ERU vzdor

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: ERU vzdor

Příspěvek od tomas »

Prohráli i vyhráli, jak se to vezme, pro ostrovy a akumulační systémy jen dobře. Přípojky jsou zbytečně předimenzované to je fakt a většina má velké oči a říká si: "co kdybych někdy náhodou potřeboval rozběhnout 10kW motor, atd..."
Já jsem nedávno viděl projekt domu s přímotopy které byly řízeny přes SSR tak, aby nebylo překročeno maximum a jistič 3x25A byl s i rezervou dostatečný (většina domů s přímotopy má minimálně 3x32A) a to je správná cesta, protože stejně se v domě většina energie nakonec změní v teplo a je tedy úplně jedno jestli někdo topí přímotopem nebo elektrickou troubou, motorem, světlem atd... V USA nemají domácnosti na 3 fáze vůbec nárok a ještě mají o polovinu nižší napětí a také jim to stačí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3358
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: ERU vzdor

Příspěvek od marko250 »

A jak do toho zapadne EV? Díky těm bludům s jističi nakonec ponížíme na 1x10A a najednou tu bude Tesla S/X/roadster a pro nabití 100kWh baterky to nebude stačit.Né že by každý ji měl v garáži,ale i ty nynější dostupnější EV mají 40-70kWh baterku a nikdo nechce čekat 24hodin na jedno nabití.
ČEZ má provozní zisk 60 miliard ,absolutně čistý do kapes 20 miliard/rok a tihleti soukromě-státní nenažranci budou tvrdit,že potřebují zvýšit paušál občanům ,díky neexistujícímu krytí rezervovaného příkonu každé domácnosti!
Jsem pro kompletní zrušení paušálu a veškeré veteše na faktuře,odeberu 1MWh/rok s jističem 3x25A tak zaplatím dle dopředu dané ceny ČEZ-em za jednotku,nazdar. Fotovoltaický tunel za 42 miliard ročně bych také zhodil komplet,vždyť to jde bez vědomí většiny občanů proti nim,zákon a plnění kolem toho vymysleli konkrétní jedinci ,tak ať nesou odpovědnost v plné výši.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3556
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: ERU vzdor

Příspěvek od rva »

Dobré je se podívat, jak je platba řešena jinde a jestli by to nemohla být inspirace i pro Česko. Třeba v Rakousku paušální platba za velikost jističe není.http://elektro.tzb-info.cz/domovni-elek ... m-rakusane
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: ERU vzdor

Příspěvek od volente »

Tady je všechno nějak špatně. Povinné ručení z obsahu motoru je vlastně to stejné. Jakoby Fabie1,2HTP udělala menší škodu než Fabie 1,9SDI. Vodné a stočné? Suchej hajzlík na dvorku by ušetřil víc než sprchový kout místo vany. Nepřemýšlej, nemel a plať, ovčane. Dáme dotace na DEŠŤOVKU a VaK tě natáhnou na stočném.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: ERU vzdor

Příspěvek od brumlaj »

marko250 píše:A jak do toho zapadne EV?
Stejně jako zapadá dnes. Kolik dnes ujede zaměstnanec denně kilometrů? Odhaduji tak max. 80km což odpovídá cca. 10kWh potřebné energie. Podotýkám, že živnostníci, podnikavci a firmy mne nezajímají protože za a) jsou příčinou tohoto, b) jako první hlásali "každý za své" a jak psal tomas bumerangový efekt je jistý.
marko250 píše:Díky těm bludům s jističi nakonec ponížíme na 1x10A a najednou tu bude Tesla S/X/roadster a pro nabití 100kWh baterky to nebude stačit.
Proč by nestačilo 10A na nabití? Každý novější elektromobil (konektor Type2) má PWM řízení maximálního možného proudu. Takže jaká je kapacita akumulátoru je irelevantní stejně jako dnes je irelevantní jaký kdo má jistič. Důležitá je potřeba viz. výše. To že jednou za týden pojedu dál a vybiji aku - no tak ji budu v klidu pomalu nabíjet celý týden.
marko250 píše:Né že by každý ji měl v garáži,ale i ty nynější dostupnější EV mají 40-70kWh baterku a nikdo nechce čekat 24hodin na jedno nabití.
a na co nabíjet baterku do plna když mi stačí v ní mít 10kWh?
marko250 píše:ČEZ má provozní zisk 60 miliard ,absolutně čistý do kapes 20 miliard/rok a tihleti soukromě-státní nenažranci budou tvrdit,že potřebují zvýšit paušál občanům ,díky neexistujícímu krytí rezervovaného příkonu každé domácnosti!
je to o vztahu nabídka/poptávka. Kdo z nás dosáhl dreamboxovy dokonalosti, že již třetí rok nekupuje dražší energii než NT D25? Prostě postoj "dražší energii nechci ani kdyby jste mi na ni dali slevu" ;-)
marko250 píše:Jsem pro kompletní zrušení paušálu a veškeré veteše na faktuře,odeberu 1MWh/rok s jističem 3x25A tak zaplatím dle dopředu dané ceny ČEZ-em za jednotku,nazdar.
No vždyť to tak dnes v podstatě je. Poplatek (D01, D02) za to že máš doma elektroměr je dnes zanedbatelný
marko250 píše:Fotovoltaický tunel za 42 miliard ročně bych také zhodil komplet,vždyť to jde bez vědomí většiny občanů proti nim,zákon a plnění kolem toho vymysleli konkrétní jedinci ,tak ať nesou odpovědnost v plné výši.
Milý zlatý a) jsi řekl, nyní pokračuj s b) kolik procent budeš hradit z flastru který na ČR vysoudí EU za neplnění procenta OZE? Je fajně české se zavázat a poté žehrat jak jen nemůžu dostát svému vlastnímu závazku..... Jo a to, že ti ti, kteří dostávají těch 42 miliard snížili cenu a) panelů b) elektrické energie to Ti nevadí, ale podílet se na nákladech odmítáš? Taky jeden z těch "hlavně za svoje"? Tak nejdřív doplať cenu každého Tvého panelu 250W do 16 000 Kč, doplať cenu za elektřinu v cenách roku 2010 kdy se platilo na OZE nula nula nic a potom si rvi tričko.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: ERU vzdor

Příspěvek od volente »

Tak nejdřív doplať cenu každého Tvého panelu 250W do 16 000 Kč.

To nechápu proč bych to dělal, pokud klesla cena panelů na trhu, tak určitě ne díky českým slunečním baronům. Nemám nic proti platbě za elektroměr, ale z každé ampéry jističe, která je mi defakto diktována?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: ERU vzdor

Příspěvek od volente »

rva píše:Dobré je se podívat, jak je platba řešena jinde a jestli by to nemohla být inspirace i pro Česko. Třeba v Rakousku paušální platba za velikost jističe není.http://elektro.tzb-info.cz/domovni-elek ... m-rakusane
Tak jsme na tom tak nějak stejně :D :D , až na ty platy. :o :o
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3358
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: ERU vzdor

Příspěvek od marko250 »

Brumlaji nahoď tady spravedlivou platbu za energii k dnešku v ČR.
Pokud nás donutí snižovat jističe narazí to na potíž zvanou souběhy,ono 10Ax230VAC=2300W pro všechno v domě.Jelikoš jsme všichni podílníci na chodu ČR,tak potřebujeme na ty přešlapy vychcaných a mocných volených v dobré vůli na základě jejich kouzelné aury,vydělat.K tomu je potřeba většinou někam dojet včas.Typický představitel otroka ráno vstane a jede makat,pak se vrátí odpoledne a maká na svém,pak má 7-8hodin na regeneraci těla a tak pořád dokola dokud nezdechne.Do toho opravdu 24hodinové nabíjení nezapadá.Jelikoš není možné nabíjet na veřejném prostranství takové množství EV,bude to muset probíhat svižně v domu.Z tohoto hlediska je tedy nemyslitelné jít cestou jističů dle ERU.
A co se týká FV "tunelu" ,kdyby byl závazek plněn ekologicky jak je definována sama jeho podstata.Tak by se vzaly ty každoroční prachy co to dodnes stojí a postavily by se na těch 2 000 000 rodinných domů+ 3 000 000 další bytové a nebytové decentralizované zdroje ,spotřebovávané v místě bez vlivu na DS,revidovala by se komplet výroba v exhalačních elektrárnách a celkově by jsme zvedli kulturu zdravého žití se sníženým vlivem na okolí.Na místo toho za vidinou 13Kč/kWh a rychlé návratnosti se postavil paskvil na základě kterého nyní řešíme -42 000 000 000 ročně z rozpočtu a jističe. A zkus mě taky říct,jestli by si stavěl tehdy FVE,kdyby sis těch 13Kč/kWh měl prodat sám na trhu!
A "Hlavně za svoje" je základní princip fungování spravedlivého soužití.Komunismus ani nenastal,do jeho rozjetí vychcanci vytunelovali co šlo.A s cenou spotřebního zboží na mě nechoď,v roce 2000 stál běžný stolní PC kolem 100 000Kč a nevím o žádném tunelu co je slevil na dnešních 10 000Kč s tím že to zaplatí každý ovčan ČR.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: ERU vzdor

Příspěvek od brumlaj »

volente píše:To nechápu proč bych to dělal, pokud klesla cena panelů na trhu, tak určitě ne díky českým slunečním baronům.
A proč klesla cena panelů na trhu? Za mne je odpovědí: KUSOVOST. A tu neudělal nikdo jiný než zákazníci. Je úplně jedno kvůli kterým baronům to bylo, tunel se platí snad ve všech vyspělých zemích tak proč by na tom ČR měla být jinak když to očividně vedlo globélně ke správnému cenovému závěru. To že bychom se chovali globálně jako vychcánci mi osobně není vůbec příjemné, protože to nemám rád ani kolem sebe. (DE zadotuje snížení cen a my z toho budeme těžit) Já jsem rád, že již za mého života cena klesla na rozumnou úroveň. A těch pár korun o které mi stejně klesla cena elektřiny mne nezabije. Neplatím za kWh ani o halíř více než v roce 2010, platím méně i s tímto příspěvkem a to je hlavní.
volente píše:Nemám nic proti platbě za elektroměr, ale z každé ampéry jističe, která je mi defakto diktována?
Inu a já jsem proti platbě za elektroměr či jistič. Měl by zůstat dnešní stav, naopak měl by padnout limit 485 Kč/kWh a celý příspěvek by měl být placen dle kWh. Kdo šetří ušetří a ne co se na nás chystá. Za elekroměr (zástupce ERÚ odmítl že to bude platba za jistič) budeš platit měsíčně řekněme 500-1000Kč a elektřina bude za 1,5Kč/kWh. To bude tlak na úspory? Ale bude to přesně dle hesla "každý za svoje". Distributor Ti ze zákona dle licence musí dovolit se připojit. On si toto vyčíslí. Ǔdržbu si taky obhájí. Cenu elektroměru jakbysmet. No a jsme přesně tam kde jsme nechtěli být.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3556
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: ERU vzdor

Příspěvek od rva »

Cena elektřiny z FV postupně klesá - tak, jak klesá cena komponent. Za pár let bude cena srovnatelná s cenou z DS. A i bez podpory bude pro toho, kdo má volné místo, výhodné pořízení si několika panelů. A výhodné to snad je pro všechny, protože o to méně se spálí uhlí v tepelných elektrárnách. Pokud má stát zájem na tom, aby se nahradily tepelné elektrárny něčím jiným, tak by FV neměl klást překážky. Zároveň by měl podporovat šetření elektřinou.
U domácích FV bez baterií je nepříjemné, že jejich výroba se nekryje se spotřebou, tedy i v průběhu dne domácnost dodává a odebírá z DS, což při větším rozšíření může mít vliv na síť. Naopak bateriové systémy tyto denní výkyvy omezují a při vzniku vhodného tarifu mohou i přispívat ke stabilizaci sítě.
V Česku domácnosti spotřebují asi 1/4 elektrické energie, zbytek spotřebuje hlavně průmysl a služby http://www.ote-cr.cz/statistika/dlouhod ... -elektriny. Vlastní FV elektrárnu nemůže mít přitom každý, s přiměřeným výkonem snad jen ten, kdo bydlí v rodinném domě, což je zhruba polovina domácností https://www.czso.cz/staticke/data/20000 ... PCR361.pdf. Takže i pokud budou mít všechny rodinné domy FV elektrárnu, měly by to ostatní segmenty vstřebat.
Pokud zůstanou současné podmínky, začne časem s klesajícími cenami přibývat malých FV elektráren s bateriemi, protože jedině tak se dá dosáhnout podstatné úspory snížením dodávky z DS. Dalším krokem těchto malých výrobců bude, že začnou přepanelovávat, aby pokryli i zimní měsíce. To u nich povede k letním přebytkům, u kterých nebude moc velký zájem je dodávat do sítě.
Z toho všeho by měl vycházet návrh nových tarifů pro domácnosti.
1. Žádné zvyšování paušálů, protože trestá ty, kteří šetří elektřinou. V bytových domech se tomu budou bránit zavedením jediného elektroměru na patě domu a poměrovými měřidly v jednotlivých bytech. Solárníci zase snižováním hodnoty hlavního jističe na nezbytné minimum potřebné k dobíjení baterií v zimě.
2. Speciální tarif pro FV s akumulací, zvýhodňující takové využití baterií, které stabilizuje síť. Například dálkové spínání nabíječek baterií v době, kdy cena silové elektřiny bude nízká. Nebo i dálkové povolení dodávky z baterií do sítě.
3. Je-li zájem Česka na dodávky z FV do sítě, tak pak i speciální tarif pro FV bez akumulace typu 2 kWh dodám a za ně si 1 kWh vezmu zdarma zpět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: ERU vzdor

Příspěvek od střídač_N »

Zkusím problém posunout do jiné roviny.
1)
Dnes není problém cokoli vyrobit, ale přesvědčit, aby si TO vyrobené lidé koupili. Velcí hráči to již velice dobře vědí a tak se snaží natlačit spotřebitele do toho, aby platili za vše paušálně. Bude ubývat odběrů elektřiny, dobře, tak naše zisky převedeme na paušální platby. K tomuto účelu je zde ERU a tak jej zpracujeme, "podpoříme" a on nám vyhoví.
2)
Společnost je zpracována, že cokoli je SMART, tak je třeba se před tím poklonit a obdivně souhlasit. No a tak tu máme zaklínadlo SmartGrid.
Vím neochvějně jedno. Pokud proložím cokoli jiného než drát mezi výrobou a spotřebou, bude to vyžadovat větší investice, následný dohled, údržbu, opravy a cokoli jiného.
Pokud jsme se ujednotili, že je přece dobré mít onen SmatrGrid, tak jej musí někdo zaplatit přece. No a když to může zaplatit jen a jen spotřebitel, ak mu to dobrotu zaplatit i dáme. Následně přijde ono, když jste vy pitomečci chtěli ten SmratGrid, tak se o něj někdo musí start a to něco stojí, tak neremcejte a plaťte.

Mám obavy, že to nejpřímější řešení, tarifikační elektroměry, budou odsuzovány jako velice špatná řešení. Přitom regulace cenou vcelku dobře funguje. Chceš elektřinu v nevhodnou dobu a v nehodné výši, tak si to zaplať. Je nadbytek elektřiny, dodáme ji laciněji. Je nedostatek elektřiny, pomož, zaplatíme, nebo si odeber v jinou dobu. Třeba za 1kWh dodávky v kritickou dobu, máš jednu kWh v nadbytku.

Těch scénářů je nepřeberné množství, leč není o ně zájem.

Za sebe. Dovedu si poradit s jakoukoli nastalou situací. Při nejhorším budou šlapací kola a rodina se bude střídat s výrobou. Trošku mne zaráží, že právě lidé jež si až ne tak moc poradí, jsou apatičtí a jdou na finanční popravu s odhodláním.