Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

Dobrý den,
Mam dotaz ohledne regulace teploty.
Ventilator mi snizuje teplotu, nicmene aby nebyl neustale zapinan a vypinan, uvažoval jsem jak docilit toho, aby se s priblizenim teploty snizoval vykon ventilatoru.
Ja jako amater to vyresit nedokazu, napadlo me jedine to, mit tam vice termostatu a kazdy sepne ventilator v priblizujici se teplote pres urcity odpor, a tim bych toho docilil, nicmene potreboval bych vicero termostatu..
Slo by to vyresit jednoduseji?
Dale bych se chtel zeptat, jak takovy odpor vytvorit, mohu koupit regulator, ale zase jich potrebuju vice a je to zbytecne moc penez, spocitat odpor podle vzorce zvladnu, ale kde koupit dily a jak vyrobit

Dalsi dotaz se tyka ovladani servomotoru, potreboval bych dle teploty privirat a otevirat soupatko vika ktere bude poustet vzduch. Muzu pouzit motor ze steracu nebo jiny
motor. Ale opet stejna otazka, potrebuju aby se otviral postupne respektive alespon na tri polohy, motor ze steracu dostane impuls a toci se o celou otacku, takze jak to vykoumat, nebo bych pouzil servo s rc modelu kde se ovlada pomoci impulsu, nicmene uz nevim, jak docilit spravneho ovladani.

Děkuji za napady
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

To hodně závisí na tom jedná-li se jen o jedno zařízení nebo o dvě nezávislá.U ventilátoru jde použít regulace otáček podle teploty,jenže není znám o jaký ventilátor jde,jednofázový,stejnosměrný,třífázový,výkon každý potřebuje jiné řešení.Klapka je u tohoto ventilátoru,nebo je někde jinde,proč je třeba ji přivírat například kvalita vzduchu,teplota nebo zamezení průvanu,bez tohoto lze jen těžko něco navrhnout.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

Diky za odpoved,
Jsou to dve nezavisle veci.
Servo na ovladani klapky potrebuju na jine zarizeni, kde nejsou ventilatory.

Ventilator bude mit 60 w nebo 90 w jeste nevim, ktery tam dam, stridavy jednofazovy, 230v
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

Na ovládání klapky jde použít regulátor,jež vyšel ve zborníku udělej si sám v sekci řízení teploty kotle ŮT .Jedná se o řízení na principu elektronické převodovky,to znamená pokud teplota stoupá,přepne se na otvírání klapky a podle nastaveného času dochází k jejímu pomalému otvírání,pokud teplota klesne zas k zavírání.Čas zavírání i otvírání lze jednoduše potenciometrem změnit,tím i rychlost reakce a následně i teploty.Zařízení lze jednoduše vyrobit a je poměrně jednoduché.Pokud bude zájem,schéma mohu okopírovat a zaslat,případně sdělit číslo kde je to uveřejněno.Samozřejmě ekzistuje i jiné řešení ale mě se docela osvědčlo při řízení 4cestného ventilu .Vtomto případě by nělo též fungovat.Ventilátor řídit nepotřebuji ale na netu jsem našel řízení ventilátoru podle teploty,cenu jsem ale už zapoměl,určitě se to dá dohledat.S tou klapkou jistě existuje i jiné řešení ale pokud je člověk schopen pájet a vyrobit plošný spoj,neměl by být problém.Jedinej problém který jsem s tím měl,je najít vhodnou krabičku aby to vypadalo trochu k světu a ne jak vrabčí hnízdo,fuguje to cca 10 let bez poruch
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

Jinak pro řízení otáček a tím teploty ventilátorem se střídavý ventilátor na 220 v voltů moc nehodí,jeho řízení je problematické,jediné snad schůdné řešení je použít frekvenční měnič řízený teplotou.Myslím,že jednodušší bude stejnosměrný ventilátor s regulátorem.Vyjde to levněji a i spotřeba bude menší.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

Diky moc za odpoved.
Momentalne je pro me priorita vyresit ventilator, klapku budu resit na druhem miste. Jiny nez 230v ventilator nemam a ani se takove ventilatory bohuzel nedelaji, vsechny stejneho typu jen na 230v. Ale jak rikam, nemusela by to byt plynula regulace, samozrejme ze by byla lepsi, ale stačily by tri stupne...
Na klapku bych byl za schema moc rad, snad to zvladnu vyrobit, jsem moc rad za ochotu, moc rad vam cas ktery stim.stravite.zaplatim, dnes.je malo ochotnych lidi
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od pezizka »

Pokud to má být 1f 220V motor s běhovým kondenzátorem, mně ke spokojenosti rok a půl funguje - https://www.az4.cz/regulator-ventilator ... 0/?cid=478
Tento je přímo pro NTC snímač. Osobně mám typ se vstupem 0-10V. I ta cena je myslím přijatelná ;)
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

To vypada dobre, ale jak rikam,.jsem amater, jak to zapojit, to se k.tomu pripoji jeste termostat?
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

Uz to procitam, ze to ma čidlo, atd, lze pouzit na chlazeni i topeni, sice to stoji vic jak ten ventilator, ale asi nic jineho nezbude...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od pezizka »

To má být vlastně teplota čeho :? Za hotový výrobek se mi ta cena nezdá být neadekvátní ;)
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

Ano cena ok, jen, poradite mi jak to nastavit a popripade zapojit??

A co se tyka servomotoru, kdyby bylo takoveto ovladani ke koupi asi bych neváhal, ale klidne si i neco priplatim
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od pezizka »

Teplotu čeho má ten ventilátor ovládat? To zapojení je v návodu dost jasně popsané, co není jasné? K tomu servu nevím, ale myslím si že kamarád GOOO by měl helfnout.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

Mira007 píše:Diky moc za odpoved.
Momentalne je pro me priorita vyresit ventilator, klapku budu resit na druhem miste. Jiny nez 230v ventilator nemam a ani se takove ventilatory bohuzel nedelaji, vsechny stejneho typu jen na 230v. Ale jak rikam, nemusela by to byt plynula regulace, samozrejme ze by byla lepsi, ale stačily by tri stupne...
Na klapku bych byl za schema moc rad, snad to zvladnu vyrobit, jsem moc rad za ochotu, moc rad vam cas ktery stim.stravite.zaplatim, dnes.je malo ochotnych lidi
Pokud by byl zájem,měl bych mít někde pohozen servomotor na ovládání ventilů,po mírné úpravě by to šlo použít i na klapku.Má to nastavitelné koncové dorazy a na jaké napětí by to mělo být,na 220v mám určitě a možná by se našlo i na 24v,napiš na osobní pokud budeš mít zájem,dám ti číslo telefonu a dohodneme se,pokud to nemáš daleko,byla by zdarma jinak za poštovné
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mira007
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 14, 2017 2:55 pm
Reputace: 0

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od Mira007 »

pezizka píše:Teplotu čeho má ten ventilátor ovládat? To zapojení je v návodu dost jasně popsané, co není jasné? K tomu servu nevím, ale myslím si že kamarád GOOO by měl helfnout.

Jsou to dva skleniky, v noci, kdyz je zima, ventilator pritahne teplý vzduch z kotelny, kde je teplo.

Klapka je na ventilaci ve dne

Jinak, uz jsem si stahl manuál, ale jak rikam, jsem amater, ktere čidlo k tomu dokoupit?

Dale by me zajimala jedna vec, kdybych koupil cidla dve, dal tam na prepinaci rele spinaci hodiny, kde bych nastavil, ze v noci pujde jedno čidlo a ve dne druhe cidlo, fungovalo by to? Ideal by byl kdyby to v noci spinalo podle jednoho cidla a ve dne podle druheho cidla ( rozdil teplot) ... slo by to?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

No nevím jak máš velkou kotelnu,nebo jaké skleníky,ale na řízení toho ventilátoru by podle mě stačil jen dva termostaty,jeden na řízení teploty ve skleníku a druhý na zastavení ventilátoru pokud v kotelně klesne teplota pod nastavenou.Namísto klapky na ventilaci bych použil klidně pístnici naplněnou olejem.Ten pohon klapky co ti nabízím v pohodě by zvládnul i otvírání několika oken,pokud budou z makrolonu
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od matobabetak »

neriesil niekdo ovladanie chladenia clankov ventilatorom a arduinom ?
bude napr 6 boxov s 18650, do kazdeho cidlo a ventilator na 12V. ak sa zvysi nastavena teplota spusti, ak znizi vypne..neviem programovat arduino tak ak by sa niekomu chcelo pomoct budem vdacny.

vyuzitie systemu moze byt na ventranie pivnice, garaze, .....
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od josse »

Chladit 18650 je vždy nesmysl, má jich být tolik, aby chlazení nikdy nepotřebovali. A při požáru chladit vzduchem nestačí, to je potřeba sprchovat vodou.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od ikovlabs »

No lepsi ponorit do vody ...
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od josse »

ikovlabs píše:No lepsi ponorit do vody ...
To není pravda, ta voda pak stojí a ohřívá se, je třeba přivádět neustále novou... Stojící voda nemá žádnou použitelnou tepelnou vodivost, kort v těch tenkých mezerách mezi články...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace teploty postupnym snizovanim otacek ventilatoru

Příspěvek od jahodovák »

Myslím,že nejlepší je s nima zacházet tak,aby k tomu vůbec nedošlo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek