Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Tak bych si ty KD503 (603 je asi překlep, ty jsou o dost slabší) dost cenil, dneska už se prakticky nic podobnýho nedá koupit, MJ15003 což byl mustr, podle kterýho to KD503 vyrobili, vydrží míň. Tesla tohle přestala vyrábět tuším někdy v roce 1993-1994. Tohle prostě byly součástky, co vydrží víc, než píšou v katalogu.
Přesně tak, byl to překlep... Samo 503. To že je přestali dělat v těchto letech ani nevím v katalogu Tesla 84 byly jako běžné, nikoliv výběhové :? Ještě "onehdá" je měli tuším v Hadexu za asi pade, vzal jsem si jich tehdy 10. Hodně jsem je používal a dodnes mám zdroj co jsem si kdysi dělal a jen tam jsem jich kolem deseti použil, tak do foroty :) Narychlo jsem vletěl na net pohledat kde je ještě mají a říkal jsem si kolik toho bude a ouva :shock: Schovám je o něco lepší :yes: Dokonce mám pocit, že 501ky tam mám dokonce párované. To už dnes asi fakt nehrozí :(
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od Marcus81 »

No moc sa do toho nevyznam a zacal som sledovat tuto temu az dnes pretoze ma to zaujima...Aky balancer by ste doporucili na baterie KPM 360 kde jeden clanok ma 3,6V a aky na baterie Pb 2V 270Ah???
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od pezizka »

Marcus81 píše:No moc sa do toho nevyznam a zacal som sledovat tuto temu az dnes pretoze ma to zaujima...Aky balancer by ste doporucili na baterie KPM 360 kde jeden clanok ma 3,6V a aky na baterie Pb 2V 270Ah???
Mám LiFe a ostatní typy AKU sleduji jen okrajově, ani nevím zda je nutné olovo a NiCd balancovat, ale asi by to bylo vhodné :? Každopádně KPM 360 je snad NiCd, tak proč 3,6V :?: Když už tak pořádně každý článek, pokud je to možné. Jinak to ztrácí minimálně částečně smysl. A taky s napětími okolo 1,5V :?: to už bude horší.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:
Marcus81 píše:No moc sa do toho nevyznam a zacal som sledovat tuto temu az dnes pretoze ma to zaujima...Aky balancer by ste doporucili na baterie KPM 360 kde jeden clanok ma 3,6V a aky na baterie Pb 2V 270Ah???
Mám LiFe a ostatní typy AKU sleduji jen okrajově, ani nevím zda je nutné olovo a NiCd balancovat, ale asi by to bylo vhodné :? Každopádně KPM 360 je snad NiCd, tak proč 3,6V :?: Když už tak pořádně každý článek, pokud je to možné. Jinak to ztrácí minimálně částečně smysl. A taky s napětími okolo 1,5V :?: to už bude horší.
Zdravím, tak já jsem si udělal balancery na 7,2V pro aku bloky 6V, protože se musel jeden v záruce vyměnit (prasklina na krytu, začal ztrácet kapacitu !)a v sérii to dělalo paseku, je na jednom bylo velké napětí až cca 7,6V, jednalo se aku AGM Hopecke a tam jsem to musel dát, pak jsem tam i testoval pumpy 6V a s nimi to srovnává super, já osobné u bloků 6V bych to z osobní zkušenosti doporučil.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od xmasin »

Mám v sérii čtyři 6V akumulátory FIAMM Monolite a dal jsem na ně nábojové pumpy od Mandy a všechny jsou nádherně srovnané na 6,7V, takže i na olovo bych nějaký typ balancéru doporučil. Když jsem je tam neměl, tak rozdíl mezi články byl i 0,3V.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od FRSO »

xmasin píše:Mám v sérii čtyři 6V akumulátory FIAMM Monolite a dal jsem na ně nábojové pumpy od Mandy a všechny jsou nádherně srovnané na 6,7V, takže i na olovo bych nějaký typ balancéru doporučil. Když jsem je tam neměl, tak rozdíl mezi články byl i 0,3V.
Tak, tak a hlavně když bude některý blok už slabší, tak se to pěkně popřelívá a funguje to super.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od Marcus81 »

Tak to mas pravdu, to ma nenapadlo,kazdy clanok na NiCd je balancovat urcite lespie. Preco myslis ze okolo 1,5V to je horsie, vcom je problem? :?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od jahodovák »

nicd se nebalancuje,při přebíjení se jen rozloží voda a tu je nutno doplnit
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od pezizka »

FRSO píše:
xmasin píše:Mám v sérii čtyři 6V akumulátory FIAMM Monolite a dal jsem na ně nábojové pumpy od Mandy a všechny jsou nádherně srovnané na 6,7V, takže i na olovo bych nějaký typ balancéru doporučil. Když jsem je tam neměl, tak rozdíl mezi články byl i 0,3V.
Tak, tak a hlavně když bude některý blok už slabší, tak se to pěkně popřelívá a funguje to super.
Jo s tím nelze nesouhlasit, ale co se děje v každé trojici článků to již tak jednoduše tedy většinou ovlivnit nejde. Přirovnal bych to k 12V LiFe blokům s "chemickým" :D balancováním. Většina z pochopitelných důvodů bere jednotlivé články. Ale pokud už to tak je, tak i toto řešení je lepší jak nic ;)
Marcus81 píše:Tak to mas pravdu, to ma nenapadlo,kazdy clanok na NiCd je balancovat urcite lespie. Preco myslis ze okolo 1,5V to je horsie, vcom je problem? :?
U takto nízkých napětí není obecně moc velký prostor pro činnost jakékoliv elektroniky. Řešit to asi jde, taky jsem u výše zmíněného balancéru zvažoval mosfet ale buď jsou docela drahé a nebo použít DC/DC, ale už se ztrácí jednoduchost a zvyšuje se cena atd. Já se nikdy nezabýval tak nízkým napájecím napětím, jistě se najdou další kteří to mají zmáklé :) A věc další je jestli je na třeba 24V potřeba 6ks pro Liion, 8ks pro LiFe, 12ks pro Pb a nebo 20ks pro NiCd. Takže i proto docela rapidně narůstá cena :(

Já to s těmi 22A u toho balancéru zbytečně přepískl, prozatím pořádně nezabraly, ale je taky pravda že jsou nové a ne poskládané z článků o různé historii. Taky jsem dělal další opatření aby bylo tomuto stavu předcházeno. Pro mně to totiž primárně nejsou balancéry ale spíš pojistka proti úletu jednoho článku. Ale mám 15V systém, tak se starám JEN o 5ks článků. Řešit to samé pro (ať to natnu) pro 40 čl. NiCd při 48V musí být docela nákladné dílo a nevšiml jsem si nikoho kdo by zde koupil (třeba ony KPM 360) nové z Feraku. Fuj to by asi byla darda :o No a pokud si někdo pracně zrepasuje starší za mírný peníz tak ty balancéry budou v poměru k tomu docela prda. Možná by nakonec opravdu bylo rozumné je sdružit třeba po těch 3čl. Ale v mých očích je to polovičaté :P
Edit: Než jsem to dosmolil -
jahodovák píše:nicd se nebalancuje,při přebíjení se jen rozloží voda a tu je nutno doplnit
S NiCd žádnou zkušenost nemám, pokud je to tak proč to řešit, že :lol:
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Pasivní balancery - kontrukce, zapojení

Příspěvek od Marcus81 »

Zatial pouzivam Pb ale chcem prejst na NiCd.Mam s nimi skusenosti a mozem povedat ze su to takmer neznicitelne baterie.tak kde som volakedy pracoval sme ich nabijali 24V system 200A, baterie bublali ale nic sa im nestalo, ked sa vratili, spravila sa vizualna kontrola, doliala sa destilka a ficali dalej.Mozno je naozaj zbytocne aby som sa zapodieval balancermi na tento typ baterii.Mam jednu 24V sadu doma, nenabijal som ju cca 15 rokov a nedavno som ich meral a kazda bedna ma od 3,2V po 3,6V, neuveritelne.Pb by uz bolo po smrti :-D
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek