa mňa nepoužiteľné. Pripomínam substitučnú funkciu vyťažovača energie, ako som spomínal. Tým sa dá potreba stabilného zhora orezaného napätia zaistiť.

EPSolar RN stvorili soudruzi z Číny, keď o lítiu ešte nechyrovali. História sa nedá predbehnúť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:No len pozor s chválou Epsolarov RN. Štandardne vybehne napätie na konci nabíjania do absorpčného napätia a po dvoch hodinách klesne dolu na napätie float - viď tabuľka hore. Tam ho drží, až kým pri nejakej záťaži neklesne napätie na 26,4 - boost return. Cyklus sa opakuje. Tiež som pozoroval , že ak je prúd na začiatku absorpcie malý, skráti dobu absorpcie na menej, ako 2 hodiny. Tak čo s tým pri lítiu ? Podľa mňa nepoužiteľné. Pripomínam substitučnú funkciu vyťažovača energie, ako som spomínal. Tým sa dá potreba stabilného zhora orezaného napätia zaistiť.

EPSolar RN stvorili soudruzi z Číny, keď o lítiu ešte nechyrovali. História sa nedá predbehnúť.
To jo, ale tím že to zatíží ty LIFEPO4 akumulátory, tak to napětí na EP nedosáhne na to BULK a nepřejde to do toho floatu. Když už nebudou odebírat určitý proud ty LIFEPO4 a bude konečné napětí LIFEPO4, tak to pak přejde do float klidně i přes ten PWM-dá se nastavit. Chce to samozřejmě vyzkoušet v praxi. Netvrdím, že to bude ta správná varianta na 100%. Vytěžovat by se dalo přes silnější měnič i z toho olova. Spojovat - poly akumulátorů nelze !!!, EP má společné - poly, PWM + poly !!
Naposledy upravil(a) FRSO dne ned led 07, 2018 6:57 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

FRSO píše:Já osobně bych navrhl variantu takovou: jelikož to Filipovi za běžného počasí funguje dobře a ještě má přebytky, tak bych to osobně nechal tak s tím olovem Trojan, nabíjel bych to na režim FLD jak určitě má, protože by aku trpěli sulfatací a na PB aku Trojany bych nechal zapojený ten malý měnič Victron 350VA. Na svorky pb aku bych zapojil nějaký PWM regl, který má možnost nastavovat vyp a znovu zap výstupních svorek dle nabíjecího proudu do LIFEPO4 aku, popřípadě ovládat výstupem toho PWM relé, které by připojovalo a odpojovalo nabíjení toho LIFEPO4. Na akumulátor LIFEPO4 bych zapojil ten měnič POWER Star, který používá na větší výkony většínou když má přebytky-praní, atd. Nebo místo toho PWM nějaký ovládací prvek se stejnou funkcí. Systém by nabíjel průběžně olovo a při určitém stupni nabytí olova by se nabíjelo pak i to LIFEPO4. Akorád bude potřeba ohlídat konečné napětí LIFEPO4 aby se odpojil ten velký měnič. To ale by šlo i ručně, když je na chatě.
Nic jiného, málo pracného a levnějšího mě nenapadá. :)
Je to z principu to samé co navrhuje JiříK ale PWM regulátor LiFe by nebyl připojen k Pb stabilně, ale řekněme přes vytěžovač. Chápu dobře :?:
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:
FRSO píše:Já osobně bych navrhl variantu takovou: jelikož to Filipovi za běžného počasí funguje dobře a ještě má přebytky, tak bych to osobně nechal tak s tím olovem Trojan, nabíjel bych to na režim FLD jak určitě má, protože by aku trpěli sulfatací a na PB aku Trojany bych nechal zapojený ten malý měnič Victron 350VA. Na svorky pb aku bych zapojil nějaký PWM regl, který má možnost nastavovat vyp a znovu zap výstupních svorek dle nabíjecího proudu do LIFEPO4 aku, popřípadě ovládat výstupem toho PWM relé, které by připojovalo a odpojovalo nabíjení toho LIFEPO4. Na akumulátor LIFEPO4 bych zapojil ten měnič POWER Star, který používá na větší výkony většínou když má přebytky-praní, atd. Nebo místo toho PWM nějaký ovládací prvek se stejnou funkcí. Systém by nabíjel průběžně olovo a při určitém stupni nabytí olova by se nabíjelo pak i to LIFEPO4. Akorád bude potřeba ohlídat konečné napětí LIFEPO4 aby se odpojil ten velký měnič. To ale by šlo i ručně, když je na chatě.
Nic jiného, málo pracného a levnějšího mě nenapadá. :)
Je to z principu to samé co navrhuje JiříK ale PWM regulátor LiFe by nebyl připojen k Pb stabilně, ale řekněme přes vytěžovač. Chápu dobře :?:
PWM by byl pevně připojen svorkama aku k olovu a napětí přes PWM regulováno dle nastavení na reglu. Vytěžování je jiná věc, tímto jsem řešil jen samotné nabíjení obou typů akumulátorů.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Lenže pri návrate z toho boost return pri dobrých svetelných pomeroch bude Epsolar znovu tlačiť napätie hore a sám si bude myslieť, že je batéria nedobitá ( lebo bude dávať prúd vyšší o hodnotu, ktorá odteká cez pwm do lítia. Takže bude stále nad floatom a pod absorpciou. Povedzme, že strávi nabitá batéria niekoľko hodín na 28 V a tabuľkových 29,2 V nedosiahne, takže nevráti napätie dolu na float. Výsledkom je prebíjanie.
Samozrejme, že takýto stav je len teoretický, v skutočnosti je viac dynamický. Ale prebíjanie tam hrozí. Pri deficite energie v lítiu to nebude kritické.

Nastavenie pwm regla je našťastie dispozícii predovšetkým napäťové, prúdové obmedzenie sa asi nenastavuje.

Nastavenie záťažových svoriek regulátora sa nedá programovať ináč, ako v čase. O/I

Spojovat - poly akumulátorů nelze !!!, EP má společné - poly, PWM + poly !! Už som to mal na jazyku - to si povedal to podstatné !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Lenže pri návrate z toho boost return pri dobrých svetelných pomeroch bude Epsolar znovu tlačiť napätie hore a sám si bude myslieť, že je batéria nedobitá ( lebo bude dávať prúd vyšší o hodnotu, ktorá odteká cez pwm do lítia. Takže bude stále nad floatom a pod absorpciou. Povedzme, že strávi nabitá batéria niekoľko hodín na 28 V a tabuľkových 29,2 V nedosiahne, takže nevráti napätie dolu na float. Výsledkom je prebíjanie.
Samozrejme, že takýto stav je len teoretický, v skutočnosti je viac dynamický. Ale prebíjanie tam hrozí. Pri deficite energie v lítiu to nebude kritické.

Nastavenie pwm regla je k našťastie dispozícii predovšetkým napäťové, prúdové obmedzenie sa asi nenastavuje.

Nastavenie záťažových svoriek regulátora sa nedá programovať ináč, ako v čase. O/I
To jo, ale většínou bude odběr z olova a tak to LIFEPO4 při nabytí na plný nastavený stav už nebude ovlivňovat ten EP, napětí více hodin na 28V vadit moc nebude, vytěžování ho bude často snižovat dole, tak by to neměl být problém dle mě. Musí se to zkusit v praxi. Nastavení zátěžových svorek by mělo jít nastavit, vypnutí/znovu zapnutí na určité napětí, problém asi bude trochu ta diference nastaveného napětí toho výstupu PWM.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek