Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Teď mně volal technik z ČEZ Distribuce a řekl, že pokud použiji přepínač 1 - 0 - 2 tak mohu provozovat záložní zdroj do elektroinstalace, která je běžně připojena k DS. Jediná podmínka je, aby proud ze záložního zdroje nešel do distribuční sítě, což zajistí právě přepínač sítí. Takže to beru jako potvrzení, že pokud použiji výše uvedený přepínač, tak mohu mít na domě FVE (nebo jiný zdroj elekřiny) a dle potřeby přepínat mezi DS a jiným zdrojem.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Jo do telefonu ti řeknou cokoliv. Teď jim napiš že od fosilní cetrály upouštíš, že jsi si to propočítal a místo centrály dáš solární panely s akumulátorem a ostrovním střídačem a uvidíme jak se budou najednou vykroucet. ;)

Já jsem na ostrov s přepínačem sítí dostal tuto odpověď:
ostrov s přepínačem sítí
ostrov s přepínačem sítí
Potom jsem tedy odpověďěl že přípojky do distribuční sítě budou zrušeny a díky tomu jsem dostal souhlasné stanovisko které vyžadoval stavební úřad a stavební úřad to potom povolil:
Vyjadreni k PD oddeleneho ostrovniho provozu.pdf
Vyjádření PD k ostrovnímu provozu
(192.27 KiB) Staženo 129 x
Možná jsem to měl nazvat záložním zdrojem a nebyl by problém, no co už, alespoň bude o 4 přípojky do distribuční sítě méně. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Já jsem se ptal na centrálu nebo UPS a ani proti jednomu nebyl, to že má UPS solární dobíjení už není jeho problém. Podstatně důležitější považuji to, že řekl pouze jednu podmínku, a to že proud nesmí ze zdroje do DS, to beru jako relevantní. Nejsem výrobce, resp. nemám u provozovatele DS přihlášenou výrobnu, tak dodávat nesmím. Zkusím do požadavku napsat, ať mně to dají písemně :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

A nebo že tu centrálu doplníš o výměník spaliny/voda a bude z to kogenerační centrála na zemní plyn a budeš ji provozovat s odpojenou distribuční sítí celou zimu. To už se jim také nebude líbit. Prostě když to podáš jako UPS tak do berou tak, že jsi po obnově napětí v síti ji "povinný" vypnout a přepnout zase na distribuční síť. Když jim ale řekneš že zůstaneš na UPS připojený delší dobu i po obnově napětí v síti, tak už budou proti.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Pokud mně to pošlou písemně, tak by bylo zajímavé se obrátit na ERÚ s tím, že distributor se na stejný dotaz vyjadřuje rozdílně, aby ERÚ vydal výkladové stanovisko k PPDS a případnému technickému řešení přepínání napájení objektů mezi DS a jiným zdrojem (Záměrně píšu jiným). Nebo zkuste podat požadavek na náhradní zdroj, kde bude ta kogenerace uvedena jako náhradní zdroj. Nikdo vás přece nenutí jet na DS, pokud je v provozu vlastní zdroj.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

tomas píše:A nebo že tu centrálu doplníš o výměník spaliny/voda a uděláš z bude to kogenerační centrála na zemní plyn a budeš ji provozovat s odpojenou distribuční sítí celou zimu. To už se jim také nebude líbit. Prostě když to podáš jako UPS tak do berou tak, že jsi po obnově napětí v síti ji "povinný" vypnout a přepnout zase na distribuční síť. Když ji ale řekneš že zůstaneš na UPS připojený delší dobu i po obnově napětí v síti, tak už budou proti.
A na základě čeho mně můžou nutit abych nejel na svůj zdroj? Viz třeba Abrams a jeho FVE. Můžou přijít, zkontrolovat, že jsem do DS nic neposlal (klidně ať si daj jakékoliv měření do elektroměrového rozvaděče), ale dál je nepustím, to co mám za elektroměrem je nemůže zajímat, pokud dodržím podmínku nedodávání elektřiny do DS. Pokud to přeženu, můžu mít UPS s kapacitou baterií 10 MWh a pak na tu UPS můžu jet dost dlouho.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jak psal Xmasin , relevantní je postoj distributora k přepínači zdrojů DS / jiný zdroj , nejvýstižnější je elektrocentrála . Neshodné vyjádření k jinému zdroji schopnému fungovat déle než-li po dobu výpadku DS je již za hranou jejich kompetencí . Žádný distributor nemůže po maloodběrateli vyžadovat odebírání el. z DS - je pouze na odběrateli kolik , jak a kdy odebírá el. z DS - dokud se platí za odebranou el. a né dle smlouvy na určitý odběr na určité období .

Uvažuji že příští rok zkusím vypnout hl. jistič u hodin :arrow: hodiny nebudou posílat data ;) .

Za hodiny distributor může pouze se soudním příkazem za doprovodu policie čr , takže ať si pindá co chce :yes: . Neporuším-li zákon tak mi nic nemůžou :twisted: a budou-li mě srati nadmíru tak jim dám zbohem a bude klid :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Mně přijde, že minimálně ČEZ Distribuce nemá jednotnou metodiku a každý technik si to vykládá po svém. Ten, se kterým jsem mluvil, byl hodně rozumný. Naopak se mně ptal jestli nemám zkušenost s centrálou, že si ji jeho soused půjčil během výpadku a po vypnutí většího odběru centrála udělal napěťovou špičku a sousedovi odešla nějaká elektronika, tak jsem mu klidně poradil, protože byl slušný a vstřícný.
martin2190
Příspěvky: 314
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm
Reputace: 18

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od martin2190 »

pokud nepujdou data z el.meru tak vyslou montera tem je to vetsinou jedno napisou zpravu a jedou pric pokud maj nekde vedeny cislo tak i zavolaj , co se tyka centraly tak ve vlastnich rozvodech proc ne pokud se to neobjevy na elektromerovym rozvadeci tak je jim do toho prdlajs /predpoklada se nepovolenej paralelni provoz/, jinak ty montery to taky zajima ze zvedavosti tak proc jim to neukazat dyz sou v klidu
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

xmasin píše: A na základě čeho mně můžou nutit abych nejel na svůj zdroj? Viz třeba Abrams a jeho FVE. Můžou přijít, zkontrolovat, že jsem do DS nic neposlal (klidně ať si daj jakékoliv měření do elektroměrového rozvaděče), ale dál je nepustím, to co mám za elektroměrem je nemůže zajímat, pokud dodržím podmínku nedodávání elektřiny do DS. Pokud to přeženu, můžu mít UPS s kapacitou baterií 10 MWh a pak na tu UPS můžu jet dost dlouho.
Jenže když chceš postavit něco, na co se vztahuje nějaké vyjádření nějakých úřadů (např. stavebního) a tento úřad ti to nepovolí dokud nedostane vyjádření od distributora, tak jsi v pasti a distributor to ví a diskutuje si podmínky.
Je to podobné jako kdyby jsi v památkové zóně (nebo chráněném území) prosil památkáře o vyjádření jestli si můžeš dát panely (pro ostrov) na střechu (na kterou třeba ani není vidět) a řekli ti, že dokud se k tomu nevyjádří distributor tak ti to nepovolí. A distributor ti potom odpoví to co odpověděl mě, nebo si vymyslí cokoliv jiného co ti ten záměr znehodnotí tak, že to stavět nebudeš.
V mém případě šlo o malé větrníky v ostrovu (s přepínačem sítí), a stavební úřad to bez vyjádření distributora nepovolil. A distributor to zase nepovolil s přepínačem sítí.
Mimochodem stavební úřad požadoval i vyjádření po lidech kteří žijí za kopcem a na větrníky vůbec neuvidí, ale že jsou v okolí daleko vyšší stožáry VN A VVN a vysílače mobilních operátorů, komíny továren atd.. tak to se při jejich stavbě nikdo nikoho v okolí ptát nemusel.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Takže mám od technika ČEZ Distribuce následující informaci písemně:
Dobrý den pane Mašíne,
Odpovídám na Váš dotaz ohledně připojení náhradního napájení v případě výpadku elektrické energie za použití, elektrocentrály nebo motorgenerátoru, případně jiného zdroje.

Nemám námitek k tomu, aby jste si náhradní napájení připojil, za podmínek absolutního odpojení od sítě, a to tak, aby nedocházelo k napájení distribuční sítě a tím pádem k možnému způsobení úrazu elektrickým proudem nebo poškození majetku ČEZ Distribuce.

S pozdravem
XXX XXX
Technik SEM | oddělení SEM Sítě Střed
pracoviště Kolín
Takže to beru tak, že pokud mám jiný zdroj elektřiny a technicky zařídím přepínání sítí tak, aby nemohlo dojít k dodávce elektřiny do DS, tak to mohu mít.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

tomas píše: Jenže když chceš postavit něco, na co se vztahuje nějaké vyjádření nějakých úřadů (např. stavebního) a tento úřad ti to nepovolí dokud nedostane vyjádření od distributora, tak jsi v pasti a distributor to ví a diskutuje si podmínky.
Je to podobné jako kdyby jsi v památkové zóně (nebo chráněném území) prosil památkáře o vyjádření jestli si můžeš dát panely (pro ostrov) na střechu (na kterou třeba ani není vidět) a řekli ti, že dokud se k tomu nevyjádří distributor tak ti to nepovolí. A distributor ti potom odpoví to co odpověděl mě, nebo si vymyslí cokoliv jiného co ti ten záměr znehodnotí tak, že to stavět nebudeš.
V mém případě šlo o malé větrníky v ostrovu (s přepínačem sítí), a stavební úřad to bez vyjádření distributora nepovolil. A distributor to zase nepovolil s přepínačem sítí.
Mimochodem stavební úřad požadoval i vyjádření po lidech kteří žijí za kopcem a na větrníky vůbec neuvidí, ale že jsou v okolí daleko vyšší stožáry VN A VVN a vysílače mobilních operátorů, komíny továren atd.. tak to se při jejich stavbě nikdo nikoho v okolí ptát nemusel.
A není to tak, že distributor se má vyjádřit k existenci sítí na pozemku, kde chceš stavět a tím by měl skončit pokud nepožaduješ připojení zdroje k DS? Viz odpověď co jsem dostal já?
Koukám, že stavební úřad je asi moc velký alibista. Třeba u mě napsali, že na FVE na objektu není potřeba žádné povolení, pouze se k němu musí vyjádřit ochrana přírody (analogie s památkovým úřadem).
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
xmasin píše: Koukám, že stavební úřad je asi moc velký alibista. Třeba u mě napsali, že na FVE na objektu není potřeba žádné povolení, pouze se k němu musí vyjádřit ochrana přírody (analogie s památkovým úřadem).
Kalsická neznalost a přizdisráčství čezkýho ouředníčka - na co nemá tabulku či tabulkovou odpověď hodí na jinýho ouředníčka . Navíc , stavební ouřad řeší stavební záležitosti , nikoli energetiku . Vyjímky se najdou , rozumný člověk s rozumem v hlavě , ale je jich jako šafránu ... :( . Obecně čím míň ví , tím líp .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Naprosto souhlasím, já měl, bohudík, štěstí na ty rozumné. Takže můj koncept je vcelku jasný. Trvalejedoucí spotřebiče jedou přímo na DC + přebytky do bojleru buď přes klasický měnič nebo Oplockého. Zbytek instalace jede na DS (vzhledem k tomu, že objekt je využíván nárazově, tak to nevadí) a v případě výpadku přepínám přepínačem sítí z DS na svůj měnič. Mám to schválené, takže ať si distributor políbí ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:Koukám, že už jsou v platnosti nové PPDS konkrétně příloha č. 4,
Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém
Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.
No a to je přesně ono, když se zeptáš na záložní zdroj, tak ti přepínač sítí povolí, ale když se zeptáš na Off Grid systém tak nesmí dojít k přenosu potenciálu z ani do DS. Nesmíš už tedy potom odebírat energii z DS pokud máš Off Grid systém.
Jsem moc zvědavý jak dopadne abrams:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 248#p67248
zatím není asi definovaný žádný postih a je to "pouze" E.ON, takže se bude čekat spíše na ČEZ až na to vytvoří nějaké paragrafy a podstrčí to těm šaškům ke schválení a přikáže jim zvednou ruce.
Ale už je zaevidovaný.

Takže od teď se tu všichni bavíme jen o záložních zdrojích. ;) :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Přesně tak, mám záložní zdroj se solárním dobíjením. Normálně jedu na DS a pokud je výpadek tak přepínám ne? To že na solár beží i nějaké spotřebiče je zajímat nemusí, protože ty jsou mimo instalaci, která může být připojena do DS. Případně je tam jen externí nabíječka baterií a ta je v roli spotřebiče nikoliv v roli výrobny.
Myslím, že abramse se to nedotkne, protože nové PPDS se vztahují na nové instalace nebo přípojná místa.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:...... nové PPDS se vztahují na nové instalace nebo přípojná místa.
Nebo na nové žádosti o cokoli, byť jsou činnosti prováděny na starých přípojných místech. Bráchu jsem neuhlídal a on podepsal a zaslal že OM bude v plotě na straně přístupné z veřejného prostranství (on má sloupek 1m uvnitř oploceného pozemku). Prostě ani vlastní rodinu neuhlídáte ač jim tlučete do palice týden před akcí, že je zapotřebí nechat cokoli přečíst někomu kdo ví o čem je řeč. Jsem zvědav co bude říkat technik až mu bude obnovovat plomby na elektoměrné desce. A kdy přijde kontrola, která prohlásí, že sloupek je umístěn v rozporu se smlouvou (co na tom, že původní smlouva je 10 let stará).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

Ano, je to tak. Co je úplně neuvěřitelný, tak podle novejch připojovacích podmínek pro podnikatele pro sazbu C57d
musí mít dva elektroměry, což původně bylo jen u TČ, aby náhodou celá provozovna něměla levnější elektriku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Oficiální 3-f FVE se ošéfovaly velmi kvalitně ze strany distributorů. http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/168 ... u-predejit To snad ani není možné,něco takového vyplodit a požehnat ERU.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od redcrown »

Tyhle reklamní články.... chce se mi blejt. Jako by jediné řešení na světě byl asymetrický měnič.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět