maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od tomas »

Děkuji vám všem za reakce a podněty.
Těm co tvrdí že to nejde nebo že je to nebezpečné, tak podobně to má udělané i
Fronius Symo Hybrid, Kostal PIKO BA, EnergyCloud od firmy NetPro, Tesla atd.... Vlastně i v elektromobilech je principiálně to samé jen bez solárních panelů.
Samozřejmě pro panely vyžadující uzemnění některého pólu to není, to je stejné jako u všech měničů a střídačů bez trafa.
Kdybych tam přidal trafo ať HF nebo LF tak se s účinností propadnu pod výše uvedené střídače, zvýší se cena a vlastní spotřeba.
V tom modulu střídače možná nahradím výkonové prvky za lepší pokud nepřežijí přepálení pojistky nebo vybavení jističe. Ta masivní tlumivka je nejen filtr ale také omezení zkratového proudu. Myslím že to je technicky možné udělat tak, aby to bylo odolné. Libí se mi že to bude velmi tvrdý zdroj který se přímo opře o akumulátor a rozběhne i lednice atd.. žádné omezující a změkčující trafo nebo zvyšující DC/DC měnič.
Myslíte že by ten střídač zvládal i AC coupling? Přes substrátové diody by ta energie přes ten střídač mohla téct i v opačném směru (podobně jako ve frekvenčním měniči když brzdí motor) a nabíjet akumulátor, chybí jen doplnit funkci f(Udc) ať je to SMART grid :D a plynule reguluje připojené on-grid zdroje po nabití akumulátoru.
Akumulátor bude jištěn solárními pojistky na minimálně 900Vdc např. PC10, PT22:
http://www.oez.cz/produkty/pv510-pojist ... -690-v-a-c
http://shop.mypower.cz/pojistka-valcova ... 10x38-3006
Jedna stojí cca 120Kč, nic extra drahého co by znatelně navýšilo náklady.
za střídačem už bude klasická elektroinstalace TNC-S, klasické jističe a chrániče na AC.

Inspirace pro třífázovou verzi:
3f UPS z frekvenčního měniče
3f UPS z frekvenčního měniče
43 hermetických 12V akumulátoru připojených do DC meziobvodu frekvenčního měniče slx9000:
http://www.eatonelektrotechnika.cz/cz/f ... x-spx.html
Celkem 516Vdc. Zajímavé je, že ten frekvenční měnič je zřejmě naprogramován tak, aby akumulátory i nabíjel. Pokud to reguluje nabíjecí proud, tak ty akumulátory budou zřejmě připojené na svorky brzdného odporu. Nemel jsem moc času to studovat, jen jsem kolem toho prošel. Napájí to nějakou požární vzduchotechniku, ventilátory, klapky a atd...
Kdybych měl solární regulátor s výstupním napětím 516Vdc, tak kdo nebo co mi zabrání abych ty akumulátory nenabíjel solárními panely? A vyměnil i olovo za lithium? Pokud ten frekvenční měnič není rekuperační, tak ani nehrozí zpětná dodávka do DS.
Problém je tam ale ten, že frekvenční měniče většinou nemají nulák pro jednofázové spotřebiče (nemají víceúrovňový střídač s vyvedeným středem), ten lze ale vyvést z poloviny akumulátoru a uzemnit jej, není to sice optimální, ale mohlo by to být vyhovující. A některé ty moc "chytré" frekvenční měniče možná nedovolí asymetrické zatížení výstupu jednofázovým spotřebičem :(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
martin2190
Příspěvky: 314
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm
Reputace: 18

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od martin2190 »

u nerovnomerneho zatizeni muze zahlasit chybu proudu a odstavi se , baterky budou pravdepodobne jen zapojeny do meziobvodu /zkouseno s panelama bez baterky u mensiho menice/
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

tomas píše:
vlkazajac píše:Ten Voltronic podporuje olovo vsetkeho druhu, o litiu tam nepisu nic. Takze vyber komponentov treba robit pozornejsie.

Tiez je pozornost na mieste pri vybere dalsich komponentov okolo baterie. Sam neviem, ako kope 380 V DC.
A jak se podle tebe liší nabíječ pro olovo a lithium? InfiniSolar je/byl také jen pro olovo a já ho instaluji jen s lithiem. Teď už je také dle manuálu i pro lithium a co se změnilo? Jen tam přidali funkci "Active Li-Fe Battery while commissioning" kterou jsem nikdy nepoužil..................
Pokiaľ som sa nedozvedel nič o možnosti nastavenia nabíjača na "lítium" a čítal som len o four-stage nabíjaní, tak som oprávnene pochyboval o vhodnosti nabíjača. Ale to nie je dôležité, ty sa snažíš o účinný systém.

Nepáči sa mi pomer medzi dokonalosťou systému ( myslím tým Tvoju preferenciu účinnosti ) a nákladmi. Ak si totiž uvedomíš, že lítium, ktoré necykluje, je najhoršia investícia, tak to iste premyslíš znova. Ak spravíš systém za polovicu a premrháš 2 % na účinnosti, bude to hodné uznania. Tiež treba kriticky pozerať na údaje o účinnosti a ich rozloženie cez deň a cez sezónu. Ostrovný systém potrebuje získať energiu v kritických chvíľach - keď je slabý slnečný svit, krátky deň a pod. Leto je z užívateľského hľadiska nerelevantné. Z toho Ti vyjde iná bilancia batérií a panelov.

Návod je jednoduchý. Znížil by som kapacitu lítia smerom k 2 kWh a posilnil by som panelové pole. Kto má solídne dáta o denných ziskoch za mesiace november - február, môže sa pustiť do výpočtu, potom môže povedať, že nemám pravdu. Pocity a hrubé odhady nechajme bokom.

Maximálny výkon za minimálnu cenu ? 3 kW za štvrť melóna nie je nič oslnivé. Ale chápem, že si to myslel ináč.
Transformácia zhora dolu v nevyhnutnom rozsahu je dobrá myšlienka!
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne ned lis 05, 2017 9:25 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od kodl69 »

Já netvrdil že to nejde, ale v podstatě malé procento zvýšení účinnosti v období, kdy to nepotřebuju, by mi nestálo za ty obstrukce, nehledě na to, že do jmen. napětí panelů 120V a jmen. napětí aku je tohle možné použít jako ochranu malým napětím, takže pokud se dodrží další věci - instalace na hořl. materiálech, ochrana proti zkratu/přetížení, krytí... tak není potřeba řešit nějaký další ochranný opatření, jako na běžnejch on-grid FVE, a tím pádem je větší pravděpodobnost přežití "bastličů". Takže cesta to samozřejmě je, ale ne pro většinu, kde někteří zcela bezdůvodně trvají na systémovým napětí 12V.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od tomas »

vlkazajac píše: Nepáči sa mi pomer medzi dokonalosťou systému ( myslím tým Tvoju preferenciu účinnosti ) a nákladmi. Ak si totiž uvedomíš, že lítium, ktoré necykluje, je najhoršia investícia, tak to iste premyslíš znova. Ak spravíš systém za polovicu a premrháš 2 % na účinnosti, bude to hodné uznania. Tiež treba kriticky pozerať na údaje o účinnosti a ich rozloženie cez deň a cez sezónu. Ostrovný systém potrebuje získať energiu v kritických chvíľach - keď je slabý slnečný svit, krátky deň a pod. Leto je z užívateľského hľadiska nerelevantné. Z toho Ti vyjde iná bilancia batérií a panelov.

Návod je jednoduchý. Znížil by som kapacitu lítia smerom k 2 kWh a posilnil by som panelové pole. Kto má solídne dáta o denných ziskoch za mesiace november - február, môže sa pustiť do výpočtu, potom môže povedať, že nemám pravdu. Pocity a hrubé odhady nechajme bokom.

Maximálny výkon za minimálnu cenu ? 3 kW za štvrť melóna nie je nič oslnivé. Ale chápem, že si to myslel ináč.
Transformácia zhora dolu v nevyhnutnom rozsahu je dobrá myšlienka!
Ale je tam 16,384kWh a to zase není tak špatné. A víc jak 3kW nepotřebujeme (a udělat z toho 6kW je jen cca +2193Kč, i když by to byly dvě oddělené "fáze"), máme jistič 16B/1 a nikdy nám na přetížení nevypadl.
Samozřejmě že to jde poskládat i s menší kapacitou a tedy i cenou (například z článků 20Ah nebo i menších), ale ty 40Ah mi přišli pro mne jako optimum že bychom snad překonali i zimní útlum.
Máme spotřebu cca 870kWh za rok, tedy cca 2,4kWh za den, takže těch 16,384kWh bych měl při nejhorším na 6 dní.
A to ještě většinu sežere stará lednice kterou plánuji stejně koupit novou.

Kdybych měl snížit kapacitu akumulátoru a zvýšit instalovaný výkon, tak je to přesný opak toho co je v podmínkách pro získání dotace NZU. Ne že bych tu dotaci chtěl (to bych se nemohl 10 let odpojit od DS a zařekl jsem se že jestli schválí jaderný tunel tak vracím elektroměr ať to stojí co to stojí, tak se připravuji), ale jen pro informaci že ty podmínky jsou nastavené úplně opačně než je to energeticky výhodné a jak to většina zákazníků chce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

"...ty 40Ah mi přišli pro mne jako optimum že bychom snad překonali i zimní útlum...."
No to si píš, že to optimum nebude. Ani tie 2 kWh, o ktorých hovorím, nebude optimum. Nie je nič jednoduchšie, ako to optimum nájsť, treba si spraviť model zdrojov a spotreby v čase, ak zoženieš tie dáta.
Ak máš poloostrov a nie ostrov, tak môžeš nad tými baterkami len zaplakať, ak ich nenabiješ. A stane sa tak párkrát za zimu. Nájdeš ekonomické optimum a istič aj tak neodhlásiš, to mi ver.

Ale to o kapacite batérií je druhotné, týka sa to len nákladov. Ak dokončíš myšlienku transformácie vysokých napätí k DC 230 V a nabíjanie lítia efektívne a "za lacno", bude to fajn.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od kodl69 »

Podobnou energii do baterek dokážu schovat taky. Tak malou spotřebu domácnosti nechápu, já mám 0.5-1 kWh denně jenom na DC, kde je PC, wifi a pod, a světla cca půlky domu. Ono se to nezdá, ale v zimě se svítí cca 10h denně. A loni to bylo tak, že jsem dvakrát musel vytáhnout nabíječku a něco to baterek poslat, protože některý dni byla výroba 0 a některý třeba 0.2kWh, a třeba celej týden, a na začátku nebyly ty baterky na 100% SOC. A to mám u těch zařízení možná lepší účinnost dodané energie, než z 230V, ostatně jakou účinnost má adaptér 230/12V 1A při odběru 0.5A, a jakou účinost má step-down z 52V na 12V, i ten nejsprostější za 2USD od číňana?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

To som sa podivil aj ja, je to skvele nízka spotreba ! Ja mám viac ako 3 x väčšiu.

Keď to však rozoberiem v detailoch, tak okrem toho svietenia, ktoré môže byť na Ubat, sú aj tak tí najväčší žrúti práčka/vysávač/žehlička/kanvica a i., na 230 V, tých sa nezbavím. A tiež napr. čerpadlo na plynovom kotli má na najnižšom výkonovom stupni 85 W ( aj s kotlom celým ) a beží nonstop v záujme optimalizovania spotreby plynu. Za deň a noc vezme neuveriteľné 2 kWh !!! Rýpať do kotla nebudem, aby som ho nahradil 24 V DC.
Takže suma-sumárum, u mňa je väčšina spotreby cez 230 V. Takže tomasova snaha by mi hrala do karát.

Tie 12 V či 24 V prkotiny by sa dali riešiť cez separátnu menšiu batériu, dobíjanú z tých komfortných 230 V dobrou nabíjačkou a nie separátnymi adaptérmi.

Nechcel som o tom hovoriť, ale predsa len, nech tomasa znechutím už úplne :( :( :(
Nahováram Ťa znížiť kapacitu, čo zas istým spôsobom znevažuje investíciu do balancérov resp. púmp. Pre malú kapacitu a veľa batérií máš vydať za pumpy 58 000 Kč ! To je ďalší ekonomický zabiják !
Stále platí logická poučka : Lítium má cyklovať, olovo má čakať !

Čo si myslíš, prečo je na Tvojom poslednom obrázku " pre inšpiráciu " olovo ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od tomas »

Další možné akumulátory:
Pylontech Power cube H1 2,4kWh, 48V (15 článků LiFePo4), lze je zapojit do série až do 14 kusů což je potom 33.6kWh a 672V což je vhodné i pro 3f. variantu s frekvenčním měničem např:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
ale 3 fáze na bytě nepotřebujeme, takže pro jednu fázi stačí 8 kusů to je 384V a 19,2kWh a cena 235 tisíc Kč. To je 12250Kč/kWh, což je o trochu lepší než moje řešení s 128 článků 40Ah + přelévací pumpy 13554,321Kč/kWh (222074Kč) a je to hotové řešení se zárukou.

Další možnost je LG Chem Resu 7H 7kWh, 350-450V a RESU 10H 10kWh, 350-450V
http://www.sticka.cz/kategorie/baterie/ ... m-resu-7h/
http://www.sticka.cz/kategorie/baterie/ ... -resu-10h/
ale moc dobře cenově nevycházejí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

Aj IP55 treba zaplatiť. Kto ho potrebuje ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak vyrobím z 3000 Wp cca. 3100 kWh p.a. na DC, tak na AC to bude
pri 97 % nej účinnosti 3007 kWh.
Pri 93 % nej účinnosti to bude 2883.
Rozdiel je 124 kWh p.a., čo je 18 €.
Za 20 r. to bude 360 €, ergo cena dvoch panelov.

Nedávno som si robil prepočet, ako by mali klesnúť ceny LiFE a panelov,
aby som sa pri 20-ročnej životnosti dostal na cca. 10-ročnú návratnosť.

Pri cenách 220 € za 200 Ah LiFE článok a 145 € za 270 Wp
panel, by situácia bola nasledovná, pri cenách od 0.16 do 0.11 € per kWh.

Takže vidno, že veľa LiFE nie, ale skor viac panelov.
Přílohy
navratnost.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od marko250 »

Panely ano,jistě je to nejefektivnější investice,ale kam s nimi a co v létě? Tome osobně si myslím,že když vyhodíš tu starou lednici tak máš dole denně min 1kWh,tím chci jen naznačit jakým směrem jde snižovat nároky na FVE.A klobouk dolů za necelou megawatu za rok,jak to děláš? Osobní zkušenost s baterkama mi ukazuje,že je stabilnější článek složený z 75ks li-ion pytlíků,než klasický lifepo4 stejné kapacity složený z pár velkých pytlíků uvnitř.A balancing taky nepotřebují,narozdíl od life.
vlkzajac> tady Ti přihodím výpis z reglu za rok a ani 10x větší pole by nezajistilo odstřižení od DS,nehledě na ekonomiku.Je to o omezení v činnostech a v pohodlí,nikoli o slunci.A to umím uložit 34kWh a potřebuji denně tak 13kWh.
Wed Nov 8 2017.csv
(18.8 KiB) Staženo 152 x
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

Ďakujem za výpis, pohrám sa s tým...
Mám zato, že tomas neuvažuje o odstrihnutí od siete. Preto je najekonomickejšie riešenie také, aby batérie výraznejšie cyklovali. Teoretická zásoba na 6 dní v lítiu sú strašne umŕtvené peniaze.

Vezmúc do úvahy Lion batérie s ich vlastnosťami ( možnosť trvalejšieho vybalancovania n+1 článkom ) by som o LiFe dnes už neuvažoval. Paprem sa s ojazdenými, ale aj nákup nových bez ďalších nákladov je výhodný. Tam kde chýbajú love, sa viacpráca až tak nepočíta.....

Ak navrhujem znížiť kapacitu, som si vedomý, že treba rapídne znížiť nabíjací prúd. ( Odkloniť časť prúdu do ohrevu vody alebo menej výhodne nastaviť nižší limit na regulátore, na jednom či dvoch ). Dá sa všetko spočítať.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od antoni_sk »

Máme spotřebu cca 870kWh za rok, tedy cca 2,4kWh za den,..
?????!!!
Bud nechápem, alebo je ten udaj zlý ?
Pri tejto spotrebe vôbec riešiť nejakú FVE ???! Však to je 0,27 eura na den ! Ved to sa neoplatí ani rozmýšlať o FVE
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

Niektorí ľudia majú miesto zreničiek v očiach len $ $ a niektorí zas :)) :))

A niektorí nemajú prípojku k DS....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od antoni_sk »

Ano ked nemajú prístup k DS tak je to jasné, ale evidentne sa nejedná o tento prípad...
Chcel som len poukázať na to že možno len tazateľ zadal zlý údaj o spotrebe, pretože denná spotreba 2,4kWh je úplne skvelá a podľa mňa nestojí za námahu a peniaze ju ešte znižovať... Alebo len naozaj len pre tých čo majú nie v očiach ale v peňaženke zbyočné $ $ ...
Ja mám v RD dennú spotrebu cca 14 kWh a práve preto rozmýšlam o fotovoltaike ako ju znížiť - konkrétne ma zaujali gridfree konventory alebo mikrokonvertory - znížiť stálu trvalú spotrebu počas dňa... K tomuto údaju sa ale neviem dostať...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od vlkazajac »

"...Alebo len naozaj len pre tých čo majú nie v očiach ale v peňaženke zbyočné $ $ ..."

Keď si niekto kúpi štvorkolku za tisíce éčiek, vyblázni sa po horách, naštve hromadu urbárnikov a využitie vehikla v hodinách podelené peniazmi je veľmi čudné číslo, ktoré sa nedá zaradiť do kolonky "vyplatí sa".

Investícia a mrhanie peňazí do fotovoltiky môže začať stovkami éčiek a tiež nezapadne do kategórie "vyplatí sa".

Moderné kritérium "uhlíková stopa" ( A tu už má fotovoltika navrch ! ) je len sprievodným nezávislým pojmom ťažkej choroby, ktorá nemá ani presné pomenovanie. Aby sa o nej človek dozvedel viac, musí do vyhľadávača zadať hneď viacej hesiel, ako sú :

solaritida
solarytida
solarityda
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od tomas »

antoni_sk píše:Máme spotřebu cca 870kWh za rok, tedy cca 2,4kWh za den,..
?????!!!
Bud nechápem, alebo je ten udaj zlý ?
Pri tejto spotrebe vôbec riešiť nejakú FVE ???! Však to je 0,27 eura na den ! Ved to sa neoplatí ani rozmýšlať o FVE
Nejsem akciová firma ani stát abych musel takto rozmýšlet při nakládání se svěřeným majetkem a kapitálem. Může to tedy být mé strategické a bezpečnostní rozhodnutí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od tomas »

Dnes přišlo vyúčtování za 0,861 MWh.
vyučování spotřeby el. energie za 2017
vyučování spotřeby el. energie za 2017
Za leden 2017 jsme spotřebovali 86kWh. V zimním období tedy potřebujeme cca 2,8kWh denně a to budu muset při ostrovu vyrobit.
Pokud jaderný tunel nebude a neodpojíme se od sítě, potom by bylo zajímavé přejít na víkendový tarif D 61d. Jistič 13Kč a od pátku 12:00 do neděle 22:00 distribuce za 142,75Kč/MWh jinak 2979,19Kč/MWh.
Teď máme D 02d, jistič za 37Kč a distribuci za 1648,49Kč/MWh.
Bohatě bychom tedy vystačili s akumulátorem na 5 dní tedy cca 15kWh a pralo by se v pátek odpoledne a sobotu případně i sušilo v sušičce. ;) A v neděli by byl pracovní klid, jen nabíječka by pracovala a od cca 15:00 do 22:00 by nabila akumulátory na plno na pracovní dny. 8-)
Jen doufám že to stihnu rychleji než to ERÚ pro samovýrobce zatrhne tak jako D 01d, i když mne to vlastně nemusí až tak trápit, když to nikomu nebudu hlásit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od svango »

tomas píše:Nebo koupit 400V akumulátor např. Tesla se zárukou a hotovým BMS nebo použitý z elektromobilu? Prý v zahraničí dost ceny těchto akumulátorů padají.
Ano, za tu cenu a problemy je uz lepsie sadnut do auta a skocit do nemecka po pack od Tesly.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek