Hybridni FVE Rosice

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Zamčeno
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Je to podle me otazka. Tak nejak vychazim z teto diskuze
http://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php ... ion&t=3854
a cca 3 mesice jsem mel jednu sadu v teto poloze bez problemu.

Jeste je tam jedna vec u ktere nejsem uplne na sto procent jisty je ze jsem paralelni propojeni udelal pres pojistky 10A pro pripad problemu s clankem, ale protoze by se to blbe propojovalo, tak jsou sekce 3 clanku v serii spojene primo.

Listy dam uz dole ta kabelaz u baterek v liste vypada o 1000% lepe nez klubko dratu co tam bylo.
Jen jsem resil jestli to nacpat do jedne listy, nebo vice.

abrams píše:Zdravím ,

pěkný , jen chci upozornit na né zrovna vhodnou orientaci článků . Pro dostupnost kontaktů super , ale už né pro jejich spokojené fungování :!: .
Někdo říká že sou kabelový plastový lišty přežitek , já je používám rád - s nimi to vypádá mnohem kultyvovaněji :yes: . S DC + i - , AC a ovládacímí vodiči v jedný liště nemám problémy ;) .

Elektronům zdar *sun*
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

odkazovaný obrázek maj i na webu GWL-power (ev-power) http://gwl-power.tumblr.com/search/cell+position .
Satrší post s PETkou je rozumný a dává smysl , následující mladší je už měkčí :? a osobně bych jej nebral v potaz . Každý článek má nad pajšlem ( elektrodami) dutinu :arrow:
A) veškerý elektrolit je vsáklý mezi deskami , tam kde má být ,
B) část elektrolitu vyteče mimo desky do dotiny , tudíš chybí v nemalé ploše všech elektrod ,
C) stejně jako u B) ale na suchu je část celých elektrod , což je může vážně nevratně poškodit .
Toto považuji za mnohem podstatnější než co a kam bude lítat z přetlakovýho ventilu při průse*u :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Protoze pomalu podleham mistni zakerne nemoci, tak planuju rozsireni.
Dosel jsem k zaveru ze zrusim fototermiku a doplnim dalsi fotovoltaiku.
Aktualne mam 9x 3S 170Wp, panely maji:
STC Umpp 35,5V, Impp 4,78A
NOCT Umpp 31,5V, Impp 4,26A

Rad bych doplnil 9x 270Wp panely co jsou ted v akci na i4wifi tzn.
v DS maji tyto parametry Umpp 30,97V, Impp 8,25A.

Otazka jak je zapojit, je draha a asi idealni varianta dat dalsi VT65.
pak by asi byla druha cesta, dat je opet 3S a pripojit ke stavajicim, protoze maji blizko Umpp
Co myslite, jaka je lepsi cesta?

Druhym krokem je to ze panely maji nahradi stavajici fototermiku, tzn v lete budou ohrivat 1m3 aku.
V nadrzi je 2x 3,5kW 3F teleso (do hvezdy) a tady opet premyslim jak to udelat. Brat vykon jeste pred stridacem, normalne natvrdo to DC poustet do telesa? Jak se takova vec bezne dela?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od mobilik »

Ja by som ich pripojil k stavajucim a v lete by som ich dal priamo len na ohrev vody, napr cez oplockeho reg. V lete je dost energie. :wink:

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od pezizka »

Byl bych trochu opatrnější s rušení FT. Nevím jak oba systémy používáte a jaký systém FT máte. Osobně jsem jako první provozoval FT a teprve potom FV. Kdybych začínal znovu šel bych jen do FV. A to jen proto, že elektrika je nazývána ušlechtilejší energií. Ne, není o nic ušlechtilejší, ale lépe zpracovatelná, regulovatelná, ale její uložení to je jiná sorta :shock: I při investici od nuly je FV na tom hůře jak FT. Ne tak při náhradě. Dobře zvažte plusy a mínusy takové akce, taky jsem to zvažoval :? ale za mne momentálně ne. Můžete mít ale naprosto jiné podmínky, požadavky............. Každopádně přeji jakémukoliv Vašemu rozhodnutí mnoho zdaru :yes:
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od mopadzi »

souhlas...mám málo místa na střeše a stejně FT nechávám. na plochu má větší účinnost
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Ono je to s tou FT slozite. Dlouho jsem nad tim premyslel.
FT je 5 panelu, aku nadrz se pouziva v lete pro TUV a v zime jako zasobnik na topeni. TUV ohrivam neprimo prutocne deskacem mimo aku.
Od prechodu na FV si slibuju to ze se prodlouzi v prechodem obdobi sobestacnost. V lete je to jedno, protoze energie bude dost na ohrev vody a v zime stejne nahrivam nadrz elektrinou kvuli topeni.
FT je na strese 8 let.

Kdybych sel do toho oplockeho, muzu to nechat zaroven pripojene na regulator? Pripadne pole rozdelit diodama na dve casti a do oplockeho to brat jeste pred diodama?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od pezizka »

willcz píše:Ono je to s tou FT slozite. Dlouho jsem nad tim premyslel.
FT je 5 panelu, aku nadrz se pouziva v lete pro TUV a v zime jako zasobnik na topeni. TUV ohrivam neprimo prutocne deskacem mimo aku.
Od prechodu na FV si slibuju to ze se prodlouzi v prechodem obdobi sobestacnost
Není to až tak složité. Nevím na co mají Vaše FT panely. U mne 60 ks trubic - http://www.eshop.xtra-solar.cz/trubicov ... 818-30.htm ale starší provedení jeden stál 15k. Zabírají cca 10m2, čtyřčlenná rodina, každý večer všichni ve VANĚ (asi jsme kačeny :lol: ) bojler 630l (taky může být pár dní škaredě) a co přebývá se přečerpává do 7,5m3 AN. Letos jsem topil poprvé (v kotli na TP, nemám jinou možnost natopení bojleru) před 5 týdny a to hlavně kvůli TUV, do té doby jsem vystačil s FT a AN (tedy s tím co se tam nažgrglilo za léto) A FV by to jistě v přechodném období nevytrhla. Jedině "odložit" pár desítek kWh do LiFe z léta :P Samo je to Vaše věc, ale zkuste ten FV přírustek prohnat přes PVGIS a udělat si představu jesli to bude pro Vás přínosem. Taky hodně záleží co máte za FT panely, moje China trubice fungují i v zimě a *cloud*
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Ono je to u me tak ze mam velke jizni proskleni domu, tzn kdyz vyleze slunce tak v zime se nemusi topit.
V prechodnem obdobi ale FT uz moc nechodi, minimalne u tech deskovych panelu co mam.
druhy duvod je ze se mi uvolni misto s dobrou orientaci.

Ted je pro me spise otazka jak "odklonit" tu energii v do bojleru.
Resenim s oplockym se mi celkem libi, otazka je jestli nekdo zkousel toto zapojit paralelne s MPPT na panely.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od mobilik »

Podla mna ak chces oplockeho tak jedine 2x do roka jednoducho na pojde odpojit tie nove stringy spojit ich do serie a pripojit ich na oplockeho regulator.
Urcite by som.ho nepripajal k stavajucim regulatorom a taktie paralelne na 3 panely to bude nizke napatie. :wink:

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Proc by mely mit 3S panely nizke napeti. teleso ma 35Ohmu na fazi, kdyz je dam paralelne tak bude mit cca 12 Ohmu coz je pri 90V priblizne 2000W. coz by v lete melo v pohode stacit.
Nema nekdo napad jak odbocit vykon jeste pred mppt?
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jen Vás trochu poopravím. Výkon P se rovná U na druhou děleno R.
R je správně skoro jak píšete 12 ohm. Přesně by to bylo 35 děleno 3mi , tedy 11,66 ohm.
Potom 90 x 90 je 8100 děleno 11,66 je výsledek 695W. Nikoliv celkem 2000W jak píšete.
Na každém tělese bude 695 děleno 3mi tedy jen 232W.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od vlkazajac »

Tak, tak. Keď sa dívam na to rozmiestnenie panelov, tak by som riešil namiesto druhu regulátora ( Studer či Oplocký ) PREDNOSTNE rozmiestnenie panelov a ich pripájanie k regulátoru v závislosti od postupujúceho či ustupujúceho oslnenia. Dosiahnuť čím najlepší parameter " string * hodina ".
Oplockého 7 ( ? ) panelov v sérii je dosť zraniteľných, čo sa týka nutnosti dokonalého oslnenia celého stringu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

ano, s vykonem jsem to blbe prepocital. Uvazoval jsem 3faze a tady by to bylo jednofazove.
On neni zase tak velky problem vymenit teleso za jine.

Nejak nerozumim tomu postupne pripojovani panelu k regulatoru.
ta diskuze ohledne regulatoru byla spise k tomu jestli je mozne spojit dva ruzne typy panelu.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Vcera si rikam ze ventilatory nejak hodne huci ... mazelka prala, varila a jela mycka :-)
Nastesti vse prezilo bez uhony :-)
proudy.png
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od kodl69 »

Na to, že měnič je jmen. 3.5kW je to výkon. To číňan napsal na můj PJ 8kW, ale při víc než 5kW se za 30s vypne, a to už jsem to ladil, přidat víc na proudovým omezení si netroufnu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Konecne jsem se dokopal a upravil "baterkarnu" do konecneho provedeni.
Protoze me vetsina lidi zrazovala od lezicich baterii, tak jsem je otocil spravne. Je ale malo mista, a tak jsem vymyslel takove dva supliky, jsou na pojezdech accuride co uvezou 150kg. konstrukce z 10mm cetris desek natrenych primalexem, takze snad nehorlava. Police sesroubovane z pozink uhelniku. Na predni stranu jeste prijde madlo a plexi.
Jsou to dva supliky, vzdy 2P8S, s balancery, cellogy a v jednom supliku je i BMSka.
v planu je na balancery doplnit jeste mereni a predavani po siti/MODBUSu.
Pro pripojeni clanku jsem pouzil nerezove staveci srouby, tzn je mozne pripojovat vice veci na jeden clanek.

Tady par fotek jako inspirace.
dolni.JPG
dolni1.JPG
horni.JPG
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od kodl69 »

Pěkná práce. Já dal baterky do regálu a když něco chci v tom prostředním, tak musím vystavět "pokračování" regálu a vytáhnout je na ně, tohle je jistě přístupnější, akorát ten železnej profil profil co se vysunuje nad baterkama... Tam bych pro jistotu nalepil aspoň kaptonovou pásku, pertinax nebo tak něco.
Já zvolil dřevo s ochranou proti požáru, co nedovolí dřevu shořet 30 minut, a to už by ty baterky jistě hořely jasným plamenem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Prace to byla pekne otravna, ale mam z toho radost. Hlavne nechci krimpovaci kleste videt nejakych par mesicu.

Supliky samotne jsou super vec, nejhorsi bylo sehnat firmu co ty pojezdy proda i po kusech.
A taky koupit cetris a nemuset jezdit do hranic na morave. Kupodivu je maji v Bauhausu. Jen se format nevejde do auta. Takze jsem je musel riznout na miste, slo to stejne jako se reze sadrokarton, jen ta hrana neni tak pekna a chce to pak zariznout.
Na dolni hranu tech profilu chci nasadit takove ty gumove okraje, spise kvuli poskrabani rukou.

kodl69 píše:Pěkná práce. Já dal baterky do regálu a když něco chci v tom prostředním, tak musím vystavět "pokračování" regálu a vytáhnout je na ně, tohle je jistě přístupnější, akorát ten železnej profil profil co se vysunuje nad baterkama... Tam bych pro jistotu nalepil aspoň kaptonovou pásku, pertinax nebo tak něco.
Já zvolil dřevo s ochranou proti požáru, co nedovolí dřevu shořet 30 minut, a to už by ty baterky jistě hořely jasným plamenem.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od marko250 »

Máš to pěkné,ale měl bych dvě připomínky na provedení:
1.proč nemáš spojené páry článků uprostřed?
2.proč nemáš stáhlé baterky fyzicky(alespoň to nevidím)?

Tím spojením se ti daný pár bude srovnávat sám a tím stáhnutím eliminuješ to vyboulení a oddálení elektrod ve svitku.Když už ses s tím tak piplal,je to škoda nechat to tak jak je.

Aha teď koukám pozorněji a máš tam propoj-tak 1. ignoruj :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek