Přechod z olova na LIFE

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

Jednoduché. Z LiFe se odebírá, shora z olova dle potřeby dotíká a jak se srovnají napětí obou, společně a svorně jede napětí obých dolů, za neustálého dotování LiFe z olova. Žádné diody, pouze regulátor mezi baterkama.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od střídač_N »

JiříK píše:Jednoduché......
Je možné uvést nějaké hrubé schéma zapojení?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

Neumím kreslit v mobilu. Jak jsem psal níže, všechno postupně za sebou. Z panelu do reglu, z reglu do olova, z olova do dalšího reglu, z něj do LiFe, z LiFe do zátěže. Tečka.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Neumím kreslit v mobilu. Jak jsem psal níže, všechno postupně za sebou. Z panelu do reglu, z reglu do olova, z olova do dalšího reglu, z něj do LiFe, z LiFe do zátěže. Tečka.
Ono to tak prakticky je. Vsimni si bloku s nazvem "Nejaky dobijeni" - to je tebou zmineny PWM...

blok "nejaka selekce" by byl sepnuty z LIFE do spotreby. Pokud by life melo uz nizke napeti, prepl by vse na trojany a jel az do vypnuti menicu. Neco jako treba napetove rele.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Od JiříKa sú to pekné počty, je to veľmi šikovné zapojenie. Pretože nie je riešené odpájanie nabitého olova ( čo je istý problém, pretože na ňom visí mppt regulátor ), treba vziať do úvahy rozdiel potrebných napätí pre Trojanov.
j305e___.jpg
Znovu by som chcel pripomenúť výrazný rozdiel medzi zimou a letom.

V zime a pri nedostatku energie treba mať denne k dispozícii 14,8 V, čo korešponduje s potrebami lítia 3,7 V na článok. Sledujme dva prípady.
a/ nočná spotreba dostane napätie lítia nie nižšie ako na 3,3 V. Napätia batérií sa vyrovnajú a mppt regulátor začne ráno nový nabíjací cyklus. Pri dosiahnutí 3,7 V vyletí napätie olova k absorpcii a hoci je olovo nabité, vďaka prúdu, ktorý tečie do lítia, udržiava regulátor dlhšie vysoké napätie absorpcie a olovo plynuje.
b/ nočná spotreba je tak veľká, že napätie lítia klesne pod 3,3 V a olovo sa vybíja tým intenzívnejšie, čím viac napätie klesne. Pri dennom nabíjaní je priaznivé, že sa prúd rozdelí do olova aj lítia vďaka regulátorom. Od napätia 3,7 volta sa zopakuje efekt popísaný v a/, a teda olovo sa takmer rovnako intenzívne prebíja.

V lete môžeme počítať s typickým stavom, že olovo je dostatočne nabíjané a dokážeme ho mať dokonca celý deň vo floate. To je síce preň priaznivé, ale musíme ísť s ekvivalentom článku lítia na 3,6 V. To lítiu tiež prospeje, je len otázka, ako často bude systém siahať do olovenej rezervy. Inými slovami, je to trochu kontraproduktívne nevyužívať najlepšie vlastnosti lítia naplno.

Aby toto zapojenie fungovalo optimálne, potrebovali by sme mppt regulátory s nastaviteľnou dĺžkou absorpcie a to by nám po istých skúsenostiach umožnilo aspoň sa priblížiť k optimu z hľadiska servisu olova. Tu Epsolar RN končí.
Hocako sú Tracery Series A pekné, zo systému s lítiom by som ich vyšmaril von a daroval nepriateľovi ( ak je tretí Epsolar tento, možno chybne domýšľam ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

Pravda, to, co popisuje vlkozajac u olova, mě vlastně u NiCd vůbec nezajímá. Kolik se nabije, tolik se nabije. Takže to prostě chodí napěťově spolu a po nabití LiFe si jede baterie blíž k panelům po svém. Jen varuji před připnutím horních nabitých baterií na byť i částečně vybité LiFe. Proud je omezen pouze odporem vedení a je teda dost vysoký i na případné zničení reglu mezi bateriemi. Tudíž moje zapojení je poněkud nevhodné v případě, že potřebuji baterii blíž k panelům dobít do plna dřív, než baterii blíž k zátěži. Prostě spodní baterka je u mě vždycky nabitá jako první.
Při odběru zase horní baterka poměrně nízkým proudem tiše sekunduje baterce blíž k zátěži. Příklad :při odběru 900 W / 12 V mi z NiCd dotíká max. 15 A, zbytek frčí z LiFe. Ano, je to ovlivněno odporem vedení, od NiCd k LiFe vedou 4 m kabelu průřez 10 mm čtverečních.
Naposledy upravil(a) JiříK dne ned led 07, 2018 12:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

narychlo sem prolít ebaj a toto by mohlo bejt víc než akorát : http://www.ebay.co.uk/itm/60A-Solar-Reg ... SwI-BWQ0U5 60A za 1,6kKč ;) .
PWM regl je prakticky aktivní dioda s minimální ztrátou napětí řízená dle napětí *batt* . Tenhle regl se dá nastavovat , což je pro LiFe nutnost .

Vlkazajaci , 3,7V je pro LiFe sakra moc a pro Li-Ion málo :sm1: .

Edit : Adminovo volovo pude dříve nebo později do šmelcu - mele z posledního . Takže toto přechodný období není na furt ale jen dočasně , né ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Edit : Adminovo volovo pude dříve nebo později do šmelcu - mele z posledního . Takže toto přechodný období není na furt ale jen dočasně , né ?
Myslim ze na toto leto by se jeste hodily, ze to jeste preklepou... na dalsi zimu uz asi budou kaput. Pokud nechcipnou nekdy v prubehu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Ja chápem, že zbavovať sa legiend ( ktorými sa EP radu RN stali ! )sa moc ochotne nechceme. Aj mne ešte visí nepripojené na stene ((
Lítium potrebuje iný regulátor a nediskutoval by som o tom, sorry admin. Aj vzhľadom na panelovú skladačku, chcelo by to nový a jediný regulátor mppt a nie pwm.
Kvalitné olovo, aj keď už staršie, sa vždy hodí. Nemáme na fóre viac príkladov, ako to kto rieši ? Ja dvomi dc/dc meničmi za nejakých 1000 Kč. Kto jednoduchšie ?

"...3,7V je pro LiFe sakra moc..."
Ďakujem za pripomienku, chcel som objasniť, čo hrozí olovu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

K tem panelum .. doplnuji ty spodni:
stitek_panel_180wp.jpg
stitek_panel_180wp.jpg (19.96 KiB) Zobrazeno 1302 x
a projistotu znovu i horní
Obrázek
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

abrams píše:Zdravím ,

narychlo sem prolít ebaj a toto by mohlo bejt víc než akorát : http://www.ebay.co.uk/itm/60A-Solar-Reg ... SwI-BWQ0U5 60A za 1,6kKč ;) .
PWM regl je prakticky aktivní dioda s minimální ztrátou napětí řízená dle napětí *batt* . Tenhle regl se dá nastavovat , což je pro LiFe nutnost .

Vlkazajaci , 3,7V je pro LiFe sakra moc a pro Li-Ion málo :sm1: .

Edit : Adminovo volovo pude dříve nebo později do šmelcu - mele z posledního . Takže toto přechodný období není na furt ale jen dočasně , né ?

Elektronům zdar *cloud*
Z této řady reglů mám CM2024, 3024 i 5024. Tu 6024 mám objednanou. Nastavíš koncové napětí, vytahneš konektor teploty a jede. Maximální spokojenost. To olovo u admina bych v menší míře zanechal na věky jako šidítko pro MPPT regulátor. I když bude mrtvé, regl si může dělat svoje floaty, ekvalize podle svého a LiFe bude řízeno CM6024 třeba... Dle mého nejlevnější cesta, navíc budou LiFe kryty dvěma reglu pro větší klid.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

4 horné dajú 72,4 V
3 dolné dajú 71,1 V
3 dolné dajú 71,1 V
2 dolné hľadajú tretieho do mariášu !

Výber regulátora mppt smeruje k 90 A / 24 V.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

Mám pocit, že to co popisuje JiříK nebylo ode všech pochopeno. Tak jsem to sesmolil :)
Bez názvu.png
Bez názvu.png (8.9 KiB) Zobrazeno 1268 x
Momentálně by stačilo dokoupit onen PWM, není třeba Ebay, narychlo jsem našel:
http://hadex.cz/g922a-solarni-regulator ... 50a-s-lcd/
vlkazajac píše:4 horné dajú 72,4 V
3 dolné dajú 71,1 V
3 dolné dajú 71,2 V
2 dolné hľadajú tretieho do mariášu !
Přesné! Pokud je tedy tato možnost, vše na jeden MPPT, ale má to svoje úskalí viz níže.
Přesto jsem přesvědčen a taky to tu už padlo, že tento systém Pb rychle pohřbí :( Pokud by to ale i tak někomu za to stálo, proč ne. V tomto případě ať to není vyhozených 16kil za 1 rok udržení Pb a taky z důvodu nepříznivé kombinace panelů bych zvážil jestli po smrti Pb nepřejít na 9čl. LiFe. Sice netradiční napětí, ale vadí to něčemu? Pokud budu nabíjet na 3,40V a vybíjet na 3,0V (LiFe to jistě ocení a odvděčí se patrně životností) je to rozmezí 27 - 30,6V a to dává kde co na 24V. Při přechodu na LiFe bych hodil horní čtveřici právě přes onen PWM, jsem přesvědčen, že při systémovém napětí 9čl. by ztráty byly plně srovnatelné s MPPT a pouze by se přesunul jinam a né do bazaru..... Ale ten zbytek by potřeboval nový MPPT s tím se asi moc nehne. Ale díky odlehčení od horních panelů by bylo akorát 60A MPPT což by v případě rozšíření dolní řady o 1 panel (pěkně by sedělo U) bylo málo a celkový výkon by stoupl na 2510Wp a to je tedy na 24V cca 104A! Takže by patrně nestačil jeden MPPT, ale dva, takže rozšíření spodní řady o 1 panel kvůli shodě napětí nemá moc smysl. Tedy jestli není další plán do budoucna :P
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja používam tieto regle na foto na Pb + LiFe a žiadny problém.
Ráno sú napojené len Pb a dobíjajú sa. Keď vstanem spojím LiFE a Pb ističom 3x63 A.
Postupne idú spolu Pb aj LiFE hore a keď prídu do 3.41 V na článok, zapne sa vyťažovač
a nabíja sa 1. bojler 2000 W, 2. bojler 1200 W.

Večer cca. 2 hod pred tým, ako je Slnko 15 * nad obzorom, sa prepne vyťažovač
až na napatie 3.45 V. takže ak vyjde počasie, tak LiFE sú skoro plné.

Slnko zájde a Arduino odopne LiFE a zapne 2 nabíjačky, ktoré ťahajú napatie
z Victrona, ktorý je na LiFE. Tie nabíjačky nabijú Pb do 15.2 resp. urobia EQ
do 16.2 V.

Potom sa energia ťahá ďalej z LiFe a ak večer resp. v noci sa LiFE odopne
a ďalej sa ťahá už len z Pb a cyklus ráno pokračuje.

Regle treba nastaviť na 14.1 V ergo GEL a patrične nastaviť kompenzáciu,
aby sme išli s napatím hore. Lebo keď sa regle ohrejú, tak to napatie bude pod
13.8 a ešte úbytky na kábloch.
Ak to bude málo nastaviť 14.4 SEL a kompenzáciu opačne, ak to bude veľké napatie.

Toto všetko platí, len ak sú LiFE perfektne vybalancované, ergo nejde
sa pod 3 V a nenabíja sa nad 3.45 V per cell.
Přílohy
regle.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od pezizka »

rottenkiwi píše:Ja používam tieto regle na foto na Pb + LiFe a žiadny problém................ Ak to bude málo nastaviť 14.4 SEL a kompenzáciu opačne, ak to bude veľké napatie.
Ano věřím tomu, že to funguje, ale v mých očích to má háček :? Řešit to plně automatizovaně (to jsem přesvědčen, že se shodí) se sice dá, ale je tu už docela komplikovaný systém se spoustou komponentů a to si myslím, že na dožití Pb nemá cenu obětovat. Pokud se kvůli dočasné verzi něco (pokud možno ne ekonomicky nákladného) dokoupí, je plus pokud to půjde použít i ve finálním systému.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od vlkazajac »

Dva regulátory nie sú hriech, naviac, 90 - 104 A nie je žiadna sranda....

30/9=3,33333 V, viac ten PWM asi nedá.

Pezizka - aká je to komplikácia - hoci aj ručne zapnúť / vypnúť pomalé prelievanie energie cez DC/DC menič ?
Batérie v mojom záložnom zdroji stále pribúdajú, nie a nie ich zničiť. K 12 V 280 Ah pribudla naposledy 95 Ah, ktorú som musel meniť v mojom aute.... A ďalšie podchvíľou plynú smerom ku mne... Ja tých 12 V adminových vidím stále ako perspektívne. Pokiaľ nezavadzajú.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

pezizka píše:Mám pocit, že to co popisuje JiříK nebylo ode všech pochopeno. Tak jsem to sesmolil :)
Bez názvu.png
Momentálně by stačilo dokoupit onen PWM, není třeba Ebay, narychlo jsem našel:
http://hadex.cz/g922a-solarni-regulator ... 50a-s-lcd/
vlkazajac píše:4 horné dajú 72,4 V
3 dolné dajú 71,1 V
3 dolné dajú 71,2 V
2 dolné hľadajú tretieho do mariášu !
Přesné! Pokud je tedy tato možnost, vše na jeden MPPT, ale má to svoje úskalí viz níže.
Přesto jsem přesvědčen a taky to tu už padlo, že tento systém Pb rychle pohřbí :( Pokud by to ale i tak někomu za to stálo, proč ne. V tomto případě ať to není vyhozených 16kil za 1 rok udržení Pb a taky z důvodu nepříznivé kombinace panelů bych zvážil jestli po smrti Pb nepřejít na 9čl. LiFe. Sice netradiční napětí, ale vadí to něčemu? Pokud budu nabíjet na 3,40V a vybíjet na 3,0V (LiFe to jistě ocení a odvděčí se patrně životností) je to rozmezí 27 - 30,6V a to dává kde co na 24V. Při přechodu na LiFe bych hodil horní čtveřici právě přes onen PWM, jsem přesvědčen, že při systémovém napětí 9čl. by ztráty byly plně srovnatelné s MPPT a pouze by se přesunul jinam a né do bazaru..... Ale ten zbytek by potřeboval nový MPPT s tím se asi moc nehne. Ale díky odlehčení od horních panelů by bylo akorát 60A MPPT což by v případě rozšíření dolní řady o 1 panel (pěkně by sedělo U) bylo málo a celkový výkon by stoupl na 2510Wp a to je tedy na 24V cca 104A! Takže by patrně nestačil jeden MPPT, ale dva, takže rozšíření spodní řady o 1 panel kvůli shodě napětí nemá moc smysl. Tedy jestli není další plán do budoucna :P
Ano! Nakresleno, jak jsem to myslel. Primitivní, jednoduché, levné, s minimálním zásahem do stávajícího zapojení. Ten regulátor z odkazu na Hadex nebrat. Má jakýsi algoritmus na olovo, ten nelze změnit, jen napětí floatu. Navíc nelze vypnout teplotní kompenzaci. Je to vlastně následovník modelu CM 5024Z, kterýžto je z mého pohledu povedenější. Nastavím koncové napětí a finito. Prostě LD 2450 nebrat, je jen na olovo. U mě poměrně rychle letěl do pryč a už se na něj jen práší.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

pezizka píše:Mám pocit, že to co popisuje JiříK nebylo ode všech pochopeno. Tak jsem to sesmolil :)
jj vzdyt to je to same... nebo nee ?
life2.png
A pridat tomu prepnuti rizene merenim life, tudiz kdyz life bude na kriticky nizkem napeti, prepnout na olovo a dojet na olovo, spotreba si sama vypne dle obvyklych olovenych zvyklosti.

PWM by nenabijel pokud na olovu nebude >25V treba, aby v olovu vzdy neco zustalo a nebylo uplne precucnuto do life.

o Life je tak postarano jako v bavlnce prave diky tomu PWM co se nemoznosti prebiti tyce a zaroven resime odpojovac, konkretne odpojenim spotreby od life a prepojenim na olovo.

Nebo se mylim? :))
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak to bude podľa toho nákresu / pezizka /, čo ste tu dali a LiFE bude primárny zdroj energie,
tak tam budú dvojité straty :
PANELY => MPPT => Pb => PWM => LiFE.

To by malo byť opačne:
PANELY = > MPPT = > LiFE = > DC/DC = > PB resp.
PANELY = > MPPT = > LiFE = > menič = > AC/DC = > PB
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od JiříK »

mypower.cz píše:
pezizka píše:Mám pocit, že to co popisuje JiříK nebylo ode všech pochopeno. Tak jsem to sesmolil :)
jj vzdyt to je to same... nebo nee ?
life2.png
A pridat tomu prepnuti rizene merenim life, tudiz kdyz life bude na kriticky nizkem napeti, prepnout na olovo a dojet na olovo, spotreba si sama vypne dle obvyklych olovenych zvyklosti.

PWM by nenabijel pokud na olovu nebude >25V treba, aby v olovu vzdy neco zustalo a nebylo uplne precucnuto do life.

o Life je tak postarano jako v bavlnce prave diky tomu PWM co se nemoznosti prebiti tyce a zaroven resime odpojovac, konkretne odpojenim spotreby od life a prepojenim na olovo.

Nebo se mylim? :))
Víceméně ano. Ale stejně jako u mne to neřeší potřebu olova dobít do plna nezávisle na LiFe. Ale pokud ti to nevadí a došlo by na to, že olovo postupem času zůstane už jen jako šidítko pro MPPT, tak je to takřka stejné. A samozřejmě to neřeší třeba rottenkiwiho připomínku o dvojitých ztrátách- v tomto případě vzhledem k minimálnímu rozdílu před a za PWM malých.
PWM regl takto zapojen bude cucat z olova vždy, pokud tam nebudeš mít rozpojovací prvek před PWM, takže přepínat na olovo po vycucnutí LiFe bude k ničemu, v olovu bude stejný prd, jako v LiFe.
Odpínání spotřeby při nízkém napětí bys měl stejné, jako doteď, takže po odpojení se tvá spotřeba prostě celá umrtví. To by PWM regl uměl využitím odpínání zátěže dle nastavení.
Naposledy upravil(a) JiříK dne ned led 07, 2018 3:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek