axpert bypass limit /cutt off

Měniče Axpert
Odpovědět
mychinko
Příspěvky: 18
Registrován: ned dub 09, 2017 7:26 pm
Reputace: 1
Lokalita: Povazsky Inovec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od mychinko »

pozdravujem (opat)
ako cisty ostrovnik s postupujucou jesenou/zimou pri nadhernom pocasi (karticka ironia) som coraz castejsie nuteny dobijat baterky centralou.
mam axpert mks 5k-48v, a zipper 1000iv centralu s max. vykonom 950kVA.
vzhľadom na to, ze axpert sa prepne do bypass modu (pri detekcii AC vstupu), zapnutie spotrebica s odberom 1,5kw pretazi centralu (s naslednou potrebou manualneho restartu)
je mozne a)limitovat vstup (v nastaveniach axpertu to nie je) alebo b) zrusit cely bypass? a vyuzivat len menic na konstantne dobijanie?

Ako to riesite vy?

dakujem
off grid is sun dependency *cloud* *sun* :))
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Myslím,že sis odpověděl sám,pokud ti vadí potřeba ručního restartu ani ti nic jiného než centrálu použít jen jako nabiječku a spotřebu jen z baterií nezbývá.Já centrálu nemám ale ted v zimě mám nastaveno dobíjení v době levného proudu.Takže pokud se zapne levný tarif a nesvítí slunce,nabíjí se baterie,hezký večer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od beethowen »

Ahoj,
a jaké máš nastavení parametru 01? Měl bys mít SbU ne Uti, aby axpert nejel primárně ze sítě (centrály). Ale i tak jestli tomu rozumím tak chceš z centrály nabíjet a přitom nemít výstup na bypass, ale přes invertor na baterii? To asi nepůjde, protože pokud běží síťová nabíječka, tak AC výstup je v bypassu. V Axpertu je jeden obousměrný DC-DC měnič. Takže buď do baterky ze sítě nebo z baterky do invertoru. Solární regulátor jde na sběrnici baterie a je tedy solo použitelný kdykoliv je slunce. Jedině použít externí nabíječku přímo k baterii, nebo silnější centrálu.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Vzhledem k tomu,že uvedený aexpert vlastním,vím,že mohu ze sítě,tedy i z agregátu,nastavit nabíjecí proud 2,10 až 60 amper po 10 ampérách a přitom jede na baterie až do maximálního výkonu.Bypass nenusí být použit,jen je třeba nastavit nabíjecí proud tak aby nebyla centrála přetížená,já volím proud podle vybití baterií aby mě zbyla nějaká rezerva pro případný sluneční den abych nemusel nechat nic na střeše,čemuž se ale v letě stejně nevyhnu,hezký večer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od rottenkiwi »

Olovo, aké máte, chce čas. A to si neviem predstaviť, že by som baterky vyšťavené
na 50 % dotiahol panelmi + centrálou na 14.8 x 4 V a potom ešte 4 hodiny púšťal
do bateriek 5 A a nemohol 4 hod. zapnúť nič silnejšie ako 950 - 5 A x 4 x 15.2 V.

Asi lepšie by bolo, buď olovo vyhodiť a kúpiť LiFE, alebo olovo si nechať,
kúpiť 1 kWh LiFE, natrieskať do nej max. a potom vypnúť centrálu
a 4 hod. ťahať z LiFE DC-DC meničom do olova, kým nebudú kladné el. čierne.

Alebo si kúpiť 200 x https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-s ... 0-26h.html
Ubastliť z toho battery pack, nabiť ho spolu s olovom centrálou a potom
z nich nabiť doplna olovo.

Alebo to isté ako v paragrafe vyššie, len v ružovom, ergo nie LiFE, ale / oveľa / viac 18650.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mychinko
Příspěvky: 18
Registrován: ned dub 09, 2017 7:26 pm
Reputace: 1
Lokalita: Povazsky Inovec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od mychinko »

jahodovák píše:Vzhledem k tomu,že uvedený aexpert vlastním,vím,že mohu ze sítě,tedy i z agregátu,nastavit nabíjecí proud 2,10 až 60 amper po 10 ampérách a přitom jede na baterie až do maximálního výkonu.Bypass nenusí být použit,jen je třeba nastavit nabíjecí proud tak aby nebyla centrála přetížená,já volím proud podle vybití baterií aby mě zbyla nějaká rezerva pro případný sluneční den abych nemusel nechat nic na střeše,čemuž se ale v letě stejně nevyhnu,hezký večer
a ake mate nastavenia?
pri akejkolvek kombinacii ktoru som skusal bud: je v rezime baterii a nenabija z utility(z centraly) alebo ide bypass a nabijanie baterii, ale vyskusam sa pohrat este raz. trochu skoda ze sa v axperte (v mojej verzii fw a HW) neda nastavit 15a nabijaci prud.

skor si myslim, ako podotkol beethowen, vzhladom na 1 obojsmerny AC-DC menic, mnou pozadovana funkcnost je nemozna s existujucim HW.. :oops:

asi skoncim s dedikovanou 48v/15a nabijackou..
dakujem za rady.
off grid is sun dependency *cloud* *sun* :))
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od rva »

Zvážil bych dobíjení baterek z agregátu v době, kdy se nepoužívají žravější spotřebiče.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

mychinko píše:
jahodovák píše:Vzhledem k tomu,že uvedený aexpert vlastním,vím,že mohu ze sítě,tedy i z agregátu,nastavit nabíjecí proud 2,10 až 60 amper po 10 ampérách a přitom jede na baterie až do maximálního výkonu.Bypass nenusí být použit,jen je třeba nastavit nabíjecí proud tak aby nebyla centrála přetížená,já volím proud podle vybití baterií aby mě zbyla nějaká rezerva pro případný sluneční den abych nemusel nechat nic na střeše,čemuž se ale v letě stejně nevyhnu,hezký večer
a ake mate nastavenia?
pri akejkolvek kombinacii ktoru som skusal bud: je v rezime baterii a nenabija z utility(z centraly) alebo ide bypass a nabijanie baterii, ale vyskusam sa pohrat este raz. trochu skoda ze sa v axperte (v mojej verzii fw a HW) neda nastavit 15a nabijaci prud.

skor si myslim, ako podotkol beethowen, vzhladom na 1 obojsmerny AC-DC menic, mnou pozadovana funkcnost je nemozna s existujucim HW.. :oops:

asi skoncim s dedikovanou 48v/15a nabijackou..
dakujem za rady.
Já mám nastaveno 01 na SBU,02 na 60,03 na UPS,11 na2 AŽ 30,TO PODLE CHYBĚJÍCÍHO NÁBOJE V AKUMULÁTORECH,a 15 na CSO.Pokud ještě svítí slunce a sepne se levný proud,nedojde k nabíjení,pokud ale nesvítí,dojde k nabíjení a to je ukončeno podle nastavení.Spotřebiče jedou z baterek a baypass je neaktivní.Mám vyzkoušeno i nastavení 01 na UTI,pak dojde k nabíjení podle nastaveného proudu a zároven dojde k přepnutí na bazpass,jelikož se mi ale stalo,že odběr vestavěné nabíječky v měniči a spotřebiče v baráku odebírali víc jak 25 ampér,tím došlo k vypadnutí jističe a následně ihned k přepnutí na spotřebu z baterií,což jsem nezaregistroval,teprve až druhý den když v bateriích aby došlo k navýšení kapacity jí naopak ubylo,protože ale mám lifepo4 a kapacitu okolo 800ah při 48 voltech nic moc se nestalo a při dalším sepnutí levného proudu se baterie znovu dobila.Podle manuálu je jedno,jestli je zdroj pro nabíječku sít nebo centrála,jen se musí nastavit nabíjecí proud tak aby nedošlo k pretížení centrály.Protože centrálu zatím nevlastním,jedu jen ze sítě,pokud nesvítí dost slunce,systém tedy pracuje jako taková větší UPS.Jinak y doslechu vím,že centrála by neměla jet na maximální výkon ale jen tak aby byla optimální spotřeba a též se tím zvyšuje životnost centrály,která je někdy dost nízká,hezký podvečer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od mobilik »

Len pozor, upozornujem Ta kedze este nemas centralu. Axpert vezme len kvalitne centraly ktore maju na vystupe presnu frekvenciu a napatie... Akonahle bude pokles, alebo navysenie velicin, axpert odpoji vstup. :wink:
Preto treba kupit kvalitnu a drahu centralu. :roll:

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od beethowen »

jahodovák píše:
mychinko píše:
jahodovák píše:Vzhledem k tomu,že uvedený aexpert vlastním,vím,že mohu ze sítě,tedy i z agregátu,nastavit nabíjecí proud 2,10 až 60 amper po 10 ampérách a přitom jede na baterie až do maximálního výkonu.Bypass nenusí být použit,jen je třeba nastavit nabíjecí proud tak aby nebyla centrála přetížená,já volím proud podle vybití baterií aby mě zbyla nějaká rezerva pro případný sluneční den abych nemusel nechat nic na střeše,čemuž se ale v letě stejně nevyhnu,hezký večer
a ake mate nastavenia?
pri akejkolvek kombinacii ktoru som skusal bud: je v rezime baterii a nenabija z utility(z centraly) alebo ide bypass a nabijanie baterii, ale vyskusam sa pohrat este raz. trochu skoda ze sa v axperte (v mojej verzii fw a HW) neda nastavit 15a nabijaci prud.

skor si myslim, ako podotkol beethowen, vzhladom na 1 obojsmerny AC-DC menic, mnou pozadovana funkcnost je nemozna s existujucim HW.. :oops:

asi skoncim s dedikovanou 48v/15a nabijackou..
dakujem za rady.
Já mám nastaveno 01 na SBU,02 na 60,03 na UPS,11 na2 AŽ 30,TO PODLE CHYBĚJÍCÍHO NÁBOJE V AKUMULÁTORECH,a 15 na CSO.Pokud ještě svítí slunce a sepne se levný proud,nedojde k nabíjení,pokud ale nesvítí,dojde k nabíjení a to je ukončeno podle nastavení.Spotřebiče jedou z baterek a baypass je neaktivní.Mám vyzkoušeno i nastavení 01 na UTI,pak dojde k nabíjení podle nastaveného proudu a zároven dojde k přepnutí na bazpass,
Ahoj a jaký máš Axpert? Já jsem to teď zkoušel s tím nastavením jak píšeš a nabíjet se začne až když napětí baterie podkročí mez nastavenou v 12 a pak přepíná na bypass a nabíjí síťovou nabíječkou. Jinak u mě parametr 15 není, je tam jenom parametr 16 kde se nastavuje CSO. Ať jsem dělal co jsem dělal, stav kdy jede měnič a síťová nabíječka jsem u mě zatím neviděl. V manuálu se píše toto:
Pokud je měnič / nabíječ v Bateriovém režimu nebo v režimu úspory energie, bude baterii nabíjet pouze solární energií. Solární energie bude v tomto případě použita pokud je dostupná a jej jí dostatek.
Takže když jede měnič nabíjí se pouze ze soláru. Ono to technicky ani jinak nejde. Blok invertoru je buď MOSFET plný most, nebo usměrňovač síťového napětí. Na sběrnici 320V je pak DC-DC obousměrný měnič a potom sběrnice baterie 48V a na ní je připojen MPPT, příp. PWM solární nabíječ. Buď se jde směrem od baterie do invertoru nebo opačně. Viz. blokové schema z servisního manuálu k Axpertu:
https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=5629
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

kombi MKS 48V 4000W PAR -B
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Manuál ke stažení v češtině zde http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... par-b-3038
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od beethowen »

jahodovák píše:kombi MKS 48V 4000W PAR -B
To je v podstatě to co samé co mám. Já mám jenom 2xMPPT. Zkus se podívat když nabíjíš sítí, nemůže běžet měnič AC, musí být bypass. Jinak to technicky nejde. Dával jsem odkaz na servisní manuál kde je blokové schema.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Tak mi to nedalo a od 14 do 16 mi jde levnější proud a šel jsem to otestovat,musím ti dát za pravdu,pokud běželo nabíjení ze sítě,běžel i bipass.takže by snad teoreticky mohla jít jen jedna věc,transformátorem snížit napětí centrály a po usměrnění zapojit místo panelů,zkusím se poptat,zda někdo náhodou nemá toto trafo,používalo se ke snížení z 220 na 110,pak to vyzkouším,hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od josse »

Když už to takhle řešíš, udělej to pořádně z centrály přímo do baterek CV/CC. Do PVE vstupu by to mohlo také fungovat, ale jestli je ten algoritmus mppt správný, měl by to občas zkusit od 0, to by pak znamenal zkrat na výstupu usměrňovače co tam chceš dát... Panelům to neublíží, protože jsou zdrojem konstantního proudu, ale trafu se to většinou moc nelíbí. Neobsadíš si zbytečně PVE vstup v měniči.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od beethowen »

jahodovák píše:Tak mi to nedalo a od 14 do 16 mi jde levnější proud a šel jsem to otestovat,musím ti dát za pravdu,pokud běželo nabíjení ze sítě,běžel i bipass.takže by snad teoreticky mohla jít jen jedna věc,transformátorem snížit napětí centrály a po usměrnění zapojit místo panelů,zkusím se poptat,zda někdo náhodou nemá toto trafo,používalo se ke snížení z 220 na 110,pak to vyzkouším,hezký den
S tím trafem a PV vstupem je to hrozně krkolomné a složité řešení, navíc na výstupu takového trafa může být po usměrnění a vyhlazení 1,41x110V=155V, což se vstupu PV moc líbit určitě nebude. Takže by to chtělo spíš tak 90V, a to už jen tak lehce k sehnání nebude, spíš by se muselo vyrobit. Jak píše Josse řešení je dobrá síťová nabíječka přímo na baterie, nebo nabíjet přes vestavěnou nabíječku v noci a zařídit, že nabíječka a odběr na výstupu AC nepřesáhne výkon centrály, případně jističe DS.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Tak to máš pravdu,jelikož ještě pamatuju dobu kdy se běžně dělaly po doma svářečky a sám jsem jich několik motal,jelikož už tenkrát se přidával usměrnovač,tak co vím,zatím všem chodí a používají je,je pravda,že co jsem přišel o triodynu,jsem si svářečku koupil a nědělal se s ní.Navíc jsem si koupil multifunkci s plazmou a tig,ač nevím,zda se mi podaří s tím někdy vše používat.Mám vyzkoušeno,že svářečku lze bez problémů používat i na měnič.Ted mě tak napadlo,je usměrněná a má plynulou regulaci,možná by šla použít i jako nabíječka,jen bych se musel podívat a pak hlavně změřit.Ono k tomu jednou dojde,chci ji použít jako zdroj ke kyslíkovodíkové svářečče zhotovené z vyřazených nicd článků.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od beethowen »

jahodovák píše:Tak to máš pravdu,jelikož ještě pamatuju dobu kdy se běžně dělaly po doma svářečky a sám jsem jich několik motal,jelikož už tenkrát se přidával usměrnovač,tak co vím,zatím všem chodí a používají je,je pravda,že co jsem přišel o triodynu,jsem si svářečku koupil a nědělal se s ní.Navíc jsem si koupil multifunkci s plazmou a tig,ač nevím,zda se mi podaří s tím někdy vše používat.Mám vyzkoušeno,že svářečku lze bez problémů používat i na měnič.Ted mě tak napadlo,je usměrněná a má plynulou regulaci,možná by šla použít i jako nabíječka,jen bych se musel podívat a pak hlavně změřit.Ono k tomu jednou dojde,chci ji použít jako zdroj ke kyslíkovodíkové svářečče zhotovené z vyřazených nicd článků.
Nevím co máš za svářečku, ale úvahy tímto směrem bych neviděl jako správné, pokud svářečka v sobě funkci nabíječky nemá. Pokud to bude nějaký moderní inventor, tak ten se bude snažit nějakým způsobem optimalizovat podmínky pro držení oblouku, což pro obalenou elektrodu bude naprázdno napětí někde kolem 80-90V a v oblouku zase někde kolem 25V, dle proudu. Pro TIG bude naprázdno malé napětí, třeba 10V a v zátěži zase podobně cca 20-25V. A cokoliv co by bylo nějak hodně mimo se invertoru asi moc líbit nebude a spíše se vypne, těžko říct, ale na nabíjení to nebude. Svářečka s trafem by se mohla chovat trochu přívětivěji, ale taky nic moc nabíječka.
K tomu vývinu vodíku za nějakých podmínek snad možná, ale já bych si s vodíkem moc nezahrával.
Každopádně od LiFePO4 bych se držel se svářečkou hodně daleko.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: axpert bypass limit /cutt off

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě je třeba opatrnosti a nedělat vše moc hrr,vodíkokyslíkovou svářečku jsem měl už udělanou a bylo tam použito dost ochranných opatření proti nenadálým jevům,dá se říct že to bylo bezpečné,protože se nikde nic neskladuje ale ihned spotřebuje.O většinu těchto hraček jsem ale přišel,nějak jim nesvědčí větší teplo,takže to skončilo ve šrotu,a stodolu jsem postavil už novou.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek