Topológie DC-AC a ich aplikácie

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od rottenkiwi »

Existuje nejaká riadiaca doska DC-AC meničov, ktorá je programovateLná napr. ASM, C a pod,
kde by som si ja nahral firmvér aký chcem ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

To nepotrebujes zadnou desku. Staci ti jen vhodny procesor pokud si to pwmko s ochranama dokazes napsat.
K tomu samozrejme vykonovou cast. Pokud by to slo vykonove nejakym klonem arduina mas desku hotovou.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

poskladej si na bastl desce mustek pripoj trafo, na sekundar kond a muzes si hrat se sw
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od tomas »

ale je to bez ochran a stabilizace výstupu:
http://www.instructables.com/id/Adaptab ... nverter-1/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

bez ochran a napetove vazby to je o nicem ale hlavne je tam push pull topologie ktera se nehodi pro velky vykony a jeste tam ma malovany bipolary coz je uplne silenej napad.
Bez vazby jsem to zezacatku zkousel. Vysledky byly tristni.
Nehlede na to ze zkratova ochrana musi byt velice rychla.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od kodl69 »

Vygenerovat sinus dokáže i ta atmega, ale na nějakou rozumnou zpětnou vazbu přes AD vstupy je podle mě zoufale pomalá. Pokud by si někdo rozumněl třeba s STM32, tak za pár korun by bylo řízení na úrovni, dala by se udělat i synchronizace více měničů a podobný hračky. Ochrana před zkratem/nadproudem musí být HW, tj. ne přes analogový vstup procesoru, ten než zareaguje, tak už jsou mosfety v křemíkovým nebi. Co mě dost překvapilo, tak klasická DPS 35um má na 3cm dráze rozlité po ploše cca 15cm2 je při 30A úbytek desítky mV, přesný číslo, co jsem naměřil, už si nepamatuju. Ku podivu se tohle nijak moc nezmění ani po připájení kusů drátu na posílení spojů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

kodl69
to by mohla byt vyzva pro rottenkiwi. Pokud by umel s tim stm32.
Napsat sw ktery by umel synchronizovat a podle zateze spinat kaskadu menicu. Volnobezna spotreba by sla takto stlacit na naprosty minimum a sly by tak delat zcela libovolny vykony např z 1kw modulu. Odpadly by problemy s tlustodratama a tim jak na to trafo dostat vic medi kdyz se tam nechce vejit :-)
Co myslis rottenkiwi ?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od tomas »

U měničů s HF trafem a bez trafa se používá k omezení zkratových proudů tlumivka, viz. měnič od Danyka:
"L2 slouží k omezení rychlosti nárůstu proudu v případě zkratu. Bez ní by ochrana chránila pouze proti přetížení, ale nikoliv pro tvrdému zkratu."
http://www.danyk.cz/menic230_6.html
U měničů s LF trafem by ten zkratový proud mohlo omezovat samotné trafo, ale nebude to asi jednoduché navrhnout a udělat tak, aby to bylo 100%.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nevím jak je řešena ochrana proti zkratu u mýho HF číňana , co sem viděl tak mohu říci že funguje naprosto parádně :D . Jedna ze závad aut. pračky byl rozpad jednoho faston konektoru a spadení ulomeného vodiče s kusem konektoru na vedlejší konektor :arrow: přímý zkrat . Bylo to na vodu napouštěcím ventilu který je sepnut cca 5s po začátku programu . Po jeho "zapnutí" měnič okamžitě omezil napětí na nulu a testoval trvání zkratu krátkými cca 2Hz pulsy . Místo zkratu nebylo vůbec seškvařené či jinak očuzené , jen pod lupou bylo viditelné místo přeskoku obloučku :shock: .
Stát se to na DS tak by byla pračka v hal*lu :hell: . Když nad tím tak přemýšlím , i LF měnič by ji asi dost ublížil ... .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od josse »

Hledal bych spíše vývojovou desku, tam je úplně všechno. Microchip, ST, Infineon. Všichni je mají, stačí programovat a měřit. Vzorová UPS, vzorový měnič, vzorový grid-tie invertor ...
Například: https://www.google.cz/search?q=microchi ... 8Afr8rn4Bg

Prodává jich spoustu v ČR například: cz.farnell.com

Spousta se jich prodává i v krabici, něco je teda spíš plexisklový kryt, ale lepší než nic.

http://microchipdeveloper.com/pwr3101:pwm-operations

Posílám to z telefonu, omluvte mně za přílišnou stručnost.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od kodl69 »

Všechno jsou to variace na EG8010. Ten poslední má poměrně dobře udělaný to posílení buzení, podobně je to popsaný v AN pro IR2110. Zajímavý je proudový trafo pro ochranu před nadproudem v primáru (podobně to testoval PavelR) ale chyba je, že tahle ochrana to vypne, a hned zapne - to tuším řeší ti australáci, a číňan to taky tuším má správně, že při nadproudu se vypne buzení a do ručního restartu je to vypnutý. Co asi způsobí tvrdej rozběh do zkratu je předpokladatelný... Ty STW52NK25Z nejsou nic extra, IRFP4662 by mohly být jenom zdvojený, samozřejmě s úpravou hodnot odporů v budicím obvodu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

abrams: nevim jak ostatni LF menice a PJ ale LF menic co mame s kodl69 ve vyvoji na tvrdej zkrat reaguje okamzitym vypnutim - zadnej kokes nevyleti.
rottenkiwi: z odkazu na anotherpower jsem vychazel tedy z asic EG8010. Na hotovy moduly s driverama nasrat. Je to potreba udelat jinak a lepe ale to uz jsem ti psal ...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od PavelR »

kodl69: ochrana proti primarnimu nadproudu (jeden modul) s proudovym trafem a tvym schematem vypinani SD budiciho IR a posleze EG funguje naprosto genialne. Na sekundaru (230AC) jsem kresal dratama o sebe a vzdy nasledovalo vypnuti menice. Zadny uniky dymu z fetu se nekonaly :-)
Tvoji teorii polovodicu fungujicich na principu dymu vesele bavim kolegy :-DDDDD
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od kyocera »

Z číny se dají koupit hotové DPS na nejrůznější měniče. A to za takovou cenu, za
kterou se u nás DPS nedají vyrobit. Také na netu je popsáno hodně nejrůznějších
úprav zapojení a modifikací měniče LF i HF.
Jediný význam vyrobit si svůj měnič je v tom, že se dost sami naučíme. Žádný jiný užitek
z toho není. To je třeba říct si na rovinu. Ve výsledku dostaneme vlastní
Funkční měnič, ale spotřebuje se na to mnohem více mat. i více času. A i čas má hodnotu.
Doma vyrobený LF měnič je ve výsledku větší na objem, také je těžší než od zavedené
zahraniční firmy co měniče vyrábí ve velkém množství.
Doma vyrobený měnič může být i funkční a stejně není jistota , jestli jsou
nežádoucí emise EMC v normě.
Doma postavený měnič je tak nakonec ve výsledku dražší a neprodejný. Neprodejný
z toho důvodu, že nemá a je nereálné aby měl potřebnou certifikaci. Certifikace stojí přes
130tis.kč a jen EMC stojí 70tis.Kč. Tento kritický pohled na domácí výrobu měničů
Jsem získal proto, že jsem nějaké měniče LF, HF, či modifikace vyrobil. Na trhu jsou desítky,
nejrůznějších měničů s certifikací v nejrůznějších cenových kategorií. Od nejlevnějších
za pár tis.Kč až po ty nejdražší pro průmysl , telekomunikace v cenách stovky tis.Kč.
Domácí výroba měničů zajímá tady na foru tak 3 lidi.
Ostatní běžní uživatelé mají zájem co nejlevněji zakoupit
hotové, certifikované potřebné komponenty pro FV a žít v naději, že se vyložená investice
snad někdy vrátí. Trend ve světě je bohužel takový, že převládá a bude převládat připojování
FV systémů k DS. Firma FRONIUS má celosvětově tolik zakázek, že vyrábí
na 3 směny FV střídače ale pouze připojované k DS.
Na otázku, proč FRONIUS nic nevyrábí pro ostrovní systémy byla odpovědˇ- malý
zanedbatelný trh.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od brumlaj »

zrovna Froniem bych zde neargumentoval je to firma s nulovou podporou pro již prodaná FV zařízení. Také u ní funguje to, že nikdo na světě nedokáže vyrobit co oni dokážou slíbit. Komunikace se zákazníkem končí v okamžiku kdy již nejsou schopni zákazníkovi dokázat kde on jako zákazník udělal chybu. Následuje rada "kupte si náš nový produkt, tam to již jistě je vyřešeno." To že vyrábějí hromadně je pěkné, ale hovoří to pouze o dobré práci obchodního oddělení. Nic víc. Jo a elektromobily se taky nevyrábějí z různých důvodů, ale nezájem zákazníků to není jak je vidět na akcích konaných za různým účelem kde se předváděčka přifaří. Tam je potom člověk konfrontován s masově šířenou propagandou.....Nějak podobně to bude i s těmi ongridy. Lidu vládne dojmologie, nikoli fakta.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Fronius je od nás nejblíže, proto jsem ho zmínil . Překvapilo mně, jak lidé tam pracují ve velké
pohodě, je to tím, že to není kapitalizovaná firma, ale 100% rodinný podnik s
velkým důrazem na spokojenost zaměstnanců.
Zakázky pro firmu Fronius dělá celosvětová poptávka o danný produkt.
Pokud jste udělal špatnou zkušenost u nás, měl jste se obrátit přímo na fabriku v Rakousku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od brumlaj »

Děkuji, ale o radu jsem nežádal. Radíš aniž víš a stočilo by se to OT směrem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Topológie DC-AC a ich aplikácie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
i když jsem nikdy žádný produkt od firmy Fronius nekoupil, tak ve firmě Fronius jsem
byl a byl tam i obchodní zástupce pro česko. Osobní návštěva nějaké fabriky je
vždy zajímavá. Při osobní návštěvě fabriky se získá vždy hodně informací.
Ale víc už v psaní pokračovat nebudu, protože mně dáváte jen najevo, že mně potřebujete
jen uzemnit a mít poslední slovo .Tak klidně napište svoje poslední slovo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek